3.12.2020 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

KLIMA: Vloni nejteplejší rok?

Byl rok 2014 teplejší nebo chladnější než rok 1998? Vědci netuší. Různá data různých týmů si protiřečí. Oteplení je problém tak drtivého významu, že ani nevíme, zda vůbec existuje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Čermák 21.1.2015 18:05

Je potřeba si konečně přiznat fakt,

že hlavním hybatelem není Věda, ale Víra. Víme toho poměrně málo ( oproti tomu, co nevíme), a i to co víme se stále aktualizuje. Ale ve svých názorech přesto máme každý z nás poměrně jasno, a to podle svojí individuální víry. Vědu pak používáme jako podpůrný prostředek pro svoji víru. Takže Kterým vědcům uvěříme? No přece těm, kteří podporují naši Individuální Víru. Jo a vědu Mám rád, pokud nás nebombarduje svými unáhlenými, mnohdy i účelovými Závěry.

J. Schwarz 21.1.2015 18:34

Re: Je potřeba si konečně přiznat fakt,

A smyslem nejrůznějších publikací předstírajících pomocí učené terminologie  "vědeckost" není nic jiného, než  víru prosazovanou vrchností upevnit a víru vrchnosti nepříjemnou oslabit.

V. Čermák 21.1.2015 20:17

Re: Je potřeba si konečně přiznat fakt,

Ano, zcela přesné, objektivní pravda je ve skutečnosti víra, na které se shodne ta vrchnost, které to tak vyhovuje. Týká se to pak i víry subjektivní, víry každého z nás.

P. Rada 21.1.2015 20:45

Re: Je potřeba si konečně přiznat?

Pane Čermáku a co kriterium nezávislé ověřitelnosti - nezávislého pozorovatele? To k dobré vědě nepatří?

Pokud patří - pak je to ale kontraproduktivní s Vašim tvrzením o shodě mezi "vrchností" a rovněž tak pokroky ve vědění se pravidelně děli nikoli na základě konsensu ve "vrchnosti" ale mnohdy s nimi přicházeli jedinci, kteří si povšimli rozdílů mezi pozorovaným a očekávaným.

V. Čermák 21.1.2015 23:30

Re: Je potřeba si konečně přiznat?

Škoda, že to čtu až teď, mohli jsme podiskutovat. Ano, těch jedinců, kteří si povšimli rozdílů je potřeba hodně, aby se změnilo paradigma. Spíše ale pomůže, když vymře celá generace vrchnosti, tedy vědecké, aby se pak zcela samozřejmě začalo tvrdit něco úplně a nově odlišného, než původně.

P. Rada 22.1.2015 0:06

Re: Je potřeba si konečně přiznat?

Mám za to, že dnes ve světě informatiky není tak velký problém  u vědců vrchnostencky se chovajících ale spíše u těch skupinek které subjektivitou zájmů ovlivnují posluchače. Konkrétně např vybírání příspěvků do rubriky věda na NP.