2.7.2020 | Svátek má Patricie


Diskuse k článku

KLIMA: Vstupujeme do temného věku

Časopis Respekt koncem dubna 2019 zveřejnil rozsáhlý rozhovor s německým klimatologem Hansem Joachimem Schellnhuberem. Článek má v titulku temné proroctví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 2.5.2019 22:11

Na světě vždycky existovali lidé, kteří hlásají, že se země

(míněn stát) řítí do záhuby. Korelace jejich tvrzení s realitou je ovšem ryze náhodná!

(c) N. Machiavelli

P. Rada 2.5.2019 23:07

Re: Na světě ....

Nechte být náhodné korelace. Porovnejte si spíše prokazatelné ekonomické dopady nynějšího sucha u nás (vloni 2miliardy jen v zemědělství) nebo hurikánu Sandy (70miliard dolarů). Prostě jevů které mají ověřirelné vyčíslení a k nimž ale dali podnět všichni kteří produkovali imise před půlstoletím. Tedy kolem roku 1970. Zkuste si také podle toho odhadnout jaké dopady přijdou vzhledem k dnešním imisím zas za půlstoletí:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vlada-schvalila-dve-miliardy-kc-na-kompenzace-za-sucho/1677074

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hurik%C3%A1n_Sandy

M. Prokop 2.5.2019 23:19

Re: Na světě ....

Škody jsou vyčíslitelné. Důvody neprokazatelné.

L. Novák 3.5.2019 5:19

Re: Na světě ....

Ale zelenorudý soudruh "Rada" přece VÍ, že hlavní příčinou sucha je člověk... Kdo jiný? Bůh? :-D

S. Kneifl 2.5.2019 23:42

Re: Na světě ....

Škody způsobené suchem jsou řádově nižší než náklady, které musíme všichni zaplatit na „válku s počasím“. A obávám se, že ještě dlouho budou.

K. Janyška 2.5.2019 21:28

SPONTÁNNÍ ŘÁD JE JEDINOU MOŽNOSTÍ EXISTENCE JSOUCNA.

Samovolně v čase a v prostoru vzniklá řídící struktura objektů a subjektů vesmíru, tedy věcí, zvířat, rostlin a lidí, nazvaná spontánní řád je neosobním fenoménem, přítomném na každém jeho místě. Vzniká prostřednictvím podobností v alespoň charakteristikách pravidel chování, kterými se její budoucí prvky řídí a podobnostmi v jejich chování k všemožným silám vesmíru, včetně například fyzikálních, chemických a na zemi i biologických. I ony zvláštními spontánními řády jsou.

Je to tedy jediná možnost existence všeho, co vidíme a jsme schopni vnímat, včetně nás samotných a našich myslí, které jsou spontánními řády vůbec nejsložitějšími. Jsou to spontánní řády informací, prostřednictvím kterých myslíme a adaptujeme se právě na spontánní řád světa a lidského světa. Organismy nejsou ničím jiným, než také jen druhem spontánních řádů, v tomto případě spontánně řízených DNA, která však je produktem spontánního evolučního procesu v čase a v prostoru také.

Všechno tedy do sebe samovolně zapadá a adaptuje se a co ne a dostane se do dosahu, pak to také udělá. Samovolně a jen podle toho jaké adaptační možnosti v dané situaci jsou. Spontánní řád se upřesňuje a rozšiřuje a zahušťuje tímto způsobem a vykazuje tak sebepořádací, seberegulační a sebezáchovné vlastnosti.

K. Janyška 2.5.2019 21:28

Re: SPONTÁNNÍ ŘÁD JE JEDINOU MOŽNOSTÍ EXISTENCE JSOUCNA.

Nejhustším a nejpřesnějším spontánním řádem je spontánní situace na Zemi. Až to vypadá, že se nacházíme v nejuspořádanější části vesmíru, jakoby se spontánní řád vesmíru šířil od nás. Samozřejmě, ne naší zásluhou a ne kvůli nám. Je to naopak, proto jsme, neboť je tu nejsrovnaněji.

Co však z toho vyplývá pro lidskou situaci ? Nic menšího, než že lidská aktivita, ne záměry, plodí totéž co jakýkoliv jiný pohyb ve vesmíru, tedy spontánní řád, v tomto případě spontánní řád lidského světa. Ten spočívá v tom, že obchodem individualizovaní aktivní lidé jsou řízeni podobnými pravidly, které se v reji spontánního evolučního vývoje vyvinuly, jako odezva na jejich interakci.

Tento stav je nezdemontovatelný a lidmi neřiditelný. Jak by mohl být, vždyť jsme tohoto superprocesu plodem a produkty, ne autory. A to včetně naší schopnosti myslet a tvořit. Je možné, to pro nábožensky založené, že spontánní řád je nástrojem Božím, ale nic takového věda zatím ani nenaznačuje, takže jen v poměru 50 na 50.

Podrobnosti o aplikaci tohoto vědění na lidskou situaci popisuje kompozitivní teorie, tedy vědecký a jen vědecký, výklad lidského světa, jemuž vévodí ten od A.F.Hayeka, nositele Nobelovy ceny za ekonomii... Dzp.

P. Rada 2.5.2019 22:17

SPONTÁNNÍ ŘÁD JE JEDINOU MOŽNOSTÍ ???

Předvedl jste pane Janyško popis Víry ve "spontánní řád" jako své vysvětlení světa.

Problém přístupu na základě jakékoli neověřitelné víry pravidelně tkví v tom, že na základě takovéhoto přístupu nelze prakticky nic s budoucího vývoje předpovědět. takový postoj má ale i daleko vážnější dopady.

Každý ideologicky a nikoli tedy věcně založený přístup totiž dokonce svobodnou vůli natož testování odezvy na různé podněty prakticky vylučuje. V jakoukoli chvíli lze totiž tvrdit, že jev nastal právě tak jak nastal nikoliv v důsledku změny podmínek pokusu ale na základě spontánního řádu či vůle boží .....

Takovýto postoj tedy může být užitečný k utišení výčitek svědomí a podobných problémů při vyrovnávání se s minulostí.

Za nic totiž nikdo nikdy nemůže, za nic nikdo nenese odpovědnost. O to Vám snad jde?

R. Chodovsky 2.5.2019 22:24

Re: SPONTÁNNÍ ŘÁD JE JEDINOU MOŽNOSTÍ ???

Nejde! Pouze si to divně vysvětlujete.

L. Novák 3.5.2019 5:23

Re: SPONTÁNNÍ ŘÁD JE JEDINOU MOŽNOSTÍ ???

"Rada" je na palici, kritický přístup a vědecké metody zacházení s daty a informacemi pro něj neplatí... Spasitel "Rada" je magor zralý na léčení u MUDr. Chocholouška. :-P

K. Janyška 2.5.2019 21:27

Vy tam dole pode mnou, škoda, že nerozumíte tomu, co je to

spontánní řád podnebí, počasi a klimatu, spontánní řád vesmíru, spontánní řád lidského světa. Škoda, že nevíte, že vykazuje sebezáchovné, seberegulační a sebepořádací účinky. A že tedy všechno upořádává k lepšímu... Dzp.

M. Pivoda 2.5.2019 21:20

Žijeme v technologicky intenzivní době

V Londýně testují novou technologii s umělými listy, která čistí vzduch, pohlcuje oxid uhličitý a vypouští kyslík.

Znečištěný vzduch je dnes jedním z nejhorších zabijáků na světě. Podle Světové zdravotnické organizace WHO kvůli znečištěnému ovzduší každoročně zemře asi 4,2 milionů lidí. Přitom asi 91 procent celosvětové populace žije v oblastech, kde znečištění vzduchu přesahuje limity, které WHO doporučuje jako hranici pro zdravotně nezávadný vzduch.

Britští vědci nedávno spojili síly s biotechnologickým startupem Arborea, aby otestovali novou technologii „biosolárních umělých listů“ v prostoru univerzitního kampusu v Londýně. Klíčovým prvkem této technologie jsou nepatrné zelené mikrořasy, které žijí uvnitř velkých panelů s kultivačním systémem, připomínajících solární panely. Tyto panely je přitom možné nainstalovat kdekoliv na vhodných místech na zemi, na budovách nebo na střechách všemožných objektů. První prakticky využitelné biosolární umělé listy napodobují přírodní proces fotosyntézy. Panely plné mikrořas pohlcují oxid uhličitý z okolí a naopak vypouštějí kyslík. Zároveň vyrábějí výživný rostlinný protein, s minimálním dopadem na životní prostředí. Panely s biosolárními listy využívají přírodní sluneční svit a je možné jimi pokrýt prakticky libovolně velké plochy. Při použití vyčistí vzduch jako 100 stromů, které ale zabírají plochu jediného stromu. Znečištěný vzduch je jedním z největších problémů Londýna, podobné projekty jsou zde proto velmi vítané.

https://www.stoplusjednicka.cz/prvni-umele-biosolarni-listy-vycisti-vzduch-jako-100-stromu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

L. Novák 3.5.2019 5:24

Re: Žijeme v technologicky intenzivní době

Zase jste, Pivodo, naletěl na nějakou pitomost? :-)

J. Elias 2.5.2019 20:39

Však oni to soudruzi říkali, že jednou budou poroučet větru a dešti. Akorát neříkali, že až v rozvinuté kapitalistické společnosti.

V. Petr 2.5.2019 19:54

Ona ta BBC není a nebyla takovým etalonem pravdy, za

jaký se vydává. V době před Mnichovem horlila pro appeasement a nedovolala prezentaci opačných názorů. Dokonce neinformovala o demonstracích, které se konaly proti Mnichovu. A co hůře, aby nepohněvala "pana Hitlera," dokonce cenzurovala informace o pronásledování Židů v Německu!

V. Petr 2.5.2019 19:38

Jediné, co opravdu hrozí je přemnžení primitivů

v zaostalých zemích a jejich import do Evropy v režii zločinných politiků!

Připomíná mi to jistého Chamberlaina, ale ten se alespoň bál války, zatímco Merkelová se bojí jen toho, že se na ni budou sluníčkářští magoři mračit!

M. Mikulec 2.5.2019 18:15

Mne vždycky na alarmistech

udivuje jediná věc : ze berou globalismus jako dogma. Přitom kvůli globalismu jsou zasekane silnice kamiony, všechno se dováží z druhého konce světa a pak ještě dotuje : to musí byt náramně ekologické, ty nucené dovozy. Já proto vždycky podporuji malé podnikatele ze svého okolí. Náš pan domácí to děla přesně také tak. Protože také sám ví, jaké to je podnikat na sebe a bez dotaci, s hrozbou nadnárodní mamutí konkurence. Tohle je pro zelené alarmisty asi moc složité.

M. Prokop 2.5.2019 18:55

Re: Mne vždycky na alarmistech

Kamiony a doprava způsobují, že díky konkurenci vás nemohou místní vydírat vysokými cenami. Což hodnotím kladně.

Dotace jsou jiná lumpárna, s globalizací nesouvisející.

R. Chodovsky 2.5.2019 19:30

Re: Mne vždycky na alarmistech

Zajímavé téma. Myslím, že důležité je uvědomit si jakých výrobků a zboží se to týká. Konkurence v pečivu, mléce či vajíčkách to nebude. Jsou to auta? Nejsem si jist. Vše kolem hardware?.... Zajímavé téma.

M. Mikulec 2.5.2019 20:26

Re: Mne vždycky na alarmistech

Dobrý večer. Kdybyste se zajímal o kvalitu potravin, tak zjistíte, ze na krabičce s vajíčky muže byt napsano Česká vejce, a uvnitř jsou vajicka, orazítkovaná zemi původu PL Polsko nebo B Belgie. A prý to není protizákonné! Není radno podceňovat zemi původu: o vejcích z Belgie se už proflaklo, ze obsahují pesticid fipronil, že....

R. Chodovsky 2.5.2019 20:48

Re: Mne vždycky na alarmistech

Také přeji dobrý večer.

Ale takto jsem to nemyslel. Ne, že byste byla daleko od pravdy. A co říkáte, také stojí za úvahu. Ale ta úvaha jde směrem, kde úřad chrání spotřebitele dalším zákonem a dalším opatřením... a furt to nějak nechce fungovat.

V kvalitě potravin nejlépe funguje kontrola toho, kdo nakupuje. V prvním zákopu je to majitel obchodu ve městě.

Jak ale udržet dobrou cenu třeba u telekomunikačních služeb? Je jasné, že není potřeba nic moc převážet kamionem. Takže, z mého pohledu, na tomto pěkně vynikne umění nakoupit...

J. Vintr 2.5.2019 21:17

Re: Mne vždycky na alarmistech

Pokud by neexistovaly dotace, tak s největší pravděpodobností bude nejlevnější dodavatel z vašeho okolí, protože náklady na jeho produkt nebude zvyšovat doprava a s tím spojená logistika. Pokud máme "díky" dotacím něco levnější, tak si můžete být jistí, že vám ty peníze vytáhnou z kapsy jiným způsobem. Ty dotace někdo musí zaplatit.

V. Braun 2.5.2019 20:34

Re: Mne vždycky na alarmistech

Tak i pečivo se vozí na stovky kilometrů, mléčné výrobky a vajíčka bez problémů na tisíce kilometrů daleko.

M. Mikulec 2.5.2019 20:40

Re: Mne vždycky na alarmistech

No prave. A ekologie pláče. Ekoalarmisti ovšem nikoliv.

M. Prokop 2.5.2019 23:21

Re: Mne vždycky na alarmistech

Ale jděte, brepto.

B. Lukáš 2.5.2019 17:55

Kolik je blbců v Čechách?

" Jaká rychlost a jaké změny? Ty jsou jen v propagandě klimaalarmistů. Kdo není blbec, tak vidí na vlastní oči, že se nic mimořádného neděje " - disk. názor Jana Vintra.

Jsem v pokročilejším věku a je nás mnoho, kteří na vlastní oči vidíme opak toho, než to, co tvrdí autor výše uvedeného příspěvku. Patříme tedy mezi blbce a že by český národ rozumově degeneroval ?

J. Vintr 2.5.2019 21:18

Re: Kolik je blbců v Čechách?

Blbci být nemusíte, jen si ho..no pamatujete. Ve vyšším věku je to docela běžné.

L. Novák 3.5.2019 5:16

Re: Kolik je blbců v Čechách?

:-D

P. Zinga 2.5.2019 17:10

Šílenství dosahuje obludných rozměrů

Britský parlament souhlasí s vyhlášením "Klimatického stavu nouze"

https://orf.at/stories/3120681/

Potvrzuje tím zjištění Dr. Tima Balla, že vědeckými argumenty již nelze situaci zvrátit. Rozhodl se proto informovat lidi o motivech celého klimaalarmistického podfuku. Doufá, že když lidé poznají a uvěří, že vodičům klimaalarmistických loutek nejde o klima, ale o moc (a peníze, což jedno je), bude možné to zarazit, než bude pozdě.

https://drtimball.ca/2019/an-end-and-a-new-direction/

P. Rada 2.5.2019 17:25

Re: Šílenství dosahuje obludných rozměrů

Pane Zingo od Vás který považujete za podfuk i skleníkový efekt mě nepřekvapuje, že za podfuk považujete i kde co jiného a věříte jen tomu (jak pravil klasik) co jste sám sfalšoval.