Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KLIMA: Konferenci nezachránil ani tajfun

climate gate

Ve dnech 11.-22. listopadu 2012 hostila Varšava mezinárodní klimatickou konferenci COP19. Hostitelská země se ale zaskočeným oteplovačům vysmála do obličeje. Současně s konferencí totiž Polsko uspořádalo sympózium o důležitosti uhlí. Už v září se polský premiér Donald Tusk postavil Bruselu na odpor: "Budoucnost polské energetiky je v hnědém a černém uhlí a v břidličných plynech." (1)

Konference proti oteplování? Jakému oteplování? U příležitosti varšavské konference se objevil první billboard českých klimaskeptiků (Plzeňská ulice, u zastávky tramvaje Krematorium Motol, viditelné při cestě od Plzně ve směru na Anděl):

billboard

(Pokud by čtenáři byli ochotni pár tisíc přispět, lze billboardovou kampaň rozšířit. Nemáme bohužel miliony jako Hnutí Duha a dolary od ropných korporacích také stále nikde. Kontakt: klimaskeptik@seznam.cz)

Poláci nejsou sami, kdo se ke klimatickému náboženství Evropské unie otočil zády. Uveďme jen dva příklady.

V Austrálii nedávno vyhrála volby liberální strana Tonyho Abbota. A ihned začala plnit svůj slib, že zruší nepopulární uhlíkovou daň. Ta zlomila vaz předchozí socialistické vládě Julie Gillardové. (2)

Kanada vystoupila z Kjótského protokolu už o vánocích 2011 za konzervativní vlády Stephena Harpera. (3)

Kritické hlasy se objevují i v Evropě. Evropský komisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani v září 2013 britskému listu The Telegraph řekl, že kvůli vysokým nákladům na obnovitelné zdroje EU stojí před "průmyslovým masakrem".

klima billboard 1
klima billboard 2
klima billboard 3
klima billboard 4

FOTO: Podle Páté zprávy IPCC je za roky 1998 až 2012 trend oteplování - 0,05°C až +0,15°C za deset let. Tedy kolem nuly. Za sponzorství billboardu děkuji svému věrnému čtenáři panu Jindřichu V. Inspirováno kampaní amerického think-tanku CFACT.

Tajfun Yolanda

Když se jednání nikam nehýbala, zoufalí oteplovači sáhli k citovému vydírání. Neštítili se k propagandě využít oběti nedávného tajfunu Haiyan (alias Yolanda), který se dne 8. listopadu přehnal přes pevninskou část Filipín. (4)

Šéf OSN Pan Ki-mun řekl: "Viděli jsme, co potkalo Filipíny. Je to naléhavé varování. Příklad toho, jak změny počasí a klimatu ovlivňují nás všechny na Zemi." Jeho poradce Jeffrey Sachs řekl: "Klimatičtí lháři jako Murdoch a Koch Brothers mají na svých rukách více a více krve, protože klimatické katastrofy stojí po celém světě životy." Zástupce Filipín Yeb Sano dokonce vyhlásil hladovku. Prý nebude jíst, dokud státy nepodepíší snižování emisí. Sano věří, že když se zavede uhlíková daň, už nebudou tajfuny.

K těmto pověrám se přihlásily i celebrity jako herec George Clooney nebo autor kultovního "hokejkového grafu" Michael Mann. (5)

Marc Morano, šéfredaktor Climatedepot.com ve Varšavě na tiskové konferenci toto tmářství tvrdě odsoudil. Přirovnal to ke středověku, kdy se věřilo, že krupobití zavinily čarodějnice.

Šéf OSN Pan Ki-mun zjevně nečte ani rady své vlastní klimatické komise. IPCC ve své nedávno vydané Páté zprávě (kapitola 2, část 2.6.3 a obrázek 2.3.4) sama říká, že nemá důkazy (low confidence), že by oteplování vedlo k dlouhodobém nárůstu aktivity tropických cyklón. Totéž potvrzují vědecké studie jako Kubota 2009 nebo Weinkle 2012. (6, 7, 8)

flip

GRAF 1: Dopadá na Filipíny stále více a více tropických bouří? Ne. (7)

Debakl

Ani citové vydírání tajfunem nezabralo a konference skončila krachem. Státy žádné závazky snižování emisí CO2 nepodepsaly. Jen se dohodly, že se jednou dohodnou na časovém rozvrhu dalších jednání. To mohli vyřídit esemeskou a nemuseli pořádat konferenci, ne?

Ve středu jednání na protest opustil blok 132 rozvojových zemí včetně Číny. Trvají totiž na tom, že špatné počasí zavinil Západ a běloši by prý měli posílat rozvojovým zemím odškodné za to, že prší a fouká vítr. Proto diktátoři Třetího světa předstírají, že věří klimatickému náboženství – chtějí bez práce přijít k penězům. (9)

Když ani to nepomohlo, další den začali pro změnu vyvádět zelení aktivisté jako Greenpeace a natruc jednání opustili. Už se nevrátili. Poprvé v historii jednání končila bez ekoaktivistů v hlavním sále. Nikdo je nepostrádal. (10)

Zelení aktivisté se zřejmě obávají, že po skončení klimatické hysterie jim vyschnou dotace. Vždyť i ve výroční zprávě Hnutí Duha vidíme, že největší položkou v jejich rozpočtu je boj proti uhlíku, čili reklamní činnost na podporu uhlíkového byznysu ("projekty čisté energie" 5 milionů Kč). Také myslíte, že by se měli spíše věnovat ochraně přírody? (11, 12)

Nedohledal jsem náklady na varšavskou konferenci, ale ta v Kodani v roce 2009 stála dánskou vládu kolem 40 milionů eur (13). Navrhuji, aby ekoaktivisté a rozvojové země příště trucovali hned od začátku a na konferenci vůbec nejezdili. Pak ji nemusíme vůbec pořádat a ušetřené peníze můžeme dát na něco užitečnějšího.

Reference

(1) Coal fires green anger at UN climate talks (BBC 18.11.2013)http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-24981735

(2) Australia carbon tax: Abbott introduces repeal bill (BBC 13.11.2013) http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-24923094

(3) Canada quits Kyoto pact (CNN 13.12.20110)http://edition.cnn.com/2011/12/12/world/americas/canada-climate-kyoto/

(4) National Disaster Risk Reductin and Management Council of Philippines. NDRRMC Severe Weather Bulletin No. 8 re Typhoon Yolanda.http://ndrrmc.gov.ph/attachments/article/1124/updswb8.pdf

(5) Michael Mann. (Super Typhoon Haiyan: Realities of a Warmed World and Need for Immediate Climate Action)

(6) Fifth Assessment Report. The Physical Basis. Chapter 2.

(7) Kubota et al. Interdecadal variability of tropical cyclone landfall in the Philippines from 1902 to 2005. Geophysical Research Letters 36: 2009

(8) Weinkle J., Maue R., Pielke R. Historical Global Tropical Cyclone Landfalls (Journal of Climate, vol 25, červenec 2012)

(9) Poor countries walk out of UN climate talks as compensation row rumbles on (Guardian 20.11.2013) http://www.theguardian.com/global-development/2013/nov/20/climate-talks-walk-out-compensation-un-warsaw

(10) Green groups walk out of UN climate talks (Guardian 21.11.2013http://www.theguardian.com/environment/2013/nov/21/mass-walk-out-un-climate-talks-warsaw

(11) Komentář Hnutí Duha k odchodu nevládních organizací

(12) Hnutí Duha. Výroční zpráva za rok 2012.http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/prilohy/2013/08/vyrocni_zprava2012.pdf

(13) The Cost of Copenhagen. (Taxpayersalliance.com, Research Note 51)http://www.taxpayersalliance.com/costofcopenhagen.pdf

******************************************************
www.klimaskeptik.cz
Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

Tomáš Macek
25. 7. 2024

Francouzská policie vzala včera do vazby čtyřicetiletého Rusa. Podle prokuratury „dodával...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Bez Ruska a Číny u stolu nebude možné dosáhnout žádného mírového jednání o válce na Ukrajině, řekl...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

Izraelské síly nalezly v Pásmu Gazy těla čtyř obětí útoku Hamásu loni 7. října. Čtveřice byla...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Po poměrně turbulentním bouřkovém období do Česka přichází klidné letní počasí. V následujících...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz