24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

KLIMA: Průměrná teplota na Zemi posledních sedm let klesá

Podle oficiálních a veřejně přístupných údajů americké meteorologické agentury je trend průměrných teplot na celé zeměkouli včetně moří a oceánů od roku 2015 klesající.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Kuča 28.1.2023 21:57

“Souhlasič” inklinující k adaptaci?

J. Ganaur 28.1.2023 21:40

Ty záznamy v minerálech.:-)

M. Šejna 28.1.2023 21:35

Mám dojem, že píšete o něčem úplně jiném, než o čem píše autor článku.

M. Šejna 28.1.2023 21:31

To se mě ptáte vážně?

Spadl jste právě z Marsu?

P. Rada 28.1.2023 21:03

Usmívat se můžete ale přitom můžete být zároven za lidového hlupáka.

Aby se to nestalo profesionálům, sestavili dost precizní mezinárodně nezávisle kontrolovatelný systém měření. Popis detailů lze nalést např v publikaci "Meteorologický slovník" a další odborné literatuře.

Pokud jde o nápad s "prasátky" resp s albedem planety které s principu opravdu má významný vliv, tak zde jste se strefil lépe. V ohledu klimatickém rozhoduje dlouhodobá a k celkovému povrchu planety relativně významná velikost ploch.

Konkrétněji jde už v těchto letech o změnu albeda po dobu zhruba letního půlroku na 2 milionech kilometrů čtverečních s bílé na tmavou. Tato plocha navíc průběžně roste a tak do několika desetiletí hrozí letní znásobení pozměněné sorpční plochy v oblastech nad polárním kruhem, kde je i méně oblačnosti a kam navíc v tu dobu dopadá svit prakticky celodenně. Odborníkům tento vývoj pro potenciální důsledky k smíchu pravidelně není:

https://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/

P. Rada 28.1.2023 20:44

Souhlas ale pokud by stačila jen jedna anomálie k otočení... pak by nemuselo jít o dlouhodobý tedy globálně klimatický trend - ale o podnební výkyv.

Právě s důvodů eliminace nahodile se vyskytujících vlivů (ENSO, NAO, sluneční cykly....) WMO zavedla vyhodnocování klima-dat v třicetiletém shlazení.

Takovéto základní odborné postoje ale Sitař zřejmě ignoruje. Není pak divu, že mu s řady podobných důvodů vycházejí zbloudilosti.

J. Kalina 28.1.2023 20:44

já se usmívám. Je to jak v prezidentské kampani. Co třeba takhle:

- jsou stále stejná umístění měřidel??

- mění se jejich počet?

- mají hodnoty ze všech měřidel stejnou váhu?

Co se stane, až zachytíme FV panely všechno sluneční záření a přeměníme ho na elektřinu? Nebude to horší něž skleníkový efekt?

- co takhle zrcadly ve vesmíru posílat prasátka na ru část Země, kde je zrovna noc?

P. Rada 28.1.2023 20:36

"Menti" (jak to opakovaně předvádí i Křivan) zřejmě doposud předně nepochopili, že všechny složky biosférického metabolismu mají či spíše donedávna měly, svá optima.

Dnes už se dost neúprosně nerecyklovatelnými imisemi CO2 a mnohonásobným konzumem dalšího neobnovitelného přírodního zázemí dostáváme do situace celoplanetární nerovnováhy hrozící až civilizačním kolapsem.

P. Malik 28.1.2023 19:17

Bohuzel velmi zavadejici titulek a clanek.

1. Prezentovany graf nezobrazuje prumerne teploty, ale teplotni anomalie. Maximalne to rika ze jsou mensi vykyvy. Prumerna teplota samotna muze klidne stoupat.

2. Prezentovany trend neuvadi chybu mereni a statistickou chybu. Pokud je ta celkova chyba vetsi nez samotna zmnena tak ten trend klidne muze byt opacny. To ze tam nejaky program nakreslil zdanlive klesajici caru samo o sobe nic neznamena, staci jeden vyjmecny rok a cele se to otoci.

P. Rada 28.1.2023 18:50

Proč?

P. Rada 28.1.2023 18:47

Na celé "zeměkouli" sucha rozhodně nepanují. Kalifornie posledního měsíce si např zažila své se srážkami 600ˇ% normálu. To ačkoli rok předtím ji zužovalo neobvykle vleklé sucho:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-kalifornii-zvyklou-na-extremy-zaskocily-silne-boure-ohrozuji-25-milionu-lidi-223518

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-fotoreportaz-rozpalene-zeme-kalifornie-vyschla-temer-do-posledniho-zrnicka-208710

Začíná tedy panovat rozvrat dosavadního relativně vyrovnaného klimatu. Začíná dynamičtější a méně předvídatelné podnebí.

To fyzikálně proto, že jednak rostou průměrné teploty a tedy i množství vláhy v ovzduší a s hlediska přenosu této vláhy po planetě se začíná měnit poměr pevnin (ubývá zejména letní severní polární čepička). To vše začíná navozovat jinou a dynamičtější a proměnlivější atmosféricou cirkulaci.

Tuplovaně více vody nejspíše spadne nad oceány a ta která spadne na souších bude mít stále častěji nárazovější charakter a proto spíše odteče a tím navodí místní půdní sucho i když ze srážkových průměrů to tak vypadat nemusí.

J. Jurax 28.1.2023 18:36

No, nevím ... třeba podle https://magazin.gnosis.cz/https://magazin.gnosis.cz/zaledneni-arktidy/#-arktidy/# zalednění klesá leckde, ale specielně v Antarktidě ne.

P. Rada 28.1.2023 18:32

Ve "skutečnosti" je to jinak. Opatření na ochranu klimatu se pro egoistickou sobeckost jaksi fosilně zdrogovaných, libujících si v pohodlné mocenské situaci života na ekologický dluh fakticky nerealizují. Dokladem tohoto je dál rostoucí křivka koncentrací CO2 v atmosféře.

Proces G.W. proto běží a dokonce se pro zpětné vazby dál zrychluje. S odtáváním polů pak postupně více a více bude ohrožovat většinu biosféry. Zejména v našich mírných šířkách kde byla planeta nejúrodnější hrozí našim následníkům zásadní změny.

Vláhu v krajině totiž primárně zajištují vzdušné proudy od oceánů. Jejich optimální směrová vyrovnanost je ale fyzikálně podmíněna existencí patřičně velké letní polární čepičky. O tu severní, která nám stabilizovala letní vláhu už ale v polovině tohoto století nejspíše přijdeme.

Ponás-potopářům to prosetrvačnost systému zatím vadit nemusí: ..."A o to ve skutečnosti jde".

P. Rada 28.1.2023 18:06

Právě v zimním období je takto laicky ale upřímě podaný "egoistický názor" pochopitelný.

Paradoxně však právě zrychené G.W. může s důvodů odklonění Golfského proudu v důsedku odtávání v oblasti Labradoru a Gronska do Evropy na edlouhá desetiletí přinést doposud neobyčejně časté a neobyčejně tuhé zimny. Takové jako už nyní mají např. podobně geograficky položené oblasti Kanady kde jsou průměrné ziní teploty o zhruba deset stupnů nižší a ty letní zas naopak vyšší.

Jak by jste se k rozvoji G.W. postavil při častějším opakovaní hlubších zimních mrazů a tuplovaně žhavějšího léta kdy teploty zas začnou častěji přesahovat čtyčicítky?

Průběžně vyšší dynamika podnebí se každopádně ještě násobně oproti dnešku promítne do podražení potravin. To až tak, že za ně může být nezbytné vydávat většinu příjmů. Cesta s problému ven už ale může být pro nástup kladných přírodních vazeb (tání permafrostu...) prakticky znemožněna. Těšíte se na to?

L. Písařík 28.1.2023 16:12

Souhlas, chybí dialektická iterpretace z třídního marxistického hlediska.

J. Hajský 28.1.2023 15:27

Můj egoistický názor při pohledu na ceny vytápění a plynu je: Raději ať se otepluje!

J. Hajský 28.1.2023 15:12

Přesně tak!!

K. Křivan 28.1.2023 15:11

CO2 je potrava všech zelených rostlin. Ale to zelení de Menti nepochopí.

J. Jurax 28.1.2023 14:40

Jistě.

Ale dobře se na nich vydělává, což je podstatné. Jen je potřeba lidi pořádně vyděsit, aby bez odporu nesli nemalé náklady a snášeli omezení a nepříjemné dopady, na čemž zeleně magorní klimaalarmisté pracují již desítky let. Akorát změnili nejisté oteplování za změnu klimatu, neboť ta vydrží na furt - klima se měnilo, mění a bude měnit pořád.

J. Jurax 28.1.2023 14:31

Nicméně pan Vintr má nepochybně pravdu.

Ono to oteplování je vachrlaté, kdežto klima se zaručeně měnilo, mění a bude měnit imrvére furt. Takže bojovat proti změně klimatu - a na tom boji vydatně vydělávat, což je podstatné! - lze též imrvére furt. To nám nemůže nevydržet navždy!

J. Vintr 28.1.2023 14:24

V těch nesmyslných přích jestli se otepluje nebo neotepluje, si nikdo nevšímá toho podstatného. Všechna opatření takzvaně na ochranu klimatu škodí lidem a omezují jejich svobodu. A o to ve skutečnosti jde.

J. Jurax 28.1.2023 14:24

Inu, článek má ukázat, že vhodným výběrem jinak správných dat lze dokázat cokoliv - podle zadání.

J. Rejzek 28.1.2023 14:24

Je to nesmyslné blábolení. Teploty za deset let , ani padesát let nemohou vypovídat o jakémkoli trendu .

Zajímavá teorie je o ubývání ledovců a růstu ledovců. Ta říká, že když se ohřejí oceány, tak jsou větší srážky, včetně zimních a ledovce rostou a sestupují do údolí. Ve středověkých Alpách chodila procesí po rozkvetlých loukách k čelu ledovce a lidé se modlili za to, aby se ledovec zastavil. Byla to doba tepla, hodně pršelo-sněžilo, řeky byly dravé, plné peřejí a ne zanešené několika metry nánosů z dob, kdy jsou malé srážky. Když se podle zelených teorií oteplují oceány, proč panují na celé zeměkouli sucha, rozšiřují se pouště a lidé žízní?

J. Jurax 28.1.2023 14:16

Ehm ... jste spíše alarmista nebo spíše popírač?

J. Jurax 28.1.2023 14:14

Průměrná teplota na Zemi posledních sedm let klesá?

Radujte se pastuškové, úporný boj proti zločinnému kysličníku přináší plody! Musíme vytrvat a ještě přitvrdit, zlikvidovat si energetiku a průmysl, nejíst maso a planeta bude spasena!

K tomu nám dopomáhejtež EU, Fiala a svatá Gréta!

J. Ganaur 28.1.2023 13:46

To by ovšem předpokládalo nulový pohyb kontinentů a také neexistenci lokálních magnetických polí!;-D

M. Šejna 28.1.2023 13:32

Samozřejmě.

Alarmisté a popirači bývají stejně natvrdlí.

R. Langer 28.1.2023 13:19

Právě naopak, my jsme to už dávno pochopili. ;-D

R. Langer 28.1.2023 13:18

Ano, stejně jako klimatičtí alarmisti. ;-D

R. Langer 28.1.2023 13:17

Proč by to mělo pro lidstvo nejak špatně dopadat? Klima se mění tisíce let. Bez jakéhokoliv lidského vlivu. :-P