24.10.2020 | Svátek má Nina


Diskuse k článku

KLIMA: Koronavirus a globální oteplování

Nebojte se, nehodlám zde dokazovat, že pandemii koronaviru zavinilo globální oteplování, i když mu různí lidé kladou za vinu ledacos. Tají grónské ledovce? Díky globálnímu oteplování. Nebo naopak rostou?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 5.4.2020 19:31

Pro pana Radu - aneb, nic nového pod sluncem.

PODNEBÍ ZEMĚ SE STÁLE OTEPLUJE.

Podle vynikajícího švédského geologa a glaciologa Hanse Ahlmanna se teplota zemského ovzduší vytrvale zvyšuje.

Ledovce arktických oblastí tají nyní rychleji a mořská voda se otepluje. V důsledku toho řada druhů mořských ryb se stěhuje na sever, jmenovitě to platí o tresce. Plovoucí ledovce již nepokrývají tak rozsáhlé oblasti jako dříve. Tak na příklad údobí, v němž je možno nakládat uhlí na Špicberkách činilo na počátku tohoto století 95 dní, kdežto nyní je to již 200 dní. V důsledku toho opět rostou lesy v oblastech, kde bylo sucho a úroda v severnějších oblastech jest rovněž hojnější. Rovněž tak se změnilo klima tropických oblastí, i když zde není zvětšení teploty tak znatelné.

TOTO JE ČLÁNEK Z VĚDECKOPOPULÁRNÍHO ČASOPISU Z ROKU 1946!!!!

P. Zinga 5.4.2020 18:13

Právě jsem se vrátil procházky a musím se vás něco zeptat:

Pod Zámkem v Děčíně (krásná scenerie) je cyklostezka, lemovaná zábradlím. Šedivým,pěkně ohřátým. Ale nestejně: kus zábradlí s novějším lakem je znatelně teplejší, než s barvou zašlou. Jak jsem šel-teplo-chladno -teplo a najednou bum-o hodně chladnější kus. Podíval jsem se nad hlavu: modromodré nebe, akurát ve stínu mostu podvečereního Slunce.. Sakra, kde je to záření skleníkových plynů, které má dle oficiální hypotézy vyzařovat k Zemi jednou tolik tepla, než Slunce?

L. Novák 5.4.2020 18:24

"Skleníkové plyny" určitě víc než Slunce nezáří. Ani jednou tolik (= stejně :)

Kdepak jste k takovému nesmyslu přišel? :-P

P. Zinga 6.4.2020 5:44

Pane Nováku: Slunce 161W/m2,

Skl. plyny 340W/m2.

Alespoň podle IPCC

L. Novák 6.4.2020 9:26

Nesmysl to je tak, jak jste to napsal. Otázkou je, co přesně uvádí a jak tato čísla vykládá IPCC...

Z. Lapil 5.4.2020 21:17

CO2 nezvětšuje sluneční záření. Ten zajišťuje, že se teplo z ohřátého zábradlí nevyzáří do vesmíru, ale ohřeje planetu.

Podobný princip (teplo nezmizí někde ve vesmíru, ale odráží se zpět) způsobuje, že v zimě je zatažená noc spíš z těch teplejších, zatímco na opravdové mrazy potřebujete jasno.

Ještě dodám: o vaší tepelné pohodě rozhoduje poměr tepla sálavého (slunce, kamna) a tuším konvekčního (teplota vzduchu). Jedním extrémem je sálající krb ve vymrzlé místnosti, druhým vyhřátá prádelna se studenými stěnami; existuje dokonce pojem studené sálání.

L. Novák 6.4.2020 17:52

To je dobrý příklad pro ilustraci rozdílu. Zatažená obloha (vrstva mraků, tedy jemně vysrážená voda) je (v daném množství) výrazně účinnější tepelnou izolaci a ochranou zemského povrchu před ochlazením, než nepatrné množství CO2. Čistá (jasná obloha) je mnohem lépe propustná pro tepelné vyzařování povrchu Země i ohřátého vzduchu, než obloha zatažená, kterou infračervené (tepelné) záření proniká jen velmi málo.

R. Langer 5.4.2020 14:49

Aha, tak "97 % skutečných vědců..."?

No tak tenhle jediný "argument" stačí na to, abychom věděli, že máme tu čest s lhářem a podvodníkem. Nic takového totiž není pravda. Ale věřím, že vy dva s vjedcem Zeleným bolševikem dohromady se pokladáte za těch pravých 100 % pravých vědců, o tom nepochybuji. :-P

R. Langer 5.4.2020 14:58

Aha, sorry, já už ani nevnímám, o čem to vlastně je...

P. Rada 5.4.2020 16:03

Gratuluji Vám ke konečně projevené sebereflexi. :-D

P. Zinga 5.4.2020 10:13

Ve středověku se měli křesťanští teologové přít o to, kolik čertů se vejde na špičku jehly a to je dnes to samé s CO2.

Pane Rado, kolik čertů se vejde na špičku jehly? A ještě něco: kolik much sežere čert za den(další středověký problém)?

P. Rada 5.4.2020 11:49

Pane Zingo proč před problémem faktických změn klimatu uhýbáte k potížím teologickým?

Příznačně k tématu článku se i středověk paleoklimatologicky ověřitelně nacházel v idylické toleranci na 30let shlazen globální teploty +-0.5C .

S této tolerance jsme nyní akutně mimo hodnotou 1C ale při gradientu 0.2C za desetiletí což takto nemělo nikdy za lidskou existenci obdobu.

Ekonomicky tak bude středověk zas hrozit našim následníkům tím spíše, čím se přidá víc problémů jako je dnešní pandemie a Vy a podobní se budete snažit o bagatelizace dlohodobého klimatické problému. Podotýkám, že i pro bohabojnost (ve středověké evropě nejvypjatěji praktikovanou) ještě lidé zdaleka nepřekračovali ekostopu a nežili tak na dluh vůči dalším generacím jak si to bezohledně k prostředí dovoluje praktikovat dnešní údajně rozumější a vyspělejší civilizace. Nespoléhal bych se, že problém náš a naších následníků vyřeší "andělské" filozofování - zatímco měrnou spotřebu si pokrytecky zachováme.

L. Novák 5.4.2020 18:26

Žvaníš a žvaníš a žvaníš nesmysly, nesmysly, nesmysly...

P. Zinga 5.4.2020 10:01

http://icecap.us/index.php/go/political-climate/solid_reasons_to_push_back_on_the_dangerous_globalist_radical_environmental/

P. Han 5.4.2020 0:10

"Je třeba se řídit Gretou, která přichází jako na zavolanou a dává všem spásnou radu." No jasně. Doporučuji poslední tři verše této písně: "A v takové situaci zazní fanfára, že přišel spásonosný osel, už se věří oslovi, jen když nás ten osel hlučně osloví."

https://www.youtube.com/watch?v=BgS1o2SWpTc

P. Rada 5.4.2020 7:58

A proč se asi STUPIDNÍ "osli" nezkusí přímo řídit tím, čím se řídí G.T.? - VĚDOU!

https://www.citarny.cz/knihy-lide/vzdelavani-a-souvislosti/glosa-svet-knihy/koukolik-stupidita-spolecnosti

L. Novák 5.4.2020 9:26

Největší blb, lhář a zelenorudý podvodník "Rada" nám tady káže o vědě...

To jsou konce! :-D

P. Rada 5.4.2020 9:49

Nevím za koho ("nám") se cítí být pan Novák delegován promlouvt ale fatem je, že na téma (proč se stupidně uvažující lidé neřídí vědou) reaguje jen navztekaně a dehonestací.

Žádné ověřitelná fakta vyvracející nadnesené jevy neuvádí. Zřejmě mi tedy fakticky ohledně stupidity lidského chování v otázce klimatu dává zapravdu.

Za toto mu děkuji.

R. Langer 5.4.2020 14:52

Žádná ověřitelná fakta potvrzující nadnesené jevy totiž neexistují, prolhaný Zelený bolševiku, takže není co vyvracet, podvodníku!

P. Rada 5.4.2020 15:11

Ověřitelná data jsou uvedena třeba zde:

crudata.uea.ac.uk/~timo/diag/tempts_decadesmooth_global.png

ds.data.jma.go.jp/tcc/tcc/products/gwp/temp/fig/an_wld.png

data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs/customize.html

R. Langer 5.4.2020 16:03

Nic ověřitelného na nich není, samé nepotvrzené teorie, Zelený bolševiku!

T. Hraj 5.4.2020 13:01

G.T. se vědou (či racionalitou vůbec) opravdu neřídí. Tímto výrokem jste se dostal mimo šachovnici smysluplné debaty, pane Rado.

P. Rada 5.4.2020 16:02

Výroky G.T. mají zhruba dva aspekty. Jeden je věcný opřený o exaktní poznání vědy. Druhoý je emotivní navazující na osobní charakter dotyčné. Ten mimo jiné umožnuje otevřeněji říkat a dělat to, co si např. nemohou dovolit politici a diplomaté kteří by mali zastupovat země, státy či národy.

Vzlášt diplomaté jsou delegováni vládami k taktickému dojednání dohod o klimatickém problému vůči ekonomicky mocným, kteří ale pravidelně opírají vlivnost o fosilní zdroje a jsou tak ve střetu zájmů.

Tohle profesionální pokrytectví ale G.T. s principu své pozice nepraktikuje a tím se stává jedněm nebezpečná proto opovrhovaná a jinými obdivovaná a takto vyzdvihovaná.

Mimo zmíněnou "šachovnici" se v diskusi nejspíše dostáváte sám tím, že neuvádíte nic konkrétního.

T. Hraj 5.4.2020 16:31

Veřejné projevy GT jsou známé, ale dobře chcete-li, odkazuji např. na projev v OSN nebo v europarlamentu. Vědeckého ani racionálního na nich není ani zblo. Naopak patologických, uměle sugestivních emocí jsou plné.

A není se co divit. GT je duševně vychýlená nihilistka. Můžeme takové lidi litovat, můžeme jim pomáhat, ale je šílenství jim dávat moc.

J. Kalina 5.4.2020 17:22

já si opravdu pamatuji dobu kdy ČEZ vystupoval proti zavádění fotovoltaiky a uváděl důvody racionální, vědecky a ekonomicky podložené. Dnes je potichu,, proč asi. Nezaznamenal jsem jedinou žalobu na stát od majitelů klasických zdrojů za zmařenou investici. Pamatuji si jak v České televizi nějaký vice president České burzy varoval před fotovoltaikou, když se měli přijímat zákony typu kolik se bude platit za fotovoltaiku. Prohlásil, že pokud se to přijme tak je navrhováno, tak se násobně zvýší instalovaná výkon a dodal, že fotovoltaické projekty jsou snad jediné na které vám banky půjčí 100% kapitálu neb je to nepotopitelné - pokryté zákony, že nelze prodělat. Taková fotovoltaika (porovnej s koronavirem) se šíří ne sama od sebe (jako výhodná), ale pomocí dotací od státu (tedy podporovaná) a zároveň ničí ekonomiku tohoto státu resp prosperitu obyčejných lidí.

A tady se hádají lidé jaká opatření proti koronaviru a jak si nezničit ekonomiku. Jestli ten koronavirus nakonec není pako. Kdyby se blbec šířil pomaleji, tak se proti němu nebojuje, resp by na něm někdo mohl vydělávat.

L. Novák 5.4.2020 18:20

ČEZ je potichu proto, že jeho majoritním vlastníkem je stát. Už za Paroubkovy vlády musel ČEZ přijmout závazky na výstavbu tzv. OZE, aby ČR mohla splnit podíl OZE na celkové výrobě elektřiny podle zadání EU. Kdyby ČEZ nebyl nucen tlakem státu pořizovat OZE a především fotovoltaiku za každou cenu, určitě by to nedělal. Takové idioty ve svém managementu neměl a nemá, pokud nebyli dosazeni vládou.

V. Braun 4.4.2020 22:36

"O klimatu se v OSN jedná již 20 let, jak to že to nepřineslo výsledky?" Odpověď je přitom jednoduchá a v článku uvedená, protože následky vyšší úrovně CO2 se plně projeví až za desítky let zatímco vliv potřebných změn by se projevil nyní. Co na tom, že ty následky za desítky let budou stát násobně více, včetně lidských životů, s tím se přece budou muset vypořádat až příští generace.

P. Han 5.4.2020 0:12

Pán je scifista?

P. Rada 5.4.2020 0:54

To není o scifi - to je o lidské psychice která se akutnímu ohrožení dokáže vzepřít ale pozvolné pomíjí i když je to fatálně nebezpečné.

Tu a tam sice sníme o prodloužení vlastního života... ale podívejme se na většinu populace a uvidíme, že pravidelněji upřednostnuje akutní prožitek.... a po nás třeba potopa.

L. Novák 5.4.2020 18:40

Magore senilní, kolik tobě zbývá do konce života? Ty dobře víš že to je tak řádově 10 let...

Jakou ty poneseš odpovědnost za bludy, které hlásáš, když k jejich naplnění nedojde? Žádnou. "Po nás potopa". To je přesně TVOJE alibi, blbe "Rado"!