29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

KLIMA: Solární retrográdní cyklus

Nejprve bych chtěl upozornit na svůj dřívější příspěvek, ve kterém jsem popsal, jak se planety Jupiter a Saturn pozoruhodně sblíží způsobem, jaký byl naposledy k vidění v roce 1226.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 29.12.2020 10:32

Pane Klepetko když už se o mě otíráte tak jen konstatuji, že také neumím "napsat více méně přesný klimatický model"...

Podstatné je ale pro mě to, že už současné modely jsou dostatečně přesné a jejich spolehlivost dál roste. Jaksi "nepřesné" ale mohou být pro ty, kteří se na absolutní přesnost chtějí racionalizačně vymlouvat.

Už před 30lety např. predikovali vědci v IPCC prakticky přesně stejně velké GW jaké dnes pozorujeme (+1C). Pěkně to popsal Tolasz:

https://www.novinky.cz/pocasi/511507-klimatolog-pred-30-lety-se-vedcum-smali-ze-prehaneji-ted-se-scenare-naplnuji.html

To co je dnes nové až nečekané jsou jen konkrétní lokální dopady např. v podobě kůrovcové kalamity. I pravděpodobnost toho ale bylo možné predikovat už před 30lety, protže se i tehdy vědělo, že dynamika atmosférických procesů všestaně vzroste včetně do té doby neobvyklých projevů. To prostě proto, že se s odtáváním plárních oblastí začne proměnovat tvar globální cirkulace atmosféry a tedy distribuce životadárné vláhy.

M. Šejna 29.12.2020 10:29

Předpověď poklesu sluneční aktivity pro první polovinu 21.století vyšla. Takže já těm cyklům narozdíl od Vás věřím.

Něvěřím ale tomu, že se bude díky tomu ochlazovat. Na to je tento 358-letý solární cyklus dost slabý.

J. Pokoutný 29.12.2020 10:28

Přečtěte si o něco výše příspěvek p. Šálka, prosím.

J. Pokoutný 29.12.2020 10:26

Zapomněl jste dodat, že "před 10 (7, 5) lety bylo celkové klima optimální, jak na to přišlo oněch 97% géniů z IPCC ;-D

M. Šejna 29.12.2020 10:26

Tady jste ale úplně vedle.

Cykly Solární aktivity jsou řízeny magnetickým polem Slunce a nikoli změnami v jaderné fúzi

J. Pokoutný 29.12.2020 10:24

Překlady od vás jsem nečetl vůbec. Články rovněž ne...;-€

P. Rada 29.12.2020 10:18

Může to tak trochu být. Slunce by totiž s principu relativně nízké teploty a tlaku ve svém nitru nemělo umožnovat tak snadné a rychlé slučování jader vodíku - jak se to překotně děje v termo-jaderné pumě.

Přesto k tomu dochází ale na základě kvantového tunelování. Přitom právě pravděpodobnost takové reakce může ovlivnovat i poloha barycentra.

To ale samo o sobě k vysvětleení ba navození cca 360leté periody zdaleka nestačí, protože cesta energetického fotonu s oblastí s nevyšší hustotou - a tedy i pravděpodobností fůzní reakce - je oproti těm 360 rokům extrémě dlouhá. Trvá totiž zhruba deset až stotisíc let. S povrchu Slunce k zemi pak jen 8.5 minuty.

Takže se v té mlýnici slunečního nitra vše pěkně energeticky průběžně shlazuje a to až tak, že takovou periodičnost prakticky nepozorujeme.

Toto zásadní ale při koncipování vyšinutých až spikleneckých teorií s cílem znevěrohodnit rostoucí teploty na naší planetě ... ale zřejměnevadí panu Zingovi a jemu podobným.

J. Nevrkla 29.12.2020 10:14

Já těm cyklu moc nevěřím, pokud fungují, neměl by být problém dát je dohromady a namodelovat budoucí vývoj. Asi před čtvrt stoletím Al Gore, guru oteplování, předpověděl zaplavení Floridy v roce 2020, nestalo se vůbec nic, hladina moří se za třicet let zvedla asi o 8 centimetrů. Už je to porouceni větru, dešti a navíc teď teplotě dávno směšné.

M. Šejna 29.12.2020 10:14

Shaviv ale tvrdil ještě v roce 2008, že globální oteplování je způsobeno z poloviny solární aktivitou a z poloviny lidskou činností.

Za tento tehdejší názor by byl našimi popírači označen za alarmistu. Podle našich popíračů totiž nemá člověk na klima skoro žádný vliv.

Shaviv předpovídal pro první polovinu 21.století pokles solární aktivity a následný pokles teplot. K tomu prvnímu došlo, k tomu druhému evidentně nedošlo.

J. Nevrkla 29.12.2020 10:08

Ale já nic nepredpovidam, jen konstatuji, že pro Čechy, kteří žijí v klimatu, kde je asi o 6 stupňů nižší teplota než uznávané optimum (96% obyvatel země žije v teplejším klimatu), je oteplování příznivé. Lesů máme stále dvakrát více než za Marie Terezie. A s fosfaty nic neuděláme, už jsem slyšel za svůj život spoustu katastrofickych scénářů ohledně nedostatku nějaké suroviny, žádný se nevyplnil, takže v tom jsem v klidu.

V. Klepetko 29.12.2020 10:07

oprava: "klimatologie", "ezoterický charakter"

M. Šejna 29.12.2020 10:03

Pane Nevrklo,

nastudujte si něco o Maunderově minimu a o globálních teplotách. On totiž ten pokles teplot v Maunderově minimu byl v Evropě menší, než 1°C.

Moderní solární minimum začalo už před koncem 20.století. A místo toho, aby se začalo ochlazovat, tak se oteplování zrychlilo.

Jinými slovy: síla změny skleníkového efektu dnes už převyšuje sílu změny 360-letého solárního cyklu.

V. Klepetko 29.12.2020 10:03

Autor není vědec, ale architekt, je to něco jako autor folk - history v klimatologii... Je to svým způsobem i básník - zde je krásný citát z jeho slavné knihy:

"A long time ago, the universe was made of ice. Then one day the ice began to melt,

and a mist rose into the sky. Out of the mist came a giant made of frost, and the earth and the heavens were made from his body. That is how the world began,

and that is how the world will end, not by fire but by ice. The seas will freeze, and winters will never end."

Jeho teorie mají proto stejnou hodnotu, jako teorie oficiálních klimatologů a zastánců koncepce antropogenního oteplování kvůli CO2: nikdo totiž neumí napsat více méně přesný klimatický model, který by zpětně vysvětloval změny klimatu v holocénu. Nejde o to, že by ty příslušné modely byly analyticky příliš složité nebo že by jejich testování bylo nad možnosti současných počítačů, což je mimochodem pravda. Oni je klimatologové prostě neumí napsat, protože příslušná matematika je složitější než třeba i v částicové fyzice a navíc chybí přesná kvantifikace jednotlivých faktorů a jasně chápání jejich nelineárních zpětných vazeb. A proto má současná imatologie obecně spíše ezotetický charakter, je zatím na úrovni astrologie - a v této situaci může vydávat třeba pan Rada své oblíbené hypotézy za vědecké teorie a nikdo mu to nedokáže vyvrátit, protože hloupý není a vařit z vody umí dobře a zdánlivě věrohodně.

Já ale věřím spíše než lidem jako je pan autor nebo pan Rada skutečným vědcům, jako je například izraelský astrofyzik Nir Shaviv: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nir_Shaviv

P. Rada 29.12.2020 9:56

Myslet si to můžete ale pro věrohodnost by bylo potřeba takovou předpověd umět doložit.

Doložitelné je dnes daleko spíše to, že problém nebude se samotným průměrem v otelování ale s narůstající dynamikou počasí, která v důsledcích odlesnování... urychlí degradaci půdy. To spolu s poklesem nerostných zásob fosfátů pravděpodobně povede k zásadnímu poklesu zemědělské produkce a tím k zostření mezilidských konfliktních situací. Pro tentio vývoj existují masivní předpoklady už dnes.

M. Šejna 29.12.2020 9:46

Poslední výrazné solární minimum bylo Maudnerovo minimum. Probíhalo v letech 1638 až 1715.

Pokud přípočteme k těmto letopočtům 358 let, pak současné solární minimum by mělo nastat v letech 1996 až 2073.

Je pravdou, že Sluneční aktivita klesá už od poloviny 20.století, takže ta teorie o solárních minimech, způsobených pohybem Slunce kolem barycentra, má opodstatnění.

Tuhle teorii u nás důkladně propracovala Ivanka Charvátová. Kdyby pan Zinga čerpal z její práce, nemusel by nic překládat a nedopustil by se logických chyb.

Doufám, že si tuto zajímavou teorii nastudují i ti popírači, kteří tvrdí, že současné globální oteplování je způsobeno nikoli skleníkovými plyny, ale zvýšenou Sluneční aktivitou.

M. Šejna 29.12.2020 9:31

Přesně tak, pane Šálku.

pan Zinga ten překlad odfláknul. A nebo nerozumí vůbec tématu, který překládá.

J. Kasl 29.12.2020 9:19

Tak to vysvětluje moje podivení viz níže. Německy nevládnu, tak jsem ani nezkoušel zdroj.

Ale nastoluje to pak druhou otázku :-). Proč P. Zinga překládá něco, čemu evidentně vůbec nerozumí a navíc ještě z němčiny, kterou také jak vidno zrovna bravurně neovládá? A proč takovéto "autory" p. Neff "tiskne"? Pak se těžko může rozčilovat nad tím, že je Neviditelný pes zařazován k dezinformačním webům...

M. Šálek 29.12.2020 9:17

Přesněji: ... jejich (Jupitera a Saturnu) gravitační působení na Slunce se sčítá", tudíž se posouvá těžiště Sluneční soustavy (barycentra Slun. soustavy).

J. Nevrkla 29.12.2020 9:00

Taky si myslím, že lidi jednou budou na momentální a příjemné oteplování vzpomínat s nostalgii. Ochlazování bude daleko vážnější problém.

M. Šálek 29.12.2020 8:58

V článku je nesmysl s větším gravitačním působením Jupitera a Saturnu než má Slunce. Vznikl špatným překladem věty: "Wenn sich Saturn und Jupiter beide im gleichen Quadranten des Sonnensystems befinden, üben sie eine größere Anziehungskraft auf die Sonne aus." Správněji: "Když se nacházejí Jupiter a Saturn ve stejném kvadrantu Sluneční soustavy, vyvolávají silnější přitažlivost směrem ke Slunci." Tu už dává fyzikální smysl. Zda to hraje výraznou roli na klima, ale zůstává hypotézou.

J. Vyskočil 29.12.2020 8:53

Už to jednou udělali globlání ochlazování byl kdysi velký hit. Obdobně jako ozonová díra co nás všechny oslepí.

Však se na to přepnutí znaménka připravují. Jejich P.R. agentury začaly používat termím "změny klimatu". Pod to se dá schovat i ochlazení. A málo kdo si vzpomene na to že to původně bylo oteplování.

J. Kavalír 29.12.2020 8:36

Střídání dob ledových a meziledových neprobíhá v měřítku stovek nebo tisíců let, ale ve stovkách tisíc let a mají je na svědomí parametry oběžné dráhy Země (Milankovičovy cykly). Zpoždění změny koncentrace CO2 v atmosféře za teplotou lze vysvětlit termohalinním cyklem.

V. Mertan 29.12.2020 8:36

https://www.youtube.com/watch?v=AtNXopW_a1o Počítanie začína od času 2:33 To len na odľahčenie témy. Neverím veľmi teóriam o vplyve Jupitera a Saturna na klímu na Zemi. Zjavne to ale nie je tak, že ak nie CO2 tak Jupiter a ak nie Jupiter tak CO2. Klimatický systém zeme je nesmierne zložitý a pôsobí v nom množstvo rôznych parametrov. Nebude sa preto asi riadiť iba jednou veličinou ale súbehom rôznych vplyvov, záleží čo preváži.

J. Ganaur 29.12.2020 8:33

Trošku?;-D

P. Přibyl St. 29.12.2020 8:29

To jsem rád že nejsem sám kdo si myslí ,že autor se trošku minul

J. Kasl 29.12.2020 8:17

Promiňte, ale když někdo napíše takovou blbost ohledně větší gravitaci Jupiteru a Saturnu než má Slunce, na což se ptám níže (a třeba mně to opravdu někdo vysvětlí, pak rád vezmu zpět), tak je to úplně stajný magor jako ti zelení magoři z druhé strany. Taková "informace" udělá z článku prachsprostý blábol.

Buďme trošku soudní a nevěřme slepě všemu, co nám předhazují různí pseudovědci a je jedno, jedná-li se o zastánce oteplování, ochlazování nebo i zcela někoho jiného...

J. Kasl 29.12.2020 8:02

Ano, to je možné, viz třeba příliv na Zemi působením Měsíce.

ALE, v článku je, opět cituji: "Když se Saturn a Jupiter nacházejí ve stejném kvadrantu slunečního systému, disponují větší přítažlivostí než Slunce"

A to je něco diametrálně odlišného!

J. Kasl 29.12.2020 7:56

1. v článku se píše o Saturnu a Jupiteru, ne o celé sluneční soustavě, tedy hmotnosti dle wiki: 5,7E26 + 1,9E27 = 2,47E27. Hmotnost Slunce 1,989E30, tzn. Slunce je cca 805 x těžší než zmiňované dvě planety dohromady.

2. Vzdálenost Země - Slunce 1au, Země - Jupiter při nejmenší možné vzdálenosti cca 4au, obdobně Země - Saturn 8au.

3. z toho hodně hrubým výpočtem vychází, že - a to ještě za ideálních podmínek pro Jupiter a Saturn - gravitační síla mezi Zemí a Sluncem je více než 8000x větší, než mezi Zemí a Jupiterem + Saturnem.

Jde o hrubé výpočty z hlavy a z hmotnostních údajů na wiki, píši na tabletu z postele - možná tam budou nepřesnosti, ale rozhodně ne tak zásadní, aby tento poměr mohly otočit.

Spíše to vypadá zase na nějaký blábol "klimatologů". Ale třeba se pletu, nejsa ani astronom ani klimatolog, proto čekám na nějaké vysvětlení.

L. Novák 29.12.2020 7:51

Představa, že by se mělo začít ochlazovat, musí být pro zelené magory parazitující na "globálním oteplování způsobeném člověkem" velmi stresující. ;-D Představte si, že by museli otočit a začít "oteplovat klima spalováním fosilních paliv"... :-P

A komunista "Rada" by si konečně vzal kus provazu a našel si v lese pořádnou větev.

J. Vyskočil 29.12.2020 7:39

V nějakém populárně vědeckém článku jeho autor (astronom) uváděl, že současný vliv Saturnu a Jupitera (jsou na jednom konci Sluneční soustavy a "tahají" za Slunce společně) je ze Země viditelný tak, že Slunce je posunuto o cca půl jeho průměru vedle.