Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KLIMA: Když tají rampouchy, ale i racionalita

diskuse (56)

Chtěli jste si jet zalyžovat a jste naštvaní, že to až na pár uměle zasněžovaných areálů nejde? Dějí se horší věci! To když se například klimatologové podepíší pod katastrofický scénář, který politikům hraje do karet.

V Česku byl loňský rok nejteplejším v historii měření průměrné teploty na našem území (od roku 1961, tedy za 53 let). Zároveň byl i nejteplejším rokem od začátku každodenního globálního měření (od roku 1880, tedy za 134 let). Děsivé? Vůbec ne. Jak na Neviditelném psu s využitím řady odborných pramenů shrnul Vítězslav Kremlík, rozdíl teplot je tak malý, že se nedá odlišit od statistické chyby. Údajné „rekordy“ tedy nelze dokázat. Letošní zima je bez sněhu, ale takových zim už bylo…

A navíc jde jen o úhel pohledu. Že si nezalyžujeme, je sice smutné, ale zase ušetříme za topení. A je to i otázka časové perspektivy. 53 nebo 134 let je jen mrknutím oka, a to jak z hlediska dějin českých, tak i z hlediska dějin světových – a co teprve z hlediska věčnosti. Klima totiž není stabilní, co svět světem stojí. Tak třeba během tzv. středověkého klimatického optima (zhruba mezi lety 800–1350) bylo v Česku asi o2 °C tepleji než dnes. Zjistil to historický klimatolog Jiří Svoboda, který analyzoval asi 1200 historických pramenů včetně 700 kronik. Tehdejší společnosti to nejen vůbec nevadilo, ale dokonce prosperovala. Teplejší pe rioda spadá do období budování gotických katedrál.

Mnohem děsivější než nedostatek sněhu je politické zneužití teplotního výkyvu. Podle „prodavačů apokalypsy“ to má být první vážnější projev globálního oteplování. Prý je to přírodní „bič boží“ – trest za rozmařilost, se kterou lidstvo chrlí do ovzduší skleníkové plyny. A teprve tady to začíná být skutečně vážné. Kvůli teplotní anomálii totiž tají nejen rampouchy, ale i objektivita, racionalita, nezávislost a další odborné ctnosti některých klimatologů.

Vědci – slouhové politiků

„Vědci v oblasti životního prostředí stále více hledají důkazy, které podporují jejich ideologii, místo aby hledali pravdu,“ shrnul loni začátkem prosince v The Times prominentní britský vědecký publicista Matt Ridley. Jako jeden z příkladů „předpojatosti a korupce“ vědeckého bádání uvedl právě humbuk kolem loňského výkyvu teploty. Světová meteorologická organizace (WMO, což je údajně vědecký orgán) vydala tiskovou zprávu, podle které byl rok 2014 nejteplejším za celé století. „Předpokládaná teplota ale bude jen jednu setinu stupně nad teplotou v roce 2010 a dvě setiny nad teplotou v roce 2005 – zatímco statistická chyba je jedna desetina stupně,“ píše Ridley. „Skutečný vědec by proto řekl: ,Letošní rok asi nebude významně teplejší než rok 2010 nebo 2005.‘“

Podle Ridleyho byla tisková zpráva WMO pečlivě načasována – byla zveřejněna jen pár dnů před tím, než v Limě začala konference OSN věnovaná klimatické změně. Vědci z WMO se tedy neváhali zapojit do čistě politické hry, čímž samozřejmě přestali být vědci. A navíc aby to číselně vycházelo, WMO „znovuanalyzovala“ celkem pět datových teplotních souborů. Česky řečeno přepočítala měření tak, aby vyšel katastrofický scénář, který politici v Limě potřebovali.

Ochlazení je vlastně oteplení?

Nebylo to zdaleka poprvé. V roce 2014 byla WMO usvědčena z účelového „dolaďování“ datových souborů. Starší teploty „ochlazovala“ a novější „ohřívala“ tak, aby to potvrzovalo neprokázanou teorii o globálním oteplování, které prý vyvolal člověk. Příkladem je třeba teplotní řada z města Rutherglen v australském svazovém státě Victoria. Původně naměřené ochlazení o 0,35 °C tu bylo změněno na oteplení o 1,73 °C. „Své ideologické předsudky by vědci měli nechávat přede dveřmi laboratoře,“ shrnuje Ridley.

To všechno tady ale už bylo. Vzpomínáte na aféru Climategate? V listopadu 2009 vyplavaly na světlo světa e-maily, ve kterých se vědci z britské Klimatické výzkumné jednotky radili, jak různými statistickými „triky“ zmanipulovat naměřená data. Ta totiž bohužel neprokazovala nárůst globálních teplot, tak jak si představovali.

Že letos není venku bílo, by nás nemělo příliš překvapovat. Ale že se klimatologie nenápadně roztavila v politickou ideologii, je prostě katastrofa.

Autor je redaktor webu www.g.cz

LN, 21.2.2015

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

dtt Ditta Stein
24. 7. 2024

Britská armáda musí být do tří let připravena vést válku proti „ose převratu“, kterou tvoří Rusko,...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Rusko stáhlo všechny své válečné lodi z Azovského moře, uvedlo ve středu večer ukrajinské...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Zrušení zaručené minimální mzdy v soukromých firmách schvalují ve čtvrtek senátoři. Když to projde,...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Dojednáno, schváleno. NBA oznámila podpis lukrativního jedenáctiletého kontraktu s třemi...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz