13.8.2022 | Svátek má Alena


Diskuse k článku

KLIMA: Způsobila Evropa a Amerika sucho v Sýrii?

Pokusím se zde reagovat na článek dr. Jana Hollana o příčinách války v Sýrii. Ačkoliv dr. Hollan tvrdí, že emisemi skleníkových plynů způsobujeme tzv. klimatický rozvrat projevující se mj. suchem v Sýrii, které následně vyvolalo občanskou válku, dokladuji zde, že toto zdůvodnění je dosti problematické.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Boublíková 16.9.2015 5:42

Co způsobovalo klimatické změny v minulosti?

Kde bere většina klimatologu jistotu, že tentokrát jsou to antropogenní vlivy - skleníkové plyny? Vždyť je to teorie vycucana z prstu.

P. Rada 16.9.2015 8:18

Re: Co způsobovalo klimatické změny v minulosti?

Paní Boublíková nevímjak dlouho jste studovala klimatologii ale typuji, že spíš - abych se krátce přidržel Vaší rérotiky - jste si namísto toho "cucala prsty".

Žádný seriozní klimatolog totiž nikdy nehovoří ani nepíše o antropogenním vlivu jako o naprosté všepřesahující  jistotě. V podmínkách deterministického chaosu to totiž není jinak možné. Pravidelně proto jako o míře pravděpodobností při porovnávání bilancí všech vlivů.

Např tak, že dnes zároven s oteplením v přízemní vrstvě s vysokou pravděpodobností antropogenně ochlazujeme stratosféru (kde ubývá ozon spolupůsobeném freonů) nebo i troposféru kam vypouštíme prach s komínů a kterou přes den mnohde přikrýváme oblačností s leteckého provozu atd.

O tom které všechny vlivy kdy co způsobily a které kdy byly dominanntní jsou i u tak mladé vědy stohy knih. Jednu týkající se převážně posledního meziledového období Vám pro zlepšení náhledu mohu doporučit - vyšla i v češtině:

http://www.beletrie.eu/knihy/pluhy-nemoci-a-ropa.html

J. Vintr 16.9.2015 9:32

Re: Co způsobovalo klimatické změny v minulosti?

Ti, co na "bojí proti globálnimu oteplování" vydělávají neskutečné rance peněz (mezi jinými i náš současný premiér) a "vědci", kteří na tom také profitují, si žádné pochybnosti o existenci tohoto globálního oteplování a o jeho příčinách žádné podobně pochybnosti jistě nepřipouštějí.

P. Rada 16.9.2015 10:54

Re: Co způsobovalo klimatické změny v minulosti?

Pane Vintr konkrétně u nás jsou všechny zdravotní dopady těžby uhlí i vypouštění imisí sýry, popílku, předčasné důchody....... zcela finančně odděleny od zisků s těžby a to už od dob tzv rozvinutého socialismu.

Uhlobaroni dneška platí přitom dle horního zákona do státní kasy sotva dvě procenta s hodnoty vyrubaného uhlí. De facto však celou republiku zatěžují skrze zdravotnictví, dopady kyselými dešti atd.  Na to jaké obludné důsledky má takový proces celosvětově máte odkaz výše.

Dnes si k nákladům už můžeme reálně začít kalkulovat dopady letošního extrémního sucha a enormě narůstající zátěž v důsledku zatím i jen minimálních migračních tlaků ale de facto naprosto nepřispůsobivého obyvatelstva s rozdílnou kulturou a bez vzdělání.

Aby to nebylo tak jednoduché, tak považte do čeho asi kdo a jak investuje těch 200miliard korun co ČR ročně platí totalitním regionům za fosilní suroviny?

Konkrétně náš obchodní partner Rusko, kam jen za ropu platíme tolik, že si za to denně může Putin pořídit čtveřici tanků nedávno ovládlo Krym ... a prostřednictvím Asada drží pobřeží Sýrie odkud právě zas přes Ruskem podporované Srbsko směřují dominantně migranti i k nám. Prvý "zátaras" této ošklivé hry mocných s liskými štíty a beranidly je KDOVÍ PROČ? až na Madarsko - Srbské hranici.

J. Lepka 16.9.2015 9:34

Re: Co způsobovalo klimatické změny v minulosti?

Milý pane Rado, jistě znáte termín Medieval Warm Period, tedy Středověká teplá perioda. Jistě nám s bravurou sobě vlastní objasníte, jak a proč se objevila, včetně četnosti středověkého používání skleníkových plynů nebo nadměrného využívání fosilních paliv.

P. Rada 16.9.2015 14:07

Re: Co způsobovalo klimatické změny v minulosti?

Pane Lepko šetřte poněkud jedovatou poklonou mé bravurnosti. Je to ale jinak. Musel jsem se k vědění dost dlouho prokousávat a po troškách, než mi toho víc začlo do sebe zaopadat. I tak si ale stéle musím ledacos dohledávat. Takže ta perioda tepla na dle obr byla i oproti dnešku zřejmě o dost chladnější (https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99edov%C4%9Bk%C3%A9_klimatick%C3%A9_optimum#/media/File:2000_Year_Temperature_Comparison_cs.png) přinesla leckde rozkvět a spolu s rozvojem zemědělství - potažmo i množením hlodavců a mory, které poté zdecimovaly obyvatelstvo. Takže v úhrnu žádná výhra.

http://www.databazeknih.cz/knihy/cerna-smrt-v-evrope-velky-mor-a-konec-stredoveku-88423

 Daleko lépe jak já už to ale objasnili jiní a Vám opakuji odkaz na knihu který sem dávám opakovaně a asi Vám přesto utekl.

http://www.beletrie.eu/knihy/pluhy-nemoci-a-ropa.html

Tím ale nechci vůbec tvrdit, že už vše o vývoji naší planety je bezezbytku objasněno. Zřejmé je zatím hlavně to, kam trend jde, že oceány mají doposud podcenovaný vliv a také to, že čím dřívější údaje tím a pravidelněji narůstá míra nepřesnosti. Posledním velkým podceněním je míra klimatických vlivů na neklid obyvatelstva a migrační tlaky zejména od našich politiků jako byl Klaus.  I s nedávné historie Evropy je dobře popsáno, jak naopak chladné klima malé doby ledové podnítilo neúrodu, tím pnutí ve společnosti, což předcházelo Velké Francouzké revoluci. To pak dovršila erupce Islandské Laky 1783 a tzv "rok bez léta".

B. Rybák 17.9.2015 22:06

Re: Co způsobovalo klimatické změny v minulosti?

Takže podle seriózních klimatologů je tedy nákladný boj proti "skleníkovým plynům" pitomost. Nechápu, proč jste dosud naslouchal právě jim (a např. Římskému klubu, a usvědčeným podvodníkům, kteří např. vygumovali středověké optimum i malou dobu ledovou)!

Proč tu machrujete veličinami, které jsou proti protikladnému působení vodních par a oblačnosti a především proti nepředvídatelným změnám Zemského albeda (na němž se podílí i člověk spolu s homeostatickým působením mořského života...), zcela zanedbatelné.

P.S. Strašení ("freony prý vyvolanou")ozónovou dírou (která nemá na dění při zemském povrchu u něhož je mnohem víc ozonu jež ve stratosféře, žádný reálný vliv) vyvolalo zbytečný strach z opalování a tím i pandemii nedostatku životně důležitého vitaminu D!

M. Prokop 16.9.2015 8:48

Re: Co způsobovalo klimatické změny v minulosti?

Na vydírání netřeba jistoty, stačí dobře prezentovaná nejistota (podpořená nějakými těmi hokejkovými podvody).

P. Rada 16.9.2015 1:26

Záleží opravdu na nás?

Je záludná až zavádějící otázka. To proto, že tzv "svobodné volby" pravidelně nevyhrávají nejlepší volební programy či ideály - ale nejprofesionálnější a tedy i nejnákladnější masmediální kampaně. Proč to autor nereflektuje.

Vždyt procento populace dnes vlastní popovinu zdrojů planety a právě těch fosilních se to týká víc jak dvojnásob. Nepřímé dotace do fosilních zdrojů navíc až pětinásobně překračují celosvětové zbrojní náklady (http://www.theguardian.com/environment/2015/may/18/fossil-fuel-companies-getting-10m-a-minute-in-subsidies-says-imf)

Považuji za příznačné, že podobě nekorektně argumentuje pan Šálek při tvrzení : ..."koncentrace oxidu uhličitého se s jistým zpožděním začaly zvyšovat až poté, co se zvýšila teplota" ... v tom, že i takováto závislost může fyzikálně nastat mu dávám zapravdu. Vazba množství CO2 a teploty může být v různých stavech planety opravdu rozmanitá. Pokud tedy nejsou tyto komplikované stavy / procesy specifikovány, je nekorektní s nimi argumentovat vůči dnešku. Zavádějící je už název příspěvku ... "Způsobila Evropa a Amerika sucho v Sýrii?". To proto, že rozmělnil vinu, vynechal Čínu a nezmínil to do budoucna nejvážnější, že zatím jde jen o prvé a relativně mírné podněty teprve nadcházející klimatické změny.  Klima se totiž zatím zprůměrovaně pohlo jen o cca 0.7C ale výhledy jsou 2 až 4C. Závažnější jsou ale změny proudění !!! Navíc i pokud by se nyní náhle zastavilo veškeré antropogenní vypouštění skleníkových plynů teplota ještě století poroste. Poté na počinech našeho druhu ohledně imisí CO2... pravděpodobně už přestane záležet. To proto, že táním permafrostu se uvolní CO2 + CH4 v něm a pod ním zadržovaný už celé 3 miliony let! To dnešní skrytě usměrnované migrační ovlivnování pak může přerůst ve všestrannou destrukci. Dlouhodobé bagatelizace tohoto fatálního civilizačního rizika pro miliardy obyvatel planety se žel pan Šálek a jemu podobní dál dopouštějí..