27.1.2023 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

KLIMA KONFERENCE OSN: Jarmark marnosti a planých slibů

Zástupci 200 členských zemí OSN potřebovali na konferenci o klimatu COP27 v egyptském Šarm aš-Šajchu dva dny navíc, aby se v neděli nakonec po 14 dnech dohodli na kompromisním znění závěrečného dokumentu. Výsledek je ale jalový.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Zrcek 22.11.2022 18:04

Máte naprostou pravdu. Jestliže máte změřené 3 nebo 4 body v minulosti a chcete z nich zkonstruovat predikci pro budoucnost, tak jste prognostik. Samozřejmě se můžete trefit, ale nevíte, jestli se trefíte i příště.

Jestli něco opravdu platí, pak to, že se příroda obecně nechová lineárně. Klidně mohou hodnoty začít klesat a alarmisti to vyhodnotí jako nástup nové doby ledové. A ideologové přidají, že za to může člověk a jeho neodpovědné chování. Ve středověku takhle fanatici masírovali lid, že konec světa se blíží a můžou za to jejich hříchy. A pak jim slíbili nebe, pokud ovšem odkážou svůj majetek církvi.

Za současnou paniku hodně můžou vědci. Jednak měření klimatických faktorů převyšuje o mnoho řádů četnost z minulých století a navíc jsou mnohem přesnější, takže výsledky se nedají jednoduše srovnat. A konečně se naměřená data zasazují do předem zkonstruovaných schémat, takzvaných modelů. Jeden z prvních byl hokejkový graf (hockey stick graph). I současné modely mají tendenci predikovat katastrofu bez ohledu na výsledky měření.

Bohužel se to pak učí mládež. Ta je masírována ne přímo od autorů měření, ale prostřednictvím zobecněných dat s patřičně okořeněnou ideologickou omáčkou. A my se pak divíme vzrůstu depresí a stavů úzkosti.

Nemá cenu pitvat detaily. Krásně to napsal už Karel Havlíček Borovský: "Báby viděly znamení na nebi a všude: prodávaly staré sukně, že soudný den bude. Báby viděly znamení na nebi a v dírách, slyšely potopu světa hučet ve všech škvírách."

J. Kalina 22.11.2022 9:19

je pravda, že Bursík byl za nás v tom Egyptě a že je poradcem na ministerstvu životního prostředí? Je li tomu tak, tak platí to co jsem zde napsal už několikrát. Už není třeba strany Zelených, Jsou totiž všude,

Jako se říká, že budu volit komunisty, jenom nevím z jaké strany, tak nyní stačí dosadit do věty zelené. Snad je dokonce dobře, že ani netušíme jak jsme v hajzlu.

V. Kuhaj 22.11.2022 10:20

Tedy ono je to spíš smutné, co jste napsal, ale: ;-D!R^

R. Langer 22.11.2022 15:00

Ale to jsou komunisti. Zachrání svět (světový mír), i kdyby z toho byla taková válka, že nezůstane kámen na kameni. ;-)

M. Šejna 22.11.2022 8:46

Tak prý oteplování může za sucho. Ti blbové politici netuší, že nejsušši období byly doby ledové a nejvlhčí doby teplé.

Včera byla na ČT reportáž z jakési výstavy o cestách Hanzelky a Zikmunda po Africe. Součástí výstavy jsou jejich fotografie z různých míst Afriky a porovnání těchto starých fotek s fotkami současnými ze stejného místa. Většina porovnání byla "dříve poušť - dnes oázy palem nebo plantáže ".

V. Mertan 23.11.2022 11:43

1* P. Šejna niekedy ma prevapujete.

J. Rejzek 22.11.2022 8:36

Je správné pomáhat zemím, kde lidé trpí. Je to vlastně povinnost a všechna náboženství k tomu nabádají. Co však není povinnost bohatých, je se za své bohatství stydět a chudobu jiných brát na svá bedra. Jsme bohatí, protože tvrdě pracujeme a to celá rodina. Máme se lépe, protože nenecháme naše děti dospat a vláčíme je za tmy do jeslí a školek. Máme třeba dvě zaměstnání a přes to si nedovolíme mít hodně dětí. Přelidněnost a lenost je hlavní důvod chudoby v postižených zemích. Závěr konference měl znít" více práce a méně dětí"

K. Křivan 22.11.2022 11:43

Není správné pomáhat zemím, kde přemnožení lidé trpí. Jinak vše ostatní je naprosto správně ! R^

R. Langer 22.11.2022 12:01

Není správné pomáhat zemím, kde lidé trpí přemnožením. Tak je to správně. ;-)

J. Zeman 22.11.2022 7:56

Poseděli, popili, po nějaké době se zase rádi viděli ... a aby se neřeklo, tak nějaký závěr vyplodili. A to vše kvůli asi devíti procentům světových emisí, které se jen přesunou do Asie, odkud budeme vše dovážet místo toho, abychom to vyrobili lokálně s možná menšími dopady na životní prostředí při výrobě a ušetřili tak emise z dopravy. Rozvinutý západ páchá sebevraždu v přímém přenosu. Průmyslový rozvoj přenechává asiatům. Myšlenkově se nechá převálcovat pevně věřícími muslimy, které houfně dováží. Co zbyde? Hluboké zelené lesy jako v době předindustriální. Zelení budou konečně spokojení. A svět se nezboří.

V. Chrastina 22.11.2022 16:35

Přesně tak, pane Zemane!!V

M. Krátký 22.11.2022 7:51

Poručíme větru, dešti, kdy má pršet a kdy vát - tak soudruzi tohle už známe ze školy v 50tých letech a furt nic - asi je to nesmysl - jako všechno ostatní, co vymysleli rudí blbečkové !!!!!! A teď si na to ještě za naše peníze dělají konference - jdu blejt velebnosti !!!!!!

P. Rada 22.11.2022 8:02

Poroučení větru dešti nesmysl pravidelně je. Něco jiného se ale nyní děje. Lidé rozvrátili a rozvracejí vratký klimatický systém. To lze udělat relativně snadno právě pro jeho malou vnitřní stabilitu (ledové polární čepičky, metan pod permadrostem...) a hlavně skrze přebujelou lidskou chtivost.

Konkrétně dnes a denně spotřebovává v průměru kdejaký čech s fosilních zdrojů už více jak stonásobek toho s čím vystačili jeho prarodiče a chce víc a víc a víc...

"Jdu blejt velebnosti".

V. Hošek 22.11.2022 8:26

Ti co křičí dejte nám peníze se stále množí a množí.

"Jdu blejt velebnosti"

J. Rejzek 22.11.2022 9:30

Nežli připustím ,že jsem chtivej a vinen, tak prosím o několik odpovědí. Co je s těmi čepičkami, ta na jihu se zvětšuje. Není to jako se slavnou ozonovou dírou? Jak se dostal metan pod permafrost? Jak se do této půdy dostali mamuti a jiná zvířata? Jak to, že se v dnes pustých krajích tito obři uživili? Když tam bylo dosti vegetace pro obrovská stáda býložravců, muselo tam být tepleji. Kdo to oteplování tehdy způsobil? Je výraz permafrost -věčně zmrzlá půda správný? Nemělo by se to opravit na občas zmrzlá půda? No a potom , když ta půda zamrzá a rozmrzá, proč se tak dělo i dobách, kdy člověk nemohl tento proces ničím ovlivnit?.

Tak to bych rád věděl velebnosti!

V. Kuhaj 22.11.2022 10:25

Dobře vy!R^

M. Gróf 22.11.2022 11:12

Krásný text, díky. Věcně mi to ale přijde jasné - ono nejde o to, že by vyšší průměrná teplota byla horší pro planetu/přírodu - pouze způsobí posuny podnebných pásů a tím průšvih pro lidstvo, které si nepřipouští proměnlivost životních podmínek, ale chce je mít pořád stejné, aby se nemuselo stěhovat a měnit své zvyky.

I. Schlägel 22.11.2022 12:01

Souhlasím s Vámi. Ohledně metanu pod permafrostem, řekl bych, že se tam ocitl zcela přirozeně, vzniká ve větší hloubce.

L. Novák 22.11.2022 12:25

Metan je přirozenou součástí koloběhu uhlíku v přírodě a vzniká rozkladem organických zbytků živých organizmů v prostředí s omezeným přístupem kyslíku (anoxické a anaerobní rozkladné procesy) podobně, jako vzniká v bioplynových stanicích. Příroda produkuje obrovské množství metanu odjakživa a "boj proti metanu" je typickým projevem neznalosti až naprosté idiocie těch, kteří jej vyhlašují. !!:-/

J. Hajský 22.11.2022 10:04

Pane Rado píšete:

"Konkrétně dnes a denně spotřebovává v průměru kdejaký čech s fosilních zdrojů už více jak stonásobek toho s čím vystačili jeho prarodiče a chce víc a víc a víc..."

Odpověste pane Rado upřímě: Vy byste tak chtěl žít jako vaši prarodiče? Například bez internetu? Kam byste psal ty svoje výblitky, abych použil váš slovník.

V. Kuhaj 22.11.2022 10:24

Ano! Zelená banda svými ideologicko aktivistickými zásahy rozvrací vratký klimatický systém, a jestli ji někdo nezastaví, tak ho nakonec taky úplně rozvrátí. Svatá pravda, pane Rado!

R. Langer 22.11.2022 12:04

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku, lžeš, jako když Rudé právo tiskne! ;-€

O. Vašíček 23.11.2022 11:41

Planeta je striktně uzavřený systém (přesněji s vnějším zdrojem energie) a je metastabilní. Tzn. umí si poradit s různými vstupy a přejde do jiného "stabilního" stavu. A že těch změn v tom "křehkém" systému v minulosti bylo. Např i dopady velkých meteoritů. Měly katastrofické účinky na existující organismy. Systém se opět stabilizoval a přizpůsobivé organismy jej opět využívají.

Jestli jsou tyto stavy vhodné k životu, je vidět všude kolem nás. Jestli je v daný okamžik "pohodlný" pro nějaký druh, to je už otázka. Pro lední medvědy by více vyhovovala studenější planeta. Pro velbloudy teplejší.

Tím, že je to ale uzavřený systém, tak to znamená, že voda se z něj nikam neztrácí, uhlík, jakožto základní prvek koloběhu života, se taky nikam neztrácí. Ba co víc, kolik ho v minulosti bylo součástí živých organismů? Vždyť vápencové masivy vznikaly biologickou cestou. Stejně tak uhlí, ropa, metan. Kolik uhlíku je nyní vázáno v biomase? Kolik jej bylo vázáno v minulosti? Není nyní uhlíku v přírodě spíše málo?

Klima není stabilní a ani nemůže být. Takže vznik sušších nebo vlhčích oblastí, kde to bylo stovky let jinak je přirozené. A snažit se to "konzervovat" je vyhazování peněz. Stejně jako eliminovat následky změn výstavbou nových domů v záplavové oblasti za zničené.

F. Navrátil 22.11.2022 7:44

Klimatická konference, na kterou se účastníci ze všech koutů světa slétli v letadlech a na které se pořádají recepce obžerství, přinesla velký pšouk. Hlavně se v záři světel a vánku klimatizace žvanilo o záchraně klimatu a u mísy kaviáru o pomoci hladovějícím.

P. Rada 22.11.2022 7:50

Ano těch letadel bylo nemálo a leckdo tam zřejmě i "žvanil".

Zkuste to ale porovnat s mírou turisticky-rekreačního leteckého provozu kde "žvanění" u "kaviáru" v zímořských destinacích leckde už ohražených proti hladovějícím v okolí..., je dokonce průběžným jevem.

M. Krátký 22.11.2022 7:55

rudej pošuku zalez s těma kecama a už nevylejzej !!!!!!

F. Navrátil 22.11.2022 8:21

Pane Rado, turisté nelétají do zámořských destinací zachraňovat svět, jak to činí nenažraní a prolhaní politici.

V. Kuhaj 22.11.2022 11:57

Tedy pane Rado, vás číst, to by si člověk hned zazpíval: "Již vzhůru psanci této země, již vzhůru všichni, jež hlad zhnět!" Víte vůbec, že turismus je v těch vámi zmiňovaných "zámořských destinacích" často jediný příjem, ze kterého se tam financuje potravinová pomoc pro ty nejchudší? Víte o tom, že tito "nejchudší" jsou třicetiletý chlap který neví, jak vypadá lopata, a desetiletý fracek, který umí střílet z kalašnikova a přesně ví, kdo je jeho nepřítel, kterého je potřeba vyhubit? Jděte už s těmi vašimi socialistickými žvásty někam!

P. Čech 22.11.2022 8:00

Zatímco letadla těch žvanících vesele spalovala kyslík a přispívala tak k záchraně klimatu. Pomoc chudým postiženým zemím? Ty chudé postižené země se nejvíce podílejí na těch klimatických změnách. Zejména nekontrolovaným rozmnožováním lidské populace. Socanské konferenční kecy, jako obvykle.

R. Meišner 22.11.2022 7:27

emise naopak porostou--jsme přece v energetické válce s Ruskem---a výsledek je, že lidé budou pálit vše, co jen trochu hoří. -----------jinak s tepletou planety nenaděláme vůbec nic, to si lidstvo hodně fandí,--ostatně průměrná teplota na Zemi cca 15 stupńů není nic moc, a pár stupňů navíc by se hodilo. hladina moří se zvedla za posledních sto let o několik centimetrů--a v posledních letech začíná ledu v Antarktidě opět přibývat. o tom se oovšem na klimatických konferencích nedozvíte. 8-o