26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ROZHOVOR: O klimatu (2)

Na planetě je nás opravdu moc, zkrátka se člověk přemnožil a utiskuje své přirozené okolí – přírodu, ve kterém žije a bude žít. Přestala existovat rovnováha typu super-organizmu „Gaia“, to znamená, když je moc zajíců, přibude i lišek a naopak, když je málo zajíců, ubude i lišek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Ševčík 23.10.2019 9:56

Malý příspěvek ke globálním energetickým úsporám:

Policie hledá muže, který prodává sušičku prádla na solární energii za 800Kč.

Lidem, kteří si ji objednali přišla šňůra na prádlo ...

P. Rada 18.10.2019 11:19

http://library.arcticportal.org/1634/1/climate-change-water-en.pdf

..."These increases are associated with increased atmospheric water vapour and are consistent with observed warming "....

P. Rada 18.10.2019 11:15

https://www.nature.com/articles/349500a0

J. Lukavsky 18.10.2019 8:49

No Sahara byla kdysi savanou s jezery, rybami hrochy... jak ukazují kresby v jeskyních. Pak se ale změnilo proudění a větry přestaly přinášet mraky z oceánu... no a Sahara začala vysychat. Dodnes jsou tam vyschlá jezera. No a lidi co tam žili se začali stěhovat k Nilu a vynalezli zemědělství a protože museli zavlažovat vynalezli stát. Takže to mělo i kladný efekt, tedy v tomto případě. Proč se změnilo proudění od oceánu a zda by se mohlo zase vrátit nevím. Možná změny v aktivitě Slunce? J.L. end

P. Rada 17.10.2019 23:03

Mám za to, že se ohledně vodní páry mýlíte a nejsem sám. Nedávno Vám prakticky totéž co tvrdím v diskusi na NP odpověděl Tolasz i s odkazem, že studie o tom vyjde v další zprávě IPCC.

Odkaz na preciznější práci kterou bych růst vlivu vodní páry mohl doložit ale sám postrádám. Může to sem někdo dát?

............

Ohledně ochlazování vyšších vrstev jsem to s tvrzením o vlivu ozonu asi přehnal ale podílí se na tom. Cituji z páce Laštovičky s ÚFA 2010:

Abstrakt: Hlavní příčinou změny klimatu v troposféře je rostoucí koncentrace skleníkových plynů, která vyvolává ohřev troposféry. Na vyšších výškách atmosféry, počínaje stratosférou, ale v efektu skleníkových plynů dominuje radiační ochlazování, čili růst jejich koncentrace ochlazuje, nikoliv ohřívá, horní atmosféru. To vede k změnám v chemii atmosféry, v koncentracích malých složek, ke změnám hustoty horní atmosféry následkem tepelného smršťování, i ke změnám v ionosféře. Nutno rovněž uvést, že v horní atmosféře a ionosféře působí také další (menší) zdroje dlouhodobých změn, jako antropogenní změny koncentrace ozónu, dlouhodobé změny sluneční a geomagnetické aktivity, sekulární změny magnetického pole Země, změny aktivity atmosférických vln nebo změny koncentrace vodní páry v mezosféře....

J. Vintr 17.10.2019 20:59

Nějak jste se vyhnul odpovědi, jak je to s těmi emisními povolenkami a biopalivy. To že je nutné provozovat i technicky zastaralé elektrárny je tím, že jejich výkon potřebujeme. Postavit novou nebo zásadně rekonstruovat starou elektrárnu něco stojí a nějakou dobu to trvá. Mimochodem naše zastaralé elektrárny musíme provozovat i kvůli Němcům, kteří si hrají na nejzásadovější bojovníky za klima. A mimochodem odsíření vůbec nesouvisí s tím klatým oxidem uhličitým. Ten je nevyhnutelným produktem jakéhokoliv spalování. Dokonce i v těch ekologických plynových elektrárnách, kterými chtějí Němci nahraditb jaderné, které žádný oxid uhličitý neprodukují. Další ukázka pokrytectví v boji s klimatem.

A s tou Gretou si snad děláte srandu. Hloupé zmanipulované děcko, které má sloužit (a už zřejmě posloužilo) k vyvolání hysterie zabedněné mládeže.

J. Lukavsky 17.10.2019 19:31

"Nejménší podíl vodní páry je v polárních a subpolárních oblastech, a přesto se tam otepluje nejrychleji. A to proto, že tam mají CO2 a metan větší podíl na celkovém skleníkovém efektu." No to je divné. Chápu, že když vymrzne voda v polárních oblastech tak CO2 a metan (plus...) jsou jediní oteplovači, čili mají větší podíl, nedělí se s vodou. Ale oteplovat by se tam mělo méně neb prostě podíl vody chybí. Leda by v polárních oblastech bylo mnohem více CO2 a metanu ve vzduchu, ale to by asi větry rychle roznesly. J.L. end

J. Lukavsky 17.10.2019 19:21

No pořád tomu nerozumím. Pokud v polárních oblastech voda vymrzne do sněhu tak se dostane mimo hru a oteplování zajišťuje jen CO2. Pak by se ovšem v polárních oblastech mělo oteplovat nejméně neb tam funguje jen a jen CO2 a nikoli i voda. Ta zesiluje oteplování v teplých oblastech. Navíc sníh a led odráží teplo zpět, takže opět další faktor proč by se v polárních oblastech mělo oteplovat nejméně. Pokud uvažujeme i ostatní skleníkové plyny tak těch je stejně na rovníku jako na pólu, čili rozdíl je jen ve vodě. OK? J.L. end

M. Šejna 17.10.2019 19:06

pane Rado,

s vyšší teplotou atmosfery roste schopnost vzduchu absorbovat větší množství vodní páry. To ale ještě neznamená, že v atmosfeře automatický vodní pára přibývá.

Globální obsah vodní páry v atmosfeře neroste už několik desítek let. Jinými slovy obsah vodní páry globálně v atmosfeře neroste a díky tomu mírně klesá relativní vlhkost vzduchu.

Pokles teploty ve stratosfeře není způsoben úbytkem ozónu, ale rostoucím skleníkovým efektem v troposfeře.

J. Lukavsky 17.10.2019 18:53

"jak na tyto jí hlásané nesmysly vstřícně reaguje vědecká veřejnost," no pokud vím tak jeden náš vědec reagoval nepříliš vstřícně, dokonce si troufl cosi repetit o diagnóze... a ministr ho vyšoup z předsednictví jeho odborné společnosti. No a B.Lomborgovi zase zrušili grant... no dopadli oba (chválabohu) líp než nějaký Giordano Bruno. A takových byla řada. Holt pokrok je pokrok. Teď se kacíři neupalujou neb by to nechávalo uhlíkovou stopu. J.L. end

M. Prokop 17.10.2019 18:09

Přemoudrá EUnie už s tím blbne dlouho.

P. Rada 17.10.2019 15:54

Možná tedy upřednostnujete: otrockou práci, bezohlednost ke kvalitě života, nezohlednování zásob.... - jak za minulé totality...

I s jiných Vašich postojů je to nakonec zřejmé.

P. Rada 17.10.2019 15:50

Souhlasím, že "doopravdy" - ve smyslu absolutní jistoty všeho - opravdu ne.

Ve smyslu vysvětlení jevu, posouzení rozumem i kýženého navazujícího konání ale už dávno (viz 30 let stará práce IPCC) a dodnes jen upřesnovaná.

V. Petr 17.10.2019 15:49

Tady máte něco z článku, na který odkazuje pan Rada:

Ekonomické politiky by měly být hodnoceny podle toho, jaký je jejich dopad na kvalitu života, spotřebu zdrojů, nerovnost a zajištění důstojné práce. Tyto indikátory by měly mít při rozhodování větší váhu než HDP.

Za sebe mohu říci, Děkuji, nechci.

V. Petr 17.10.2019 15:45

Ten článek je toho rovnostářství plný, přečtěte si ho ještě jednou.

Tady to máte ve vydestilované podobě!

"Dalším nástrojem ke snížení nerovnosti by mohlo být zavedení základního a současně také maximálního příjmu. "

Jinak "Rozdíly v příjmech by každopádně neměly být příliš velké..." (c) Adolf Hitler.

V. Petr 17.10.2019 15:39

Vždyť je toho rovnostářství plný! Nebo snad neumíte číst?

R. Langer 17.10.2019 15:31

A k těm "předcivilizovaným lidem" se svými druhy směřujete, Zelený bolševiku? Tak hodně štěstí, už aby jste tam byli. Ale laskavě bez nás... ;-D

R. Langer 17.10.2019 15:29

Á, Zelený bolševik konečně objevil svou Madonu. ;-D

R. Langer 17.10.2019 15:27

Á, prolhanec tady zase operuje s ERoEI. Nevěřte mu, lže, jako když Rudé právo tisklo... :-P

R. Langer 17.10.2019 15:25

Na co reaguje? Na tvou blbost, Zelený bolševiku. :-P

R. Langer 17.10.2019 15:24

Na to, co doopravdy způsobuje oteplování, ještě nikdo nepřišel. :-P

J. Fridrich 17.10.2019 15:17

Myslím, že si přestaneme " krást " svůj čas, pane Rado... Tedy nevím, proč jste použil výraz Nekrofilie v souvislosti s tou evidentně nemocnou dívkou sloužící jako loutka lidem, kteří chtějí rozvrátit naši Západní Euro-Atlantickou civilizaci.. " Nekrofilie je sexuální úchylka projevující se erotickou náklonností k mrtvolám..." To všechno dál, je váš názor na tuto problematiku, který je diametrálně jiný, než ten můj - a to na celý vývoj Světa v posledních staletích... Říkávávám při podobných názorových střetech - " Vy si ponechte svůj názor - a já si ponechám ten svůj " - bud'me rádi, že je to zatím možné...

P. Rada 17.10.2019 15:09

Věcné argumenty zřejmě nemáte a tak pomlouváte, vyštípáváte... Připouštím ale, že argumenty, odkazy na jiné zdroje..., - tedy má přítomnost - ostatním tlupovým "roztleskávačům" v blahopřejných aktivitách autorovi může dost překážet.

Tomu by ale autor mmohl předejít, pokud by si své články nechal alespon trochu odborně někým alespon mírně poučeným v oboru korigovat. Nebo i Vy pokud by jste našel argumenty oproti tomu co uvádím.

J. Jurax 17.10.2019 14:55

Aha ... soudě podle posledního odstavce se taky hlásíte ke greténům.

Dotyčná nemocná dívenka má potenciál skrze environmentální magory, potróblé nevzdělané politiky a masy (ne)užitečných idiotů poškodit naši civilizaci víc než kdokoliv před ní.

P. Rada 17.10.2019 14:53

Souhlsím s tím, že Izrael může být v hospodaření s vodou mnohým vzorem. Podívejte se ale na aktuální satelitní snímky či Google maps... jak i tam je to zápas velmi obtížný a bez jistoty jak dlouho a do jaké míry se to může dařit? Zejména pokud by poblíž nebyl oceán a ekonomika posilovaná ze zahraničí umožnující provozovat odsolovací technologie. Současná klim. situace přitom není zdaleka konečná.

P. Rada 17.10.2019 14:45

Pane Šejno pokud není pravda, že vodní páry v atmosféře přibývá tak prosím uvedte který fyzikální zákon se změnil a korigoval doposud prokázanou dokonce rostoucí závislost množství rozpuštěných vodních par na teplotě. O růstu teploty nad oceány i pevninou snad nepochybujete. O tom, že vlhký vzduch je lehčí jak stejně teplý ale suchý snad také ne.

Navíc zároven s přízenmí teplotou roste i výška troposféry tak jak bylo opakovaně změřeno a to s více rostoucím trendem zejména v polárních oblastech. Pochybujete o tomto jevu?

Nebo máte snad za to, že pokles teploty ve stratosféře vyvolaný úbytkem ozonu... energeticky kompenzuje narostlé teplo teplo v troposféře?

A. Alda 17.10.2019 14:39

Už zase jenom lžete.

Majitelé ropy mají dost peněz na zúrodnění Sahary a že je to technicky možné, to ukazují v praxi na svých pouštích nejen Židé.

P. Rada 17.10.2019 14:29

Za používáním šedé hmoty mozku se na oplátku přimlouvám u Vás. Lenivě totiž pomíjíte komplexnosti a tak tu svou hmotu prakticky netrénujete ani tím čtením.... Konkrétněji by rozum velel, že některé uhelné elektrárny by už bylo celospolečensky dávno efektivnější úplně odstavit. U nás např Počerady. Odstavení většiny uhelek se ostatně slibovalo už před dostavbou JETE. Polovičaté odsíření ale postačilo k tomu, že skutek utek. Zůstaly ale imise na relativně vysoké úrovni a celková kyselá depozice která klesla oproti nejtragičtějším rokům 80tým jen na čtvrtinu. Odnesly to zatím suchem a okyselením dlouhodobě stresované lesy.

Nepochybuji proto vůbec o tom, že sotva kdo bere "boj" s globálním otelováním zejména v čechách vážně. Vyjímky ale existují - spíše v zahraničí - např Gréta. Rozhodující je při tom totiž lidská spotřeba a efektivita činů v dané oblasti.

Jen 16-tiletá ale odhodlaná a upřímná s neobvyklou vizí daleko efektivněji předvedla vlivnost přitažením pozornosti k problému klimatu jak mnozí politici s monumentálním ekonomickým komplexem v zádech.

M. Šejna 17.10.2019 14:28

Vodní pára a její skleníkový efekt:

Je pravda, že vodní párá má největší podíl na celkovém skleníkovém efektu. Není ale pravda, že vodní pára v současnosti v atmosfeře přibývá a tím ten skleníkový efekt zvyšuje.

Vodní páry je v atmosfeře pořád zhruba stéjně, takže současné oteplování způsobují jiné skleníkové plyny (CO2, metan, NOx). Nejménší podíl vodní páry je v polárních a subpolárních oblastech, a přesto se tam otepluje nejrychleji. A to proto, že tam mají CO2 a metan větší podíl na celkovém skleníkovém efektu.

M. Šejna 17.10.2019 14:21

Tenhle článek není skoro vůbec o klimatu, ale o tom, jak je autor přesvědčený o své vědecké vyjímečnosti.