23.5.2022 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

KLIMA: V druhé půli roku se prudce ochladilo, ale pst!

Zpravodajský web Breitbart si dovolil napsat, že se v druhé půli roku 2016 globální klima prudce ochladilo. Chápete to? Taková drzost? Jak to můžou napsat!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 9.12.2016 12:00

Schwarzi

v čem konkrétně mluvím z cesty.

M. Šejna 9.12.2016 8:41

a ještě dotaz, pane Švejnochu

kde já ve svém komentáři manipuluji, lžu a upravuji data?

P. Švejnoch 9.12.2016 8:49

Re: a ještě dotaz, pane Švejnochu

Vy manipulujete v podstatě ve všech Vašich diskuzních příspěvcích, pane Šejno.

Zejména v případě ekonomických či ekonomicko-politických příspěvků je mi to zřejmé, zde to tedy na základě zkušenosti spíš předpokládám, protože na to, abych se zorientoval v naprosto protichůdných "nepravdách" nemám ani čas a hlavně ani jednu chuť. Ale ono i to, že tu hájíte posty globálně oteplovacích alarmistů, vypovídá samo o sobě mnohé... ;-)

M. Šejna 9.12.2016 8:56

nevychovaný spratku Švejnochu

satelitní data jsem poskytl v odkazu. Číst a počítat určitě umíte, tak si ta data zkontrolujte. Pak teprve zkuste polemizovat a nikoli nálepkovat.

Pokud jde o moje komentáře ohledně ekonomiky, nemám problém s Vámi dikutovat o konkrétních datech a o hodnocení toho, co tato data znamenají. Můžeme na to mít různý pohled, ale pokud nemáte konkrétní důkaz o tom, že lžu a manipuluji, pak považuji Vaše výroky za drzost.

P. Švejnoch 9.12.2016 9:00

Re: nevychovaný spratku Švejnochu

... a teď se koukněte, jak to se mnou mává... :-D

M. Prokop 9.12.2016 8:51

Re: Tahle debata je čím dál srandovnější

Pánové jsou zapálení bojovníci za rozfrcání co nejvíce peněz za co nejméně účinná řešení, takže ty neuklidníte, dokud budete (budeme) mít v kapse poslední korunu.

Proto byla taky teorie oteplování opuštěna (lze ji využít jen na polovinu klimatického dění) a nahrazena teorií klimatických extrémů, které lze nalézt kdykoliv a kdekoliv (může být třeba extrémně normální počasí) a s nimiž lze do té poslední koruny zarputile bojovat.

Což je taky jediný účel celé šaškárny.

P. Rada 9.12.2016 9:24

Re: Tahle debata je čím dál srandovnější?

Debata srandovní může být i když mě se jeví spíše tragikomická. To proto, že brzy může mnohým jít už i ty peníze které pan Prokop naznačil jako podstatu ... posléze pak třeba i o životy.

Peníze zatím ale většina průmyslově obchodní společnosti produkuje jako umělý atrefakt kladné úrokové sazby. Dokud společnost ekonomicky poroste - ale to se dnes děje zejména na bázi neobnovitelného - nemusí mít o peníze jako celek zatím obavu.

Ti prvý kteří o peníze asi začnou se změnou klimatu i u nás přicházet budou zemědělci a lesníci. Je jich zatím minorita ale tvoří už ve světě podstatnou část migrujícího obyvatelstva které kdesi přišlo a začlo jim tam už jít i o život - i když zatím častěji přišli jen o pohodlí. Náhlý migrační tlak však následně připravuje o peníze kde jakého danového poplatníka jinde a to třeba formou nárůstu zbrojních a bezpečnostních výdajů.

Kdo se konkrétněji podívá na nyní opomíjený stav zásoby vodní vláhy (http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho) může zjistit špatnou bilanci která se doposud leckde ještě projevuje suchem a to i do velkých hloubek. lesníkům tak i u nás hrozí, že jim stromy neporostou jak dříve a podobně jsou na tom farmáři a nakonec dojde zprostředkovaně nejspíš i na doposud zabedněné "prokopy".

Zatím si ale všeobecně užíváme hojnost - tak proč někoho s jeho pohodlíčka a zasnění do vize trvalého extenzivního rozvoje už nyní budit - natož ho před hrozícím varovat? Byla by s toho možná jen srandovní debata podobně jak s opilcem kterého data o okolí v jeho vnitřním světě naprosto nezajímají.

R. Brzák 9.12.2016 10:28

Re: Tahle debata je čím dál srandovnější?

S tím nerůstem lesů tak trochu riskujete - protože vzrůstající CO2 zvyšuje růst zelené hmoty...

S přibývajícími změnami klimatu (ačkoliv lidmi pozorované období je dle mého názoru arogantně přeceňováno) máme jakožto nejpřizpůsobivější obyvatelé Země zacílit své snažení na svou schopnost se změně přizpůsobit - a nehrát si na bohy - snažit se klima cíleně měnit. To je směšné už proto, že miliardám lidí v Africe a Asii jsou snahy snižovat emise CO2 nejenom u zadele, ale jdou dokonce proti jejich přirozené snaze dosahovat v jejich životech úspěchů. Máme se snad s nimi mi, zápaďané, pouštět do války, abychom zastavili změny klimatu? Nebo snad svůj podíl na změnách klimatu umenšovat tak, abychom jejich "nesnahu" kompenzovali? Opět arogance - byť spasitelů...

Z. Lapil 9.12.2016 11:30

Re: Tahle debata je čím dál srandovnější?

Výjimečně se pana Rady zastanu: jestli bude sucho, žádné množství CO2 růst stromů neurychlí.

M. Prokop 9.12.2016 11:42

Re: Tahle debata je čím dál srandovnější?

A kam ta voda zmizí?

Z. Lapil 9.12.2016 12:00

Re: Tahle debata je čím dál srandovnější?

Na Saharu? V nějaké dávné povídce ji dokonce sosali Marťani.

Mně se neptejte, já jen vím, že z té studny (Hradecko/Pardubicko), co jsem ještě předloni zvládl užitkovou vodu a ZÁROVEŇ zalejvání zahrady, jsem se musel napojit na veřejný vodovod a zalejvání zvládnu jen když čerpám s rozmyslem. Ale možná jen nestíhá přítok: baráček před několika lety opustila stará paní a nastěhovala se rodina.

Pan Rada občas odkazuje sem: http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho. Prostý monitoring a historie, žádná věštírna. Řekněme, že na potopu Česka to zatím nevypadá.

M. Šejna 9.12.2016 7:59

Kremlíkovy polopravdy - pololži

veřejně dostupná satelitní data lze nalézt zde:

http://www.nsstc.uah.edu/data/msu/v6.0beta/tlt/uahncdc_lt_6.0beta5.txt

Ať se koukám sebevíc, žádný takový propad teplot nad kontinenty tam nevidím. Graf vychází sice ze skutečných dat, jenže to nejsou data naměřená nad všemi kontinenty. Jedná se pouze o teploty troposfery nad kontinenty severní polokoule. Na jižní polokouli je situace troposfery zcela jiná.

A takto to je u pana Kremlíka a dalších popíračů vždycky. Pokaždé si najdou nějaký LOKÁLNĚ omezený soubor, aby pak na něm prokazovali, že se GLOBÁLNĚ ochlazuje. Tentokrát vybrali data satelitní, která měří teplotu troposféry do výšky deset km (nikoli tedy teploty u zemského povrchu), a pro jistotu to ještě omezili jen na severní polokouli.

F. Houžňák 9.12.2016 9:06

Znáte to, když data mučíme dostatečně dlouho,

doznají se. Asi to tam už vhodně upravili, aby to Šejnům vyhovovalo. A ostatně, kdoví, co tam je.

M. Šejna 9.12.2016 9:21

pánové Houžnáci

z těch dat čerpá i graf, na který se Kremlík odvolává. A rozhodně o tom grafu Kremlík nemluví jako o grafu upraveném, zmanipulovaném apod. Právě naopak. Kremlík na tom grafu dokazuje, že se globálně neotepluje.

Jen mu uniklo, že se nejedná o teploty u povrchu, a že se nejedná o teploty nad všemi kontinenty.

O. Uživatel 9.12.2016 10:04

Uživatel požádal o vymazání
M. Šejna 9.12.2016 10:46

proboha, vy jste vůl, Chodovský

popisujete to, co provedl Kremlík, a podsouváte to mě. Vy jste neuvěřitelně omezený spratek.

O. Uživatel 9.12.2016 10:55

Uživatel požádal o vymazání
M. Hanko 9.12.2016 6:24

Pane Kremlíku

dobrá, ale rozumím tomu správně, že ten graf je celý posazen cca 0,3-0,4 stupně nad tím dlouhodobým průměrem, tedy nad nulou? Zatímco pod průměrem by měla být zhruba polovina hodnot, dostává se pod něj jen několik spodních peaků... Jak tomu chcete říkat jinak, než systematické oteplení?

J. Gutvirth 9.12.2016 7:35

Re: Pane Kremlíku

Přečtěte si komentář ještě jednou, oteplení je tam zmíněno. Klid!

P. Rada 9.12.2016 8:04

Re: Pane Kremlíku

Připojuji se k Vám. Zajímavé zejména posledních pár měsíců je ale i to, jak sevyvíjí celkový rozsah kryosféry. Současná anomálie tání je velmi neobvyklá a pro pokles teplot/tepelného obsahu rozhodně nesvědší. Háček je v trochu tom, že tání zejména oceánských ledovců spíše navazuje na naakumulované teplo planety v oceánech kde je ho přes 90% - kdežto naměřené povrchové teploty zejména místě velmi kolísají v závislosti na momentální synoptické situaci. I zde je ale globální trend zřejmý. Zřejmé je ale paradoxně i to, že toto vše (na rozdíl od bulvárních zpráv) opakovaně uniká pozornosti pana Kremlíka.

https://sites.google.com/site/arctischepinguin/home/sea-ice-extent-area/grf/nsidc_global_area_byyear_b.png

http://cci-reanalyzer.org/WeeklySummary/

http://www.ncdc.noaa.gov/cag/time-series/global/globe/ocean/ytd/12/1880-2015

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg