19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

KLIMA: Věda (prý) hovoří jasně

V srpnu roku 1988 vyšel ve vědeckém časopise Journal of Geophysical Research (svazek 93, str. 9341-9346) hojně citovaný článek Jamese Hansena a jeho kolegů nazvaný Globální klimatické změny podle předpovědi Goddardova ústavu pro vesmírné studie (Global Climate Changes as Forecast by Goddard Institute for Space Studies).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 13.3.2013 12:05

dobrý článek

tento článek nezpochybňuje oteplovaní. Upozorňuje jen na nepřesné klimatologické predikce. A to je důležité.

Já osobně nepovažuji globální oteplovaní za žádnou katastrofu. A i kdyby se globálně oteplilo o 3°C, nebude to "konec světa", protože lidstvo se této změně bude umět přizpůsobit. Boj proti oteplování je nesmysl. Adaptace je východiskem.

R. Gramblička 13.3.2013 12:23

Re: dobrý článek

moje řeč, plný souhlas

T. Petřek 13.3.2013 14:36

Re: dobrý článek

Pane Šejno, článek nezpochybňuje změny klimatu, ale zpovhybňuje AGW - viz. vývoj teplot od r. 2005 odpovídá scénáři (C) se stagnujícími konc. CO2. Nebo viz.: Dominantním skleníkovým plynem je vodní pára.

Souhlasím s Váma v tom, že se žádná katastrofa nechystá, jak se nás tady někteří(ý) diskutující snaží marně strašit.

K. Drábek 13.3.2013 15:49

Re: dobrý článek

Ty tři stupně by byly dobré - teplota by odpovídala postglaciálnímu optimu, víme, že přírodě to naprosto vyhovuje, celkově by byla vyšší úroda, navíc vyšší obsah oxidu uhličitého podporuje růst rostlin a snižuje jejich nároky na vodu.

P. Rada 13.3.2013 17:58

Re: Dobrý článek?

Pane Šejna ten článek má několik podstatných slabin. není v něm diskutován vliv PDO, AMO, El-nina, solární konstanty a ani aerosolů. Také si autor neláme hlavu s tím aby respektoval doporučení WMO na alespon 30tileté shlazování. Je ale nikoli laik ale meteorolog.

Všechny tyto prvky totiž ovlivnují už zhruba celou dekádu klima směrem k ochlazení. Jsou však kvasiperiodické a to co se stane, až se tento vliv naopak začne sčítat bohužel není ani zmíněno. To co optimisticky bezargumentačně hodnotíte Vy: ...:A i kdyby se globálně oteplilo o 3°C,..........lidstvo se této změně bude umět přizpůsobit".... Naprosto nesdílím.

Už dnes sucho limituje hladen 2miliardy! Dokonce 3C globálně proto MOHOU znamenat jinde - třeba v  ČR - cca 6C kontinentálně. 6C ale zvedne celoroční odpar o cca 600mm a to je zhruba to co u nás naprší. To pak odpovídá polopouštnímu scénáři v české kotlině ze které jen občas budou odtékat řeky. Přitom ale k zimním mrazům bude docházet a s táním Arktidy naopak přibude ektrémností které přinášejí severojižní situace. Současná situace našeho zemědělství už taková, že potraviny začínáme dovážet. Budeli za co a poběžíli do rozvoje ekonomika - půjde to dál. Tomu ale nic nenasvědčuje a jen za ropu oproti 15 letům zpět vydáváme 115 miliard ročně což je 5x tolik a ropa dál zdražuje. Ta ropa je anutnost jak k orbě tak zpracování a distribuci úrody.

Když se podíváte pozorněji na vývoj křivky metanu tak je s ní vidět, že opět začal nárůst. Ten je pravděpodobně způsoben i uvolnováním s permafrostu. Pod ním je 500GTC. To je potenciál pro velmi silnou zpětnou vazbu podobnou té jakou je odtávání Arktidského mořského ledu a změna albeda velké oblasti s dopadem na cirkulaci právě v Evropě.

Jak asi se bude lidstvo adaptovat na klima, když mu k výrobě potravin už nyní chybí voda !? Řeky Čínského severu dnes po většinu roku končí v úrovni Pekingu a řada dalších zemí neví který problém dřív řešit: ..... http://rspb.royalsocietypublishing.org/content/280/1754/20122845.full

T. Petřek 13.3.2013 20:26

Re: Dobrý článek

Hlavní poselství článku je v tom, že se nenaplnily katastrofické předpovědi. Jde o to, že se PDO, AMO, El-niňo, sluneční konstanta, aerosoly...nezohledňuje v tom Hansenově modelu (předpovědi), takže se obracejte na Hansena. Tyto forcingy se ostatně nezohledňují ani v současných modelech, třeba Metelkův Aladin.

P. Rada 13.3.2013 21:44

Re: Dobrý článek?

Jsem také rád, že u nás se přímo katastrofy zatím neodehrávají, současná Řehořská zima je dokonce jak za našich babiček...

Pokud by jste takto argumentoval farmářům v USA, Austrálii ... či jen těm kteří v současném Iráku, Iránu nemohou při prachových bouřích dýchat natož něco pěstovat, nebo bezmocných lesníků s Kanady, kterým kůrovec likviduje plochy násobně větší jak naše zemička, možná by se Vás taktně zeptali zdali si nepletete vše co jim o vývoji tvrdíte asi tak jako modely počasí a modely klimatu.

Vám jsou totiž některé projevy změn klimatu ukradené ale jinde už nyní mají potíže a jsou bezradní co dělat.

http://www.vancouverobserver.com/blogs/climatesnapshot/part-2-bark-beetles-threatening-more-just-lodgepole-pines

T. Petřek 14.3.2013 15:22

Re: Existuje klimatický Aladin.

Kdyby někdo těm farmářům nakukal a přesvědčil je, ža za to mohou trpaslíci, taky bych je potom těžko přesvědčoval, že tomu tak není. Klimatická změna probíhá, ale to nepopírám a Vy to dobře víte. Pane Rado, model Aladin, ten na počasí má svého klimatického bratra stejného jména. Přesněji ALADIN CLIMATE/CZ 25 (ALADIN 25). Když to nevíte, OK, nikdo neví všechno, ale pak ze sebe nedělejte chytráka. Např. na straně 3.portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ok/klimazmena/files/vav_Extrakt_ZZ

M. Dvořák 14.3.2013 8:26

A strašíme ...

a strašíme a stašíme...

Opět používáte základní nesmysl, který geologická historie jasně vyvrací. Pokud je globálně tepleji - podle vás - tak jsou více sucha - ale ono je to bohužel spíše naopak. Před zhruba 8000 lety v době postglaciálního optima bylo skoro o 3 stupně tepleji a sahara se díky - a teď pozor pane Rada - zelenala. Vyskytovaly se tam dokonce jezera, zvěř a lesy.

Neuvádějte nám tady Kanadské dřevorubce. Pokud někdo vytváří smrkové monokultury, tak musí počítat se zvýšeným rojením ips typographus, či jeho kanadských příbuzných během jeho cyklu. Každý rok sice má potomstvo, ale né každý rok je na maximu - cyklicky se to střídá, dle druhu hmyzu a druhu lokality.

MD.

B. Rybák 15.3.2013 13:43

Re: Dobrý článek?

Článek nás objektivně informuje o selhávání klimatických modelů, jejichž použití na chaotický systém, u něhož navíc neznáme skutečné působení mnoha parametrů je projevem neskutečného hochštaplerství srovnatelného např. s objevováním "kamene mudrců".

Dodatečné zdůvodňování jejich selhání pomocí náhle objevených (oceánských) cyklů je velice trapné. Vaše další argumenty jsou pouze Vaším tradičním útěkem od tématu.

Pozn: V klimatickém optimu (když bylo o cca 3°C tepleji než dnes, byla Sahara zelená. Metan se naštěstí v atmosféře oxiduje, protože jinak, by tohoto bahenního plynu bylo díky nezodpovědnému rozšiřování "eko-mokřadů a bezzásahových ploch" bylo víc než dost.

P. Pruner 13.3.2013 7:25

kam utekl zdravý rozum naší civilizace ?

Pan Dvořák přede mnou si odpověděl sám. Samotný CO2 ať už je či není lidského původu není rozhodující pro teplotu, je jen jedním z činitelů, které je zbytečné vyjmenovávat. Dost často se zapomíná na ochlazující vliv sopečné činnosti.

Celá ta záležitost je důkazem, že ani vyspělá civilizace není ochráněna před ztrátou zdravého rozumu ať už se projevuje bojem proti globálnímu oteplování či brzkým ovládnutím některých států muslimy díky tak zvanému multikulturalismu a můžeme pokračovat energetickým pesimismem atd.

M. Dvořák 13.3.2013 7:29

Re: kam utekl zdravý rozum naší civilizace ?

však já sem ani nic jiného nemyslel.

R. Gramblička 13.3.2013 9:15

Re: kam utekl zdravý rozum naší civilizace ?

a rozumní lidé proti tomu nemůžou dělat, pač jsou ve výrazné menšině

M. Dvořák 13.3.2013 6:38

Teplotní výkyv a CO2

Současný teplotní výkyv jenž začal zhruba před 200 lety a skončil zhruba kolem roku 1998 označovaný jako "Globální oteplování" je velmi směšný proti tomu co nám ukazuje geologická historie. http://www.geocraft.com/WVFossils/Carboniferous_climate.html Stačí když si porovnáte dvě roviny. 550 mil let zpět teplota o 15 stupňů výše a 7000 ppm CO2, 80 mil let zpět teplota na stejné úrovni a CO2 1000 ppm....

A druhá rovina 450 mil let zpět teploty stejně jako dnes Co2 na úrovni 4500 ppm a po té 300 mil let a dnešek stejné teploty a míry CO2 na úrovni té dnešní zhruba 400 ppm…

Zodpovězte mi prosím jednoduchou otázku. Může za to oteplování atmosférický CO2?

J. Horáček 13.3.2013 7:46

Re: Teplotní výkyv a CO2

On Vám to, pane Dvořáku, už někdo jistě  vysvětlí. I slavný a nevyvratitelný Šejnův důkaz pomocí poměru 12C/13/C přidá.

M. Šejna 13.3.2013 12:01

pane Horáčku

"slavný a nevyvratitelný Šejnův důkaz" pomocí změny poměru izotopu 12C/13C není o oteplování, ale o příčině růstu objemu CO2 v atmosfeře. Pokud to neumíte rozlišit, je to Váš problém.

J. Horáček 13.3.2013 12:41

Re: pane Horáčku

Já (ale samozřejmě i jiní) to, pane Šejno, rozlišit umím(e). Zmiňoval jsem to jen a pouze proto, že izotopový poměr jste zde OPAKOVANĚ uváděl jako důkaz antropogenní příčiny GO (a nikoliv pouze jako důsledek spalování fosilních paliv, o čemž sporu nebylo a není), a to (pseudo)logickým odskokem na (nespornou) existenci jevu, zvaného skleníkový efekt.

No, beru to jako takovou Vaši setrvalou a  kuriózní zálibu ve vykrucování.

R. Gramblička 13.3.2013 9:14

Re: Teplotní výkyv a CO2

vzhledem k tomu, že o ŽP z před půl mld let toho víme dost málo, je vaše srovnání dost kulhající. Pořádně neznáme vzájemný podíl ani intenzitu tehdy působících faktorů ( ale třeba sluneční výkon byl o několik % slabší) neumíme ani odhadnout jak moc v čase se tehdy teplota měnila (absolutní datování těch dob pracuje s odchylkami v jednotkách až desítkach mil let. Když už chcete srovnávat, použijte posledních 10 000, resp. 1 000 000 let.

K. Drábek 13.3.2013 9:47

Re: Teplotní výkyv a CO2

Nebyl bych tak pesimistický. Pomocí isotopů vápníku lze měřit kolísání teploty po jednotlivých letech. Používají se k tomu schránky vhodných živočichů. Zatím je však těchto dat málo.