20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

KLIMA: Zeslabení ozónové vrstvy po sopečných erupcích

Když je řeč o zeslabení ozónové vrstvy, pořád se mluví o freonech. Ale přírodní vlivy jako sopky, vodní pára a teploty jsou tu také.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 28.2.2014 0:05

"Badatelé"

S "badateli", kteří věří tomu, že "chlor" se do stratosféry určitě dostane z našich ledniček ale ne ze sopečných vulkánů asi nemá smysl diskutovat.

Přímo na Antarktidě je od r. 1972 nepřetržitě aktivní sopka Erebus (velká erupce 2008) a v blízké Jižní Georgii a Jižních Sandwichových ostrovech jsou aktivní 3 sopky! Na to jeden badatel upozorňoval už při "objevu" ozónové díry!

J. Kavalír 26.2.2014 15:08

Kam na to Kremlík chodí?

"Akumulovaná sluneční energie zahřívá horniny, které zvětšují svůj objem. Bloky hornin se tlačí na sebe a v podzemí stoupá tlak. Jako když natlakujete kotel. Když pak dojde k ochlazení, nahromaděná energie se uvolní. Podobně jako když chladne ústřední topení a vy slyšíte praskání chladnoucího kovu."

To jste si trochu popletl sopečnou šinnost se zemětřesením. Sopky se především projevují výrony žhavé lávy a tu sluníčko na teplotu okolo 1000 stupňů a vyšší rozhodně neohřálo. To praskání, "jako když chladne topení", připomíná spíš zemětřesení, to sice může  výbuch sopky provázet, ale u těch větších jde o akumulované napětí (nikoli elektrické  :-))) ) vznikající při pohybu litosferických desek.

Nebyl by nějaký graf, ze kterého by bylo patrné, jak se "vysoká solární maxima" projevila na globálních teplotách? Protože jak je známo teplejší horniny by se jistě o teplo podělily s atmosférou.

M. Dvořák 27.2.2014 6:29

Re: Kam na to Kremlík chodí?

G.Bond 2001

J. Kavalír 27.2.2014 8:57

Re: Kam na to Kremlík chodí?

V tom případě se buď zbláznil pan Bond, nebo Kremlík neumí překládat.

M. Dvořák 27.2.2014 12:08

Re: Kam na to Kremlík chodí?

teplota hornin nevím ale na G. Bondovi je vidět dlouhodobá souhra slunce a oceánů...

M. Martin 25.2.2014 9:47

To jsem zvědav

co na to zelení khmérové Rada se Šejnou.

M. Šejna 25.2.2014 12:11

Re: To jsem zvědav

nacistický spratek Martin vůbec nepochopil, že Kremlíkův článek není o globálním otelování, ale o ozónové vrstvě. Kremlík v tom článku řeší vliv freonů a sopečných výbuchů na ozonovou vrstvu. Souvislost oslabení ozonové vrstvy s globálním oteplováním je tedy téměř nulová.