25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

KLIMA: Slepota proti realitě

Klimatičtí demonstranti, kteří ničí umělecká díla a lepí se na ulice, aniž by poskytli sebemenší důkaz o svém strašení, projevují zhoubnou hloupost, slepou vůči skutečnému stavu světa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Eliáš 25.1.2023 18:33

No jo, to je zase blaf. :D

Autorův blábol o živočišných druzích a realita:

UN Report: Nature's Dangerous Decline 'Unprecedented'; Species Extinction Rates 'Accelerating' - United Nations Sustainable Development

Jediným problémem orlů nejsou větrné turbíny. Hlavním problémem je stále lov a otrava olovem.

J. Majzlík 16.1.2023 23:31

Nevím, jak v Indii, ale na území ČR po válce počaly nepřiměřeně narůstat stavy divoké zvěře vinou toho, že se snížila péče státu jako dominantního majitele o kultivaci lesního hospodářství. Tato ledabylost s sebou přinesla i přemnožení velké lesní zvěře. Souvislost mezi nárůstem škod, způsobených divočáky v zahrad. koloniích a na hřištích a nárůstem koncentrace CO2 v ovzduší je dle mého laického odhadu malá, nepatrná, možná i zcela zanedbatelná.

I. Hermanek 16.1.2023 21:45

Rada má dnes zase hody ten si práci nevymyslel .

O. M. 16.1.2023 20:56

Jen bych podotknul, že nárůst mořského výlovu spíše svědčí o technických schopnostech oceány vydrancovat, než o příznivém vlivu klimatu na plodnost ryb.

P. Eliáš 25.1.2023 18:34

Asi tak. :-)

P. Zdeněk 16.1.2023 19:39

Drobná poznámka: Doba "moderního oteplování" nastala cca v 70. letech minulého století. Do té doby byla oblíbeným strašákem "doba ochlazování". A za 50 let se lidská populace rozhodně nezvýšila 8 krát.

V. Němec 16.1.2023 18:09

Věřím, že při dnešní technologii a počtu obyvatel, tak max. 2 miliardy, při mírovém uspořádání společnosti, by zde mohl být ráj na zemi.

Ale tento systém potřebuje více zisku, více zisku, více zisku...takže více zákazníků, více zákazníků...více lidí.

Nestačí růst, musí být růst růstu. A pak Zeměkoulizace Marsu, Venuše...A tak dále, stále a stále dále furt do pryč...až do vítězného konce v nicotě.

F. Navrátil 16.1.2023 17:42

Klimatický alarmismus je víra. A víru nelze nabourat fakty a logickými argumenty. Tím spíše, že je podložena dotacemi.

J. Majzlík 16.1.2023 22:55

R^

M. Pivoda 16.1.2023 15:55

"Na každém šprochu, je pravdy trochu." Ano, ale jen trochu! Cituji:

Úplný konec jádra v Německu se blíží, elektroauta pojedou na „uhlí“. Lidé z elektráren už si našli nová zaměstnání.

Jedno z největších mystérií spojených s Německem je až náboženská posedlost Němců odporem k jádru. Nabízí se srovnání s Japonskem (poznámka Zbyňka Petráčka, LN 11. 1.), kde na rozdíl od Německa zažili Hirošimu a Fukušimu, a přesto tam budou investice do jaderné energetiky posilovat. ...

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/nemecko-jaderna-energie-elektrina-zeleni-elektrarny-vlada-scholz-spd.A230116_142140_ln_ekonomika_rkj

M. Pivoda 16.1.2023 16:10

Jedno z největších mystérií ... (doplňuji po svém autora článku Jana Macháčka) je to, že do elektromobility dnes mluví každý, kdo má díru do řiti. Demokraticky!

Nejdůležitější je ale ten, do rozhoduje.

P. Rada 16.1.2023 16:29

Lidé kteří se necítí být součástí biosféry, si zejména od doby kdy přestali být bohabojní, tuplovaně sebestředně připadají důležití.

V ralitě dlouhodobě rozhoduje soulad s přírodními zákony a zákonitostmi - nikoliv "důležitost" egoistická.

P. Sura 16.1.2023 22:04

Měl jste snad něco na mysli?

P. Rada 16.1.2023 16:22

"Mysterium" podsouváte němcům nejspíše s vlastní neznalosti. Investovat má nejen v energetice cenu tam, kde je nejvyšší návratnost. Žádný soudný soukromý investor (vyjma psychopatických vládců) na světě do JE nikdy nikde neinvestoval a američané kterým JE běhá nejvíce od roku 1979 nepostavili žádnou. Jádro je totiž zejména v 3+ generaci pravidelně prodělečná investice vzhledem ke konkurenčním možnostem. Viz tabulky EROEI u nihž navíc upozornuji, že zde nejsou zahrnuty JE3+ generace.

https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

Japonci sice zažili Fokušimu ale se štěstím v neštěstí a to prostě proto, že po celou dobu havárie tam foukal vítr od pevniny nad pacifik. Přímořské podmínky se fakticky ukázaly tak investičně i bezpečnostně výhodné a to až tak, že Čína posléze pokračovala jen v přímořských projektech.

Německo má sice také vysokou zalidněnost ale naprostou většinou má JE alokované na kontinentu a při převládajících větrech směrem nad pevninu. Havárie nebo státně teroriskický počin by tak mohly eliminovat šance němců na návrat mezi světově významné země.

I. Hermanek 16.1.2023 21:34

Panebože tase Rada drž už hubu a neotravuj

I. Hermanek 16.1.2023 21:41

Panebože tase Rada drž už hubu a neotravuj

J. Jurax 16.1.2023 16:30

Němci nedělají malé chyby. A jejich důsledky jako již tradičně si s nimi odserou všichni kolem nich.

J. Majzlík 16.1.2023 22:57

R^

P. Kubáč 16.1.2023 14:17

Současná "katastrofální" koncentrace CO2 ve vzduchu je těsně nad 400 ppm. Růstové optimum rostlin je kolem 1200 ppm - protože taková byla hladina CO2 po celé třetihory. Nemluvě o tom, že v prvohorách byla koncentrace CO2 až 7000 ppm ( ZěměKoule začínala jako koule s atmoférou z dusíku, čpavku, methanu a CO2 - žádný kyslík )

Nemluvě o tom, že současné nízké hladiny CO2 - už tu taky jednou byly - vedly k době ledové a tzv. Permskému vymírání - mezi prvohorami a druhohorami - největšímu vymírání v historii ZeměKoule ( vyhynulo až 96% všech druhů ) - po tomto vymírání nám zbyly černouhelné zásoby "zuhelnatělých přesliček a plavuní" - a tedy uhlík, který byl původně ve vzduchu - vázaný pod zemí.

P. Rada 16.1.2023 15:22

Jak si Vy pane Kubáči vysvětlujete, že v průběhu dlouhých desetimilionů let třetihor vyznačujících se koncentrací CO2 na úrovni 400ppm a více, nebyla na planetě Zemi zdaleka tak bujná flora a na ní navazující fauna jak během Holocénu s průměrnou koncentrací CO2 jen kolem 260ppm?

Jak si vysvětlit, že dřív kočující lidé lidé ve stejnou dobu celosvětově vzájemě odděleně založili civilizace v době právě několika tisíciletí po ustálení klimatu od počátku Holocénu? Vždyt zde předtím stejný druh kočoval minimálně 60tis let a po tuto dobu ohledně pevných sídel nezanechal prakticky NIC!?

P. Kubáč 16.1.2023 16:36

1. srovnávat období tisiciletá s obdobími milion-letými je oblíbená metodická chyba zelených oteplovačů. Něco jako: "5. leden 2023 - byl nejteplejší 5. leden od vzniku ZeměKoule - proto klimatická katastrofa"

2. třetihorní flóra pravděpodobně nebyla tak chudá, když po ní zbyly hnědouhelené pánve (s uloženým uhlíkem, který původně byl jako CO2 ve vzduchu ), které budou pohánět evropskou bezjadernou - bezplynovou energetiku ještě desítky let. ;-)

F. De Winter 16.1.2023 12:31

Všem myslícím lidem je jasné, že jedinou nadějí pro svět jsou vědecké pokroky v zemědělství, které umožní, aby dva stvoly pšenice nebo kukuřice mohly vyrůst tam, kde dříve vyrostl jenom jeden. Jedná se o tíživý problém a při jeho řešení přišel německý vědec Dr. Riedel s neuvěřitelnými výsledky.

Jak všichni víme, absorbují zelené listy rostlin oxid uhličitý z atmosféry a ve složitém procesu produkují cukry na výživu rostlin. Dr. Riedel přišel s nápadem, jak urychlit růst rostlin tím, že jim dodá více oxidu uhličitého.

Dr. Riedel vymyslel proces na zachycování oxidu uhličitého z železářských pecí, který si nechal patentovat. Vedle pecí postavil tři skleníky, ve kterých pěstoval stejné rostliny za stejných podmínek, ale pouze do jednoho skleníku přiváděl oxid uhličitý z železářských pecí.

Výsledky ohromily samotného autora projektu. Několik dní po zahájení testu měřily listy skočce obecného pěstovaného ve skleníku s extra oxidem uhličitým 90 centimetrů, zatímco největší list téže rostliny ve druhém skleníku měl pouze 45 centimetrů. Rajčata ve skleníku s oxidem vážily o 175% více než v ostatních sklenících.

Na základě těchto výsledků se zdá, že nemůže být pochyb o tom, že vyšší obsah oxidu uhličitého ve vzduchu je efektivnější a levnější způsob, jak zvýšit výnosy plodin, než hnojení půdy.

Vyšlo v novinách The Bunbury Herald, Austrálie 1922.

P. Rada 16.1.2023 14:11

Pane Wintere mám za to, že se s dlouhodobého hlediska ohledně efektivity tvorby potravin velice mýlíte.

Onen autor na své omyly nejspíše už mezi tím snad přišel protože od té doby je s daleko pokročilejšího poznání o metabolismech organismů známo, že klíčových biogenních prvků je více a optimu produkce odpovídá optimum jejich skladby.

Klíčovým prvkem optimalizace produkce pro pravidelnou nedostatečnost je na souších pravidelně fosfor a s ním dusík (Hqaber-Boschova syntéza od roku 1913) které tvoří základ hnojiv NPK.

Fosforečná hnojiva však synteticky produkovat dodnes nedokážeme a v tom tkví vleklý problém. Oxid uhličitý leží významem až někde ke konci plejády podstatnějších složek a může být spolu s ostatním přínosný navíc jen za podmínek přiměřené závlahy.

Nedostatková voda se tak např. v Africkém Sahelu stává podstatnou podmínkou limitující produkci potravin.

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3425158-muze-nastat-nedostatek-pitne-vody-a-potravin-musime-jednat-hned-rika-klem-z-ustavu

J. Hajský 16.1.2023 15:31

Všichni se mýlíme, jen vševěd Rada má pravdu

P. Rada 16.1.2023 16:34

Nejspíš jsem Vás urazil už jen tím, že si ke klimaticko- výživovým souvislostem troufám věcně argumentovat. Pravdivost lze potvrdit či vyvrátit relevantnějším sdělením ale sotva posměškem třeba i "všech".

R. Tichý 16.1.2023 18:33

Rado, krome toho, ze jste ekofasista, jste i debil.

Jen tak muzete soubezne snizovat vyznam CO2 pro rust rostlin a zvelicovat jeho vyznam pro sklenikovy efekt.

V. Mertan 16.1.2023 18:06

Stačí pridávať CO2 do akvarijnej vody. Výsledky hnojením CO2 akvarijných rastlín sú ohromujúce. Inak CO2 sa bežne využíva na hnojenie v skleníkoch s rajčinami. Stačí splodiny horenia zemného plynu z kúrenia presmerovať v rozumnom množstve do skleníka.

J. John 16.1.2023 11:44

Proč je ccenzurovaná informace, že v maďarském referendu se proti "sankcím" uvaleným na Rusko Evropským Svazem vyslovilo 97% občanů?

P. Dvořák 16.1.2023 11:57

VIZ moje odpověď pod článkem Británie se hroutí.

F. De Winter 16.1.2023 11:02

Katastrofální odlesňování Moravy zastavilo až zprovoznění Ferdinandovy železnice v polovině 19. století. Ta propojila Ostravu a Vídeň a umožnila zásobování Moravy uhlím.