25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

KLIMA: Koronavirus a globální oteplování

Nebojte se, nehodlám zde dokazovat, že pandemii koronaviru zavinilo globální oteplování, i když mu různí lidé kladou za vinu ledacos. Tají grónské ledovce? Díky globálnímu oteplování. Nebo naopak rostou?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Hraj 5.4.2020 13:09

Neumíte předpovědět teplotu za 10 či 20 let (prakticky všechny modely OSN nárůst hrubě přecenily), ale umíte spočítat náklady.

I. Hermanek 4.4.2020 18:00

Skvele

P. Zinga 4.4.2020 13:08

Včera jse dočetl práci, shrnující dosavadní -vědecké- poznatky - a jejich střet s realitou a proto opět říkám: žádný "skleníkový efekt" neexistuje a celý ten humbuk má naprosto jiný cíl: přestavbu, nebo, lépe řečeno, ruinizaci západní civilizace.

Pr*el je, že na tom pracují hlavně "bílí"...

Š. Hašek 4.4.2020 13:35

Samozřejmě.

Jen upozorním na "všepoužívaná slova" o "skleníkovém efektu". Mají způsobit vykulená očička u "Gretiných spolužáků/posluchačů Bursíka a kateder filosofie".

Efekt místního neohřívání a místního nevychládání díky oblačnosti a atmosféře je znám. Tedy těmi s mozky stroze vzdělanými. Dále viz absorpční průběhy pro plyny a vlnové délky slunečního záření.

Dále viz kolosální zjednodušení "celé situace" na "jeden plyn". Možná dva.

P. Rada 4.4.2020 14:13

Zde je už desetiletí známý popis bilance radiačního působení nejdůležitějších skleníkových plynů a vlivů od aerosolu..... na skleníkový efekt jako celek. Jde tedy prakticky o všechny více jak dvou-atomové molekuly ve vzduchu přítomné - nikoliv o "možná dva".

http://www.enviwiki.cz/wiki/Soubor:Radiacni_pusobeni_AR5.svg

V. Petr 4.4.2020 18:32

Realita - posle VAŠICH pramenů

0 -> 280 pp 31 stupňů

280 -> 410 ppm 1,5 stupňů

410 -> 800 ppm ???

P. Rada 4.4.2020 20:45

Uvedte ten údajný "můj" pramen.

Při nulovém působení skleníkových plynů ale zachování albeda - což je nereálné - by prům. globální teplota planety vycházela o 33C nižší jak dnešních 14C glob.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sklen%C3%ADkov%C3%BD_efekt

P. Han 5.4.2020 0:15

A to by taky nebylo dobré, že? Takže skleník vodcamcaď pocamcaď.

P. Rada 5.4.2020 1:28

Ano "vocamcat - pocamcad" a potíž klimatu vzhledem k potřebám civilizace je v tom, že to toleranční pole je pro optimum úživnosti na planetě jednak úzské (cca +-1C) a zároven se nalézá v tzv. metastabilní oblasti kde každý příspěvek CO2 zesilují vazby přes albedo a vodní páru zhruba na trojnásobek. Proto stačí relativně malá změna koncentrace nevymrzajících skleníkových plynů, dráhy planety, sluneční aktivity.... a s idylkou pro život je konec. Zkuste ten rozvinutý najít někde kolem v kosmu... Všude vládne ticho at napínáme elektronické uši jak chceme.

Podívejte se např. na to, jak se už relativně málo projevovali Milankovičovi parametry v třetihotách při násobných koncentacích CO2 jak dnes. Za stamilion let proto inteligentní život udělal jen malé pokroky oproti tomu co za poslední tisíciletí.

Mil. vlivy přitom dosahují vlivu několika procent změny oslunění a to ještě nedávno (po celý kvarter) vedlo k dynamickým propadům do dob ledových.

Zvedneli se tedy dál teplota, poklesne až třikrát citlivost klimatu. Pak sice nastanou podmínky pro to aby se teplota už tolik neměnila ale to žel bude vykoupeno velmi draze narostlou dynamikou podnebí a neobvyklou nestabilitou počasí. pestanou platit pranostiky a žádná výpočetní technika nedokáže nikdy říci nic věrohodnějšího. V celkovém úhrnu sice gob teplota časem začne ztrácet svou citlivost na množství skleníkových plynů ale biosféra přitom přijde o to zásadní - o stabilní podmínky pro svůj rozvoj. Prudké lijáky budou nepravidelně střídány obdobími extrémního sucha atd. Takové podmínky svědčí spíše krátkodobě žijícím organismům se schopností přerušovat biologickou aktivitu a znovu ji rychle startovat jakmile se vyskytne příhodné počasí. Ideálně to po stamiliony let zvládají sinice, docela ještě mechy a lišejníky, hůře už traviny, obtížně křoviny a nejhůře dlouhověké stromy. Právě proto o ně přicházíme už nyní. Mnohým lidem s obdobnou délkou života je to jako memento ale zřejmě málo.

V. Mertan 5.4.2020 8:10

Geological findings suggest that the desert was then covered by a thick layer of ice. The glaciers covered more than 8 million km2 from the Massif du Hoggar in southern Algiers to the Mauritanian Atlantic coast. The sea surface level fell dramatically, and the extensive shallow waters along the coasts of the continents were turned into dry land. This caused the great mass extinction during the transition from Ordovician to Silurian.The ice age lasted for about 2 million years. The remains of large furrows and grooves created by the Andean-Saharan ice sheet can still be seen today. At the foot of Massif du Hoggar in southern Algiers is a typical U-shaped glacier valley with polished rocks and low elongated hills, all of which indicate a past ice age.

One paradox in connection with the Andean-Saharan ice age is that the CO2 concentration in the atmosphere remained rather high compared with today's level. Some findings even show that the CO2 concentration was up to 16 times today's level.

http://www.dandebat.dk/eng-klima2.htm

Z. Lapil 5.4.2020 21:23

Právě proto pan Hašek namítá "kolosální zjednodušení".

P. Rada 4.4.2020 13:58

Tak proč zde neuvedete odkazy na údajné vědecké články popírající skleníkový efekt???

J. Berka 4.4.2020 14:12

Existuje na tuto práci odkaz?

Š. Hašek 4.4.2020 11:47

Asi tak, pane Berko.

Děkuji.

I. Hermanek 4.4.2020 9:15

Velmi vtipne a trefne diky

P. Rada 4.4.2020 10:50

Trefné je to tak akorát jako doklad situace že "se svět zbláznil".

L. Novák 4.4.2020 10:53

Svět je v pořádku. Blázen jsi ty, "Rado"! :-P

P. Rada 4.4.2020 11:26

Vidím, že Vám se pane Nováku součastný svět velmi zamlouvá. Přide mi to ale jako projev zdrogovaného který si právě vzal další vyšší dávku a pro takto uměle navozenou samolibost už nevnímá co se vlastně děje kolem.

Já si v nejužším okolí svého obydlí žiji také relativně pohodlněji jak kdykoli v minulosti. Dále ale už vnímám nebývalé zkázonosné projevy. Např. v devastaci životního prostředí je to nejvýrazněji vidět na zněnách klimatu s projevy stavu našich kolabujících lesů. Těm ale paradoxně nikdo s relativně nejbohatších lidí za celou jejich historii není chopen účinně pomoci - ba naopak. Průběžně dál a dál svou komzumní chtivostí vytváříme produkcí nerecyklovatelného podmínky pro rozpad biosféry kde jsme ale fakticky jen nadstavbou co se doposud pyšně sobecky opírá ale jen o krátkodobou surovinovou berličku.

Toto vše komentuji i pro přezíravosti ke společnému prostředí od takových jako jste Vy predikuji budoucnost jako tím více problematičtější.

L. Novák 4.4.2020 15:41

Jsi magor a blábolíš hovadiny pořád dokola. Svět i Země se bez tebe obejde. :-P

P. Rada 4.4.2020 17:16

Svět i Země se beze mě samotného skutečně nejspíše obejde. Dokud ale žiji, tak se snažím bránit svůj život závislý na životním prostředí před arogantní devastací.

V. Braun 4.4.2020 22:38

Dobrá poznámka.

L. Novák 5.4.2020 1:09

Sedíš doma na pudeli, sepisuješ celý den hovadiny a vylepuješ je po Internetu, a o životním prostředí víš velký kulový. :-P

V. Bok 4.4.2020 19:33

... nejvýrazněji vidět na zněnách klimatu s projevy stavu našich kolabujících lesů. Těm ale paradoxně nikdo s relativně nejbohatších lidí za celou jejich historii není chopen účinně pomoci - ba naopak.

Tak tohle bych zrovna u nás netvrdil. Naše lesy jsou potomkem gigantického projektu z dob Marie-Terezie kdy docházelo k zalesňování celého Rakouska. Na tom se u nás podíleli zejména Schwarzenbergové i jiné šlechtické rody a třeba Šumava, ano i ten údajně přirozený Boubín je produktem jejich úsilí. Naše zem bxyla totiž už téměř odlesněná enormním růstem spotřeby dřevěného uhlí a tipiva pro rostoucí města a průmysl.

Jinak pro záchranu přírodního prostředí jsou asi všichni, to není třeba zdůrazňovat že zrovna jen Vy. Otázka však je volba metod. Třeba výroba biopaliv u nás spotřebuje na výrobu 1 l nafty téměř stejné množství té přírodní. A dochází k enormnímu vyčerpání půdy, ztrátu humusu a schopnosti vsakovat a zničení půdní struktury. Nebo elektrifikace aut , o to snad není třeba mluvit.

J. Kalina 4.4.2020 9:08

autorovi jen malé objasnění s tím ubýváním nebo přibýváním ledovců.

Ledovce přibývají pokud nad daným územím sněží a průběh teplot je takový, že za rok (roky) odtává méně než přibude sněžením. Takže i při oteplení mohou ledovce přibývat. Druhá věc je, že když někde prší, sněží jinde zase ne. Z moří a lesů se neodpaří dostatek vláhy, aby to stačilo pro celou zeměkouli resp kvůli nerovnoměrné distribuci: Takže někde sněží, jsou" trvalé" deště a jinde jsou suché oblasti ať už je tam zima (velký mráz) nebo horko.

J. Ganaur 4.4.2020 13:55

Stačilo napsat:Nebude-li pršet, nezmoknem.

L. Písařík 4.4.2020 8:31

S hlediska klimatoalarmika byl don Quichote de la Mancha, jako bojovník se s větrnými mlýny, docela úspěšný, nemyslíte?

J. Ganaur 4.4.2020 13:56

A stejně tak chytrý.

P. Lenc 4.4.2020 7:43

Vtipné a dobré.

P. Victorin 4.4.2020 6:54

Článek příliš dlouhý na můj vkus a pointa "veškerá žádná". Takže ani nevím, zda s autorem mohu souhlasit, či nikoli.

Š. Hašek 4.4.2020 13:04

Nevím, zda jsem pochopil .......

Mně nevadí články, přednášky, filmy (beru to jako "soubor dat") s otevřenou otázkou ..... pointu/odpověď si udělám sám. Faktem je, že v matematice je to "jasnější".

Pokud mi někdo logicky, nekoktá, nějakou dobu vykládá o číslech od 1 do (řekněme) 99 ......... to číslo 100 si "vypointuju" sám. Skoro celá posluchárna ......