17.9.2021 | Svátek má Naděžda


Diskuse k článku

KLIMA: Solární retrográdní cyklus

Nejprve bych chtěl upozornit na svůj dřívější příspěvek, ve kterém jsem popsal, jak se planety Jupiter a Saturn pozoruhodně sblíží způsobem, jaký byl naposledy k vidění v roce 1226.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ganaur 29.12.2020 20:39

Doporučuji (ale se vší skromností) sledovat nárůst teploty (lokální!!!) v oblasti jižního Atlantiku a Jižní Ameriky v souladu s anomálií geomagnetického pole.To na CO2 ani homo nesvedete!:-)

M. Šejna 29.12.2020 23:34

Magnetické pole má vliv na rozmístění tlakovych útvarů. Takže ta Vaše skromnost je zbytečná. Objevil jste objevené

M. Pecina 29.12.2020 10:51

Přesně tak. On se ten proklínaný "skleníkový plyn" ještě bude sakra hodit.

P. Rada 29.12.2020 10:56

Chybuje ten, která CO2 proklíná. Zásadní problém přitom tkví v narušení přirozených cyklů které vede k poklesu metabolismu biosféry - naší živitelky.

L. Novák 29.12.2020 11:08

Bla-bla "Rada". Dejte si poradit od soudruha poraděnka, který všechno ví, všechno zná, a když nezná, vygoogluje jakýkoli nesmysl podle zadaných klíčových slov... Rv ;-D

P. Rada 29.12.2020 13:41

Zřejmě si úměrně své nátuře považujete, jak jsem Vám "radil" aby jste si dostudoval přenos energie elektromagnetickým polem a vyhnul se tak hloupému urážení v diskusi i vlastní blamáži (L. Novák 25.12.2020 21:52).

L. Novák 29.12.2020 16:24

Hlupáku dementní, včera (28.12) jsem ti ke stejnému ;-O blábolu připsal, že ani po opakovaném upozornění nejsi schopen pochopit podstatu problému. A doplnil vysvětlení a odkaz. Dnes už je mi jasné, že jsi naprostý gretén, kterému nefunguje mozek, takže naděje na zlepšení stavu je nulová...

https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima/klima-diskuse-pokracuje.A201227_170530_p_klima_wag/diskuse

P. Rada 29.12.2020 17:31

"Hlupáku dementní" - dáváš odkaz na celou diskusní stránku jakoby jsi zastupoval i mě ...

Nikoliv odpověd na to, jak si představuješ přenos energie ze Slunce na Zemi a ze Země zas pryč... - bez toho, že by jej přes vakuum zprostředkoval elektromagnetismus?

L. Novák 29.12.2020 20:28

Blbe, když nejsi schopen si najít na první diskusní stránce mou odpověď na tvůj blábol, tak už vůbec nic nepiš, osle!

Řeč byla o N. Teslovi a jeho bezvýsledných pokusech s přenosem elektrické energie na dálku.8-o

P. Milan 29.12.2020 11:34

Přirozené cykly - to je jen sběračství?

Už lov, natož pak zemědělství přirozené cykly narušuje.

Žijete v jeskyni a jíte spadané plody?

L. Novák 29.12.2020 12:11

"Rada" nejí spadané plody, jemu chutnají "z"padané... ;-D

P. Rada 29.12.2020 14:58

Když jím tak u toho co možná nekecám. Když diskutuji na NP - tak mi skutečně vadí, že mi do mluveného zasahuje gramatika i komunikační HW ... a i když toto projde, pak škodí hlavně nechut věcně a tématicky korektně reagovat od "nováků".

L. Novák 29.12.2020 16:07

Vytvoř si svůj vlastní web a tam si ;-O plácej, co tě napadne. A sem můžeš dát klidně odkaz pro ty, kterým tady budeš chybět. Mnoho jich asi nebude. ;-D Lží a blábolů už jsi tady vyprodukoval tolik, že tě Greenpeace může vyznamenat "Řádem nejotrlejšího propagandisty".

J. Jurax 29.12.2020 18:36

Nevyhazujte pana Radu. Nechť i on pronese svůj názor, byť po mém soudu vesměs chybný. Osvěžuje to diskuzi a začasté se i pobavíte. A Vy získáte možnost si zanadávat :-)

L. Novák 29.12.2020 20:30

;-D Jo. Takového ;-O blba na Internetu potkat, to je neštěstí. Ale majiteli NP to vyhovuje, nejspíš mu to generuje vysoké příjmy z reklamy. :-P

P. Rada 29.12.2020 14:24

ad "Přirozené cykly". Měl jsem na mysli cykly chodu mimořádně ustáleného podnebí v období klimatického optima (posledních 10 tis let) kdy teprve došlo k nebývalému rozvoji úživnosti biosféry/půdy... a vznikly civilizace.

Konkrétně se před 10 tis lety ustálily hladiny oceánů a až do vyšších šířek poté rozrostly hluboké lesy, které spolu s deltami řek vyprodukovaly tak dlouhodobě využitelnou bonitní půdu, že se homo sapiens dříve ve stepích nuceně migrující za stády (která jediná pro něj dokázala dostatečně transformovat jinak nevyužitelnou vegetaci), mohl konečně po desetitisíciletích putovného života trvale usadit.

Teprve před cca 5tis lety mohl homo s.s. začít s celosvětovým budováním trvalého osídlení, výrazně se specializovat a následně daleko rychleji civilizačně rozvíjet. Tehdy už jeho přičiněním při vypalování lesů, zakládání rýžovišt... vzrosta koncentrace CO2 s 260 na 280ppm ... a to stačilo k odsunutí nástupu doby ledové.

Život vždy závisel na metabolických schopnostech organismů (aktivitách enzymů vzhledem k tepotě...), na dostupnosti zdrojů a proto na tempu recyklace zejména biogenních prvků, které zvyšuje rostoucí biologická diverzita podobně analogicky, jak jsou výkonnější lidé specializovaní ale kooperující.

Opakem přirozenosti je současný trend který co do gradientu nemá globálně obdobu celé desetimiliony let zpět.

J. David 29.12.2020 16:04

Pane Rado, Vy jste opravdu originání "zelený bavič" zde, v diskusním fóru. Vnímáte to opravdu globálně a vědecky, vždy máte vědecký pohled, jak v glaciálech, inerglaciálních dobách a gradientech (diferenciální operátor), teorii výpočtu opustím. Ale jaký je dle Vás obdobný gradient současný? CO2 krkám, flautelencí CH a H2S exhaluji, jako všici na zeměkouli (i ti hovězí přežvýkavci). Nyní Etna chrlí přehršel skleníkových plynů (EU norma?), tak si dejte mokrý hadr na čelo, vlažný na ohambí, a sdělte nám něco "výživnějšího" v daném krátkodobém gradientu.

Jste kouzelný bavič, "ppm", Parts Per Milion, nebo "Peněžitá Pomoc v Mateřství"? Na stará kolena tyhle zanícence miluji, tedy jenom v diskusích a hospodě. Pokud se dostanou k moci, je zle, ani ve špolhértu bych si nemohl zatopit, abych nebyl emitentem lečceho plynného, co zasviní planetární atmosféru, co krok, to prd a dech, "ó, já znečišťoval atmosféty dle pana Rady.

S pozdravem, starej "haluzák" (berte to jako "nabodeníčko).

P. Rada 29.12.2020 19:04

Pozdraveníčko rádoby-baviči. Zřejmě Vás "baví" život v pohodlíčku na planetě která ale stádá a hrozí ji při pokračování trendu dokonce kolaps s podobnou jistotou jak těm, co se bavili tancem na horní palubě Titaniku ...

Jen k těm všem sopkám světa. Ty mohou chrlit momentálně dost ale v průměru to činí sotva setinu antropogenního vlivu.

Toto se bezpečně ví už několik desetiletí ale těm kteří myslí jen na svá stará kolena takovéto titanikovské naklánění podlahy světa nemusí tolik vadit.

R. Tichý 29.12.2020 16:46

Myslite premnozeni homo sapiens v nekterych castech sveta?

P. Rada 29.12.2020 19:06

Ano ale nejen přemnožení a nejen v některých částech světa.

J. Jurax 29.12.2020 18:48

Ale?

A chybuje ten, kdo proti zločinnému kysličníku bojuje? Svatá Gréta třeba ...

P. Rada 29.12.2020 19:42

Reagujete na mě ale pojem "zločinecký kysličník" je Váše zlehčení, náhled či fantazie?

Od "svaté grety" jsem toto také neslyšel, nečetl.... Ta tvrdí poslouchejte hlas vědy. Věda ale pojem zločinnosti či víry nepoužívá jako hlavní argument.

J. Jurax 29.12.2020 20:17

Neuhýbejte.

Reaguji na Vaše "Chybuje ten, která CO2 proklíná." Nezastírám, že od Vás mne to překvapilo. Tak se pochopitelně táži, zda po Vašem soudu chybuje i ten, kdo proti témuž zločinnému plynu i bojuje. Jsem zvědav, jak mi odpovíte.

A ještě - opravdu chcete tvrdit, že svatá Gréta nebojuje proti zločinnému kysličníku? Vy jste dnes samé překvapení ... ;-D

L. Novák 29.12.2020 20:33

Teď čekám, že někdo napíše, že to není kysličník ale oxid... ;-D

P. Zinga 29.12.2020 10:50

Článek jsem přeložil a nabídl NP pro spestření chmurných a vážných dob. Ano, dopustil jsem se chyby, když jsem zaměnil "auf" za "als" a pravda je, že jsem moc o slovech autora nepšemýšlel.

Ale -na druhou stranu- dokáže někdo vyvrátit ta data z letopisů? Jistě, může se jednat o pouhou korelaci - ale neplatí to i o neprokázané teorii "skleníkového efektu" a titánského vlivu CO2?

Bylo například zaznamenáno, že růst poštovného v USA koreluje s růstem CO2.

J. Kasl 29.12.2020 11:09

Proto jsou to všechno teorie, pokud by šly dokázat nebo vyvrátit, již by to nebyly jaksi teorie...

Být klimatologem je prostě úžasné povolání - můžete si navymýšlet téměř cokoliv a kdo vám dokáže, jestli máte pravdu vy, nebo váš oponent?

Není nad exaktní vědy, tam je hned jasné, kdo si vymýšlí a kdo má pravdu.

V. Mertan 29.12.2020 13:16

Za preklad a uvedenie článku som Vám vďačný, aspoň trošku rozvíri polemiku.

V. Klepetko 29.12.2020 10:03

Autor není vědec, ale architekt, je to něco jako autor folk - history v klimatologii... Je to svým způsobem i básník - zde je krásný citát z jeho slavné knihy:

"A long time ago, the universe was made of ice. Then one day the ice began to melt,

and a mist rose into the sky. Out of the mist came a giant made of frost, and the earth and the heavens were made from his body. That is how the world began,

and that is how the world will end, not by fire but by ice. The seas will freeze, and winters will never end."

Jeho teorie mají proto stejnou hodnotu, jako teorie oficiálních klimatologů a zastánců koncepce antropogenního oteplování kvůli CO2: nikdo totiž neumí napsat více méně přesný klimatický model, který by zpětně vysvětloval změny klimatu v holocénu. Nejde o to, že by ty příslušné modely byly analyticky příliš složité nebo že by jejich testování bylo nad možnosti současných počítačů, což je mimochodem pravda. Oni je klimatologové prostě neumí napsat, protože příslušná matematika je složitější než třeba i v částicové fyzice a navíc chybí přesná kvantifikace jednotlivých faktorů a jasně chápání jejich nelineárních zpětných vazeb. A proto má současná imatologie obecně spíše ezotetický charakter, je zatím na úrovni astrologie - a v této situaci může vydávat třeba pan Rada své oblíbené hypotézy za vědecké teorie a nikdo mu to nedokáže vyvrátit, protože hloupý není a vařit z vody umí dobře a zdánlivě věrohodně.

Já ale věřím spíše než lidem jako je pan autor nebo pan Rada skutečným vědcům, jako je například izraelský astrofyzik Nir Shaviv: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nir_Shaviv

V. Klepetko 29.12.2020 10:07

oprava: "klimatologie", "ezoterický charakter"

M. Šejna 29.12.2020 10:14

Shaviv ale tvrdil ještě v roce 2008, že globální oteplování je způsobeno z poloviny solární aktivitou a z poloviny lidskou činností.

Za tento tehdejší názor by byl našimi popírači označen za alarmistu. Podle našich popíračů totiž nemá člověk na klima skoro žádný vliv.

Shaviv předpovídal pro první polovinu 21.století pokles solární aktivity a následný pokles teplot. K tomu prvnímu došlo, k tomu druhému evidentně nedošlo.