1.2.2023 | Svátek má Hynek


Diskuse k článku

KLIMA: Zelený tunel

Zhruba stovka měst ze zemí EU se před časem zavázala, že do roku 2030 dosáhnou tzv. „uhlíkové neutrality“. Ovšem poté, co „dozněl potlesk na otevřené scéně“ a svoje plány začaly uvádět v život, přišla srážka s realitou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brich 25.11.2022 14:50

"Neznamená to, že se zájem má odvrátit od solárů a větrníků. Zvláště pak solárům vzroste atraktivita, pokud se vyvinou technologie, které nás zbaví závislosti na Číně." - Každému žáku ze třídy vyšší než 5. obecné, který se učí ve fyzice o elektřině, její výrobě, skladování, přenosu a využití, je zřejmé, že soláry a větrníky jsou dobré akorát tak pro nestydaté loupežníky, kteří si hrají na zachránce planety.

Soláry a větrníky (a obecně Občasné Zdroje Energie - OZE) vzhledem ke svým výkonům a hlavně nepředvídatelnosti a nestabilitě výkonu se mohou uplatnit jenom tam, kam není možné nebo se nevyplatí natáhnout dráty z elektrárny, tj. pro tzv. ostrovní odběratele. I ti musejí mít dosti velké a nákladné úložiště/akumulátory pro střádání energie na dobu, kdy OZE mají slabý až nulový výkon, chtějí-li se při tom dívat na televizi, pohánět ledničku a pračku, apod., o cirkulárce a podobných kutilských strojích nemluvě. Že jsou to nemalé vícenáklady nejen na finance, ale i prostor a další opatření je zřejmé.

Kdyby nebyly horem dolem dotovány, u nás např. zákon na podporu OZE, podněcující přímo k loupežím nazývaným dotace, dávno by byly využívány efektivně jenom tam, kde se to vyplatí. Tak by se choval rozumný hospodář, na rozdíl od bandy loupežníků, kteří mají ruce v kapsách daňových poplatníků, díky zákonu na podporu OZE, ponořené až po lokty!!;-€EU;-O

J. Ticháček 25.11.2022 20:13

Protože už jsem vlastně starší chlap, mám k Vašemu příspěvku jisté výhrady.

Za prvé, ta pátá třída ZŠ je trochu mimo. Spletl jste se o dva roky (Vynecháme-li možnost, že jste jedním z mála přeživších absolventů asi dvou, nebo tří špičkových reálek že třicátých let.

A ještě se dopouštite jednoho omylu, který plyne z generalizace. Která zase souvisí s jejich nasazením. Nějak se totiž stalo, že soláry a větrníky, které měly být nadějí pro odlehlé oblasti někde v Austrálii, USA, Rusku, Číně, prostě někde, kde 365/7/24 běžel agregát, do kterého se imrvére vozily cisterny paliva, se staly propagovaným řešením v oblastech, kde jsou vlastně na škodu. Jenže ty oblasti, které je nasazují navzdory tomu, že je to vlastně škodlivé že všech uvažovatelných hledisek jsou zároveň tak bohaté, že prvotní myšlenku, tedy lacinou elektřinu i do proutěné chatrče někde v Africe prostě svými pitomymi nápady, a hlavně finančními prostředky převálcovaly. Je to zvláštní doba. Energetické zdroje, které byly vymyšleny jako východisko z nouze pro ty nejchudší začínají být nedostupné i pro ty nejbohatší.