28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KLIMA: Žádné spolehlivé údaje nemáme

V nedávné přednášce před Heartland Institutem představil prof. dr. Singer dva diagramy o vývoji teplot od roku 1988 s tím, že se jedná o diagramy zavádějící.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 7.8.2017 12:05

V Antarktidě led prý také přibývá.

Ale ekoteroristi pro to mají vysvětlení: může za to globální oteplování. Globální oteplování může za všechno. Pro jiné lidi může za všechno špatné Rusko, pro jiné zase USA.

A. Alda 7.8.2017 12:02

První satelit

vyletěl poměrně nedávno - před 60 lety - a žádné počasí ještě nezaznamenával.

I kdyby zaznamenával, šedesátileté údaje nejsou žádné údaje. Ve fysikálním životě planety se tato doba nedá vyjádřit ani jako "oka mžik".

A. Alda 7.8.2017 11:59

Já si zase pamatuji,

že když jsem byl malé dítě, bylo u nás v zimě sněhu po pás!

A léto bylo taky nějak delší a prímovější...

V. Student 7.8.2017 11:52

Re: A co alpske ledovce

Tak tohle je perfektní argument. Ano. Lidstvo se stále častěji chová jako harant, který poprvé vykoukl ze své kolébky a vyděšeně vřískl strachy. "Ono se to hýbá!" No, hýbá. A hýbat bude. Je třeba se přizpůsobit. Díky, pane Hraji

J. Vintr 7.8.2017 11:46

Re: Tvrzení autora, že

Když pomineme, jestli skutečně dochází trvalému trendu oteplování planety, a pokud ano, jestli na to má nějaký nezanedbatelný vliv produkce CO2, způsobená lidskou činností, pak je tady ještě jeden zásadní argument proti tomu blbnutí s bojem proti GO, a to ten, že všechna ta nákladná opatření, která tahají peníze z kapes miliardám lidí a přemisťují je do kapes poměrně malé skupiny lidí, která na tom založila svoje kšefty, ve skutečnosti mají zcela zanedbatelný a mnohdy i opačný účinek na lidskou produkci CO2.

T. Hraj 7.8.2017 10:31

Re: Pro autor strká "hlavu do písku"?

ad 1,2,3) věrohodnost a vypovídací hodnotu těchto dat neumím posoudit. I kdyby ale byla pravdivá a vystihovala by podstatu změn, pořád nevidím jako jednoznačné, že jsou tyto změny (v globálním důsledku) negativní.

ad 4) A pokud se jedná o negativní procesy, co máme dělat? Máme se je snažit zvrátit na globální úrovni? Má vláda ČR bojovat proti úbytku polárních čepiček? Nebo máme nejprve usilovat o vytvoření světové vlády, která by se o to pokusila?

Skutečně se domníváme, že spontaneitu společenských procesů lze nahradit politicky centrálně nečrtnutým (a třeba nakrásně vědecky perfektně podepřeným) globálním plánem pro několik generací? Jsou lidé mravenci?

K. Frauknecht 7.8.2017 10:26

Re: Co na to

Už sou tady. Zjevně makaj až vod půl devátý a nebo měli ideologickou poradu klubu alarmistů.

A. Hrbek 7.8.2017 10:24

Re: Pro autor strká "hlavu do písku"?

Zájemcům o problematiku doporučuji podívat se na obsáhlou databázi

www.ncdc.noaa.gov.

Pokud mají ještě hlubší zájem, tak ať si laskavě obstarají data z "izolovaných" meteorologických stanic na Mont Blancu nebo Zugspitze.

M. Valenta 7.8.2017 9:49

Já jsem taky pozorovatel přírody

a už dobrých třicet let pozoruji trend narůstání teplot. A ještě lepší " praktik a pozorovatel" přírody je fíkovník na mé zahradě. Tomu totiž vloni poprvé dozrálo několik plodů. A naopak ve Středomoří bude úroda fíků nižší, jelikož díky vysokým teplotám a nedostatku vody jsou plody menší.

A. Hrbek 7.8.2017 9:35

Tvrzení autora, že

"jedině možná srovnání by byla, kdyby se našly meteostanice, které stojí tam, kde stály vždy a jejichž okolí se od roku 1880 nezměnilo" je očividným nesmyslem. Právě to, že se okolí stanic výrazně měnilo, vedlo ke změně lokálního klimatu. A takovýchto změn byl nespočet. Překladatel patrně asi neví, že v ČR existují stanice, které se meteorologií a tím i měření teplot hodně dlouhou, ale skutečně hodně dlouho dobu zabývají. A je nezvratným faktem, že za posledních skoro sto let dochází u stanic v ČR k statistiky významnému oteplování. Může být diskuse o tom, čí je to zásluhou, ale je nepopiratelným faktem, že v místech s koncentrovanou výstavbou a koncentrovanou výrobou je oproti okolí vyšší teplota. Stačí se v létě projít po Václavském náměstí a po po některém relativně blízkém pražském lesu. Tedy lokální oteplování bezpečně existuje a je problémem každé oblasti, jak se s ním vyrovná. V ČR přes dlouhodobá naléhavá varování žádná vláda po roce 1989 tomu nevěnovala pozornost se zdůvodněním, že trh to vyřeší.

Lokální oteplování začíná v některých oblastech světa mít katastrofální důsledky a je v současné době jednou z příčin migračního tlaku. Z tohoto hlediska může mít nepříznivé důsledky i pro ČR.

Složitější otázkou je globální oteplování. Do toho až tak moc ČR zatím nic není a je především tématem rozsáhlých diskusí (i na NP) většinou neuznaných vševědců, ať již globální oteplování a jeho příčiny popírajících nebo obhajujících. Samozřejmě že s významným prestižním nebo komerčním podtextem. Takže je naprosto zbytečné uvádět na pravdu hromadně se vyskytující omylná tvrzení.

Poslední ústupovou cestou nakonec bývá tvrzení, že cyklická oteplování a ochlazování vždy byla a budou. Jenomže člověk je mírou všech věcí, tedy i toho, jak oteplování nebo ochlazování míra. A pro své posuzování má plnou svobodu, kterou by měl dopřát i jiným.

M. Šejna 7.8.2017 9:04

pane Klímo a Lenci

mohli byste nám nevzdělaným mozečkům vymytým radikální levicí vysvětlit, proč se oteplojí i oceány a proč je oteplení planety měřeno i ze satelitů?

Prosím o sdělení, kde se v oceánech vyskytují městské tepelné ostrovy a kde se vyskytují městské tepelné ostrovy na oběžné dráze. Určitě to bude pro vaše mimořádné vzdělané pravicové mozky brnkačka.

M. Šejna 7.8.2017 9:00

poněkud hloiupý pokus autora

antropogenní tepelné ostrovy autor tohoto článku určitě nenajde nad oceány a na satelitech. Zde je graf teploty oceánů: blob:null/ef085f55-b3e2-4a69-8a6f-8934942bc5b6

satelitní měření je níže:

www.drroyspencer.com/wp-content/uploads/UAH_LT_1979_thru_July_2017_v6-550x317.jpg

T. Hraj 7.8.2017 8:52

Re: A co alpske ledovce

Pane Juránku, nám někdo garantoval, že alpské ledovce nebo velka jezera tu budou navěky a nebudou se nijak měnit? Kdyby ledovce naopak narůstaly (jak se v dělo v minulosti), také by to bylo špatně a bylo by třeba proti tomu bojovat?

Jak se změnila úrodnost půdy v Egyptě, Řecku a v jiných oblastech dříve rozvinutých kultur? Není lepší se změnám přizpůsobovat, než se pokoušet udržet jakýsi status quo pomocí obrovských investic (jistých) do projektů výsledků velmi nejistých?

P. Rada 7.8.2017 8:39

Pro autor strká "hlavu do písku"?

Data nejen, že existují a jsou dostatečně spolehlivá ale jsou navíc ověřitelná i celou řadou dalších pozorovacích metod. To, že je autor i v tomto článku ignoruje považuji za pro něj příznačné. Některé jiné metody než vyhodnocování teploty s meteoměření zde připomenu.

1. Tání ledovců a odtávání polárních čepiček. .....http://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/ ...... http://nsidc.org/data/seaice_index/

2. Fenologická data - tedy sběr údajů o nástupu růstových fází rostlin .... https://cs.wikipedia.org/wiki/Fenologie. U ás to dnes už např vede k nástupu jara o cca dva týdny dříve.

3. Data oteplení oceánů získávaní sítí sond ARGO. Světové oceány přitom akumulují asi 95% narostlého planetárního tepla a tím doposud radikálně zmírnují i projevy GW nad pevninami. .... https://pl.wikipedia.org/wiki/Argo_(oceanografia) ...... Také na pevninách a zvláště tam, kde je vodou málo promývané horninové podloží lze z prohnuté křivky teplotní změny s hloubkou vrtů odvodit lokální odchylka dlouhodobé změny teploty nad povrchem.

4. Tragičnost takovýchto omylů a strkání hlavy do písku postihne především další generace ale i ta dnešní si u nás může všimnout zimního nedostatku sněhu k lyžování na horách či hromadného usychání předtím celá dlouhá desetiletí vitálních porostů - hlanvě smrkových a černé borovice - které naši předci vůbec nezažili. Dennodeně diskutované migrační vlny bývají spolunavozené neúrodou od sucha a tak by se dalo pokračovat. Proč si alespon některého takto zjevných fenomenů autor nevšimnul? ..... https://echo24.cz/a/iTUm9/proc-strkame-hlavu-do-pisku-kdyz-je-nebezpeci-tak-zjevne

R. Tesařík 7.8.2017 8:14

Co na to

pan Rada a pan Šejna?

M. Drašner 7.8.2017 7:57

Re: A co alpske ledovce

Pane Podvode (nikoli nadávka, leč překlad): doporučuji přečíst si knihu ruského a tudíž pro vás nepochybně prověřeného vědce prof. Lva Nikolajeviče Gumiljova "Hledání vymyšlené říše". Docela zajímavě tam rozebírá pohyb cyklón a anticyklón a jejich vliv na osud civilizací. A pak začněte nekonzumovat!

P. Lenc 7.8.2017 7:57

Re: Excelentní článek, díky !

Ano a dovolím se připojit a také poděkovat.

P. Lenc 7.8.2017 7:55

Re: Máte

To jste mně pane Tricku potěšil.Ještě že máme vás, levicové "intelektuály".Vaše "pravdy" nás ohromují nejen v Evropě dnes a denně.

A. Trick 7.8.2017 7:36

Re: Máte

A proč? Vzdělaní pravicoví mozečkové vědí, že GO neexistuje.

P. Götze 7.8.2017 7:29

Re: A co alpske ledovce

Pane Juranek, doporucuji podivat se na nejaky historicky prirodovedecky dokument. verim, ze pokud jich shlednete nekolik, takove, ktere vpodstate videlo kazde dite ve veku zakladni skoly, bude vam jasen jak je to s podnebim. Nedelejte tady ze sebe s prominutim pitomce, to prece nemate zapotrebi.

P. Klíma 7.8.2017 7:25

Máte

nějaký jiný návrh?

P. Klíma 7.8.2017 7:24

Hážete perly sviním...

Za sebe moc děkuji za údaje.

P. Klíma 7.8.2017 7:21

Excelentní článek, díky !

Ovšem nevzděláným mozečkům vymytým radikální levicí, to nepomůže. Levicoví fanatici totiž zpravidla nezískali vzdělání, pouze nanejvýš utrpěli titul v nějaké humanitní pavědě.

Největším bojovníkem proti oteplování je herec DiCaprio, což mu ovšem nebrání brazdit soukromým tryskáčem zeměkouli křížem krážem.

P. Zinga 7.8.2017 6:19

Re: A co alpske ledovce

A ještě něco: kde jste vzal, že klesají zemědělské výnosy? To nedovidíte dále, než na svůj dvoreček?

P. Zinga 7.8.2017 6:17

Re: A co alpske ledovce

Pane Juránku, co děje v Grónsku, dovíte se v odkazu, tedy jen krátce: v letním období přibylo v Grónsku min. 5 Gt ledu a 4.července tam naměřili rekordní letní teplotu: 33°C. Mínus.

Co se Alp týká, není to tak dávno, co tam běhali lidé v krátkých sukýnkách, na stranu druhou v 17. století pořádali procesí k ledovcům, aby Pán Bůh zastavil jejich postup. Minimálně v jednom případě (ve Francii) byli úspěšní a ledovec. který předtím pohltil jinou vísku, se před procesí pořádající zastavil.

http://www.dmi.dk/en/groenland/maalinger/greenland-ice-sheet-surface-mass-budget/

Jak vysvětlíte klimatické změny v minulosti?

A. Trick 7.8.2017 5:55

Re: A co alpske ledovce

Tak, tak. Vůbec nic se neděje, konzumujme!

J. Vintr 7.8.2017 3:31

Re: A co alpske ledovce

Klima se mění neustále. To, že tají ledovce a že je někde třeba méně srážek, je výslednicí více faktorů, z nichž nějaká změna statisticky vypočítané průměrné teploty o desetiny stupně bude mít asi zcela zanedbatelný vliv.

P. Juránek 7.8.2017 0:29

A co alpske ledovce

Pan vyzkumnik si z nas dela srandu. Nevidi globalni dopady globalniho jevu.

Alpske ledovce nejsou v zabetonovane krajine, ani ty Gronske a presto taji. Velka jezera vysychaji. Dostupne vody ubyva a vynosy zemedelstvi klesaji. Neni cim zalevat. Negativni vyvoj podnebi je zjevny. Pritom zadny jiny globalni vliv nez intenzivni vyroba a doprava tu neni. Takze, kdo za to muze?