KLIMA: Předpověď bez oteplení
Britská meteorologická služba vydala na Štědrý den zajímavé prohlášení. Poučila se z minulých chyb, na příklad z porovnání předpovědi na globální teploty s měřenými teplotami. Pro období od listopadu 2007 do října 2012 předpověděla Britská meteorologická služba na základě počítačových modelů teploty a z nich stanovila střední hodnoty, které jsou vyznačené na pravém zobrazení planety Země. Výsledek je možné porovnat s měřenými daty na celé zeměkouli. Na levé mapě jsou stejným způsobem zpracované střední teploty pro stejné pětileté období. Skutečnost nebyla tak horká, jak předpovídaly modely:
Budoucnost do roku 2017, tedy opět na pětileté období původně předpověděla takto:
Na svislé ose je rozdíl teplot ve stupních Celsia relativně vztažený k období 1971-2000. Od roku 2012 vyšel podle modelu strmý vzestup globální roční teploty o 0,4 oC do roku 2017 vlivem odhadovaného růstu koncentrace skleníkových plynů, hlavně CO2 , v atmosféře. (V lepším rozlišení zde.)
Na Štědrý den vydala Britská meteorologická služba novou předpověď, v níž faktory potenciálně způsobující změnu klimatu jsou zachované stejné jako ve staré předpovědi. Jenže výsledek je podle opraveného modelu podstatně odlišný. Teploty se prakticky nezmění oproti situaci v předešlých zhruba 15 letech:
Opět v lepším provedení zde.
Takže jsem zvědavý, jestli ještě pořád, navzdory oficiálním předpovědím, bude naše Česká republika nadále vyhazovat každoročně miliardy na tak zvané snižování růstu koncentrace CO2 a na karbonové odpustky. Nebylo by vhodnější věnovat ty miliardy na karbenátky, když už tam ta kouzelná dvouslabika "karbo" musí být? A to v přípustné úpravě na "karbe".