10.8.2022 | Svátek má Vavřinec


Diskuse k článku

KLIMA: Způsobila Evropa a Amerika sucho v Sýrii?

Pokusím se zde reagovat na článek dr. Jana Hollana o příčinách války v Sýrii. Ačkoliv dr. Hollan tvrdí, že emisemi skleníkových plynů způsobujeme tzv. klimatický rozvrat projevující se mj. suchem v Sýrii, které následně vyvolalo občanskou válku, dokladuji zde, že toto zdůvodnění je dosti problematické.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 16.9.2015 21:29

Re: Za jaké mystifikace?

Za ty Radovy.

P. Rada 16.9.2015 21:35

Re: Za jaké mystifikace?

Což není zřejmé, že se pan Šálek snaží popřít klimatický vliv na navození neklidu v celé Středomořské oblasti, Iráku...? Copak toto popírání není v přímém rozporu s měřením srážek, změn směru větrů.... a pokud jsou to jevy dlouhodobé pak tedy s klimatickou změnou?

Šálkovu bagatelizaci dopadů klimatu na život lidských populací nazývám mystifikací. Autor takto totiž navozuje u veřejnosti dojem, že je něco jiného, nepoznaného tedy MYSTICKÉHO , co řídí počasí, klima, úrodu .... a potažmo i migrační nálady.

V předešlé etapě opravdu došlo v této oblasti k dramatickému populačnímu růstu a právě proto tam dnes převažuje dynamická mladá ale žel nevzdělaná generace. Došlo k přelidnění jak správně píše - ale to samo o sobě nenese vinu na několikaletém suchu kdy venkovské obyvatelstvo uteklo pro neúrodu do měst.... a v důsledku válek utíká dále.

Taky se mi to ale jeví tak, že utíká až podezřele vychytrale.... To už je ale jiná kapitola jak onen původní vleklý vliv změny počasí / klimatu.

M. Prokop 16.9.2015 21:54

Re: Za jaké mystifikace?

Je to

a. zřejmé.

b. správné.

B. Rybák 17.9.2015 0:35

Re: Za jaké mystifikace?

Největšími nepřátely zemědělců v chudých zemích je dotovaný vývoz zemědělských produktů z EU, idiotské "zelené" zákazy používání GMO, "zelené" ochranářství rozsáhlých oblastí (pro turisty ze západu), choroby šířené chráněnými zvířaty, miliony obětí malárie obnovené po zákazu DDT...

B. Rybák 17.9.2015 0:36

Re: Za jaké mystifikace?

Největšími nepřáteli zemědělců v chudých zemích je dotovaný vývoz zemědělských produktů z EU, idiotské "zelené" zákazy používání GMO, "zelené" ochranářství rozsáhlých oblastí (pro turisty ze západu), choroby šířené chráněnými zvířaty, miliony obětí malárie obnovené po zákazu DDT...

P. Vaňura 16.9.2015 13:17

Kdyby rudozelená banda svým

žvástům SAMA VĚŘILA, MUSELA BY PODPOŘIT JADERNOU ENERGETIKU. Protože se tak neděje, nelze jejich kydy brát vážně.

ALE je tu jedna skutečnost, která možná zavinila CELÉ ARABSKÉ JARO jakož i válku v Sýrii. Tou je PRODUKCE BIOPALIV MISTO POTRAVIN. Tím samozřejmě došlo k tomu, že se potraviny pro lidi v chudých zemích staly neúnosně drahé.

Mimochodem, naprosto samozřejmou příčinou válek a migrace je i KATASTROFÁLNÍ PŘELIDNĚNÍ v chudých zemích!

B. Rybák 17.9.2015 0:39

Re: Kdyby rudozelená banda svým

Ano! Na biopaliva jsem ve svém příspěvku zapomněl!

H. Balzám 16.9.2015 10:56

Co jsem na světě,

slyším o hrozbě přelidnění planety. A stejně s tím nikdo nikdy nic nedělá.

V. Kolman 16.9.2015 11:24

Re: Co jsem na světě,

Ale udělá p. Balzáme - udělá! Příroda si s přemnoženými živočišnými druhy zatím VŽDY!!! poradila. Pro "člověka rozumného :-)" to ovšem nebude nic příjemného.

Počet lidí na Zemi:   Za Ježíše Krista nazaretského   -    cca 300 milionů

                                Současnost  cca 7000 milionů - tedy více než 23x tolik!!!!!!!!!!!!!!!

P. Rada 16.9.2015 11:32

Re: Co jsem ?

Co jste na světě asi jste neslyšel o "Metabolické teorii biologie". Také jste si možná nevšiml běžného faktu, že velde populací živočichů mají i stromy období intenzivního růstu a pak zrání až se růst prakticky zastaví, ustálí.

Celu západní civilizaci to už postihlo jako důsledek empiriky zjištěného jevu, kdy natalita všech savců klesá s mínus třetí mocninou jimi konzumované energie. Je velmi zajímavé, že pro druh homo s.s. to platí i při započítání výkonu všech elektráren včetně jaderných.

Jeví se to tedy tak, že západní civilizace už se stabilizovala ale rozvojový svět je ještě pod jakýmsi prvotním impulsem dopingu expanduje jak malé dítě.... Když to ustojíme bez excesů - získáme snad šanci si jednou víc porozumět.

Třeba by Vás to zajímalo? Najděte si proto v časopise Vesmír články od Davida Storcha který Metabolickou teorii biologie před pár roky přeložil a popsal i v češtině.

J. Ráž 16.9.2015 10:43

Raději ani nevaříit kávu

Teplo z kavovarů oteplí planetu a způsobí další příliv uprchlíků. Takže milovníci kávy nesou odpovědnost za islámskou invazi do Evropy.

P.S. Běžte s těmi teoriemi o souvislosti mezi skleníkovým plyny a válkami na Blízkém výchově do někam. Vždyť je kravina!

P. Rada 16.9.2015 11:20

Re: Raději ani nevaříit kávu

"Kravinou" se lidem pravidelně jeví vše, co přesahuje jejich vlastní životní zkušenost - mnohdy spíš dění ze dne na den. Vnímavost má náš druh věky uzpůsobenu na náhlé podněty a naopak to co přichází plíživě prakticky nevnímá i když to má pravidelně fatální dopad. když bylo nejhůř , řešilo se to migrací.

Příklad. O rakovině plic je známo, že pravidelně končí smrtí. Statistika jen říká, že 20x větší dopad má toto onemocnění na kuřáky. V prvé fázi i pokud by se náhodou karcinom podařilo najít , by se ale i doktoři asi přeli zdali je maligní.... Ve druhé fázi by mezi lékaři nebylo už sporu ale háček bývá v tom, že postižený nevnímá žádné příznaky - tak i toto období prošvihne. Ve třetí fázi se objeví teploty na které antibiotika nezabírají .... a tak vzburcovaní doktoři hledají ... Najdou ale pravidelně nejen výchozí karcinom ale i metastazy a to u ž bývá pozdě.

Podobně je tomu s klimatem a lidsdským vlivem, Zprvu se v sedumdesátých letech ještě vědci dohadovali zda se otepluje či naopak. Polokouli od polokoue to tehdy vapadalo jinak. Poté jak přibývala data začla růst jistota. Měření nebyla zpočátku dostatečně průkazná na velký poplach. některým státům situace ještě doposud hraje do karet. Jak čas ubíhal začalo vedle výpočetních důkazů přibývat i těch očividných jako tání ledovců, růst hladiny oceánů .... a přesto se našli zvláště u nás Klausové, Kremlíci, Šálkové .... kteří vše bagatelizovali.

Dnes jsme ve stadiu "počínajících metastáz". Vědě je to na 95% jasné (viz průběžně zpřesnované zprávy IPCC) ale ti co mají doma i v práci dobře fungující klimatizaci a další vymoženosti dneška, si dál v poklidu někde na horní palubě "Titaniku" ještě v klídku vaří kávu a těší se jen na ty své požitky. Možná pod dojmem, že k nobl záchraným člunům to mají relativně blíže - že pane Ráži?

L. Novák 17.9.2015 17:14

Re: Raději ani nevaříit kávu

"Rado", vy jste vážně zábavný zelený magor... :-D

T. Kočí 16.9.2015 14:50

Re: Raději ani nevaříit kávu

Zavinil to J.Watt, co vymyslel parní stroj.

K. Janyška 16.9.2015 9:35

Všiváci oteplovací zneužijí všeho. Až začínám mít

pocit, že to jsou ti z Bilderbergu... Dzp.

I. Schlägel 16.9.2015 13:53

Re: Všiváci oteplovací zneužijí všeho. Až začínám mít

Jsou to určitě oni, všemi mastmi mazaní, spontánními řády neuchopitelní, našimi nebohými životy bezostyšně manipulující, pohybující se v pološeru. Prostě takový klasický smradlavý pšouk.

K. Janyška 16.9.2015 17:39

Re: Všiváci oteplovací zneužijí všeho. Až začínám mít

Ano, vypadá to tak, zdá se dokonce,  že se v pšoucích i vyznáte... Dzp.

J. Vintr 16.9.2015 9:20

Jednoznačnou příčinou

zhoršujících se podmínek v zemích, odkud k nám teď proudí masy imigrantů, je abnormální populační dynamika. Ano, euroamerická civilizace nese za bídu v těchto zemích svůj podíl viny. Není to ovšem globální oteplování, ale humanitární pomoc, která způsobila, že přežívá mnohem větší procento narozených dětí a proto počet obyvatel těchto zemí neúnosně roste. Tím, že si necháme do Evropy nalézt desítky milionů lidí z těchto oblastí, ničemu nepomůžeme. Nepomůžeme ani těm, kteří k nám přijdou, protože tady žádné štěstí nenajdou a nepomůžeme ani lidem v těch zemích, protože ten úbytek ani nepoznají. Je to sice nehumánní, ale nejlepší by bylo nechat na přírodě, ať to vyřeší sama. I války (tedy vnitrodruhová agresivita) patří mezi přirozené prostředky, kterými příroda řeší přemnožení živočišného druhu ...

V. Kolman 16.9.2015 11:18

Re: Jednoznačnou příčinou

Tak pod tohle se pane Vintře podepisuji! Když Afričané nedokážou uživit 10 dětí, nemají si je "vyrábět". A když už si je vyrobili - měl by to být jejich problém a neměli by ho vyvážet do Evropy. Ale situace je taková, jaká je. Nevezmou-li evropané okamžitě rozum do hrsti a nezačnou se BRÁNIT INVAZI (třeba i zbraněmi!) - pak běda nám.

M. Sedláček 16.9.2015 15:57

Re: Jednoznačnou příčinou

+1

M. Prokop 16.9.2015 8:44

Ta Hollanova pitomost byla tak mimořádná agitka,

že obdivuji pana Šádka, kolik práce si dal s jejím vyvrácením.

P. Rada 16.9.2015 10:31

Re: Ta Hollanova pitomost ?

Pan Šálek jakkoli je bysrý, opravdu velmi rád ale tendenčně vyvrací teze které hvoří o dnešní dominanci antropogenního vlivu na klima planety. Tak typuji, že ho presentování některých nepodložeností kterými článek prošpikoval zas nestálo tolik práce. Uvádí ale i věcná fakta a tak není pro laika snadné tendečnost postoje prohlédnout. Zjednodušením a nekorektností presentovanou na odiv veřejnosti přidělává pak práci jiným.

Např. všem, kteří se dnes zcela nepřipraveni začínají s dopady migračních vln potýkat. O rizicích vysychání zvláště ve Středomořské oblasti ale hovořily klimatologické studie už před desetiletím a o výbušnosti tamní situace se rověž vědělo.  Na klimaticko-politické pozadí jako část koplexního problému ukazují i další zdroje: ....... http://www.wired.com/2015/03/global-warming-helped-cause-syrian-war/   ...... https://en.wikipedia.org/wiki/Syrian_Civil_War  ..... https://www.britannica.com/event/Syrian-Civil-War ..... http://www.scientificamerican.com/article/climate-change-hastened-the-syrian-war/

M. Prokop 16.9.2015 21:30

Re: Ta Hollanova pitomost ?

PSP

J. Schwarz 16.9.2015 21:48

Re: Ta Hollanova pitomost ?

Antropogenní vliv, pane rado, antropogenní ... ne vliv "bílého evropana". Syřané jsou taky lidé - to snad nepopřete. Pak si tedy za svou situaci mohou sami a nesnažte se v nás vyvolat pocity viny. stejně se vám to nepovede, Většina lidí už má spasitelů a moralistů plné zuby. Docílíte jen toho, že bude přát arabům ještě víc svrabu a neštovic, už kvůli výlevům vašim nebo pana Hollana.

P. Lenc 16.9.2015 8:23

Dík za článek.

M. Dvořák 16.9.2015 7:23

Demagog Hollan a jemu podobní

U Hollana mě takové články vůbec nepřekvapují. Je to skoro stejný pomatenec jako Hansen nebo podvodník M. Mann. Věštění budoucnosti patří astrologům a čarodějům. Pokud si někdo myslí, že může stavět na věštbách na sto let dopředu, tak ať se zařadí do fronty. Klimatologie je pavěda stojící na strašně krátkých přesně měřených datech. Stačí se podívat do geologické minulosti a jediné co nám zbývá, je se jednoduše přizpůsobit. Například tak jako se už 2 miliony let přizpůsobuje neustálým klimatickým změnám lední medvěd, jenž pomatenci jako je Hollan nepřímo volí za symbol dnešní "katastrofy"... http://www.cfact.org/wp-content/uploads/2013/11/90-climate-temperature-models-v-observatons-628x353.jpg

P. Rada 16.9.2015 8:38

Re: Demagog Hollan a jemu podobní

Pane Dvořáku nálepkovat někoho kdo se zde nemůže bránit pomatením, podvody .... a neuvádět k tomu argumenty to je pravidelně víc o zaujatosti až pomluvách.

S tím. že se budeme muset přispůsobit souhlasím. Jinou otázkou ale je jak si kdo to přispůsobení představuje. Někdo hledá možnosti jak vypouštět méně skleníkových plynů, jiný migruje a další jako Vy se "přispůsobuje" bagatelizací problému - lidově řečeno pštrosím strkáním hlavy do pískut. To lze udělat třeba tak, že se celková tepelnou bilanci planety nahradí měřením ve 2m nad zemí jak jste to uvedeným grafem předvedl. O opomenutí změn proudění, rytmizace... nemluvě.

Zkuste si pročíst alespon stat "

Fyzikálne príčiny „spomalenia“ atmosférického otepľovania

http://climatemap.blogspot.cz/search?updated-min=2013-01-01T00:00:00-08:00&updated-max=2014-01-01T00:00:00-08:00&max-results=49

M. Prokop 16.9.2015 8:46

Re: Demagog Hollan a jemu podobní

Osobně dávám přednost těm, kdo "strkají hlavy do písku" (nebo méně zaujatě prostě nevidí problém tam, kde není), před těmi, kdo z lidí tahají peníze pomocí vymyšlených nebezpečí.

M. Dvořák 16.9.2015 9:39

Re: Demagog Hollan a jemu podobní

na tom grafu je HadCRUT4 Surface ten většinou vychází mnohem teplejší než třeba HadCRUT3 který tam ani není. Máte pravdu v tom že tam není třeba satelit... Ten by vyšel ještě chladněji... :)

Vy jste neslyšel například o Climategate 2009? Jaká pak pomluva. Phil Jones a M. Mann jsou podvodníci prvního řádu a že prošli "očištěním" na Univerzitě, kde je "očistili" jejich kamarádi ...???

M. Sedláček 16.9.2015 15:59

Re: Demagog Hollan a jemu podobní

Podle CV je to hlavně celoživotní netáhlo a vyžírka.