2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


KLIMA: Nová Climategate?

6.11.2015

Vědci vymazali „pauzu“ v oteplování

Vědci odmítají zveřejnit, jak a proč z dějin vymazali „pauzu v oteplování“. Podobně jako kdysi Michael Mann odmítal zveřejnit, jak a proč vymazal z dějin“malou dobu ledovou“

Americká agentura pro oceány a atmosféru (NOAA) v čele s Thomasem Karlem v červnu 2015 vydala senzační studii (tzv. „pause buster“), která vymazala legendární „pauzu v oteplování“ z dějin. Vědci prostě přepsali historické záznamy.

Karl, T. R., et al., Possible artifacts of data biases in the recent global surface warming hiatus. Scienceexpress, June 4, 2015.

Climategate 1

Připomíná to doby, kdy Sovětský svaz přepisoval učebnice dějepisu, aby z dějin komunistické strany vymazal zmínky o lidech, kteří se znelíbili Stalinovi. Klimatolog by to vysvětlil asi takto: „Skvrna, která vypadala jako Ježov, byla jen artefakt způsobený odrazem světla

Klimatologové v nové studii škrtem pera zdvojnásobili teplotní trend za poslední generaci. Z 0,046°C za deset let na 0,093°C za deset let. Použili starou osvědčenou metodu. Vzali teploty moří, starší období ochladili a novější období ohřáli, aby se na papíře zvětšil teplotní rozdíl.

O co jde? Podle satelitního měření se od roku 1998 mírně ochlazuje, podle pozemního měření jako je britský systém HadCRUT, teploty stagnují. Dokonce i klimatický panel OSN uznal, že se jakékoli oteplení v tomto období nedá prokázat.

„Neotepluje se a nedokážeme vysvětlit proč. Je to trapas,“ naříkal klimatolog Trenberth.

Poslední roky vědecká komunita proto začala panicky chrlit různé – většinou za vlasy přitažené - teorie, co je příčinou, že se oteplování na tak dlouho zastavilo. Meteorolog Anthony Watts napočítal přes padesát takových výmluv (viz zde). Oteplování se prý schovalo do mořských hlubin, kde číhá. Nebo za neoteplování může zmenšení ozónové díry. Nebo Číňané a jejich tovární komíny. Nebo borovice, protože moc smrdí. Apod.

Zoufalé hledání nyní konečně končí. Prý se všichni honili za přízrakem. Pauzu není třeba nijak vysvětlovat, protože zkrátka nikdy nebyla. Jen se vám zdála.

Co za tím může být? NOAA zřejmě připravuje Obamovi politickou půdu pro prosincovou klimatickou konferenci v Paříži. Je nutné nějaké to oteplování vyrobit, alespoň na papíře. aby bylo proti čemu bojovat.

Nová verze historie zní takto. Pauzu v oteplování si prý vymysleli ďábelští popírači změn klimatu. Novináři z britského Guardianu píší, že tato studie „vyvrací hypotézu o tzv. pauze, kterou skeptici zneužívali k podkopávání vědy (to undermine science)“. Místopředseda IPCC Jean-Pascal van Yperselle zase jásal: „Je to poslední hřebík do rakve té představy o jakési pauze, kterou tu šířili lidé, kteří se snaží mást veřejnost ohledně klimatu.“

Lež jako věž. Představa o „pauze“ v oteplování není výmysl opozice. Existenci pauzy uznali i klimatologové OSN ve zprávě IPCC z roku 2013. Viz třeba tento článek BBC: „Global warming pause ‚central‘ to IPCC climate report“. Ale alarmisté se nikdy nenechají vyrušit z klidu něčím tak podružným jako jsou fakta.

Climategate 2

Autor studie Thomas Karl. Vyhodil měření z bójí Argo (speciálně navržených k měření teplot). A nahradil je odhady (!) podle měření kbelíkem, které se už půl století nepoužívá. Voda se nabrala do kýblu, ale než ji stihli změřit, ve strojovně lodi se trochu ohřála. Takže data pochopitelně ukazují větší oteplení.

Odbornou kritiku Karlovy studie z pera fyziků a klimatologů si můžete přečíst třeba zde:
http://judithcurry.com/2015/06/04/has-noaa-busted-the-pause-in-global-warming/
http://motls.blogspot.cz/2015/06/karl-et-al-hiatus-killer-is-research.html

O aféru se začal zajímat Kongres, protože NOAA je placena z peněz daňových poplatníků. Kongres má povinnost na hospodaření s těmito prostředky dohlížet. Senátor Lamar Smith, předseda Výboru pro vědu, vesmír a techniku (House Committee on Science, Space and Technology) nyní organizuje vyšetřování, co se to v NOAA děje. A reakce vědců? Jak je zvykem, klimatologové se rozhodli zapírat a zatloukat. Žádost o zveřejnění podkladů své studie odmítli.

„Komunikace mezi vědci musí být důvěrná, je to důležité pro udržení otevřenosti debaty. Proto tyto dokumenty Kongresu neposkytneme. Je to dlouhodobá praxe ve vědecké komunitě chránit důvěrnost vědeckých debat,“ uvedl šéf NOAA v Nature.

Senátor Smith na to reaguje: „V NOAA musejí zveřejnit, proč pozměnili data, aby dostali výsledky, které potřebují pro podporu své agendy o extrémní změně klimatu. Náš výbor použije všechny nástroje, které má k dispozici, aby plnil své ústavou předepsanou povinnost a dohlédl na to, jak se utrácejí peníze daňových poplatníků.“

Skandál připomíná aféru Climategate, kdy se na veřejnost dostaly odborné diskuse vědců: „Právě jsem použil Majkův trik, abych zamaskoval pokles teplot.“ V NOAA se zřejmě vedly letos podobné odborné debaty.

Climategate 3

Nepohodlný fakt: Satelitní měření žádné oteplení v poslední generaci neukazuje.

Climategate 4

Podle britských klimatologů pauza v oteplování existuje.

Climategate 5

Srovnání starých a nových dat. Co NOAA s daty udělala. Období kolem 2000 uměle ochladila. Asi o 0,04°C. A období okolo 2014 uměle ohřála. Asi o 0,05°C.

Reference:
http://www.reportingclimatescience.com/news-stories/article/revised-nasa-data-shows-june-2015-tied-as-warmest.html
http://wattsupwiththat.com/2015/10/27/dissent-in-the-climate-ranks-over-karls-pause-buster-temperature-data-tweaking/
http://wattsupwiththat.com/2015/06/04/noaancdcs-new-pause-buster-paper-a-laughable-attempt-to-create-warming-by-adjusting-past-data/
http://www.thegwpf.com/us-congress-to-investigate-noaas-temperature-adjustments/
http://dailycaller.com/2015/02/20/republicans-to-investigate-climate-data-tampering-by-nasa/
http://www.nature.com/news/us-science-agency-refuses-request-for-climate-records-1.18660
http://www.breitbart.com/big-government/2015/10/29/noaa-attempts-hide-pause-global-warming-disgraceful-cover-since-climategate/

******************************************************
www.klimaskeptik.cz
Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.