5.12.2022 | Svátek má Jitka


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Vašíček 23.11.2022 12:38

Jaký cíl má mít ten fond na zmírnění následků klimatické změny pro třetí svět? Co se stane, když tyto státy začnou dostávat peníze? Vyvrtají studny a postaví vodovody do vesnic? Přehradí řeky a přesměrují je do suchých oblastí nebo aby zabránily záplavám? Postaví jaderné elektrárny, aby mohly rozvíjet průmysl a lidé nebyly závislí na zemědělství?

Pokud ne, tak jsou to vyhozené peníze. Pokud si tamní vlády nakoupí nová Ferrari a jachty, tak to moc nepomůže.

Peníze se musí investovat do přizpůsobení se změnám. Zajistit, aby i po změně prostředí tam bylo možné žít (ne přežívat).

Proč se tyto státy nesnaží rozvinout i bez vnějších vlivů? Proč nepodporují vzdělanost obyvatel?

PS: Čínu to stojí značné úsilí, aby byla stále považována za rozvojovou zemi. ;-)

A přitom těmto zemím pomáhá významně již nyní. Zkupuje kdejaký tamní důl na vzácné kovy, aby zajistila práci tamnímu obyvatelstvu! :-)

Hlavně dětem. Nejlepší je škola života. Tak se stará i jejich vzdělání.

P. Rada 23.11.2022 15:43

Ten cíl pomoci rozvíjejícím se totiž tkví např. udržitelnosi místního civilizačního života. Tedy aby civilizačně (to znamená při pevném osídlení) ustáli narostlou dynamiku kimatu a mohli s námi dál i surovinově kooperovat. Tedy aby zas doslova neuseli migrovat a migrovat kočováním za stády...... Tak jak to pro neudržitelnost pevných sídel dělali naši společní pradávní předci po zhruba 60tisíc let!

Teprve Holocénní klimatické optimum totiž navodilo dlouhodobé předpoklady pro nárůst bonity půd a tedy pro usídení na opakovaně obdělávaných pozemcích. S optimem klima podmínek ale žel zas začíná být konec.

Nemylte se - i nám potravinvě pomalu začíná zvonit hrana. Celosvětově poklesla s růstem G.W. o 1.2C produkce potravin v důsledku sucha a povodní o 21%. Další mají na svědomí válkychtivci...

Naposledy byl přitom český dolík potravinově soběstačný za Prvé Republiky. Dnes sice produkujeme něklikanásobně více ale jsme přitom zásadně závislí na pohonu celého agrárně-potravinářského systému fosilními zdroji. Přitom i kdyby byla energie prakticky zdarmo, by bez hnojiv na bázi dovozových fosfátů ze zámoří stejně vše zanedlouho kleklo ještě hlouběji než před stoletím... Posléze by se zbytky populace zas museli dát na pochod za stády co dokáží přežít migrováním alespon za řídkou suchou trávou.

Škola života může opravdu být nejlepší. Hodně přitom však záleží jak dobrou má kdo historickou pamět a k tomu i sebereflexi.

L. Novák 23.11.2022 19:42

LŽEŠ, GRÁZLE ZELENÝ!!!Rv Světová produkce ohrožena není a zvyšující se (nepatrná) koncentrace CO2 v atmosféře zvyšuje výnosy všech zelených rostlin, včetně zemědělské produkce.

P. Rada 23.11.2022 23:16

Čím to, že rostoucí koncentrace CO2 zřejmě nestačí a Sahara, střední východ... se nezelená...? Nebo proč to nestačí kompenzovat celosvětové výpadky produkce potravin v důsledku povodní či naopak sucha?

Pokud by jste namísto hulvátství chvílemi více přemýšlel, možná by ta námaha trochu zabolela - ale nebyl by jste tolik za hlupáka.

L. Novák 24.11.2022 0:01

Jsi DEBIL, když kladeš takovéto nesmyslné otázky a píšeš LŽI. !!Rv

O. Vašíček 23.11.2022 21:49

Tomu bych rozuměl. Jen mě není jasné, jak toho chtějí penězi dosáhnout? Budou lokálně podplácet vítr a srážky? :-)

Dobře víte, že lokálně se nic neovlivní. Tak co si za ty peníze koupí?

Peníze jim můžou opravdu pomoci jen tím, že za ně nakoupí vzdělání a technologie. Aby nebyli závislý na přírodním zemědělství.

P. Rada 23.11.2022 23:09

Peníze opravdu mohou být prostředkem na změnu úrovně vzdělanosti a technologičnosti těžby energií... Vše s cílem nastolení ekonomiky méně prostředí zatěžující. Mohou být i zneužité a tak přeci běžné je, že ten ten který je poskytuje, dohodne pravidla jejich používání včetně systému kontrol.

Nejproblematičtějším článkem vždy zůstává člověk. Přesto mám za to, že jiné cesty jak to s rozumem zkusit není. V sázce je podstatně více jak jen jednotlivá procenta s dnešního našeho HDP:

Pokud jde o "podplácení větru a srážek" - tak to zřejmě nepůjde. Klimatický systém v metastabilní situaci ale lze antropogenně reativně snadno rozvrátit podobně, jak lze pohnout s balvanem viklanem - ale běda když už sa převalí... - zpět ho nezvednete.

Tomu převalení balvanu odpovídá v realitě klimatu např. ztráta severní polární čepičky, narušení permafrostu, masivní odlesnění.... Konkrétněji obě polární čepičky spolu-stabilizují proudění vzdušných mas na záladě rozdílných teplot nad povrchy s rozdílným albedem. Viz globální cirkulace ovzduší. Funkčnost toho severního v létě už žel nejspíše nezachráníme (to souvisí a oteplením je +1.5C) a tak v polovině tohoto století enormě vzroste zejména v severních mírných šířkách dynamika podnebí. Ve hře jsou ale i další tuplovaně nebezpečnější scénáře. Nápovědu najdete třeba zde:

https://www.databazeknih.cz/knihy/sest-stupnov-posledne-varovanie-454316