19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

KLIMA: Nenechme debatu ovládnout pomatenými radikály

Neustálé zdůrazňování škodlivosti aut se spalovacími motory a letecké dopravy se stalo pomalu nejzásadnější součástí boje s klimatickými změnami. Unikají nám tak objevy nadějných zelených technologií a další důležitá fakta.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Krajíček 25.1.2020 8:34

Podíval jsem se na zázračné umělé stromy odchytávající CO2, prach a škodliviny ze vzduchu.

Kromě toho, že autoři mají ve výpočtech řádové chyby (překvapivě ve svůj prospěch), tak vlastní strom sestává ze 4 kyblíků zelené vody (asi suspenze řas). kterými probublávají 3000 m3 vzduchu za hodinu.

Protože podle známého rčení - kýbl vody sirkou neohřeješ - je jasné, že i kdyby řídká suspense řas byla několikrát účinnější než stejný objem listí na stromě (jako že není), tak prostě ty čtyři kyblíky světle zelené vody 386 stromů nahradit nemůžou.

Už za den bude ze světle zelené vody černé bláto ze zachycených nečistot, řasy budou po smrti a asi i kompresor tlačící vzduch proti zacpanému vstupu bude po smrti.

Takže tento úžasný vynález je jen vylepšená varianta NUCLEOstopu filtrujícího jadernou elektřinu ze zásuvky.

Nicméně jeho efekt na odstraňování peněz z našich peněženek je nezpochybnitelný.

J. Jurax 25.1.2020 20:29

Ale i kdyby to fungovalo - tak tím budeme nahrazovat stromy, které vykácíme, rozšmelcujeme na štěpku, kterou převezeme přes oceán a spálíme v nákladně adaptované bývalé uhelné elektrárně jako náhradu uhlí, jak to dělají Britové pod vlivem zelených potřeštenců. Snižují tak emise CO2.

J. Lukavsky 25.1.2020 8:18

"zrušení osobního vlastnictví." u zemědělské půdy je současný problém, že není pořádně hnojena organikou a orána. Proto nevsakuje déšť, ale ten steče a odnáší ornici. Přitom půda má neskonale větší kapacitu na udržení vody nežli všechny přehrady a rybníky. Ale půda ne písek! To je důsledek toho, že dnešní velkofarmáři hospodaří na půdě pronajaté, čili je jim jedno co bude. Preferují řepku a kukuřici protože to nese a víc je nezajímá. Dědeček samozřejmě hnojil a oral a udržoval meze... protože chtěl předat pole a statek synovi v nejlepším pořádku. To bylo samozřejmé a asi by se dneska hodně divil, nebo by vzal bič... Soukromý vlastník se o svůj dům o svoji zahradu... vždy postará. Z cizího krev neteče! Probatum est. J.L. end

M. Krčmář 25.1.2020 11:29

Naprosto souhlasím, platí to nejen u polí, ale v podstatě u "všeho".

D. Polanský 25.1.2020 6:50

Holt Čína již nechce brát odpad a začíná být zle nedobře. Pochopitelně PET láhve by se měly zálohovat, o tom žádná. V moři je jich tolik, že by pokryly málem území dnešní Francie. Ještě málo?

J. Schwarz 25.1.2020 11:45

Tohle je ta slavná evropská "zelenost".Evropa produkuje svinstva, jejich likvidaci "outsourcuje" do Asie. stejně ousourcovala "špinavý" průmysl a vyváží údajné "nápady". Nejvyšší čas, aby zbylý svět poslal evropany i s jejich "nápady" do (_!_) a odmítl likvidovat jejich sajrajt. ten konečně nijak nelikvidoval, ale nahrnul do řeky nebo spálil. Ale Evropané se bili v prsa jak kráčení v čele "boje za záchranu Planety".

L. Novák 26.1.2020 13:38

Tak ty PET láhve do moře neházejte! Zálohovat PET láhve je nehorázná kravina, která na jejich likvidaci (rozumně to kvůli znečištění recyklovat nejde) nabaluje vysoké a nesmyslné náklady. Jak "funguje" výkup zálohovaných lahví a jak je nákladné jejich opakované používání (dezinfekce), už víme dávno... :-/

J. Elias 25.1.2020 6:20

Třídění odpadu je spolufinancovano vyziskem právě i z recyklace plastu. Když se budou petky vracet zhroutí se fungující systém třídění. V ostatním p. Zdechovsky OK.

M. Krčmář 25.1.2020 11:46

K recyklaci "u nás" dochází v minimální míře,dokud se toto nezmění,je i samo třídění v podstatě vyhazování peněz z okna. Z tohoto pohledu je debata o zálohování petek podružná. Já tedy pro zálohování jsem,ale chybí zde debata o zálohování plechovek.

J. Lukavsky 26.1.2020 10:14

"K recyklaci "u nás" dochází v minimální míře" asi jak kde, u nás se do separovaného odpadu třídí, papír, plasty, sklo (bílé a barevné zvlášť), kovy, použitý olej, Charita sbírá šatstvo. No a Sběrna bere lecos, hliník, měď, papír, železo.... a bezdomáči si vydělávají na pivko. I PET lahve ale jsou tranformovatelné na textil, problém ale je, že asi potřebují třídit. Obecně plasty recyklovatelné jsou, ale ne všechno dohromady, to se dá asi jen spálit. Asi by stačilo aby se na tyto aktivity dala nulová daň a šlapalo by to lépe, ale neznám to. Ono obecně my starší třídíme, dojídáme, schováváme a mladí holt odhazují, ale v pátek chodí nadšeně za školu a kvičí J.L. end

L. Novák 26.1.2020 13:50

Jo. A taky kondomů! Ty by se taky daly používat opakovaně! ;-D

J. Strakoš 25.1.2020 5:46

S drtivým množstvím věcí v článku souhlasím, ale podporu zálohování láhví jsem opravdu od pana Zdechovského nečekal.

Copak nevidí, že tím zaručeně přidá agendu? Tedy bude muset být ustanovena autorita, která bude evidovat id PET láhví, bude třeba opravovat software v obchodech (pro Tesco zanedbatelné, pro večerku na rohu už komplikace), přidají se další kontrolní hlášení, které bude třeba dále kontrolovat. Nakonec to zaplatí samozřejmě spotřebitel. A počet odhozeného odpadu v přírodě nepoklesne - kdo nevěří, jděte do lesa a dělejte si čárky za obecný odpad a PET láhve, které najdete.

Samotná myšlenka ponechávat po sobě méně odpadu je více než dobrá, nelze však vymyslet něco jiného nevyžadujícího agendu? Například vybrat jeden typ dobře recyklovatelného plastu a jen ten používat na láhve? Takto by mělo šanci být recyklováno větší množství než doposud.

V. Kolman 26.1.2020 15:11

Za mého mládí se vozilo mléko do mlékáren v konvích, tam se nalilo do speciální nádoby a nalévalo se do vlastních nádob, které si kupující přinesl - většinou do "bandasky".

Domnívám se, že i v dnešní době by se našlo dost lidí, kteří by si rádi kupovali nalévané mléko (v dnešní době asi z chlazeného nerezového tanku, odměřované elektronicky?) místo toho, aby platili cca 4,50 Kč (navíc) za jednorázový obal - tetrapak, nebo cca 5,-Kč za PETku, ve kterém to mléko kupují.

A pro pohodlné by i nadále bylo v prodeji krabicové mléko.

P. Grigar 26.1.2020 15:55

.. takové mlékomaty jsou naprosto běžné v Rakousku. U nás se objevily taky, nějakou dobu zájem byl(14-17Kč/l), ale poptávka klesá, hlavně díky akčním slevám v hypermarketech, když se prodává tzv.trvanlivé "mléko" v cenách 10-12Kč/l. Schválně jsem jednu takovou litrovou krabici koupil.. kocouři na tu vápennou vodu chvíli hleděli jak Němci na orloj, zkusil jsem přidat trochu živého jogurtu a ono to ani nezkyslo, vznikla jakási hořká a slizovitá sraženina! No nekupte to za tu cenu.. ;-D

L. Písařík 25.1.2020 3:44

Umělý strom, velmi zajímavé. Každé auto bude vozit umělý strom na střeše, který bude zachycovat spaliny a přeměňovat na palivo - toť perpertum mobille skoro dokonalé.

J. Kavalír 25.1.2020 6:58

Nehledě na to, že fotovoltaický panel na střeše by poskytl vyšší energetický zisk.

R. Langer 25.1.2020 10:01

Tomu nevěřte...

Stejně jako tomu "stromu".

V. Církva 25.1.2020 13:51

Tak detaily neznám. Pokud by jste jezdil denně 24 hodin asi to nedává smysl. Pokud však 23 hodin s pomocí slunce recyklujete CO2 a hodinu je jízdou vydávat může to fungovat. Ale jen pokud bude energie ze sluníčka. Ale asi ne s dnešními chlorfylovými rostlinami Průměrný výkon na povrch dopadené sluneční energie na zemi je prý nějakých 160W/m2. Bohužel fotosyntéza v rostlinách snad využívá jen pár procent sluneční energie.

J. Jurax 25.1.2020 20:38

Na tohle je nejlepší auto s malým fofrníčkem na střeše. Auto jede, fofrníček se točí a vyrábí elektřinu, která auto spolupohání (u hybridu), případně pohání zcela (u elektroauta). Čím rychleji jedete, tím je to ekologičtější, protože se vyrobí víc elektřiny. Funguje i potmě i za bezvětří. Akorát nesmíte jezdit s větrem v zádech, nejlíp vždy proti větru.

P. Hatina 25.1.2020 2:12

S těmito argumenty lze jistě souhlasit, ovšem nechápu logiku požadavku zálohování PET lahví, za situace kdy se přiznává že " polovina vytříděného následně končí ve zmíněných spalovnách a na skládkách"

Ono totiž, kdyby šlo jen o to to znovupoužití PET lahví, tak by se to dalo hromadně zařídit v rámci toho třídění odpadku-halt by se ten jeden kontejner s PET za celou čtvrť poslal někam jinam.

Zatímco řešit to zálohováním by znamenalo přesunout celou tu náročnou, etapu - jak logististicky, ekonomicky, právně atd na koncové obchodníky.. Nerad bych to přirovnával k EET, s daleko horšími následky. ;-(

J. Strakoš 25.1.2020 5:55

Ta myšlenka na zálohování vystrkuje růžky skoro pravidelně. Jen se trošku mění argumenty, proč zálohování zavést - jednou netřídíme odpad, později zálohování vyčistí příkopy u cest a teď zlepší podíl recyklovaného, již lidmi vybraného plastu.

Skoro to vypadá, že cílem je zavést agendu na zálohování a nikoliv zlepšení stavu. A nebo že v hledání řešení se našlo zálohování a nikdo nezkouší hledat jiný způsob.

A přitom je pár "drobností", které se nějak nevysvětlují - např. bude zálohovaná PET láhev znovu použita? Pokud ano - nebude vymytí, kontrola a výsledek náročnější než výroba nové? Pokud ne a používá se jen plast- co přesně brání ze současného tříděnéno odpadu vybírat pouze ten správný plast na recyklaci?

K. Wágner 25.1.2020 6:39

Pokud jde o ten plast - když se může pivo prodávat ve skle, proč by se ve skle nemohly prodávat minerálky a limonády, jak tomu u nás bylo do 9O. let ?

P. Staronový 25.1.2020 9:29

Mohly, ale lidi kupují lehčí PETky.

P. Grigar 25.1.2020 18:37

..výrobce a prodejce si v takovém případě samozřejmě budou kalkulovat vyšší náklady na dopravu do konečné ceny. Co na to řekne spotřebitel?

Vyhýbám se plastům jak to jen jde, mléko z farmy mi nalévají do skleněných láhví, můj oblíbený vinař má sklo zálohované, na pečivo si nosím vlastní sáček do roztrhání, ale.. to je asi tak všechno, co můžu jako spotřebitel ovlivnit.

V. Petr 26.1.2020 12:55

Počátkem 90 let jsem si dost často kupoval nalévané mléko na farmě. Později to ale bylo zakázáno!

Muselo se ale převařovat!

P. Grigar 26.1.2020 15:45

.. nikdy jsem mléko nepřevařoval, nejvýš ohřeju na teplotu vhodnou pro konzumaci(kakao..) a vyrábím domácí jogurt. Proč bych se měl připravovat o užitečnou mikrofloru.. telatům to taky neškodí. ;-D

A žiju bez potíží..

P. Staronový 25.1.2020 9:28

Žádná současná PETka v Česku není oficiálně znovupoužita. Opakovaně použitelné skončily, nejspíš na ceně toho mytí a dopravy.

J. Strakoš 25.1.2020 13:46

Také si nemyslím, že zálohované PETky se budou znovu vymývat a používat (o tomhle se v plánu na zálohovaní moc nemluví). To ale vede k dalším dotazům - co potom s nimi bude prováděno? Předpokládám, že budou rozemlety a recyklovány.

A samozřejmě se tak nabízí otázky - proč už dnes neumíme z odpadu oddělit tento recyklovatelný plast? A ostatní plasty budou nadále páleny (nebo skončí jako netřízené?) A nestálo by za to ustanovit jeden plast jako "ten správný" a z něj pak dělat láhve, blistry apod. ?

J. Krásenský 25.1.2020 0:55

Už se stalo. Debatu ovládají pomatení enviromentálové už desetiletí. Několik. Vůbec nejde o planetu, přírodu, klima... jde o kšeft. V davosu si jej přijelo pohlídat na sto padesát miliardářů, dolarových. Gréta je jen bílý kůň, užitečný idiot, zneužitá bytost... CO2 před třiceti - čtyřiceti lety sloužil k porovnání západního hedonizmu a jižní bídy. Jeho zdaněním mělo dojít k vyrovnání zdrojů a spotřeby - taková sociální spravedlnost v.2.0. Verze 4.0 znamená odklonění odpustků na bankovní konta oligarchů.