19.1.2022 | Svátek má Doubravka


Diskuse k článku

KLIMA: Strategická hrozba pro Západ

Nabízí se jeden méně běžný na boj se změnou klimatu. V době, kdy svoji cestu začíná cizelovat EU, je to aktuální téma.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 31.7.2021 19:22

JENŽE i přechod EU na jádro vyžaduje pověšení zelených na větrníky!

P. Sura 31.7.2021 18:40

Ačkoli se rozumných argumentů proti fanatickému ekoběsnění objevuje čím dál víc, zdá se, že si bude lidstvo muset zopakovat historii. To běsnění totiž zase stojí na (levičáckých) základech nespokojenosti těch, kdo mají málo a jsou přesvědčeni, že za jejich bídu jsou zodpovědní ti, kdo mají víc (byť někteří mnohem víc). Z takové motivace nikdy nic rozumného nevzešlo. Maximálně revoluce, vraždy, krádeže, loupeže a žádný program do budoucna.

M. Šejna 31.7.2021 15:55

Všechno má svá pro a proti.

Pokud EU přejde na obnovitelné zdroje a jádro, pak nebudeme potřebovat arabskou nebo ruskou ropu a plyn.

Odpadnou tak starosti našich negenerálů Koudelků o naši strategickou energetickou závislost na zločinném Rusku nebo zločinných arabských despociích.

Budeme pak závislí už jen na jaru, létu, podzimu a zimě, připadně budeme závislí na větru a oblačnosti. ;-)

J. Jurax 31.7.2021 14:59

No, když si zničíme ekonomiku urputným bojem proti zločinnému kysličníku, boj o zdroje nás už nebude zajímat.

Mimochodem, určily ty hlavy dozelena pomazané, jaká hodnota obsahu onoho kysličníku v atmosféře je naším cílem, po jehož dosažení nebude změn klimatu, povodní ani tornád, rozklene se všude duha a bude už nafurt ráj?

J. Jurax 31.7.2021 14:51

Ale zvonkajšku to jako degenerace vypadá. A důsledky to má stejné.

J. Jurax 31.7.2021 14:48

Jako u každé peachoviny. Ti blbější tomu věří, ti chytřejší na tom vydělají. A odserou to úplně všichni kromě těch, co si na tom namastí kapsy.

J. Jurax 31.7.2021 14:44

Moudrá slova.

Do brusele ovšem nedolehnou. A i kdyby, tamní zelení magoři a kmotři, co zezadu tahají za nitky, neboť hodlají na tom šílenství vydělat, jsou hluší a slepí.

P. Hák 31.7.2021 12:38

"Nebýt Němců, tak naše hospodářství dávno zkrachuje..."

Jako že nás Němci dotují?

P. Hák 31.7.2021 12:34

Tak to samozřejmě. I když část podpůrců oficiálnímu důvodu věří...

Ale vedlejším efektem skutečně může být změna rozvrstvení společnosti do "feudální" podoby. Ono stačí, když zpřísňováním norem ztratí střední a nižší příjmové skupiny možnost vlastnictví automobilu. Psychologické a sociální změny budou značné.

F. Kusák 31.7.2021 11:59

V tom Vašem tvrzení je spoustu vysloveně nesmyslů. Jen bych Vám doporučil, tedy až to bude trochu možné, navštívit Čínu a Indii. Pak pochopíte, v čem je problém. A s Čínou si nic neidealizuji. Udělat tak obrovské změny v tak krátké době, sebou přináší neskutečné sociální pnutí. Jen ta naivní představa o tom, že my si tady v klidu budeme žít a půlka Asie na nás bude pracovat bez nároků na dovolenou a sedm dní v týdnu. A ve vztahu k Němcům jen drobná korekce. Nebýt Němců, tak naše hospodářství dávno zkrachuje, to je nutné si přiznat. A myslet si, že je jejich průmyslová výroba menší než naše, je totální blbost. Dokonce ani ta relativní produktivita, vyjádřena třeba v tunách, přímo vytvořená v Německu, není nižší. Nijak Němce neobhajuji, ale toto je prostě fakt. Pokud by se to v Německu změnilo, bude to mít na náš subdodavatelský průmysl zásadní dopad. Naše německé vazalství má ovšem i mimořádně problematická místa, o tom není pochyb.

F. Kusák 31.7.2021 11:43

Ano, to souhlasím

P. Dvořák 31.7.2021 11:04

Jakým i petrolejkami?

Když zrušíme tepelné a doslouží jaderné elektrárny, tak má ještě každý, kdo bude svítit, pořád dost proudu v zásuvkách.

J. Ptáček 31.7.2021 10:46

Naprostý souhlas. Jenom to trošku fotbalově zvulgarisuji: je to totéž, jako kdyby "faul, offside nebo hra rukou" platily jenom pro jedno mužstvo.

J. Basler 31.7.2021 10:35

Já se vždycky ptám, kdo vyrobí to množství železa, oceli, cementu, hliníku, skla, umělých hnojiv a třeba plastů co potřebuje celý svět? To se nedá pomocí geotermální, větrné nebo sluneční energie - na stávajícím stupni poznání. A provozovat (a taky vyrobit a následně zlikvidovat) množství elektromobilů.

Ale jsem vědecký a technologický optimista. Byť i v tomto ohledu nám začíná Čína pořádně šlapat na paty...

Uvidíme

P. Milan 31.7.2021 10:29

Svícením petrolejkami? Kdo je ještě má a taky produkují smrtící sodovkový plyn. :-P

P. Milan 31.7.2021 10:27

Dekarbonizuje se za účelem výdělku vybraných vychcánků, ne kvůli nějakému klimatu.

J. Kadeřábek 31.7.2021 10:21

Čína jen pochopila, že na tom novém oteplovacím náboženství se dá dobře vydělat a protože mají levnou pracovní sílu zahrnuje svět svými výrobky a levnou prací námezdních dělníků. Jen v Lombardii jich pracuje 40 tis. a také nám dodali do Evropy čínský vir. Němcům to vyhovuje. Oni chtějí obchodovat ne vyrábět. Proto jim v Pařížské dohodě umožnili stavět uhelky až do roku 2030 a pak je samozřejmě desítky let provozovat v době kdy plebs v Evropě bude chodit pěšky nebo na kole a bohatí v autech na baterky. Ani jedné straně o nějakou ekologii a oteplování nejde ani náhodou.

F. Kusák 31.7.2021 10:01

Ale tyto informace samozřejmě znám. Nikomu nesloužím, a tak není ani důvod je popírat. Jsem Evropan a myslím si, že Evropa je nejkrásnější místo na světě (zatím). Jen mě popuzuje, že lidé uvěří nějakým nesmyslům a představují si Čínu jako čmoudící kráter sopky, a že se tam nic neděje. A jen tak podotýkám, že obrovský podíl průmyslové výroby do Číny, Indie atd. převedl Západ. Kdyby se měla tato výroba vrátit zpět, což momentálně považuji za absurdní, tak bychom výrobu elektřiny museli ztrojnásobit. Jakým způsobem, tak na to si odpovězte sám. O spotřebě vody ani nemluvě. Radit, co by se mělo, slyšíme všude, ale jak, to bohužel nikdo neví.

J. Basler 31.7.2021 9:42

Najděte si prosím, někde podíl Číny na emisích CO2. Taková industrializace se nedá udělat jen náhradou starých elektráren za nové. Prý měsíčně otevírají dvě uhelné...

V celku si myslím, že Čína chápe jen sebe a své velmocenské zájmy, byť to ještě skrývá...

J. Novák 31.7.2021 9:37

Sekvestrace CO2 a příznivé dopady na klima zdravých (jehličnatých) lesů je základní podmínka přežití lidstva v obvyklých klimatických podmínkách, tomu však brání aktivisté napojeni na eugeniky a všemi skrytými biologickými zbraněmi (viry + plísně + parazity) se snaží civilizaci zničit s podporou médií,.....lze čekat vůbec ještě záchranu, energetik s motykou v 21. odmítá energii=elektřinu z uvolňování vazební energie při řízené štěpné reakci v jaderných elektrárnách 5 000 x efektivnější než tuny biovsázky, Z 90 tun U3O8 vyrobí JE 8TWh, na totéž množství potřebujeme 1,2 mil ha orné půdy pro biovsázku při obrovské spotřebě PHM (60 000 m3 = 2000 cisteren PHM) a hnojiv .....kde jsou jednoduché početní rozvahy,.....kam se ztratil rozum???

T. Hraj 31.7.2021 9:28

Velmi dobré postřehy a k tomu přesně formulovány. Některé věty by si zasluhovaly tesat do kamene:

"Urychlí [green deal] přerozdělení moci od Západu k těm zemím, jež dekarbonizovat zatím nebudou ... je to jako podepsat smlouvu o kontrole strategických zbraní zavazující jen jednu stranu."

"vytrácí se střední třída na úkor high-tech oligarchie, kulturní i mediální elity a bobtnající vládní byrokracie"

F. Kusák 31.7.2021 9:28

za gramatické chyby a překlepy se omlouvám

F. Kusák 31.7.2021 9:26

Víte, Čína také pochopila, že se z ekologií musí něco udělat. Proto se tam téměř výhradně vyrábí polovodičové destičky pro fotovoltaické panely, tři největší výrobci větrníků jsou v Číně, v Číně se také vyrobí nejvíce elektromobilů na světě (i pro jiné) a také se tam nejvíce používají. O rozvoji hydroelektráren, JE a geotermálních elektrárnách ani nemluvě. Zatímco se v EU o modulárních JE jen mluví, v Číně už se staví. A s uhelnými elektrárnami se to má tak. Ano, budují se tam nové uhelné elektrárny, ale většinou náhradou za ty staré, ještě z padesátých let. To je špatně? A podívejte se na čínské železnice, většina je už dávno elektrifikovaná. Atd. atd. Kritika může být, ale obávám se, že bychom spíše měli kritizovat EU, která dělá z boje za čistší svět nesmyslné dogma bez racionálního jádra, ale s chabým a sebezničujícím výsledkem.

J. Nevrkla 31.7.2021 8:56

Západ vedený magory pacha rituální sebevraždu. A magoři ty magory volí.

J. Ganaur 31.7.2021 7:56

Středověk neskončil, středověk trvá.....:-(

F. De Winter 31.7.2021 7:41

O tom píše také sociolog Petr Hampl ve svých knihách Prolomení hradeb a Cesta z nevolnictví. Doporučuji.

P. Dvořák 31.7.2021 7:40

To není degenerací.

F. Navrátil 31.7.2021 7:33

Naprosto souhlasím s autorem, že klimatický greténismus je hrozbou pro evropskou civilizaci. Ovšem zapomíná dodat, že jsou to právě degenerovaní evropští politikové, kdo se pokouší o likvidaci Evropy.

P. Dvořák 31.7.2021 7:14

Hlavně klídek. V Evropě to vyřešíme zákazem spalovacích motorů.

"Boj o zdroje" budeme řešit za bezvětří roztáčením větrníků a za dlouhých bezslunečních měsíců svícením na soláry.

V. Braun 31.7.2021 5:51

Jistě, že změna klimatu je strategickou hrozbou a jedním z aspektů té strategické hrozby je to, co píše autor v článku. Bohužel není to aspekt jediný, další je boj o zdroje, protože změna klimatu bude zásadně měnit zdroje typu voda, potraviny a podobně. To jsou všechno věci známé minimálně stejně dlouho jako vliv CO2 na klima v článku uvedené. Stejně tak je to i se společností, nejistá budoucnost přináší turbulentní prostředí a toho využívají různí "politici" ke svým cílům a potřebám, jak ekonomickým tak psychologickým (honí si ego). Nebudou to lehké časy.