Pátek 7. listopadu 2025, svátek má Saskie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuse

KLIMA KONFERENCE OSN: Jarmark marnosti a planých slibů

Zástupci 200 členských zemí OSN potřebovali na konferenci o klimatu COP27 v egyptském Šarm aš-Šajchu dva dny navíc, aby se v neděli nakonec po 14 dnech dohodli na kompromisním znění závěrečného dokumentu. Výsledek je ale jalový.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zvýhodněny mají být země, které jsou zvláště ohroženy, na což naléhala Evropská unie, psáno v článku.

Tak to by měla být zvýhodněná Jižní Morava. Kvůlivá temu globálnímu teplení - pardon, včil už kvůlivá tej klimatickéj změně - só tam hice a ešče málo vody. Kolik nám macecha naše EU globálně teplá hodí? Asi kulové ...

A že u Fialy nebyla vidět reflexe nepřekvapuje. Jak by mohla nastat u nazelenalého eurohujera, co veřejně říká, že v grýndýlu vidí příležitost?

0 0
možnosti
OV

Eště že té vody moc nepotřebujeme, když tu máme víno. :-)

0 0
možnosti
Foto

P40a65v25e32l 20R45a44d18a

23. 11. 2022 10:13

Víno ale také potřebuje i půdu. Ta ale pro klimaticky narostlou dynamiku podnebí, přes větrnou i vodní erozi, mizí nejvíce právě na té Jižní Moravě. Nebo už to tam neplatí? Nemáte náhodou dokonce zkušenost s "erozí" po tornádu?

https://www.nase-voda.cz/jizni-morava-je-oblasti-n.../

https://www.ctpz.cz/vyzkum/vetrna-eroze-na-jizni-m...

0 0
možnosti
OV

Ne všechny mé příspěvky jsou nutně k diskusi. :-)

Ale ano, máte pravdu. S erozí jak vodní tak větrnou tu bojujeme dlouho. Je to způsobeno několika vlivy. Např. hodně půdy jsou původně spraše, které jsou k tomu silně náchylné. Bez dostatečného obsahu humusu, který by jednotlivá půdní zrna tmelil a absorboval vlhkost by tady byly jen pouště. Bohužel, humusu ubývá, stejně jako živočišné produkce, která je největším "dodavatelem" surovin pro vznik humusu. Stejně tak se zbytky rostlinné výroby spalují v elektrárně nebo se zpracovávají v bioplynkách. Toto vše bývalo kdysi zaváženo zpět na pole. Celý tento systém je provázaný. Co z pole odvezu, tak musím dodat. Základní stopové prvky a živiny se řeší umělými hnojivy a ve správné míře je to OK. Co je problém, jsou právě humózní složky. Ty vyrobit ve fabrice neumíme.

Další vlivy jsou skladba kultur, rozloha a morfologie lánů, atd..

Na všem se pracuje a jsou pro podnikatele v zemědělství doporučení. Jsou vidět i vybudované vodní tůňky, které lokálně mění mikroklima. Někde jsou opět vysázeny větrolamy, atd. Práce je hodně. :-)

0 0
možnosti
VM

Ide aj o to kedy a ako tie spraše vznikli. V dobe ľadovej dosť fúkalo a čo inde vietor zobral to uložil do pomerne slušne hrubých vrstiev.

0 0
možnosti
OV

A navíc bylo sucho a zima. Brrr. Buďme rádi, že je teplo. :-)

0 0
možnosti
Foto

Předpokládám, že půda nezmizí úplně, zas je někde jinde uložena stejně jako sněhová závěj.

0 0
možnosti
Foto

Bezva, synci. na jižní Moravě žijeme už pár let, přežili jsme Turky i Mongoly a dá-li Bůh, i to klima přežijeme u vínečka.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz