Pátek 10. července 2026, svátek má Libuše, Amálie

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuse

MANIPULACE: Klimatická krize neskončila. Ani totiž nezačala...

Výsledkem je hrozba hospodářského úpadku. A následně i krize.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

DR

Klimatická krize je jedním z nejdůležitějších hrozeb současnosti, která už teď stojí globální ekonomiku nemalé prostředky. Ignorance autorky tohoto článku ani jeho čtenářů na tomto faktu nic nemění.

https://www.forbes.com/sites/dianneplummer/2026/01.../

0 0
možnosti
VD

Strach je veľmi účinným nástrojom na manipuláciu z verejnou mienkou. Aby si cirkev vynútila poslušnosť veriacich, strašila ich božím trestom. Keď boli pri moci komunisti, strašili ľudí nebezpečenstvom zo západu. Teraz zase kapitalisti strašia ľudí nebezpečenstvom z východu. Ekologický aktivisti zasa strašia klimatickou katastrofou.

Dá sa v dnešnej dobe niekomu veriť?

Pre politikov je obchod z emisiami dobrí biznis a tak sa ho snažia presadzovať za každú cenu. O tom koľko peňazí pôjde na vedu rozhodujú politici a tak musia vedci tvrdiť to čo vyhovuje politikom. Green deal má zabezpečiť pre politikov EU dostatok peňazí na vojnu z Ruskom! Nemci sa stále považujú za nadradenú rasu. Teraz vycítili príležitosť ako sa pomstiť Rusom za prehratie 2 sv. vojny!

0 0
možnosti
MT

Dobrý den, děkuji autorce za skvělé varování před manipulativními praktikami v klimatickém diskurzu. Ačkoli postup užívající subverzivní nápodoby není v novinařině běžný, kvůli své didaktické funkci by zde měl mít své místo. Autorka předvádí skvělou dekonstrukci narativů klimatického skepticismu - je vidět, že přesně chápe, jak fungují názorové bubliny, a čím oslovit skepticky laděné publikum.

Naprosto excelentní je hned úvodní tvrzení, že klimatická krize „nemohla skončit, protože nikdy nezačala“. Autorka zde provádí dokonalý reframing, na kterém ukazuje, jak lze problém snadno banalizovat, aniž by bylo nutné předkládat jakékoliv protiargumenty – neřeší se intenzita jevu, jak je běžné v akademickém diskurzu, ale rovnou se škrtá jeho existence. Pro čtenáře je to psychologicky nesmírně úlevné, odpadá strach i odpovědnost, a přesně to sytí jeho confirmation bias.

Na tvrzení, že změny klimatu jsou „naprosto běžná záležitost“, zase autorka nádherně demonstruje, jak lze bagatelizovat závažnost problému pomocí apelu na přirozenost. Složitý globální jev je redukován na banální cykličnost, což působí uklidňujícím dojmem: "Tohle tu přece bylo vždycky." Tím šikovný manipulátor odklání pozornost od skutečného problému - nepřirozená není samotná změna klimatu, ale její rychlost, která znemožňuje druhům migrovat a adaptovat se.

Dalším silným momentem je útok "ad hominem" na mladé aktivisty. Autorka se nezdržuje fakty, ale sází na infantilizaci protivníka zpochybněním jeho motivací (primitivní touha vyhnout se vyučování). Tím se mistrovsky zdiskreditují jedním šmahem jak "nezkušení" aktivisté, tak předem i vše to, co by chtěli tvrdit. Čtenář nabývá pocitu nadřazenosti a je opět konfirmován. Skvělé!

Celkově je text přesvědčivý. Mám jen drobnou poznámku. Zkušený manipulátor by se místo do dětí strefoval do elit. Efektivní manipulace potřebuje mocného, skrytého nepřítele, který vám chce vzít vaše vymazlený auto, ne studentíky na náměstí.

Autorce přeji hodně zdaru do budoucí práce.

0 1
možnosti
Foto

P67a79v13e85l 78R23a50d34a

12. 1. 2026 0:53

Textem dokládáte tak akorát to, že umíte slovíčkařit podobně líbivě jak autorka - ale nevíte která světu našich následníků bije a vědět to zřejmě nechcete. To ale už začíná být o falešnosti v přístupu k vlastnímu tématu - tedy o demagogii, kterou někdo žel považuje za svou práci.

0 0
možnosti
MF

M 11F

11. 1. 2026 12:25

Zřídili jsme ústav pro klimatickou změnu. Takže lidé, zde zaměstnaní (a někteří si říkají i vědci), musí tvrdit, že bude zle, jinak by nedostali peníze. A uhlobaroni? Ano, Tykač a spol. vydělali na špatně vedené privatizaci. Ale solárbaroni a větrobaroni vydělávají na dotacích, které za peníze této skupiny ne-uhlobaronů prosazují zmínění vědci, jejichž příjmy jsou z daní i ne-U-baronů (nechci je podezřívat z toho, že dostávají podpory přímo...) A důsledkem soláro větrového šílenství je výsledek posledních voleb, kdy mnoho lidí volilo Turky pouze jako vzdor vůči Hladíkově bezhlavé podpoře Občasných zdrojů energie.

4 0
možnosti
Foto

P38a54v92e30l 73R61a27d11a

11. 1. 2026 13:22

K "bezhlavosti". Pokud jde o Ústav pro klimatickou změnu - pak ten zřídila Akademie věd ČR. Máte snad "bezhlavě" - jak za dob středověkých a u nás před prozíravou Marií Terezií co zavedla školní docházku... - za to, že by se so školství, vzdělávání a do rozvoji obecného poznání světa nemělo investovat jinak jak jen osobně ze soukromých prostředků?

Pokud jde o energetickou "bezhlavost", tak ta se v Česku projevuje stagnací v proměnách energetiky. Oproti sousednímu Rakousku s podobnými podmínkami, tak s větru těžíme zhruba 30x! méně energie než bychom mohli abychom byli alespon podobně efektivní. (viz parametry EROEI u větrných turbín ...)

0 3
možnosti
VP

Tady je tabulka světových emisí CO2 na hlavu

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by...

A tady jsou globální emise CO2 ve světě.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by...

Z tabulek vyplývají tyto závěry

1) Čína sama produkuje třetinu světových emisí CO2 a tento podíl pořád roste, Indie produkuje více, než celá EU, a Rusko jen o málo méně, než EU. Produkce CO2 na hlavu!! je v Číně výrazně vyšší, než v EU a také vyšší, než v ČR. Mnohé země Třetího světa produkují na hlavu více CO2, než EU.

Toto by si měl nastudovat hlavně pan Rada.

1 1
možnosti
Foto

P26a91v61e16l 92R47a10d85a

11. 1. 2026 12:07

Pane Vanuro nevím proč vlastně popíráte, že tato data dobře znám? Typuji, že to pramení s Vaší podujatosti a nerespektování souvislostí.

Na rozdíl od Vás vedle širší škály dat respektuji i fyziku, která jasně definuje, že energie je výkon v čase. Aplikace fyziky pak říká, že energii při změně oteplení klimatu neovlivnují imise aktuální ale až ty kumulativní!

Tvrzení: ..."tento podíl pořád roste" ...je vágností protože už jen s principu může extenzivita v uzavřeném systému růst jen pro omezenou dobu.

Navíc Čína leží oproti Evropě v klimaticky podstatně zranitelnější oblasti a dobře to ví a podle toho se také chová. Strategicky proto rozvíjí OZE ale zároven i efektivitu své ekonomiky přičemž nejzranitelnější zemědělskou produkci dokonce diverzifikuje do jiných světadílů.

Vedle fyzikálních platí ve společnosti pravidla ekonomická a tedy konkurenční, která v situaci potřeby minimalizovat imise na nezbytnou míru vedou k tomu, že předně jsou konkurenčně eliminovány zdroje, které nesou nejvyšší energetickou nákladovost při tvorbě HDP.

V Česku žel naopak dlouhá desetiletí podléháme lobingu sobecky uvažujících uhlobaronů... za tzv. levné energie... o kterých hloupě doufáme, že jen sami o sobě svým vývozem do zahraničí - nikoliv přes výrobu s vysokou přidanou hodnotou - přinesou celospolečensky pohodlnější život. To je už vyložený blud. Zisky dominantně shrábnou nadnárodně migrujících velmi úzké skupiny - imise rtuti, popílku, síry... - zůstanou obyvatelstvu české kotliny. Za to také lobujete?

1 1
možnosti
VC

Vážený Rado těžce poškozený universalistickým morem.

V některých jevech týkajících se vytváření skleníkových plynů lidmi a faktu že antropoidní činnost ovlivňuje nejen skleníkové plyny v atmosféře a tedy počasí přes skleníkový efekt máte pravděpodobně pravdu.

Jestli mne ale budete vy postižení universalisti štvát s

".. s hlediska osobní odpovědnosti za kumulativní imise patří Evropané mezi největší světové špinavce - a Češi vzhledem k míře efektivity využití při tom uvolněné energie tuplovaně."

Tak mne donutíte pravdivě a nechutně popsat stav vašeho universalistického mozku. Už jsem tvám tu vysvětloval že vzhledem k tomu, že populační exploze v EU je už roky nižší než v rozvojových zemích, akumulované emise na jednoho prapředka Evropana zas tak nejhorší nejsou. I kdyby přece, někdo musel projít vývojem technologií abychom se dostali k technologiím moderním, v tom se nemůže Evropa sebemrskat. I kdybychom měli, pořád nemáme rozhodně důvod zasebevraždit sebe a pořád ještě nejhumánnější civilizaci lidstva kvůli sebemrskačství s nějakými emisemi před 50 lety a našich předků ještě dřív!

Tkaže ty akumulace si strč do zadku!

5 0
možnosti
Foto

P73a81v70e77l 50R16a88d20a

10. 1. 2026 22:23

Pane Církvo slovy: ..."Jestli mne ale budete vy postižení universalisti štvát "...

se zbytečně hloupě snažíte o odklonění diskuse od obecného civilizačního problému, který tkví v konkurenčním boji o zbývající planetární zdroje - k plytké až vulgární osobní konfrontaci.

O to zájem na rozdíl od Vás rozhodně nemám.

1 2
možnosti
VC

Je to universalistický mor v té nejhorší podobě!

Myslím že návody k odmítání dětí kvůli uhlíkové stopě by měly být trestné. Je pravda že lidstvo je přemnožené. Ale to se netýká Západu. Pokud místo nějakých 1.2 dítěte na pár bude 0 a v Africe 5 tak jedna vykastrovaná blbka s uhlíkovou stopou skoro nehne.

Podobné je to i s celou tou progresivistickou CO2 agendou. Tak jak je realitou světové přemnožení, jsou, pravičáci prominou, realitou globální změny počasí způsobené člověkem.

Ani zde Evropa není na tahu. Pokud sebemrskačsky zničí sebe, na CO2 to bude mít nejdřív opačný vliv (přesun průmyslu do zaostalejších zemí), pozděj zase naprosto zničí svoji ekonomiku, sebe ale i vliv zatím nejpozitivnější kultury na světě. Dopad pak pocítí celý svět!

5 1
možnosti
Foto

P62a76v28e46l 22R20a17d93a

10. 1. 2026 22:15

Lidská nabubřelá hloupost opravdu může být horší jak mor.

Projevuje se např. tím, že dotyčný kalkuluje s populační četností - ale kdo ví proč pomíjí měrnou spotřebu a to přesto, že ta je i vzhledem k uhlíkové stopě a obecně životaschopnosti jakýchkoliv organismů naprosto klíčová.

Hloupost tkví i v tom, že relativně "sebemrskačsky" se průběžně chovají spíše Asiaté. Např. tím, že minimalisticky vytápějí svá mini-obydlí postavené mnohdy bez oken tak - že to Evropan, mající zalíbení ve velkopanském výhledu super-oknem přes celou stenu... mylně hodnotí jako zoufalost či otrockou práci.

S pohledu Asiata ale jde o kalkulaci v nemilosrdné ekonomické válce dumpingovými cenami... kterou takto hodlají co možná bez jediného výstřelu ale totálně vyhrát. Zatím to vypadá, že ekonomicky na to mají.

2 4
možnosti
VK

Místo názvu klimatická krize je správnější energetická krize kterou vyvolali Zelení se svým grýndýlem. Skončí až bude dosažena dekarbonizace neboli deindustrializace se všemi důsledky jako je pokles životní úrovně a obranyschopnosti Evropy. Řešení je jednoduché a to návrat k jaderné energetice. Pokud to mladí nepochopili potom jsou blbí a není jim pomoci.

7 0
možnosti
VC

Je to tak, jaderná energetika je řešením i se všemi riziky.

1 0
možnosti
ZJ

kolko z tech klima teroristov zie v jeskyni a pije vodu z potoka ??

5 0
možnosti
Foto

P51a64v14e25l 82R54a32d41a

10. 1. 2026 14:00

Jaksi - "klimateroristicky" (rozvracečsky vzhledem k udržitelnosti resp. na dluh vzhledem k životnímu prostředí) se dnes chová naprostá většina lidstva - jen někdo méně a jiný více. Zloději přitom pravidelně nejvíce křičí ... - "chytte zloděje!":

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-jiho...

V jeskyních dneška - budovách s umělého kamene//betonu... - přitom žije podstatná část populace - jen s podstatně vyššími nároky na tepelnou pohodu... a to oproti století zpět - navzdory dnešním technologickým možnostem - doposud navozuje v průměru na jedince energeticky dvou-řádově vyšší spotřebu.

Pitná voda (zejména ta kojeneckého typu) a nejen s potoků ale i s podzemí, je přitom opravdu už dlouhá desetiletí stále více vzácností.

Zato energi-drinků... jsou plné supermarkety... Ví Zdeno Janeček co všechno vlastně pije a jaké má štěstí, že nad tím zatím nemusí moc uvažovat?

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-data-vice...

0 9
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz