19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

KLIMA: „Skleníkový efekt“ selským rozumem

Podívejte se dobře na tento obrázek, jedná se o „oficiální“ grafické zobrazení principu hypotézy „skleníkového efektu“. Zastánci této hypotézy se vrátili několik století zpátky (před Koperníka) a představují nám Zemi jako placku. Proč? No proto, že se jim to hodí do krámu zvaného „antropogenní oteplování“, nověji „antropogenní změny klimatu“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 19.3.2020 13:26

Víte, pane Svobodo,

na moje chování jsem často upozorňován mojí tchyní.

Nějak bylo lhostejné mým profesorům, kdys, prostě mi tam flákli dvojku ...... a věnovali se záchraně repetentů. Tedy jak kdo, že.

Š. Hašek 19.3.2020 13:21

Aspoň, že i Vy uznáte, že nejsem naprostý blb. Rozpoznávám a nepotřebuji slabikář/Augustovou.

Co to je :o)???

Chodil jsem dřívávějc do školy. Já znám jen: atd, resp, dtto, ....... Kč, ČR ........

Zdar!!!

J. Ganaur 19.3.2020 13:18

Tohle asi taky napsal nějaký "popírač".

https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99edov%C4%9Bk%C3%A9_klimatick%C3%A9_optimum

J. Ganaur 19.3.2020 13:15

Tenhle graf je taky zajímavý:

https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99edov%C4%9Bk%C3%A9_klimatick%C3%A9_optimum#/media/Soubor:Greenland_Gisp2_Temperature.svg

M. Vaněček 19.3.2020 13:14

Změní se v teplo, asi jednu desetitisícinu toho co k nám jde ze Slunce. Takže vidíte jak je tento efekt extrémně slabý.

J. Ganaur 19.3.2020 13:07

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b8/Vostok_Petit_data.svg

Kdepak se ten prach v atmosféře vzal?

CO2 byl rozpuštěn ve studené vodě oceánů.Proto jeho koncentrace sleduje teplotu a ne naopak.

J. Ganaur 19.3.2020 12:52

Ty desítky jsou jen průměr pod pevninou (40km).Pod oceány je to jen osm.Ale, komu je Rady, tomu není pomoci.

J. Ganaur 19.3.2020 12:48

Ta přesnost toho grafu je udivující.A chybí mi tam souvislost s CO2.

Krčín stavěl rybníky v teplém období.V malé době ledové se nechali zchátrat.Nebo myslíte, že lidem přestali chutnat ryby?A vůbec, proč byla malá doba ledová?

J. Vintr 19.3.2020 12:47

To, že se geotermální teplo podílí jen malým dílem na povrchové teplotě planety, je jen důkazem obrovské výkonnosti fyzikálních jevů, které se podílejí na termoregulaci planety. I když nás od té žhavé roztavené hmoty o teplotě několika tisíc stupňů, kterou máme pod nohama, dělí pár desítek kilometrů ztuhlé horniny, pokud by teplo z povrchu planety nebylo velmi účinně odváděno, tak by ta slupka vůbec neztuhla, nebo by se časem zase rozpustila. Horniny nejsou (stejně jako cokoliv jiného) stoprocentním tepelným izolantem a tudíž vedou teplo.

J. Kalina 19.3.2020 12:46

tak my se ale nebavíme o +33°C.

Ale o nějaké desetince °C odchylky od současného plus mínus stavu, která způsobí tu za 10, tu za 30 let velký prů vzestupem hladin oceánů o nevím co ještě. Tady se neřeší jak a proč je na Zemi zrovna takové klima a teplota, ale co se to stane za hrůzy když se tento stav změní o půl stupně a ta případná změna je házena na hrb CO2. A to není tak jisté.

P. Rada 19.3.2020 12:28

Slunce sice není jediný zdroj ale je cca 1000x intenzivnější jak geotermální.

Tvrzení O Krčínovi je s hlediska geoklimatického ještě větší absurditou i když tvorba metanu s celosvětových mokřadů a rýžovišt trochu vliv globálně má.

Podívejte se na vývoj globální teploty a zkuste si v tom gtafu ujasnit kdy a proč se průměrná teplota měnila.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5f/All_palaeotemps.svg

P. Rada 19.3.2020 12:22

Máte asi podobně pomatené představy jako autor když nař tvrdíte ..."CO2 způsobuje vyšší tepelnou vodivost atmosféry.Nic víc, nic míň"...

Jakási "polovodivost" či ještě lépe "polopropustnost" v problému skutečně vězí. Všechny plyny totiž vykazují příslušné spektrální charakteristiky a Co2, H2O, NOx a další víceatomové plyny jsou reaktivní v oblasti infračerveného okem neviditelného el mag záření které je ale na Zemském povrchu s hledistka klimatu podstatné protože záření zemského povrchu s teplotami kolem 15C dominantně vyzačuje v oblasti kde tyto plyny působí.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sklen%C3%ADkov%C3%BD_efekt

J. Šrajer 19.3.2020 12:07

Výstižný článek. Také jsem o tom přemýšlel a dospěl jsem ke stejnému závěru. Paradoxně na argumentaci klimaalarmistů, v jedné seriozní diskuzi, kdy se expert dovolával experimentu irského fyzika Johna Tyndalla. Jednalo se o důkaz vlivu CO2 na tepelném záření. Když si ten experimentální termometr člověk nastuduje, dojde k závěru že CO2 způsobuje vyšší tepelnou vodivost atmosféry.Nic víc, nic míň. CO2 není polovodičová dioda, která emituje jen jedním směrem. CO2 je nevinen. A kdyby někdo chtěl studovat dále, podívejte se na vědeckou práci Zellera a Nikolova - povrchová teplota planet je určena pouze dvěmi veličinami: Intenzitou slunečního svitu a atmosférickým tlakem. Složení atmosféry nehraje roli.

M. Vaněček 19.3.2020 11:55

Pane Rado, jak funguje kladná zpětná vazba: více CO2, více IČ záření je zachyceno a rozptýleno, tedy i směrem k Zemi, čili opět více ohřátí země, více CO2 a vodních par odchází z moře (obrovský reservoár obojího), a ted zase dokola. Klasická kladná zpětná vazba končící vždy průšvihem.

Ale to jen jen velmi malá část všech mechanismů ovlivňování teploty na zeměkouli. Musí zde být i spousta "termostatů", t j mechanismů se zápornou zpětnou vazbou které udržují klima zhruba konstantní už moc a moc let. Jinak už bychom zde nežili.

Nelze si vzít jen jeden efekt a na základě něho dělat předpověď.

Ještě jedna poznámka: pohyb vzdušných a vodních mas (nesmírně významný) je dán především teplotními gradienty na Zemi.

J. Ganaur 19.3.2020 11:54

Slunce není jediný zdroj, který ohřívá Zemi.

Klimatické změny jsou způsobeny i periodicky proměnným tokem geotermální energie.

Jediné, co má smysl, je zadržovat vodu v krajině.Jako naši předci.Krčín nestavěl rybníky kvůli rybám (ekonomicky naprostý nesmysl), ale kvůli vodě.Odpovídá tomu i perioda teplejšího klima.

J. Svoboda 19.3.2020 11:53

Pardon, ale článek je obyčejná provokace člověka bez vzdělání. Tato moje poznámka nemá s EU nemá naprosto nic společného. Do toho mě prostě nenarvete.

No a trolí chování pana Haška je snad zjevné i vám.

Pěkný den.

J. Ganaur 19.3.2020 11:44

A z té elektřiny se stane co?????

P. Rada 19.3.2020 11:21

Proč evidentní projevy neporozumění jevům pokládáte za kvalitu?

...."Zastánci této hypotézy se vrátili několik století zpátky (před Koperníka) a představují nám Zemi jako placku"...

P. Rada 19.3.2020 11:18

Pane Vaněčku mýlíte se v tom, že skleníkový efekt je zpětnou vazbou. Tou jsou/mohou být jiné procesy - např tání permafrostu, požáry... Skleníkový efekt jen primárně zesiluje oteplení u povrchu. Je navozenn efektem radiačním na rozdílnosti spektrálních vlastností.

CO2, H2O... přitom zesiluje jak oteplování u povrchu tak u CO2 i vyzařování nejvyšších vrstev atmosféry - stratosférické ochlazení.

S hlediska optima produkce biosféry přitom není "nebezpečný" sám tento efekt ale změna optimální teploty na planetárním globu vedoucí k rozvratu vzdušného proudění.

Nevhodnější podmínky pro život nastávají totiž v metastabilním stavu s polárními čepičkami. Polární oblasti s rozdílným albedem totiž navozují a stabilizují zejména v mírných šířkách proudění vzduchu pravidelným způsobem od oceánů nad pevniny. Aby se voda nad kontinenty vůbec dostala tak nejenže musí planeta rotovat ale aby tento proces byl co možná stabilní pak v rotaci vzdušných mas pomáhají oblasti s trvalým zaledněním jako je zejména Antarktida a pro nás zas severní oblasti kde se ale odtáváním mořského málo stabilního příkrovu nejvíce navozuje změna cirkulační situace.Viz globální cirkuace atmosféry.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_cirkulace_atmosf%C3%A9ry

V. Braun 19.3.2020 11:17

Problém je, že se příliš soustředíte na očerňování oponentů než na meritum věci, že se tak občas chová i pan Svoboda není omluvou.

V. Braun 19.3.2020 11:15

Tak objevují se různé návrhy, například rozprašování určitých látek do horních vrstev atmosféry, které by sloužily něco jako globální žaluzie. Ostatně myslím, že nějaký podobný článek kdysi odstartoval teorii o chemtrails. Otázkou ovšem je, nakolik by to bylo reálné a jaké, dnes zatím netušené, vedlejší účinky by takové opatření mělo.

P. Lenc 19.3.2020 11:07

Kvalitní článek,dík.

P. Lenc 19.3.2020 11:06

Občas s panem Haškem hluboce nesouhlasím, občas souhlasím.Ale vám Svobodo mohu vyslovit pouze stabilní hluboký nesouhlas, protože tolik pitomostí které dokážete vypsat je až urážející.K článku samozřejmně nic, on je v podstatě antiunijní, že Svobodo.Jste unijní trol, nic víc, nic míń.

J. Svoboda 19.3.2020 10:56

Ano, na vás to bylo, Hašku.

Pěkně jste se poznal :o)

Pěkný den.

P. Rada 19.3.2020 10:55

Podíl ze zdrojů tepla jako je uhlí je oproti skleníkovému efektu který na planetě Zemi činí +33C zanedbatelný. Patrný ale je v lokalitách jako jsou velkoměsta.

P. Rada 19.3.2020 10:51

Pane Hašek nechtěl jste reagovat na někoho jiného?

Já reaguji na omylný komentář autora ke správně udělanému a popsanému obrázku - nikoli "grafu".

Š. Hašek 19.3.2020 10:31

Oni moc nečtou ....

M. Vaněček 19.3.2020 10:30

Kdyby všechny fotovoltaické panely (až budou nainastalované, tak za 30 let) zachytily jen asi jednu desetitisícinu slunečního záření dopadajícího na zem, vyrobily by mnohem více elektřiny než veškeré elektrárny světa. Takže z toho si uvažte, jak moc mohou ovlivńovat oteplení. Rozhodně mnohem méně než změna albeda daná vyasfaltovanými silnicemi.

Š. Hašek 19.3.2020 10:30

???

J. Svoboda 19.3.2020 9:47

Psát "rozbíjející, nesouvisející a urážlivé texty" pod každý příspěvek oponenta je technika trola začátečníka, kterým zcela bezesporu jste.

K vaší poznámce. Jsme v ČR, takže bez problémů napíšu trol, z5 nebo třeba hejt a fejk a je to zcela srozumitelné a hledat v tom chybu muže leda píp.

Pěkný den.