28.9.2022 | Den české státnosti


Diskuse k článku

KLIMA: Způsobila Evropa a Amerika sucho v Sýrii?

Pokusím se zde reagovat na článek dr. Jana Hollana o příčinách války v Sýrii. Ačkoliv dr. Hollan tvrdí, že emisemi skleníkových plynů způsobujeme tzv. klimatický rozvrat projevující se mj. suchem v Sýrii, které následně vyvolalo občanskou válku, dokladuji zde, že toto zdůvodnění je dosti problematické.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Dvořák 17.9.2015 8:54

něco zajímavého

http://wattsupwiththat.com/2015/09/15/uk-met-global-warming-pause-may-continue/

J. Kavalír 17.9.2015 10:01

Re: něco zajímavého

Jistě, v myšlení některých jedinců nás čeká další období stagnace globálního oteplování. V r. 1998 přišlo "superelniňo", které znamenalo nový naměřený globální rekord. Poté začaly teploty "stagnovat" na vyšší úrovni, než byla kdy před r. 1998 naměřena, až se prostagnovaly do roku 2014, kdy překonaly rok 1998 i bez El Niňa. Nastupující El Niňo by mělo teploty posunout opět o něco výše než byl loňský (a pravděpodobně i letošní) nový rekord. Jak to tak bývá i ve sportu, po rekordu přijde nějaký čas, kdy rekord překonán nebude (podle některých budou teploty stagnovat), ale budou se zvolna blížit nově ustavenému rekordu. Během minulé "stagnace" to byly roky 2005 a 2010. A po nějaké době zase přijde další trochu silnější El Niňo, nastaví nový rekord a situace se bude opakovat.

M. Dvořák 17.9.2015 11:38

Re: něco zajímavého

na to opakvání jsem zvědav...:)

M. Dvořák 17.9.2015 12:27

Re: něco zajímavého

http://www.woodfortrees.org/plot/rss/from:1998/to:2016

J. Kavalír 17.9.2015 14:46

Re: něco zajímavého

Až budeme mít tu řadu měření tak dlouhou, jako pozemní měření , pak možná pochopíme, co ta měření znamenají a jaký je jejich vztah ke skutečným teplotám na povrchu, kde žijeme.

Od vás, který považuje 150 let měření za nic, je ten odkaz obzvlášť úsměvný.

J. Václavíková 18.9.2015 21:00

Re: něco zajímavého

Mě tu nepřestanou fascinovat inteligenti, kteří sice o problému vědí jen velké kulové a vlastně je fakta nezajímají, zato mají jasno, že GW si někdo vycucal z prstu.

M. Dvořák 21.9.2015 7:08

Re: něco zajímavého

Mě zase nepřestanete fascinovat vy pí Václavíková, těmi svými prázdnými štěky.

B. Rybák 17.9.2015 22:19

Re: něco zajímavého

Jenomže to "superelniňo" nikdo předem nepředpověděl, stejně jako ochlazující La Niňu! Seriózní (satelitní) měření nezaznamenala žádnou stagnaci, ale ochlazování!

Můžeme doufat, že antropogenní skleníkové plyny o něco oddálí nebo dokonce zabrání strašlivé apokalypse nové doby ledové?

J. Kavalír 18.9.2015 11:01

Re: něco zajímavého

El Niňo / La Niňa se předpovídat nedá, ale je jisté, že se během několika let dostaví, takže počítat s nimi ve výhledech na desítky let dopředu nedává smysl - během té doby nastanou a zase odezní několikrát. Bavíme se o klimatu, nikoli o počasí tedy že např. v r. 2056 bude u nás teplé léto a studená zima, nebo že právě v tom roce počasí ovlivní El Niňo / La Niňa.

Satelitní měření neměří teplotu na povrchu (2m nad zemí), ale úplně jiné hodnoty výš nad povrchem. Příkon energie od Slunce v posledních cyklech nepatrně klesá a přesto se energie na Zemi akumuluje - tají ledovce, prohřívá se oceán. Zákon o zachování energie jistě zpochybňovat nebudete, takže to znamená, že se méně energie vyzařuje do vesmíru. K tomu dochází vyzařováním při nižší teplotě tělesa, v tomto případě atmosféry. Sílící skleníkový efekt způsobuje, že více energie se vrací k povrchu, kde se akumuluje.

Nová doba ledová nám možná nehrozí ani při současné hladině CO2. Pravděpodobně je ho již v atmosféře více, než na počátku kvartéru.

M. Dvořák 18.9.2015 15:16

Re: něco zajímavého

Dlouhodobá solární činnost která měla vrchol v devadesátých letech dvacátého století nakumulovala obrovské množství tepla v oceánech které můžou mít setrvačnost i několik desítek let. Není divu za posledních 8 tisíc let tak silná dlouhodobá solární činnost nebyla.

http://www.woodfortrees.org/plot/sidc-ssn/mean:132

http://wattsupwiththat.com/2012/09/13/paper-demonstrates-solar-activity-was-at-a-grand-maxima-in-the-late-20th-century/

Snad se to už odešle. Neviditelný pes mi pořád padá....

J. Kavalír 21.9.2015 9:31

Re: něco zajímavého

Naakumulované teplo může zbrzdit ochlazování tím, že se uvolňuje, ale těžko povede k dalšímu oteplování. To, jak systém citlivě reaguje na změny v toku energie, jsme si mohli ověřit po výbuchu Pinatuba - pokles teplot a po vyčištění atmosféry opět rychlý návrat k růstu.

Minulé sluneční minimum bylo hluboké a dlouhé, ale teplotám to bylo jedno, "stagnovaly". A to se k tomu ještě přidala chladná fáze PDO, která mívá sama o sobě za následek ochlazení.

M. Dvořák 21.9.2015 9:46

Re: něco zajímavého

dlouhodobá solární činnost pane Kavalíre. To vám asi nic neříká stále dokola.... Podívejte se jak 10 tis. let fungoval Bondův cyklus. Teď to vypadá úplně stejně. Pokud chcete jít proti datům z geologie prosím to je váš boj. Vy budete jistě tvrdit že podvody jako je například tento s teplotami jsou zprávné že? a pak že se dá věřit pozemním stanicím ve dvou metrech ... http://joannenova.com.au/2015/09/scandal-part-3-bureau-of-meteorology-homogenized-the-heck-out-of-rural-sites-too/

J. Kavalír 22.9.2015 10:18

Re: něco zajímavého

Koukám, že máte opravdu "věrohodné zdroje" téměř jako od Kremlíka.

Geologickým datům věřím, ale vy jim věříte zřejmě pouze v případě, že si k naměřeným hodnotám "veličiny A" přiřadíte hodnotu "veličiny B" bez jakékoli návaznosti na měřené údaje "veličiny B", což dokonce považujete za nekorektní (viz proxy data z ledovcových vrtů).