20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

KLIMA: Síla větru

Vědci v USA a Číně zjistili: velké větrné turbíny jsou spoluodpovědné za sucho a oteplování Země. Ale politika tyto vědecké poznatky ignoruje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Hájek 11.2.2020 14:22

Všímáme si udusané půdy neschopné jímat vodu, nízkého obsahu humusu v půdě, údajného nedostatku zeleně v otevřené krajině, dýmajících komínů, pěstování řepky, kácení amazonského pralesa, údajného poškození tryskových proudů, odvodnění pozemků, narovnaných vodních toků, anomálií na jihu Indického oceánu, nevšímáme si však stovek tisíc větrných elektráren a kilometrů čtverečních solárních panelů. Větrné elektrárny jsou zcela novým prvkem v atmosféře, který tady nikdy nebyl ale který zcela určitě ovlivňuje proudění vzduchových mas, sice nepatrně, ale jehož vliv se s postupem času kumuluje a nakonec se v plné síle nakonec projeví. Možná v podobě orkánu Sabine.

L. Tůma 10.2.2020 14:26

Tady je rozhodně jiná interpretace výsledků: https://www.forbes.com/sites/michaelmarshalleurope/2018/10/05/no-wind-farms-are-not-causing-global-warming/#7a0614c4f8ce

A. Šír 8.2.2020 12:53

Jak může pár větrníků kousek nad zemí nějak významně ovlivňovat dešťové mraky pár set metrů nad zemí? Další představa - energie obsažená v obrovských hmotách proudícího vzduchu, kolik z toho sebere pár větrníků nad zemí? Údaj o tom, že řada větrníků na pobřeží rozehnala hurikán z moře, mi připadá, slušně řečeno, směšný.

M. Hájek 11.2.2020 13:01

Těch větrníků není jen pár, jsou jich stovky tisíc, minimálně 350000, v západní a severozápadní Evropě jich stojí na 100000, bylo by s podivem, kdyby neměly žádný vliv na ŽP kromě výroby elektřiny. Ekologičtí aktivisté nám říkají, že v jakékoli činnosti člověka by se měla dodržovat zásada předběžné opatrnosti. Říkají nám také, že klima křehké a že i malá příčina může mít dalekosáhlé následky. Říkají tomu efekt motýlího křídla. A tady se vybudovalo ve velkém něco, co tady nikdy nebylo a s čím nejsou žádné zkušenosti.

P. Zinga 4.2.2020 19:26

Článek se sice jmenuje "Síla větru", ale o jeho skutečné síle tam není nic, proto si dovolím předložit pár informací, o kterých si myslím, že nejsou všeobecně známé:

Výkon větru roste s třetí mocninou rychlosti větru. Poněkud srozumitelněji řečeno to znamená, že se výkon větru zvětší osmkrát, pokud jeho rychlost stoupne na dvojnásobek A samozřejmě obráceně.

Například 2 MW turbína s 40 m "křídly". Při normální hustotě vzduchu, 10°C a rychlosti větru 6m/s je výkon větru roven 780 kW, při rychlosti 18m/s je výkon 21MW, to je 27x více.

Při účinnosti 40% to dává výkon turbíny 343kW při 6m/s a 8,4kW při 18m/s..

Problémem není výkonnost větrných elektráren, ale jejich volatilita. A samozřejmě energetická hustota v měrné energetické jednotce na plochu, která je oproti klasickým a jádrovým elektrárnám mizivá.

J. David 4.2.2020 19:25

Jenom tak "na okraj", selským rozumem, nerozjebávají ony fofrníky laminární proudění v turbulentní v úplavu? A pak tlak, teplota a rosný bod jsou v hajzlu, když je za fofrníky takový maglajz v turbulencích, i hmyz je z toho na mrtvici.

M. Pivoda 4.2.2020 18:37

Včerejší zpráva z Bloomberg

Climate Models Are Running Red Hot, and Scientists Don’t Know Why. The simulators used to forecast warming have suddenly started giving us less time.

Klimatické modely "horkem zčervenaly" a vědci nevědí proč. Simulátory používané k předpovídání oteplování nám náhle začaly dávat méně času.

Předpovědi některých modelů ukazují vzrůst teplot přes 5 stupňů Celsia - což by byla skutečná klimatická katastrofa.

M. Pivoda 4.2.2020 18:42

Více zde:

https://www.bloomberg.com/news/features/2020-02-03/climate-models-are-running-red-hot-and-scientists-don-t-know-why

J. Kouřil 4.2.2020 18:55

Pokud jde o simulátory, mohu si nastavit cokoliv, i to, že za 2 roky bude Země horká, nebo studená, nebo tak akorát. Jak se mi hodí, abych na to vydělal. :)[>-]

P. Zinga 4.2.2020 19:27

KLimatické modely se červenají? Není divu, když se mají za co stydět.

A. Mara 5.2.2020 11:12

Experti na NP vedi co s tim - zastavte fofrniky nez bude pozde!

M. Pivoda 4.2.2020 17:53

Síla větru, nebo síla větrů? Tzn. například po požití většího množství fazole či cibule.

L. Novák 4.2.2020 18:27

Renčín: "Nemohly by tvé mozkové buňky odumírat potišeji?"

M. Pivoda 4.2.2020 17:50

Velmi plodná diskuze pod tímto článkem. To se hned tak nevidí.

Nicméně ta hlavní, a zde nezodpovězená, otázka zní: KDO JE EXPERT NA ZVOLENÉ TÉMA? Co je prostá neznalost, a co je záměrná demagogie?

Ve středověku tehdejší experti seriózně řešili například problém: Kolik andělů může současně tančit na špičce jehly?

P. Zinga 4.2.2020 18:23

Ani Vy a ani já, pane Pivodo, za to autoři oněch studií ano.

J. Krásenský 4.2.2020 18:24

Vámi uvedený příklad "Kolik andělů může současně tančit na špičce jehly" byl příkladem z oboru množin Viz Petr Vopěnka a jeho knihy o matematice.

J. Uzel 6.2.2020 12:13

Kdepak ve středověku. "Seriozní" debatu na téma andělů na špičce jehly jsem zaregistroval na ORF někdy v 80tých letech.

P. Grigar 4.2.2020 17:37

.. pro intelektuály typu p.Rady jeden zajímavý odkaz, článek obsahuje obrázek snadno pochopitelný:

https://oenergetice.cz/vetrne-elektrarny/vattenfall-postavi-nejvetsi-dansky-offshore-vetrny-park-s-nejlevnejsi-energii

P. Rada 4.2.2020 18:01

"Intelektuále" viděl jste někdy kondensační pruhy za letadly? Všimil jste si někdy zvlnění oblačnosti od orografie? ....

To jsou všechno zajímavé ve viditelném světle až pikantní projevy pro fotografi, kdy i mírné narušení na hranici kondensace vede k velmi výraznému optickému jevu.

Naopak se vsadím, že infrateploměr či dokonce kameru jste do ruky nikdy pořádně nevzal a tak si prakticky neujasnil - nezviditelnil oblast spektra - kde se dnes o klimatickém vývoji rozhoduje.

L. Novák 4.2.2020 18:13

Blabla. Tady je ale zjevně problém v laminárním vs. turbulentním proudění... ;-) Blbe!!

J. Vintr 4.2.2020 20:31

Nikde se neprohánějí stovky proudových letadel 200 metrů nad zemí 24 hodin v kuse. Hory a kopce tady byly odjakživa, zatímco klimaplašani straší ZMĚNOU KLIMATU. Ten jev není jen zajímavý, ale kondenzace vodní páry ve vzduchu vede k tomu, že ta voda spadne někde na zem - jinde, než by spadla, kdyby někdo v tom vzduchu nešprudloval stovkami obřích vrtulí.

P. Grigar 5.2.2020 15:01

.. troubo jeden zelenorudý, konfenzační pruhy za letadlem jsou zmrzlé zbytky spalných plynů, vycházejících z motoru letadla. Můžete je vidět až od určité výšky, ale vždy v závislosti na teplotě (-°C ) okolního prostředí. To, co jsem vám nabídl v odkazu, jsou viditelné změny proudění z laminárního na turbulentní v úrovni hladiny moře. Většího "kudavyidiote" než jste vy, aby jeden pohledal.8-o

L. Novák 4.2.2020 18:03

;-D R^

A. Šír 8.2.2020 13:08

Nic o tom nevím, obrázek pro mě moc snadno pochopitelný není, vlastně vůbec, má mysl je otevřená, takže: co vlastně ten obrázek ukazuje? vidím za větrníky pruhy vírů se zkondenzovanou vodní párou na viditelnou mlhu, nepříliš vysoko nad zemí. Co to vlastně znamená? a jak to vzniká? proč vlastně za větrníkem vlhkost ve vzduchu kondenzuje? (napadá mě - že by se za větrníkem snížila teplota...?), a co dál? může to skutečně ovlivnit dešťové srážky desítky či stovky kilometrů daleko? (už jsem o té teorii slyšel, že u nás neprší proto, že větrníky v Německu tu vodu ve vzduchu zadržují - připadá mi to jako nesmysl, např. kde tedy ta voda spadla?)

P. Zinga 4.2.2020 17:26

Demokraté kongresu USA píší Googlu, to podstatné zde v češtině:

*Přestaňte rozšiřovat popírání klimatu a klimatických falešných informací tím, že okamžitě budou odstraněny odpovídající videa z reklamního algoritmu platformy algoritmů . *Zahrňte falešné informace o klima do listiny „hraničních obsahů. *Přestaňte vydělávat peníze videi, které rozšiřují škodlivé, falešné informace a lži o příčinách a důsledcích klimatické krise. * Podnikněte odpovědné kroky, které milony uživatetelů poučí, jakým falešným informacím o klimatu byli vystaveni.

Democrat Congressional Committee Demands Google Bury “Climate Misinformation”

https://climatecrisis.house.gov/sites/climatecrisis.house.gov/files/SCCCLetterYouTube.pdf

P. Zinga 4.2.2020 17:29

A zde jedno z videí, které mají "demokraté" na mysli:

https://www.youtube.com/watch?v=wcycq5Ve5C4&feature=push-fr&attr_tag=pNU3w3DhWH8DURQw%3A6

J. Vintr 4.2.2020 20:39

Na první přečtení to skoro vypadalo, že dostali rozum. Ale ne.

J. Dobrý 4.2.2020 17:00

Ono odebrat energii z atmosfery a cekat, ze se nic nezmeni je naivni predpoklad.

Jedine co me zarazi, ze to neresi uz davno. Jiste, nekteri to resit nechteji, protoze zmena koncentrace CO2 asi o stovku ppm je z ideologickych duvodu dulezitejsi nez tohle.

P. Rada 4.2.2020 17:48

Energie s atmosféry dnes při otelování naopak uniká do kosmu pro skleníkový efekt pomaleji. Proto se otepluje a přitom přes 90%tepla pohlcují doposud oceány. Už jen v tomto jste presentoval naivní předpoklad.

Změna s běžných 280ppm ještě předstoletím o stovku ppm odpovídá proměně epochy o deset milionů let zpět. V té době ještě "ideologie" neexistoala, nehrozily doby ledové, průměrnou teplotu prakticky nevykolejily ani extrémní stotisícileté výkyvy Milankovičových cyklů.

To co bylo životu nepříjemné byla rozkolísanost počasí pro ztrátu stabilizace proudění polárními čepičkami. Toto dlouhověké organismy jako stromy těžko zvládaly a proto chyběla úrodná půda v dnešním rozsahu. Prostředí na planetě tak bylo zejména na souších v mírných šířkách méně úživné. Zhruba toto nás přemnožené a rozežrané a příliš sebevědomé lidstvo asi právě znovu čeká.

Na ideologii místo jídla tedy zas asi teprve dojde.

J. Dobrý 4.2.2020 20:50

Prispevek uplne mimo. Tady jde o to, kde prsi. A pocasi je ukazkovy priklad stochastickeho systemu, kde i mala zmena na zacatku muze mit obrovsky dopad na vysledek.