29.1.2022 | Svátek má Zdislava


Diskuse k článku

ROZHOVOR: O klimatu (2)

Na planetě je nás opravdu moc, zkrátka se člověk přemnožil a utiskuje své přirozené okolí – přírodu, ve kterém žije a bude žít. Přestala existovat rovnováha typu super-organizmu „Gaia“, to znamená, když je moc zajíců, přibude i lišek a naopak, když je málo zajíců, ubude i lišek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Ševčík 23.10.2019 9:56

Malý příspěvek ke globálním energetickým úsporám:

Policie hledá muže, který prodává sušičku prádla na solární energii za 800Kč.

Lidem, kteří si ji objednali přišla šňůra na prádlo ...

V. Petr 17.10.2019 15:49

Tady máte něco z článku, na který odkazuje pan Rada:

Ekonomické politiky by měly být hodnoceny podle toho, jaký je jejich dopad na kvalitu života, spotřebu zdrojů, nerovnost a zajištění důstojné práce. Tyto indikátory by měly mít při rozhodování větší váhu než HDP.

Za sebe mohu říci, Děkuji, nechci.

P. Rada 17.10.2019 15:54

Možná tedy upřednostnujete: otrockou práci, bezohlednost ke kvalitě života, nezohlednování zásob.... - jak za minulé totality...

I s jiných Vašich postojů je to nakonec zřejmé.

M. Prokop 17.10.2019 18:09

Přemoudrá EUnie už s tím blbne dlouho.

M. Šejna 17.10.2019 14:28

Vodní pára a její skleníkový efekt:

Je pravda, že vodní párá má největší podíl na celkovém skleníkovém efektu. Není ale pravda, že vodní pára v současnosti v atmosfeře přibývá a tím ten skleníkový efekt zvyšuje.

Vodní páry je v atmosfeře pořád zhruba stéjně, takže současné oteplování způsobují jiné skleníkové plyny (CO2, metan, NOx). Nejménší podíl vodní páry je v polárních a subpolárních oblastech, a přesto se tam otepluje nejrychleji. A to proto, že tam mají CO2 a metan větší podíl na celkovém skleníkovém efektu.

P. Rada 17.10.2019 14:45

Pane Šejno pokud není pravda, že vodní páry v atmosféře přibývá tak prosím uvedte který fyzikální zákon se změnil a korigoval doposud prokázanou dokonce rostoucí závislost množství rozpuštěných vodních par na teplotě. O růstu teploty nad oceány i pevninou snad nepochybujete. O tom, že vlhký vzduch je lehčí jak stejně teplý ale suchý snad také ne.

Navíc zároven s přízenmí teplotou roste i výška troposféry tak jak bylo opakovaně změřeno a to s více rostoucím trendem zejména v polárních oblastech. Pochybujete o tomto jevu?

Nebo máte snad za to, že pokles teploty ve stratosféře vyvolaný úbytkem ozonu... energeticky kompenzuje narostlé teplo teplo v troposféře?

M. Šejna 17.10.2019 19:06

pane Rado,

s vyšší teplotou atmosfery roste schopnost vzduchu absorbovat větší množství vodní páry. To ale ještě neznamená, že v atmosfeře automatický vodní pára přibývá.

Globální obsah vodní páry v atmosfeře neroste už několik desítek let. Jinými slovy obsah vodní páry globálně v atmosfeře neroste a díky tomu mírně klesá relativní vlhkost vzduchu.

Pokles teploty ve stratosfeře není způsoben úbytkem ozónu, ale rostoucím skleníkovým efektem v troposfeře.

P. Rada 17.10.2019 23:03

Mám za to, že se ohledně vodní páry mýlíte a nejsem sám. Nedávno Vám prakticky totéž co tvrdím v diskusi na NP odpověděl Tolasz i s odkazem, že studie o tom vyjde v další zprávě IPCC.

Odkaz na preciznější práci kterou bych růst vlivu vodní páry mohl doložit ale sám postrádám. Může to sem někdo dát?

............

Ohledně ochlazování vyšších vrstev jsem to s tvrzením o vlivu ozonu asi přehnal ale podílí se na tom. Cituji z páce Laštovičky s ÚFA 2010:

Abstrakt: Hlavní příčinou změny klimatu v troposféře je rostoucí koncentrace skleníkových plynů, která vyvolává ohřev troposféry. Na vyšších výškách atmosféry, počínaje stratosférou, ale v efektu skleníkových plynů dominuje radiační ochlazování, čili růst jejich koncentrace ochlazuje, nikoliv ohřívá, horní atmosféru. To vede k změnám v chemii atmosféry, v koncentracích malých složek, ke změnám hustoty horní atmosféry následkem tepelného smršťování, i ke změnám v ionosféře. Nutno rovněž uvést, že v horní atmosféře a ionosféře působí také další (menší) zdroje dlouhodobých změn, jako antropogenní změny koncentrace ozónu, dlouhodobé změny sluneční a geomagnetické aktivity, sekulární změny magnetického pole Země, změny aktivity atmosférických vln nebo změny koncentrace vodní páry v mezosféře....

P. Rada 18.10.2019 11:15

https://www.nature.com/articles/349500a0

P. Rada 18.10.2019 11:19

http://library.arcticportal.org/1634/1/climate-change-water-en.pdf

..."These increases are associated with increased atmospheric water vapour and are consistent with observed warming "....

R. Langer 17.10.2019 15:24

Na to, co doopravdy způsobuje oteplování, ještě nikdo nepřišel. :-P

P. Rada 17.10.2019 15:50

Souhlasím, že "doopravdy" - ve smyslu absolutní jistoty všeho - opravdu ne.

Ve smyslu vysvětlení jevu, posouzení rozumem i kýženého navazujícího konání ale už dávno (viz 30 let stará práce IPCC) a dodnes jen upřesnovaná.

J. Lukavsky 17.10.2019 19:31

"Nejménší podíl vodní páry je v polárních a subpolárních oblastech, a přesto se tam otepluje nejrychleji. A to proto, že tam mají CO2 a metan větší podíl na celkovém skleníkovém efektu." No to je divné. Chápu, že když vymrzne voda v polárních oblastech tak CO2 a metan (plus...) jsou jediní oteplovači, čili mají větší podíl, nedělí se s vodou. Ale oteplovat by se tam mělo méně neb prostě podíl vody chybí. Leda by v polárních oblastech bylo mnohem více CO2 a metanu ve vzduchu, ale to by asi větry rychle roznesly. J.L. end

M. Šejna 17.10.2019 14:21

Tenhle článek není skoro vůbec o klimatu, ale o tom, jak je autor přesvědčený o své vědecké vyjímečnosti.

A. Alda 17.10.2019 12:27

Planeta není přelidněná. Jen samotná Sahara by dokázala po zúrodnění uživit 10 miliard lidí, to je víc, než kolik jich dnes na celé planetě žije. A nezúrodněných míst je i v Austrálii a na Sibiři a v Kanadě víc než nadbytek.

Lidí je na planetě naopak málo. Zatím totiž vždy stále spolehlivě platilo, že čím více je lidí, tím lépe se jim vede. I v tom pitomém Bangladéši se vede lidem líp než se jim vedlo, když jich bylo méně, a to vzdor tomu, že jim tam vládne machometánský satanismus.

Když bude lidí na planetě více, bude zde také více těch hodně chytrých a budou i tací, kteří budou chytřejší než kdokoli před tím (viz Faynmenovy přednášky z fysiky; o roztahujících se křídlech Gaussovy křivky statického rozložení inteligence). A všichni ti hodně chytří lidé pak už přijdou s objevy a novými technologiemi, které zase život lidí zlepší a zčistí (vždyť už dnes žijeme v nepoměrně čistších městech než před třeba 150 lety, o vesnicích ani nemluvě).

Populaci je třeba posilovat, nikoli umenšovat. Ekoteroristi však mají za cíl většinu lidí vyhladit a vrátit lidstvo do stavu před neolitickou revolucí s počtem cca 60 mil. na celé planetě. A vrchní boháči světa je v tom podporují v přesvědčení, že technologie, pohodlí a přepych jim zůstanou a zbude dost lidí na to, aby si z nich mohli vybírat své otroky.

P. Rada 17.10.2019 13:45

Přání zůrodnit Saharu je spíše jen o fantazii která nemá technicko ekonomické opodstatnění. Desertifikace proto zatím obecně roste a to jak vůkol Sahary tak znovu i ve vyspělých zemích jako jsou USA:

https://www.eckralupy.cz/clanky.php?page=desertifikace

http://www.rozvojovka.cz/clanky/1962-velka-zelena-zed-ma-vratit-sahelu-zelen.htm

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dezertifikace

A. Alda 17.10.2019 14:39

Už zase jenom lžete.

Majitelé ropy mají dost peněz na zúrodnění Sahary a že je to technicky možné, to ukazují v praxi na svých pouštích nejen Židé.

P. Rada 17.10.2019 14:53

Souhlsím s tím, že Izrael může být v hospodaření s vodou mnohým vzorem. Podívejte se ale na aktuální satelitní snímky či Google maps... jak i tam je to zápas velmi obtížný a bez jistoty jak dlouho a do jaké míry se to může dařit? Zejména pokud by poblíž nebyl oceán a ekonomika posilovaná ze zahraničí umožnující provozovat odsolovací technologie. Současná klim. situace přitom není zdaleka konečná.

V. Petr 17.10.2019 11:45

Stačí přejít na atom, a "problém" zlého CO2 je vyřešen.

A všechny uhelné sloje jsou MLADŠÍ než 400 milionů let, hnědouhelné dokonce mladší, než 60 milionů let!

P. Rada 17.10.2019 11:58

Problém by přechodem na ten slunečně fůzní atom mohl být opravdu zmírněn. Vyžadovalo by to ale navíc nastolit "společnost extenzivního nerůstu" a nastolit naopak intenzifikaci.

Přechodem na štěpně jaderný atom 3+ generace by ale pro nastolení další dluhové pasti a tím i podlomení efektivnějších možností (úspory...) byl současný problém dál prohlouben.

http://denikreferendum.cz/clanek/28295-je-cas-ukoncit-zavislost-evropy-na-rustu

https://www.diw.de/documents/publikationen/73/diw_01.c.670581.de/dwr-19-30-1.pdf

https://ourfiniteworld.com/2019/01/09/2019-world-economy-is-reaching-growth-limits-expect-low-oil-prices-financial-turbulence/

V. Petr 17.10.2019 12:06

Nerůst je jen synonymem pro stagnaci, bídu a nakonec PORÁŽKU v konfliktu civilizací!

V. Petr 17.10.2019 12:08

"Nerůst" je jen synonymem pro stagnaci bídu a porážku v konfliktu civilizací!

A samozřejmě, v tom odkazovaném článku je propagován rovnostářský socialismus a všichni víme, k čemu to vede!

P. Rada 17.10.2019 14:05

Mám za to, že pomíjíte podstatný rozdíl exenzivního a intenzivního rozvoje. Článek v Rferendu o propagaci rovnostářství socialismu přeci není. Navíc se zejména extenzivně před časem rozvíjel právě ten Vámi kritizovaný socialismus. Extenzifikace je příznačně o růstu spotřeby/ výroby energie prostřednictvím JE při poklesu efektivity oproti jiným technologiím.

Intenzifikace je právě o rozvoji úspornějších a přitom efektivnějších technologií které přinášení vyšší přidanou hodnotu. Jen to může na opak od masivnosti vést k dalšímu rozvoji.

Je tedy otázkou na co vlastně reagujete?

R. Langer 17.10.2019 15:25

Na co reaguje? Na tvou blbost, Zelený bolševiku. :-P

V. Petr 17.10.2019 15:39

Vždyť je toho rovnostářství plný! Nebo snad neumíte číst?

V. Petr 17.10.2019 15:45

Ten článek je toho rovnostářství plný, přečtěte si ho ještě jednou.

Tady to máte ve vydestilované podobě!

"Dalším nástrojem ke snížení nerovnosti by mohlo být zavedení základního a současně také maximálního příjmu. "

Jinak "Rozdíly v příjmech by každopádně neměly být příliš velké..." (c) Adolf Hitler.

M. Krátký 17.10.2019 11:32

jakmile je přítomen pan Rada - jde veškerá snaha o diskusi do pryč - hezký den ale i jemu - on už jinej nebude a ani snad nechce ?!?!?!

P. Rada 17.10.2019 15:09

Věcné argumenty zřejmě nemáte a tak pomlouváte, vyštípáváte... Připouštím ale, že argumenty, odkazy na jiné zdroje..., - tedy má přítomnost - ostatním tlupovým "roztleskávačům" v blahopřejných aktivitách autorovi může dost překážet.

Tomu by ale autor mmohl předejít, pokud by si své články nechal alespon trochu odborně někým alespon mírně poučeným v oboru korigovat. Nebo i Vy pokud by jste našel argumenty oproti tomu co uvádím.

M. Valenta 17.10.2019 10:08

Kdo ví. Až nás bude 20, 30 miliard.

J. Ganaur 17.10.2019 10:19

Nemějte obavy, nebude.