15.4.2021 | Svátek má Anastázie


Diskuse k článku

POLEMIKA: Klimaskeptik opět mimo mísu

Chtěl bych zareagovat na článek pana Kremlíka Co vadí klimatologům? (NP, 9.5.2016). Pan Kremlík v něm zkombinoval svou posedlost klimatologií s minimálními znalostmi jejích základů a vyšlo mu z toho dílko vlastně celkem zbytečné. To, o čem pan Kremlík píše, je totiž už dávno známé a je to vysvětleno. Ale ani tady si pan Kremlík neodpustil pár trapných chyb.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Tolasz 11.5.2016 22:52

To snad ne?

Pane Brezino, brečíte pozdě a na špatném hrobě. Vy jste u toho nebyl, já ano. "Nevhodně" se v celé věci zachoval pan náměstek Kuták. "Nevhodné" to bylo vůči dr. Pretelovi. Dr. Metelka pomohl ČHMÚ tuto situaci vyřešit. A za to se má omlouvat? Běžte do háje.

K. Janyška 11.5.2016 18:38

Jděte do háje.

Fanatiku... Dzp.

L. Metelka 11.5.2016 18:40

Re: Jděte do háje.

Od Vás to sedí, fakt jo... :-)

A. Richtr 11.5.2016 14:08

A kyslik nikoho nezajima? To jestli bude sklenikovy efekt, nebo doba ledova tak to nas nevyhubi, ale uvedomte si, ze pred miliony let bylo 30procent kysliku v atmosfere a nyni je 21%, pricemz pri hladine 19,5% muze nastat ztrata vedomi ci smrt. Ano na horach kde je mene kysliku take ziji lide, ale je to diky evoluci a i tak to ma sve nasledky. Na planete zije az moc spotrebitelu kysliku a tak malo vyrobcu... pralesy do toho netahejte protoze co se v nich vyrobi to zvirata z pralesa spotrebuji. Atmosfera je obrovska a zijeme v ni na dluh z te obri zasoby kysliku co se vytvorila za miliony let... protoze zijeme a dychame, ale rostlin je pro nas nedostatek... ale to je ekologum burta, jen ten sklenikovy efekt... mozna je to zaklinadlo na erekci! Sklenikovy efekt sklenikovy efekt....

A. Alda 11.5.2016 14:13

Copak Kyslík...

Ale Hliník, to je průšvih. Ten se Vám odstěhoval do Humpolce!

A. Richtr 11.5.2016 14:18

Meli by mu v tom Humpolci postavit pomnik... pokud ho jiz nema...

M. Klas 11.5.2016 14:48

Re: Kyslík

Snad by se slušelo podotknout, že toho kyslíku je i na horách pořád 21%, jen tlak je nižší. Jen pro zajímavost vývoj v dějinách: https://cs.wikipedia.org/wiki/Atmosf%C3%A9ra_Zem%C4%9B

A. Richtr 11.5.2016 14:53

Na horach je na mernou jednotku objemu mene atomu kysliku! O nizsich procentech v horskych podminkach se nikdo ani ja nezminoval! Dekuji

P. Rada 11.5.2016 17:42

Re:

S obavou o dýchatelnost vám dávám trochu za pravdu - ale nikoli skrze nedostatek kyslíku.

Když už tak nám pravidelněji vadí právě nadbytek vydechovaného CO2 a pod... Pokud by jste si koupil za pár tisíc měřič:

http://www.nazeleno.cz/bydleni/vetrani/cim-doma-merit-kvalitu-vzduchu-a-koncetraci-co2.aspx

... pak by jste zejména v zimních měsících (když se méně větrá nebo hodně pracuje, cvičí...) asi zjistil, že už často žijeme blízko hranice, kdy jeho dlouhodobá koncentrace může začít vadit. Ta hranice začíná sice nad 1000ppm a tak venku o tolik nejde a dlouho nepůjde.

Problém ale nastává při nedostatečné výměně v uzavřených prostorách už dnes. Nemůžeme na výměnu používat tisíce let stabilních 320ppm ale jen 400ppm a víc. Tato hladina bude zřejmě dál růst. Pokud dosáhne dvojnásobku ... tak si zkuste představit jak leckde několikanásobně vzrostou i nároky na větrání budov. S takovýchto praktických dopadů našich externalit si ale pan Kremlík a jemu podobní hlavu zjevně nedělají - ačkoliv leckoho v domech s nedořešeným větráním může doslova bolet hlava už dnes.

A. Richtr 11.5.2016 18:43

To o cem mluvite vidim hlavne u deti... mlady mozek se ma vyvijet za dobrych podminek, misto toho jsou ve vydychane ucebne. Odpoledne uz je boli hlava, ale aby se vyvetralo ci jinak resilo pro to neni pro skolu duvod, protoze deti kdyz boli hlava tak malo piji prece... nikoho z ucitelu nenapadne ze mlady vyvijejici se organizmus potrebuje vic nez dospely clovek a neni to vzdy jen o pitnem rezimu.

P. Rada 11.5.2016 20:17

Re:

Vidět CO2 lze tak akorát v pevném skupenství - tzv "suchý led". Ve vzduchu není cítit - lze se jen orientovat podle souvisejících pachových stop a celkové situace. Změřil jsem si to proto na mnoha místech a dávám za pravdu, že ve starších školách, nebo i tam kde se jen polovičatě zateplilo, zatěsnilo.... - ale pozapomělo na normy výměny vzduchu (rekuperaci...) může být vzláště špatná. Opakuji ale CO2 je nutno měřit situaci od situace.

Natrefil jsem totiž i na nové školní areály kde byla situace až překvapivě dobrá a naopak.

Některé moderní klimatizace se zřejmě už umějí řídit podle dostatečně širokého spektra čidel a jak to vypadá, tak jim časem bude přibývat práce.

K. Frauknecht 11.5.2016 12:47

Nic nového.

Politická klimatologie v praxi :-))).

P. Rada 11.5.2016 13:40

Re: Nic nového?

Příznačně nové je třeba to, že slovo politika v původním významu správy obce se jako důsledek mocenské zvrácenosti dnes stalo spíš hanlivým pojmem.

Otázkou pak je kdo se o věci obecné má postarat když né politici na základě poznatků vědy? Jakými slovy situaci korektně popsat právě ve chvíli kdy se klima na planetě mění rychleji než kdy v minulosti a kdejaké obci hrozí závažné následky - třeba v podobě rostoucí extremicity počasí.

Absence odpovědnosti za chod obce - nahražená posměšky - to mi vůbec nepřijde k smíchu ale spíš jen jako doklad rozmáhající se ignorance, hlouposti a obhroublosti která bují ve společnosti s růstem svévole. Tím obtížnější budou snahy problémům čelit.

K. Frauknecht 11.5.2016 14:30

Re: :-)

Víte, že se s Vámi přu nerad, protože na to prostě nemam. Dnes učiním výjimku :-).

Pokud politici jednají na základě poznatků vědy, je vše OK. Blbý je, když vědci jednají na základě politické objednávky. A u pana Metelky je toto dosti zřejmé.

L. Metelka 11.5.2016 14:43

Re: :-)

Ale jděte, teď jste mě pobavil... :-)

P. Rada 11.5.2016 15:21

Co je blbé?

Máteli na kohokoliv afekt s jakéhokoliv důvodu - pak Vám může být zřejmé i to co jiní vnímají jinak a "blbé" je, že je to nekontrolovatelný stav. Já např naopak na zdejším foru postrádám více "Metelků..." dávajících věcné odkazy abych si to mohl ověřit.

Nahrazovat pojem ověřitelné slovem "zřejmé" považuji proto od Vás za zavádějící. Nezávisle ověřitelný argument jste neuvedl a pravidelně je neuvádíte. Je to snad proto, že to co je Vám "zřejmé" považujete za bezdiskusní normu?

Vědci opravdu mohou jednat na bázi politické objednávky a právě to může být prospěšné. Tako vznikla řade mezinárodních odborných platforem - včetně IPCC. Věda přeci dostává od společnosti úkoly, je ši může být financována státem (politikou) na vývoj léků atd.

Smysluplné a celospolečensky pozitivní je ale nejen pracovat na objednávku - dokonce se i politicky aktivně angažovat. Považuji za krátkozraké až hloupé zužovat schopnosti lidské jen do úzkých odborných škatulek. Proč bránit schopným své schopnosti všestranně uplatnit? Svého času se takto politicky presentoval geniální Einstein, dnes Michio Kaku ... a nevidím důvod takové lidi umlčovat - naopak!

P. Lenc 11.5.2016 14:05

Re: Nic nového.

Pane Frauknechte, máte samozřejmně pravdu, ale třeba takové opisovače blábolů jako je pan Rada stejně nepřesvědčíte.

J. Kalina 11.5.2016 10:41

Antarktida dle Metelky neleží na jižním pólu

Každý přece ví, že Jižní pól je bod a na ten zatím rozlehlou pevninu neumíme vtěsnat. A vůbec ten název. Jako by tato oblast ležela proti Arktidě, ale to není žádná pevnina.Z "odborných" poznatků bych připomněl,

že větší plocha bílého ledu odrazí více světla (tepla) a tím se přispívá k ochlazování resp zpomaluje oteplování.

Také by už někdo mohl odborně vyčíslit jaký podíl na oteplování / ochlazování má prostá produkce energie z jakýchkoliv zdrojů (od ohníčků, aut po elektrárny) neb = výroba tepla. CO2 do toho nemíchat. Také by mne zajímalo až 100% energie bude ze slunečních panelů, zda se nebude také oteplovat protože část z této energie by se odrazila zpět do kosmu, ale my ji zachytíme a přeměníme na teplo. Pro ty co měli z fyziky dvojky.

Energie se nakonec přemění na teplo.

PÁLENÍM FOSILNÍCH PALIV POMÁHÁME ZEMI NAPRAVIT CHYBU, KDY V NICH V MINULOSTI USKLADNILA UHLÍK.POUŽÍVÁNÍM BIOPALIV JÍ BRÁNÍME TENTO OMYL ZOPAKOVAT.

P. Rada 11.5.2016 11:52

Re: Pálením fosilních paliv pomáháme???

Ten fakt, že se uhlík s atmosféry po stamiliony let stále více akumuloval do zemské kůry v podobě sloučenin, usazenin a koncentrovaně do uhlí, ropy,... je neoddiskutovatelný. Klima planety se proto postupně během milionů let postupně ochlazovalo.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Phanerozoic_Carbon_Dioxide.png

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

Dnes se však onen uhlík kumulovaný po celé epochy vypouští rychlostí 100X převyšující průměrnou sopečnou a dokonce milionkrát rychlost jeho ukládání v zemské kůře.

To už není o nápravě bilance v pozitivním slova smyslu (vzhledem k životu) - ale spíše o radikálním zvratu který nemá v geologických dějinách planety obdobu.

J. Kalina 12.5.2016 11:30

Re: Pálením fosilních paliv pomáháme???

co se tak dlouho zanedbávalo, musí se rychle "napravit"

Jak pravíte: i rychlost je důležitá. Srovnejme se změnou v imigraci.

M. Mýval 11.5.2016 10:16

nějak se mi v těch plkách ztrácí ...

... že na výrobu jedné tuny biopaliva se spotřebuje 1,3 tuny fosilních paliv

... že člověk který si dá sušenku s 1 g palmového tuku je vrah orangutanů, zatímco oligarchové za pomoci dotací (nejen) EU vyrábějící z něj tisíce tun bionafty jsou spasitelé

... zelené mozky bojují proti jediným zdrojům energie snižujícím emise - velkým vodním a jaderným elektrárnám

Jako perličku dodám, že jsem nedávno při diskusi s jedním vysoce postaveným státním zaměstnancem zjistil, že u ekologů je poměrně rozšířená víra ve studenou fúzi

R. Langer 11.5.2016 10:41

Re: nějak se mi v těch plkách ztrácí ...

Máte naprostou pravdu. Ale na to vám pan Metelka odpoví, že on s tím nemá nic společného, protože je meteorolog, a ne politik.

A. Alda 11.5.2016 10:01

Klimaskeptik se také může někdy mýlit, ale

ekoterorista lže vždycky a bez výjimky.

A. Richtr 11.5.2016 9:34

Zacnete uz vnimat planetu jak celek, jsou to obranne mechanizmy... Cili proc ledu ubyva? Kvuli globalnimu oteplovani. Proc ledu pribyva? Kvuli globalnimu oteplovani. Super a ted jinak... Na jiznim polu je 90procent vseho svetoveho ledu, proto na severu muze byt uplne hole more a pritom planeta si poradi... Tlouska ledu je az 4000metru a probiha proces zhustovani kvuli te silene vaze ledu takze vam ani mereni na kubiky nepomuze a I drobna odchylka kvuli zhustovani vytvori nakonec cislo z ktereho si sednete na zadek. Kdyby nasi mili islamisti shromazdili dostatek atomovych bomb a odpalili je na jiznim polu tak se hladina oceanu zvedne o sedmdesat metru a to by byl konec civilizace ne utok na NY ci Londyn. To co se deje na jiznim polu je nase uzasna zivotni pojistka pro planetu Zemi.

P. Rada 11.5.2016 9:56

Pane Richtere

Neštěstí lidstva zřejmě nespočívá dlouhodobě tolik v rukou islamistů s bombama.... jako v manýrech konzumní civilizace chovající se bezohledně k širším dopadům svého počínání hnaného energií fosilů.

Když už jste nadnesl úvahu o vlivu energie bomb na tání ledovce pak vězte, že dnešní bilanční přírůstek je už celoplanetárně cca 1W/m2 od rostoucího skleníkového efektu. Za celou dobu působení to odpovídá nárůstu energie jako by vybuchlo víc jak 2 biliony pum Hirošimského ekvivalentu. Takže se i toho masivního tání Antarktidy může lidstvo dočkat přesto, že se tam doposud skrývá prakticky nejvýznamější stabilizátor pozemského klimatu.

R. Langer 11.5.2016 10:44

Re: Pane Richtere

Hm, to jsou zase bláboly, je to trochu jinak. Jediným neštěstím pro Zemi totiž nejsou jenom ti islamisté s bombama, ale druhým, stejně velkým nebezpečím jsou zelení pomatenci jako ty, Zelený sedmilháři.

M. Prokop 11.5.2016 10:49

Re: Pane Richtere

Škody napáchané zelenými ekologisty jsou s nějakými islámskými teroristy zcela nesrovnatelné. Teroristi škodí místně, zelenáči oteplovači plošně.

P. Rada 11.5.2016 11:34

Re: Pane Prokope

Máte možná pravdu - jen je škoda, že dotyčné "...teroristy" nejmenujete, nekonkretizujete.

Pokusím se to trochu napravit. U nás v ČR si např. takoví ...teroristé vybudovali např FV-tunel kterým pod záminkou ekologie doposud loupí. Dominantní vlastník FV je u nás nyní ČEZ s příznačně nedohledatelnými akcionáři. Tak že taky nemohu být úplně konkrétní.

Hlavní ale asi je, že ekosystémové služby které lidm planeta zdarma poskytuje, násobně převyšují celosvětové HDP. (Nátr. "Příroda nebo člověk")

Pokud tedy nezaprší či zaprší moc, nebude co jíst.... - může to přinést škody až nevyčíslitelné.

P. Rada 11.5.2016 11:20

Re: Pane Richtere

http://4hiroshimas.com/

F. Houžňák 11.5.2016 9:32

Pan Kremlík se možná tu a tam zmýlí nebo

přeťukne, političtí klimatologové jako je Metelka ovšem lžou programově. Mimochodem, pane Metelka, proč jste se tenkrát vyhnul té bohatě dotované matematické soutěži? Bál jste se, že by se ukázalo, že vaše znalosti i středoškolské matematiky jsou nedostatečné, i když jste tenhleten puncovaný klimatolog? Už máte víc publikací než tu jednu?