15.8.2022 | Svátek má Hana


Diskuse k článku

KLIMA: Rekordně teplé roky 2015 a 2016

V minulém roce dosáhla odchylka globálního průměru teploty oproti dlouhodobému průměru rekordních hodnot, což dodalo argumenty zastáncům boje proti globálnímu oteplování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Růžička 19.11.2016 10:36

Ekohujeři straší tím

že za třicet až padesát let stoupne průměrná teplota o jeden stupeň. Lidé, zvířata i flóra budou mít dostatek času přizpůsobit se nepatrně změněným podmínkám. Zbytečně vynaložené miliardy, které končí v kapsách ekoalarmistů, největších lhářů a podvodníků současnosti.

P. Rada 19.11.2016 11:34

Re: Ekohujeři straší?

Pokud by jste měl pravdu bylo by to fajn - mohli bychom si dál nerušeně užívat...

Na druhou stranu je ale pravděpodobnější ,že si situaci ke své škodě a hlavně škodě budoucí racionalizujete. To proto, že do už třiceti let se naopak dá počítat s hladomorem v důsledků demografického vývoje i klimatických změn a neschopnosti dnešních dominantních plodin využít zvýšený obsah uhlíku ve vzduchu a přispůsobit se tak rychle novým podmínkám.

http://neviditelnypes.lidovky.cz/veda-tricet-let-do-hladomoru-d17-/p_veda.aspx?c=A160530_171806_p_veda_wag

Ti největší hláři a podvodníci součastnosti které zminujete se pak pravidelně skrývají tam, kde jim to "sype" např. pro přímé nebo skryté dotování čehokoliv. Nejmasivnější je to doposud případě dotování dominantních fosilních paliv kdy celosvětově podle MMF se podpora odhaduje částkou 2 biliony dolarů což odpovídá 2.7% celosvětového HDP.

http://environment.nationalgeographic.com/environment/energy/great-energy-challenge/global-energy-subsidies-map/

K. Drábek 21.11.2016 9:17

Re: Ekohujeři straší?

Každý si najde citaci, která se mu hodí.

http://veda.stoplusjednicka.cz/globalni-oteplovani-pomuze-etiopii-zvysi-tam-dostupnost-vody

M. Prokop 19.11.2016 16:01

Re: Ekohujeři straší tím

Vždyť ono jde jen o ty miliardy ....

P. Zinga 19.11.2016 10:33

Budu-li závislý

na subvencích státu, ovládaného zachránci zeměkoule, bude mít počítačové modelování vždy žádoucí výstupy. Koneckonců vstupy dodávám já!

P. Rada 19.11.2016 11:49

Re: Budu-li závislý

Na těch vstupech se opravdu podílíme všichni - v tom máte "konec konců" pravdu.

Roční imise uhlíku právě proto už 100x převyšují průměrnou sopečnou činnost a ty přímé antropogení se vyčíslují na 10GTC ročně a dál rostou. Tomu číslu odpovídá i měrná energetická spotřeba která je dnes u běžného evropana v průměru 100x vyšší než jeho osobní výkon a právě tomu odpovídají i ony externality na které realita reaguje i změnou klimatu a modely jsou s ní v dobrém souladu.

Dnes tedy jsme svou měrnou energetickou spotřebou PEZ všichni velmi pravděpodobně navázáni na jednání států včetně zmíněného subvecování. Cestou je snad jen změna struktury spotřeby a orientace lidských ideálů na osobní rozvoj - tedy odklon od součastné intenzifikace.

http://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/pecho-klima-se-meni-kvuli-nasi-spotrebe-musime-se-naucit-zit-skromneji

P. Vaňura 20.11.2016 14:26

Jděte říct dělníkovi, co hákuje za 15000 Kč měsíčně,

že by se měl naučit žít skromněji! Předpokládám, že umíte rychle utíkat...

P. Rada 20.11.2016 22:17

Re: Jděte říct dělníkovi, co hákuje za 15000 Kč měsíčně,

Pane Vanuro měl jste nějaké předky- že? Pamatujete si jak se museli živit aby jste byl...? Tak si je zkuste představit na chvilku obživlé, jak vidí nabubřelou lenivost u svých potomků co tzv "hákujou" ... a já typuji, že by nad mnohými bud zlomili hůl nebo ji zlomili o ně.

Něco jiného je stres do kterého se společnost dnes dostává jak rozevíráním ekonomických nůžek tak presentováním všudepřítomné bezuzdné reklamy. To by asi i pro mnohé s našich předků bylo sousto nezvládnutelné.

M. Šejna 19.11.2016 13:00

na vědě nezávislý pan Zinga

na vědě nezávislý, ale na ideologii závislý pan Zinga, si plete naměřená data s modelováním budoucího klimatu.

Tento článek pana Šálka je o naměřených datech a nikoli o modelování budoucnosti. Ta naměřenáí data ale kupodivu odpovídají modelům "zachránců zeměkoule".

Sám pan Šálek naznačuje, že budoucnost ukáže, kdo má pravdu. Ale vývoj posledních let dává za pravdu spíš alarmistům, než popíračům oteplování.

K. Janyška 19.11.2016 9:54

A to měření je v pořádku nebo cinknuté jako výzkumy

veřejného mínění ? Nevěřím aktivistům ani pozdravení... Dzp.

M. Šejna 19.11.2016 11:10

Kajane

pokud se domníváte, že teploty na meteorologických stanicích měří aktivisté, pak chápu, že věříte, že jsou ta měření cinknutá.

M. Prokop 19.11.2016 16:03

Re: Kajane

Když byly cinknuté borovice z Jamalu, tak proč ne měření?

P. Rada 19.11.2016 11:55

Re: A to měření je v pořádku...

Opatrně pane Janyško - jste tu na portálu který založil a dál garantuje mimořádně aktivní člověk - tedy aktivista netající se svými politickými názory.

I to, že zde sám přispíváte je příznačně o VašÍ aktivitě až aktivizmu. Měl by jste si možná víc uvědomit co se s Vámi děje a začít si zdravě aktivně "věřit".

K. Janyška 20.11.2016 16:41

Re: A to měření je v pořádku...

Jsem tu jako nový učitel národů. Co je to spontánní řád ? Dzp.

F. Lesniak 20.11.2016 18:54

Re: A to měření je v pořádku...

Spontánní řád je něco podobného jako pertinaxový karburátor moulo.

R. Tichý 19.11.2016 9:24

Z clanku jsem si vzal 2 pouceni:

-predpovidani klimatu je lez, pohybujici se kolem 50% (3:2)

-z klimaticke "katastrofy" mohou mit nektere casti Zamekoule radost (viz dest v CAL)

R. Gramblička 19.11.2016 10:01

Re:

radost z toho, že jim tam po katastrofálním suchu konečně vydatněji sprchlo? No nevím. Nicméně, pokud fyzika pořád platí, bude globálne s rostoucí teplotou více srážek a s rostoucím CO2 rostoucí množství vegetace.

Arabské státy, mohli miliardy z ropy investovat do přeměny pouští v úrodnou půdu, jak to činí Izrael. Byly by to rozumně investované zdroje a zaměstnat by mohli miliony místních nemakačenků. Místo toho utrácejí za pičoviny jako vyzbrojování kdejakých bojůvek, 800m mrakodrapy, umělé all inclusive ostrůvky pro pár vyvolených.

S. Rehulka 19.11.2016 10:23

Re: Máte naprostou pravdu.....

....pane Grambličko, ale arabům radit jít israelskou cestou je jako házet perle (halal) sviním !

Jsou to degeneráti, kteří nepochopí, že lze křížit arabské hřebce s jejich klisničkami a naopak, ale u lidí (počítáme-li je za lidi) to působí degeneračně a to už skoro 1500 roků !

P. Rada 19.11.2016 13:39

Re:

Pane Gambličko to jste si interpretaci fyziky (odparu v závislosti na teplotě...) zřejmě upravil dost po svém. Voda co se odpaří zas s většiny někde skutečně skondensuje až spadne ale kde, kdy a v jakých dávkách je druhá část tajemky kterou jste vynechal.

Podobně jste si překroutil, vynechal či mylně interpretoval zákonitosti plané v biologii:

https://www.enviwiki.cz/wiki/Pravidla_a_principy_ekologie

Proto Vám mohlo v rozporu s realitou vyjít ..."s rostoucím CO2 rostoucí množství vegetace"...

M. Prokop 19.11.2016 16:05

Re:

Vy si upravujete češtinu, až mám skoro podezření, odkud ty hámotiny píšete.

M. Prokop 19.11.2016 16:04

Re:

Předpovídání klimatu je prostě šamanismus. Podvod a zlodějna je zneužití onoho šamanismu.

19.11.2016 6:43

A bez rekordů by to nešlo ?

Nyní se někde objevil článek, že se blíží malá doba ledová, asi jen na 15let. To budete také hledat rekordy, nebo se zajímat, jak se lidé doma ohřejí ? Zvlášť, když jsou rozmazlení teplem.

P. Rada 19.11.2016 9:24

Re: A bez rekordů by to nešlo ?

Takové články lze psát třeba na objednávku a mohou mít i racionální základ. Obtížné už je jak vidím je dohledat a daleko nejobtížnější by byo je vyargumentoivat jako pravděpodobné. Planeta je totiž s nejvyšší pravděpodobností naopak na cestě do geologického období Antropocén ve které končí dosavadní Milankovičovými cykly iniciované periody db ledových a nastane globálně relativně poklidné období jak před více než 3 miiony let.

http://ac.blog.sme.sk/c/402152/ako-bude-vyzerat-svet-o-10-000-rokov-zalezi-na-dnesnych-rozhodnutiach.html

Pokud ale někdo opravdu "ví", že v těch 15letech dojde k jevu srovnatelným významem např vybuchu supervulkán typu Toba před 75tis let a navíc umístěném někde poblíž rovníku - může následně i opravdu ledová epizoda nastat. Takovým kandidátem je dnes např Yelowstone. (http://zoom.iprima.cz/clanky/supervulkan-v-yellowstonu-kdyby-vybuchl-byl-to-konec-lidstva) To by polomilo nejen ekonomiku USA a tedy imise skleníkových plynů... a pokud by převážil ochlazující vliv aerosolů vyvržených do stratosféry (což je u velkých erupcí pravděpodobné) poklesla by globální teplota na několik desetiletí zejména na příslušné polokouli až o cca 5C a místně hlavně na pevninách i třeba o 15C. To by byl opravdu rekord.

Takový rekord by ale přesto neměl dlouhodobé trvání. Oceány už jsou po desítky let nositely naakumulované energie v hodnotách odpovídajících výbuchu hirošimské bomby co 4sec. Tak si zkuste představit opačně velký tok energie a jeho průvodní jevy v ještě násobně kratším období. Možné to ale je.

Bez takovýchto rekordů globální ochlazování však očekávat opravdu nelze.

P. Rada 19.11.2016 5:32

Bude to ještě zajímavé?

Autor dnes popsal periodickou příčinu změn klimatu (El Nino) ale v návaznosti na svou sázku která se však týkala průběžného trendu trendu pozadí (GW) s daleko hlubším dopadem.

Ve svém textu se zmínil o pomyslných 3m oceánů které akumulují přibližně to samé co atmosféra. Kdo ví proč však opominul dopady daleko hlubší kdy celé oceány akumulují 1000x více jak atmosféra. Více jak 90% tepla akumulovaného v důsledku skleníkového efektu proto zatím akumuluje oceán jako celek.... http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/1904306-nejvetsi-hrozbou-pro-svet-je-oteplovani-oceanu-shoduji-se-vedci... Teprve až se mořským prouděním více vyrovná nerovnoměrnost bilance do hloubky a až v létě odtaje severní polární čepička, rozpadnou se kalatráty metanu... - teprve pak může dojít k ustálení i povrchové teploty. Potíž je v tom, že mořeké proudy budou v relativně bližším budoucnu v jakémsi super-elninu naakumulované teplo postupně spíše vydávat - resp už nebudou povrch (o kterém je sázka) tak výrazně ochlazovat jako doposud + přibude oteplení od změny albeda bývalé polární čepičky a narůstajícího skleníkového efektu.

V úhrnu to bude znamenat, že teploty se sice budou krátkodobě pohybovat hlavně pod vlivem krátkodobě výrazných vlivů jako EL Nino. PDO... stoupavě jako po pomysných schodech ale celkový trend strmosti tohoto schodiště začne asi teprve narůstat. Až koncem století by se mohl začít mírnit. Ta i pro sázku kritická strmost tedy ještě spíše poroste a začne klesat až někdy v období, kdy ustane sycení atmosféry od kombinace vlivu antropogeního + relativně přirozené zpětné vazby (tání permafrostu, vysušování půdy, albedo...).

Oba dva aktéři sázky však nesou už nyní daleko víc faktickou odpovědnost za svůj úsudek jak naprostá většina populace. Pokud by takováto zpětná vazba fungovala pro lidstvo jako celek - mohla by ničivým změnám klimatu zabránit. Zajímavé i když v dopadech obecně nemilé to tedy asi bude. Ve smyslu brát věci už nyní vážně, mají ale oba aktéři sázky můj obdiv.

J. Kovaříček 19.11.2016 3:46

To jsou mi problémy....

Takže za to může El Niňo. Mohla by to zachránit La Niňa, jenže jest dnes horlivou feministkou a snaží se být ve všem jak El Niňo. Jedinou naději na záchranu vidím v legalisaci sňatků homosexuálů. Nevím však, zdali se potom bude svět západní ještě více oteplovat. Asi si požádám o stipendium a složím na toto téma další doktorát. Tentokráte to nebude až tak těžké. Chcete se připojit? Mohli bychom založit ministerstvo pro mutlisexualismus a globální oteplování.

P. Rada 19.11.2016 5:57

Re: To jsou mi problémy.

Zařidtě to ministerstvo ale pokud možno ze svých zdrojů. Legrácky a nadhled budeme určitě potřebovat už brzo.

Vlekle se navíc už několik let u nás potýkáme se zápornou bilaní vody a tak už mnohde v Česku viditelně narůstají dopady sucha se kterými si dosavadní ministerstva poradit nedovedou. Zatím dopady trápí víc zemědělce a lesníky jak průmysl a služby a tak "problém" většina populace ošvejkovává podobně jak Vy. Namátkou:

http://www.vulhm.cz/sites/files/soubory/24_LOS/Kurovcova_kalamita/2016_LOS_letak_SM_a_sucho.pdf

http://www.zmenaklimatu.cz/cz/fakta/46-dusledky/168-sucho-a-zemedelstvi

http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/desitky-mist-v-cesku-trapi-nedostatek-vody-studny-vyschly-nebo-voda-v-nich-je-spatna--1558010

P. Zinga 19.11.2016 10:25

Re: To jsou mi problémy.

Dobrý Rada nad zlato...

B. Rybák 19.11.2016 22:13

Re: To jsou mi problémy.

On je určitě i nad sůl!

B. Rybák 19.11.2016 22:31

Re: To jsou mi problémy....

Je to velmi nadějná teorie. Obávám se ale, že ze strachu z muslimských imigrantů se většina "teploušů" pohrne do obyčejných, děti plodících manželství a k očekávanému oteplení bohužel nedojde (lesby to nevytrhnou)!