25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

KLIMA: Oteplení prospěje našemu zdraví

Je nanejvýš znepokojivé zjištění, že lidé nekriticky spolknou falešné informace médií, které tvrdí, že globální oteplení daleko více ohrožuje naše zdraví, než pandemie Covid-19. Vědecké poznatky jednoznačně dokazují, že chladnější počasí je hlavním zabijákem, zatímco v teplejších měsících úmrtnost klesá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lukavsky 4.4.2020 11:03

A víte kolik dneska stojí pohřeb? To je lepší žít do 120ti. J.L. end

J. Lukavsky 4.4.2020 11:01

"jak mravenci" no to nevím, někteří si pěstují "žampióny" ti ano, ale termiti určitě, tráví celulózu stejně jako krávy a tudíž prdí metan. Ten je asi 16x účinnější skleníkový plyn nežli CO2 a termitů jsou v tropickém pralese obrovská množství. Čili "zabij termita, zachráníš Zemi"! Elementary, dear Watson. J.L.

J. Lukavsky 4.4.2020 10:56

"při zvýšení teplot roste spotřeba na klimatizace," no to by šlo vyřešit prostě: solární panel na střechu a napojit na klimošku. Svítčko sluní = horko ale i elektřina do klimošky. Elementary dear Watson.

J. Lukavsky 3.4.2020 20:13

"Dvojmocné železo je v hloubkách oceánu, ale tam se voda s vodou na povrchu nemísí" nicméně některé hlubinné mořské proudy vystupují na povrch právě v oblastech pólů a vynáší to Fe2 nahoru, řasy ho pohltí, vyrostou, sežerou je kril a kril zase ryby a velryby.... takže proto jsou polární moře rybnaté. Elementary dear Watson. S.Holmes

J. Lukavsky 3.4.2020 20:04

"prvokem vedoucím k MALÁRI proti kterému se lidstvo doposud ani po staletích utrpení nedokáže účinně bránit." Malárie na našem územ kdysi byla, dokonce byla mnohem severněji. I dnes jí má cca 10 M lidí a cca 1 M ročně umírá. V civilizovaných krajích jí ale silně potlačuje 1) léčení nemocných (dříve chinin, nyní nějaké jeho deriváty) takže komár Anopheles nemá co přenášet 2) eliminace líhnišť komárů. Jsou ale pravda země, kde spousta dětí i dospělých na malárii umírá pořád. J.L.

J. Lukavsky 3.4.2020 19:53

"je výfuky a komíny všech typů antropogenně sycena 100x intenzivněji jak od průměrné sopečné činniosti" No pokud vím tak spalován fosilů produkuje cca 10 Gt CO2 a sopky cca 1 Gt CO2 ročně, čili je to 10 x, nikoli 100 x. J.L

D. Müller 3.4.2020 18:06

Pane Rado. Se mnou je to těžké. Já nejsem skeptik. Já jsem vítač. 

V. Mertan 3.4.2020 10:22

Geological findings suggest that the desert was then covered by a thick layer of ice. The glaciers covered more than 8 million km2 from the Massif du Hoggar in southern Algiers to the Mauritanian Atlantic coast. The sea surface level fell dramatically, and the extensive shallow waters along the coasts of the continents were turned into dry land. This caused the great mass extinction during the transition from Ordovician to Silurian.The ice age lasted for about 2 million years. The remains of large furrows and grooves created by the Andean-Saharan ice sheet can still be seen today. At the foot of Massif du Hoggar in southern Algiers is a typical U-shaped glacier valley with polished rocks and low elongated hills, all of which indicate a past ice age.

One paradox in connection with the Andean-Saharan ice age is that the CO2 concentration in the atmosphere remained rather high compared with today's level. Some findings even show that the CO2 concentration was up to 16 times today's level.

M. Hartmann 3.4.2020 1:24

Ano, jeden Kremlík - plivnutí do Stromovky. Že vám to stojí zato...

P. Rada 2.4.2020 22:30

Raději bych věcně argumentoval a třeba si přitom sám poopravil náhled.

Pokud ale pane M. předpokládáte, že můj zájem je vytahovat se na Vás přes tučnáky (věcné argumenty předtím jste ignoroval) - vzdávám diskusi.

V. Braun 2.4.2020 20:08

Á, modrý trpaslík přišel se svým skvěle propracovaným argumentem, akvaristika vám jde lépe.

V. Braun 2.4.2020 19:54

Ano, to je pravda.

V. Kolman 2.4.2020 18:52

Bah! O globálním oteplování jsem četl už v technickém časopise z roku 1946!!!

Tedy - nic nového pod sluncem.

P.S.- V případě zájmu mohu upřesnit.

Z. Lapil 2.4.2020 18:51

No vida, co se člověk nedozví, a ani se nemusí zeptat :-). Díky.

L. Novák 2.4.2020 18:44

Dvojmocné železo je v hloubkách oceánu, ale tam se voda s vodou na povrchu nemísí a slunce tam nedosvítí...

Mimochodem, přidávání dvojmocného železa je jednou z pomocných metod k maximalizaci růstu akvarijních rostlin (kromě dalších hnojiv) a hlavně rozpouštění plynného CO2, který dokáže přírůstky zmnohonásobit.. :-)

Z. Lapil 2.4.2020 18:33

v tom Vesmíru právě tvrději, že železo v oceánech došlo poté, co železnaté ionty oxidovaly na nerozpustné železité a od té doby je fytoplankton závislý na prachu z pevniny a že do tří oblastí vítr nedofoukne. Takže tam nějaké sloučeniny železa přilili a koukali, jestli voda zezelená (chlorofyl) a ona opravdu zezelenala.

Hodně zjednodušeno, počítám, že vás nemusím školit. Buď si to umíte přečíst nebo to víte.

Z. Lapil 2.4.2020 18:27

Toho přepólování se možná dožijeme, jak pravil RNDr. Aleš Špičák - "už přenášíme". Je ale naděje, že to nebude extra průšvih, protože z jakýchsi magnetických hornin nebo kýho čerta jsou ta minulá přepólování slušně datována a nekorelují s nějakými dalšími katastrofami. Fakt je, že trilobiti, dinosauři a podobná zvěř omezovala znalosti elektřiny na případný úprk před bouřkou, což se o nás říct nedá.

L. Novák 2.4.2020 18:25

No, ono jde hlavně o rozvoj fytoplanktonu, u něhož může být nedostatek nějaké živiny ve vodě oceánu limitujícím faktorem růstu. Na fytoplanktonu, který čerpá energii slunce fotosyntézou a vytváří organické látky v obrovském množství, je pak závislý celý potravní řetězec, zooplanktonem počínaje a predátory konče.

Z. Lapil 2.4.2020 18:11

Pozor na jednu věc: ...

Tedy - chtěl jsem psát, že v oceánu je minimum života/planktonu v rovníkových oblastech, kde je teplo a tudíž málo kyslíku ve vodě. Pokus o ověření skončil tím, že za všechno může železo.

Což jsem nepřiměřeně zjednodušil, ale článek z Vesmíru z r. 2003 mi přijde dost zajímavý: https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2003/cislo-3/jak-zurodnit-oceanske-pouste.html

L. Novák 2.4.2020 17:56

Já na rozdíl od vás poroučet větru ani dešti, natož zemskému klimatu nechci. Drobný rozdíl, že? :-P

L. Novák 2.4.2020 17:50

Vy evidentně nemáte ani jedno z toho... Ostatně jako většina zelených magorů.

L. Novák 2.4.2020 17:45

Jasně, za*ereme si vodní plochy fotovoltaikou. Blbe!

L. Novák 2.4.2020 17:42

Magor "Rada" nejspíš netuší, že kolébka lidského druhu je v Africe, tedy v nejteplejším klimatickém pásu.

Je to marný, je to marný, je to marný...

D. Müller 2.4.2020 17:38

Pane Rado, tak ještě jednou... máte pytel pšenice. A můžete si udělat pole kde chcete. Uděláte si ho na pólu nebo na rovníku? Kde se stavěly pyramidy? Na pólu nebo kousek od rovníku. Oblasti středního pásma dosáhly rozvoje, když se vypořádaly s problémy spojených se zimou... Kam jezdí potápěči za zážitky, kouknout se na pestrý život? K Baltu nebo Rudému moři? Tři nejnutnější potřeby cestovatelů v tomto pořadí: 1) teplo 2) voda 3) jídlo... bez tepla jste do rána v pánu, bez vody do tří dnů a bez jídla za 60-90... Raději se v zimě budu krmit na zahradě ananasy než v létě sněhovými koulemi. Jak říkám. Teplo je život, mráz je smrt. A ne, že na mne vytáhnete jako argument tučňáky :-)

P. Rada 2.4.2020 17:29

Ano solárům vedra také snižují účinnost. Dělá to sice v našich podmínkách jen pár procent (-0,4%/K) ale tam kde je nedostatek ploch, slunce jde hodně do nadhlavníku a lze využít relativně chladnou vodní plochu se proto sedokonce budují solární elektrárny na vodě.

s://zoommagazin.iprima.cz/veda-technika/nejvetsi-solarni-elektrarna-na-svete-bude-plavat-na-vode

P. Rada 2.4.2020 17:11

Jste trochu na stopě. Zkuste ale přeci jen použít víc rozumu. Rovník ani pol přeci nemají žádnou plochu.

Tak znovu. Kde je více ploch plných života? Co je potřeba k životu? Kde je tedy nejvíce biomasy? Kde vznikaly a jsou nejsilnější civilizace? V mírných oblastech nebo kolem rovníku? V oblastech kde je dostatek srážek a s nimi vegetační pokryv nebo kde je sice velmi teplo ale sucho? Kde je nejúživnější zemědělská půda? Kde mají oceány největší rybolovné výnosy? Kam se plaví velrybáři? Spíše do tropických moří nebo spíše k polům?

J. Jurax 2.4.2020 16:57

Ano.

A proto se pro sichr už nemluví o globálním oteplování potenciálně katastrofickém, nýbrž o globálních změnách klimatu ovšem též potenciálně katastrofických.

Protože oteplování je sporné a může i přestat, kdežto klima se zaručeně nějak mění furt, takže pořád bude proti čemu bojovat.

J. Jurax 2.4.2020 16:47

No, myslím, že existují spolehlivější, účinnější a o mnoho řádů levnější metody omezení migrace než pokusy o změnu klimatu.

I když - jestliže v souvislosti spokusem o změnu klimatu urputným bojem proti zločinnému kysličníku si Evropa zničí své hospodářství a výrazně zchudne, takže už nebude na socdávky a jinou péči o připrchlíky a životní úroveň Evropy už nebude tak lákavě vysoká, ba bude se přibližovat úrovni zdrojových zemi migrantů, pak se imigrace zajisté sníží až vymizí.

J. Jurax 2.4.2020 16:35

Solárům vedra též nesvědčí ...

D. Müller 2.4.2020 15:43

Kde je více života na rovníku nebo na pólech? Teplo je život, mráz je smrt. Jak je to s rozumem si nedovoluji napsat :-)