10.8.2022 | Svátek má Vavřinec


Diskuse k článku

KLIMA: Způsobila Evropa a Amerika sucho v Sýrii?

Pokusím se zde reagovat na článek dr. Jana Hollana o příčinách války v Sýrii. Ačkoliv dr. Hollan tvrdí, že emisemi skleníkových plynů způsobujeme tzv. klimatický rozvrat projevující se mj. suchem v Sýrii, které následně vyvolalo občanskou válku, dokladuji zde, že toto zdůvodnění je dosti problematické.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kavalír 22.9.2015 10:18

Re: něco zajímavého

Koukám, že máte opravdu "věrohodné zdroje" téměř jako od Kremlíka.

Geologickým datům věřím, ale vy jim věříte zřejmě pouze v případě, že si k naměřeným hodnotám "veličiny A" přiřadíte hodnotu "veličiny B" bez jakékoli návaznosti na měřené údaje "veličiny B", což dokonce považujete za nekorektní (viz proxy data z ledovcových vrtů).

M. Dvořák 21.9.2015 9:46

Re: něco zajímavého

dlouhodobá solární činnost pane Kavalíre. To vám asi nic neříká stále dokola.... Podívejte se jak 10 tis. let fungoval Bondův cyklus. Teď to vypadá úplně stejně. Pokud chcete jít proti datům z geologie prosím to je váš boj. Vy budete jistě tvrdit že podvody jako je například tento s teplotami jsou zprávné že? a pak že se dá věřit pozemním stanicím ve dvou metrech ... http://joannenova.com.au/2015/09/scandal-part-3-bureau-of-meteorology-homogenized-the-heck-out-of-rural-sites-too/

J. Kavalír 21.9.2015 9:31

Re: něco zajímavého

Naakumulované teplo může zbrzdit ochlazování tím, že se uvolňuje, ale těžko povede k dalšímu oteplování. To, jak systém citlivě reaguje na změny v toku energie, jsme si mohli ověřit po výbuchu Pinatuba - pokles teplot a po vyčištění atmosféry opět rychlý návrat k růstu.

Minulé sluneční minimum bylo hluboké a dlouhé, ale teplotám to bylo jedno, "stagnovaly". A to se k tomu ještě přidala chladná fáze PDO, která mívá sama o sobě za následek ochlazení.

M. Dvořák 21.9.2015 7:08

Re: něco zajímavého

Mě zase nepřestanete fascinovat vy pí Václavíková, těmi svými prázdnými štěky.

J. Václavíková 18.9.2015 21:00

Re: něco zajímavého

Mě tu nepřestanou fascinovat inteligenti, kteří sice o problému vědí jen velké kulové a vlastně je fakta nezajímají, zato mají jasno, že GW si někdo vycucal z prstu.

M. Dvořák 18.9.2015 15:16

Re: něco zajímavého

Dlouhodobá solární činnost která měla vrchol v devadesátých letech dvacátého století nakumulovala obrovské množství tepla v oceánech které můžou mít setrvačnost i několik desítek let. Není divu za posledních 8 tisíc let tak silná dlouhodobá solární činnost nebyla.

http://www.woodfortrees.org/plot/sidc-ssn/mean:132

http://wattsupwiththat.com/2012/09/13/paper-demonstrates-solar-activity-was-at-a-grand-maxima-in-the-late-20th-century/

Snad se to už odešle. Neviditelný pes mi pořád padá....

J. Kavalír 18.9.2015 11:01

Re: něco zajímavého

El Niňo / La Niňa se předpovídat nedá, ale je jisté, že se během několika let dostaví, takže počítat s nimi ve výhledech na desítky let dopředu nedává smysl - během té doby nastanou a zase odezní několikrát. Bavíme se o klimatu, nikoli o počasí tedy že např. v r. 2056 bude u nás teplé léto a studená zima, nebo že právě v tom roce počasí ovlivní El Niňo / La Niňa.

Satelitní měření neměří teplotu na povrchu (2m nad zemí), ale úplně jiné hodnoty výš nad povrchem. Příkon energie od Slunce v posledních cyklech nepatrně klesá a přesto se energie na Zemi akumuluje - tají ledovce, prohřívá se oceán. Zákon o zachování energie jistě zpochybňovat nebudete, takže to znamená, že se méně energie vyzařuje do vesmíru. K tomu dochází vyzařováním při nižší teplotě tělesa, v tomto případě atmosféry. Sílící skleníkový efekt způsobuje, že více energie se vrací k povrchu, kde se akumuluje.

Nová doba ledová nám možná nehrozí ani při současné hladině CO2. Pravděpodobně je ho již v atmosféře více, než na počátku kvartéru.

B. Rybák 17.9.2015 22:19

Re: něco zajímavého

Jenomže to "superelniňo" nikdo předem nepředpověděl, stejně jako ochlazující La Niňu! Seriózní (satelitní) měření nezaznamenala žádnou stagnaci, ale ochlazování!

Můžeme doufat, že antropogenní skleníkové plyny o něco oddálí nebo dokonce zabrání strašlivé apokalypse nové doby ledové?

B. Rybák 17.9.2015 22:06

Re: Co způsobovalo klimatické změny v minulosti?

Takže podle seriózních klimatologů je tedy nákladný boj proti "skleníkovým plynům" pitomost. Nechápu, proč jste dosud naslouchal právě jim (a např. Římskému klubu, a usvědčeným podvodníkům, kteří např. vygumovali středověké optimum i malou dobu ledovou)!

Proč tu machrujete veličinami, které jsou proti protikladnému působení vodních par a oblačnosti a především proti nepředvídatelným změnám Zemského albeda (na němž se podílí i člověk spolu s homeostatickým působením mořského života...), zcela zanedbatelné.

P.S. Strašení ("freony prý vyvolanou")ozónovou dírou (která nemá na dění při zemském povrchu u něhož je mnohem víc ozonu jež ve stratosféře, žádný reálný vliv) vyvolalo zbytečný strach z opalování a tím i pandemii nedostatku životně důležitého vitaminu D!

L. Novák 17.9.2015 17:14

Re: Raději ani nevaříit kávu

"Rado", vy jste vážně zábavný zelený magor... :-D

L. Novák 17.9.2015 17:12

Re: Z čeho tak usuzujíi?

"Rada" si svůj zelený komunismus musí obhájit... :-P

J. Kavalír 17.9.2015 14:46

Re: něco zajímavého

Až budeme mít tu řadu měření tak dlouhou, jako pozemní měření , pak možná pochopíme, co ta měření znamenají a jaký je jejich vztah ke skutečným teplotám na povrchu, kde žijeme.

Od vás, který považuje 150 let měření za nic, je ten odkaz obzvlášť úsměvný.

M. Dvořák 17.9.2015 13:29

něco zajímavého 2

http://www.antimeloun.cz/?p=4457

M. Dvořák 17.9.2015 12:27

Re: něco zajímavého

http://www.woodfortrees.org/plot/rss/from:1998/to:2016

M. Dvořák 17.9.2015 11:38

Re: něco zajímavého

na to opakvání jsem zvědav...:)

J. Kavalír 17.9.2015 10:01

Re: něco zajímavého

Jistě, v myšlení některých jedinců nás čeká další období stagnace globálního oteplování. V r. 1998 přišlo "superelniňo", které znamenalo nový naměřený globální rekord. Poté začaly teploty "stagnovat" na vyšší úrovni, než byla kdy před r. 1998 naměřena, až se prostagnovaly do roku 2014, kdy překonaly rok 1998 i bez El Niňa. Nastupující El Niňo by mělo teploty posunout opět o něco výše než byl loňský (a pravděpodobně i letošní) nový rekord. Jak to tak bývá i ve sportu, po rekordu přijde nějaký čas, kdy rekord překonán nebude (podle některých budou teploty stagnovat), ale budou se zvolna blížit nově ustavenému rekordu. Během minulé "stagnace" to byly roky 2005 a 2010. A po nějaké době zase přijde další trochu silnější El Niňo, nastaví nový rekord a situace se bude opakovat.

M. Dvořák 17.9.2015 8:54

něco zajímavého

http://wattsupwiththat.com/2015/09/15/uk-met-global-warming-pause-may-continue/

B. Rybák 17.9.2015 0:39

Re: Kdyby rudozelená banda svým

Ano! Na biopaliva jsem ve svém příspěvku zapomněl!

B. Rybák 17.9.2015 0:36

Re: Za jaké mystifikace?

Největšími nepřáteli zemědělců v chudých zemích je dotovaný vývoz zemědělských produktů z EU, idiotské "zelené" zákazy používání GMO, "zelené" ochranářství rozsáhlých oblastí (pro turisty ze západu), choroby šířené chráněnými zvířaty, miliony obětí malárie obnovené po zákazu DDT...

B. Rybák 17.9.2015 0:35

Re: Za jaké mystifikace?

Největšími nepřátely zemědělců v chudých zemích je dotovaný vývoz zemědělských produktů z EU, idiotské "zelené" zákazy používání GMO, "zelené" ochranářství rozsáhlých oblastí (pro turisty ze západu), choroby šířené chráněnými zvířaty, miliony obětí malárie obnovené po zákazu DDT...

B. Rybák 17.9.2015 0:21

Re: Z čeho tak usuzujíi?

Takže ani v Egyptě krizi nevyvolalo sucho, které by ovlivnilo životodárné nilské záplavy!

Sucho kupodivu dobytek neumořilo v okolních státech Sýrie. Dobytku ovšem válka nesvědčí ani v Sýrii. Prodej syrského občanství emigrantům je skvělým byznysem i Asadovy vlády!

B. Rybák 16.9.2015 22:16

Re: Mluvíte mi z duše,

Je zřejmé že zezelenání Sahary které nastalo při klimatickém optimu (když bylo tepleji než dnes) mělo obrovský vliv na rozvoj tamních států!

B. Rybák 16.9.2015 22:09

Výborný článek !

Nedávný, velmi opožděný "objev", že válka v Sýrii a patrně i její napadení zrůdným, Saudskou Arábií podporovaným chalifátem IS, začala především k vůli suchu, ačkoliv za celá ta léta nikdo nehlásil žádné boje o vodní zdroje je evidentně trapně tendenčním podvodem, jaké se bohužel ve válce dělají!

Jen úplná politická slepota by mohla přehlédnout, že genocidní násilí postihlo nejprve islámu vzdorující diktatury (zbylé baasistické režimy), které "západ" zničil a pak díky jím (novou levicí) hlupácky vyvolanému "arabskému jaru" je opustil a tímto za zbabělost muslimy považovaným krokem, rozpoutal hrůzy "muslimské genocidy" a tím vyvolal vytoužený příval muslimů, kteří mají posloužit nedobrovolné integraci do nové, tentokrát "zelené" multikulturní říše národa převážně německého!

P. Rada 16.9.2015 21:57

Re: Mluvíte mi z duše,

Souhlas s odkazem. Lidské populace jsou na klimatu už dlouhodobě závislé - někdy až fatálně. Po výbuchu Toby poklesla celosvětově teplota na pevninách až o 15C! Z lidstava tehdy zůstal jen hlouček našich společných prapředků.

V té souvislosti se právě podívejte jak se měnila celosvětová teplota v posledním interglaciálu a kam směřuje nyní .... Co nás tedy asi tak potká? Přitom pro úrodu podstatnější jak průměrná celosvětová teplota jsou změny proudění větrů a četnosti srážek.

https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99edov%C4%9Bk%C3%A9_klimatick%C3%A9_optimum#/media/File:2000_Year_Temperature_Comparison_cs.png

M. Prokop 16.9.2015 21:54

Re: Za jaké mystifikace?

Je to

a. zřejmé.

b. správné.

M. Prokop 16.9.2015 21:53

"Egypt ale leží prakticky jen na nylu"

:-P

M. Prokop 16.9.2015 21:52

Re: Z čeho tak usuzujíi?

Pan Rada holt jenom agituje. Pokud za to něco má, tak za peníze, pokud nemá, tak ten druhý Werichův důvod.

J. Schwarz 16.9.2015 21:48

Re: Ta Hollanova pitomost ?

Antropogenní vliv, pane rado, antropogenní ... ne vliv "bílého evropana". Syřané jsou taky lidé - to snad nepopřete. Pak si tedy za svou situaci mohou sami a nesnažte se v nás vyvolat pocity viny. stejně se vám to nepovede, Většina lidí už má spasitelů a moralistů plné zuby. Docílíte jen toho, že bude přát arabům ještě víc svrabu a neštovic, už kvůli výlevům vašim nebo pana Hollana.

J. Schwarz 16.9.2015 21:40

Re: Z čeho tak usuzujíi?

Sucho je jasnou vinou arabů neboť z hamižnosti prodávají ropu která se pak pálí a zvyšuje hladinu CO2. Pokud cítí "vinu" pan Rada ať spáchá seppuku nebo přestane topit a jíst luštěniny / metan / a neotravuje ostatní. Pocity arabů nám mohou být větrem severním, nemají tolik šoustat.

P. Rada 16.9.2015 21:35

Re: Za jaké mystifikace?

Což není zřejmé, že se pan Šálek snaží popřít klimatický vliv na navození neklidu v celé Středomořské oblasti, Iráku...? Copak toto popírání není v přímém rozporu s měřením srážek, změn směru větrů.... a pokud jsou to jevy dlouhodobé pak tedy s klimatickou změnou?

Šálkovu bagatelizaci dopadů klimatu na život lidských populací nazývám mystifikací. Autor takto totiž navozuje u veřejnosti dojem, že je něco jiného, nepoznaného tedy MYSTICKÉHO , co řídí počasí, klima, úrodu .... a potažmo i migrační nálady.

V předešlé etapě opravdu došlo v této oblasti k dramatickému populačnímu růstu a právě proto tam dnes převažuje dynamická mladá ale žel nevzdělaná generace. Došlo k přelidnění jak správně píše - ale to samo o sobě nenese vinu na několikaletém suchu kdy venkovské obyvatelstvo uteklo pro neúrodu do měst.... a v důsledku válek utíká dále.

Taky se mi to ale jeví tak, že utíká až podezřele vychytrale.... To už je ale jiná kapitola jak onen původní vleklý vliv změny počasí / klimatu.