30.11.2023 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

KLIMA: Kam se podělo oteplování? Zpráva krčí rameny

Modely tvrdí, že za většinu oteplení může člověk. Po zjištění, že tyto modely nedovedou vysvětlit, proč se patnáct let neotepluje, důvěra OSN v tyto modely stoupla z 90 na 95 procent.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Dvořák 9.10.2013 13:45

Re: Zprávy IPCC nejsou slovo Boží.

Kdy už proboha přestanete s tím vaším ustáleným klimatem? Kdy to bylo? Klima se mění neustále. Teď žijeme v chladném období v němž se neustále střídají doby ledové s dobou meziledovou. Člověk se musí přizpůsobit nebo vyhyne... Za posledních deset tisíc let (doba meziledová) lítala teplota nahoru a dolu mnohem rychleji i bez CO2 a člověka ... MD

M. Šejna 9.10.2013 13:42

pane Pecko,

zeptejte se přímo pan Kremlíka. S ním vedu ohledně jeho popírání AGW už dost dlouho spor, a mnohdy dost vyhraněný. Jenže pan Kremlík zároveň moc dobře ví, že jsem se ho vždy zastal, pokud psal o nesmyslném boji alarmistů proti klimatu. 

A když už jste tak chytrej, tak mi najděte jakýkoli můj text, ve kterém bych se alarmistického běsnění ohledně jejich boje proti klimatu zastával. Takový text nenajdete.

Jinak já nemám potřebu se dostatečně vyhraňovat proti tunelu spojenému s bojem proti AGW. Tak daleko ještě nejsme, aby nějaký kádrovák Pecka rozhodoval o tom, zda jsem dostatečně aktivní ve vyhrańování se. 

Přimonínáte mi kádrováka, který by nejradši zakázal Darwinovu teorii přírodního výběru jen proto, že tuto teorii zneužili nacisté pro hlásání svých rasistických teorií. Vy byste nejradši zakázal teorii AGW jen proto, že ji zneužili zelení fanatici.

V. Novák 9.10.2013 13:41

Zrovna rýže moc ropy nevyžaduje. Traktory se do bažiny,

ani umělé, moc nehodí. A přesazovat sazeničky se musí taky povětšině ručně.

Na výrobu umělých hnojiv potřebujeme hlavně energii a suroviny. Ropa to, kupodivu, není. Spíše fosfátů se možná začne nedostávat. Třeba ještě budeme těžit usazeniny z rybníků, kam jsme si je spláchli ze všech těch arielů dočista dočista.

A především - oteplení znamená lepší zemědělství, ochlazení zemědělskou krizi.

P. Joch 9.10.2013 13:38

Re: Pane Kremlíku

Pane Šejna, předpokládám, že 0,22C je změna za posledních 15 let.

Pokud je to 15letá změna, tak její projekcí se do konce století oteplí o 1,24stupně. Proč IPCC upustilo od projekcí trendů jako u slavné hokejky a místo toho nám teď tvrdí, že mají bezvadné matematické modely, které tvrdí, že se oteplí o 6stupňů?

Oteplování nepopírá ani pan Kremlík, jen se snaží zpochybňovat zprávy IPCC, které třeba pan Metelka bere jako bibli svatou.

V. Novák 9.10.2013 13:27

Ono Eriku Thorvaldsonovi nezbylo než být kreativní.

Jeho vrahounského tatínka vypověděli i s celou rodinou z Norska, Eríka pro jednu vraždu z Islandu na jakýsi ostrůvek, poté pro druhou vraždu i odtamtud - a dál na západ bylo jen Grónsko. V Americe byli "skraelingové" - a těm se z neznámého důvodu nelíbilo, když je Norové vraždili a navíc jich bylo víc. A v rónsku se jedna rodina udržet nemohla, takže musel sehnat další osadníky - a tak zapojil PR a marketing.

Na druhou stranu je fakt, že v  jeho době se v Grónsku dalo i po vikingsku, tedy zemědělsku, žít, což skončilo s koncem klimatického optima a obě norská osídlení (vikingové končí r. 1066 smrtí Haralda Hardrady u Stamford Bridge, proto norská, ne vikingská) postupně vymřela. Nevíme přesně jak, ale hezký to sotva bylo. U nás tou dobou povstali husité - a grónští Norové se nejspíš požrali navzájem.

M. Pecka 9.10.2013 13:26

Pane Šejno,

víte, pokud by to byla pouze akademická debata, bude se odehrávat pouze na stránkách odborných časopisů a nás obyčejné smrtelníky nezasáhne ani náhodou. Jenže celá tato kauza, ať se otepluje vlivem člověka nebo přírodními důvody, je velmi brutálně používána jako důvod k obřímu tunelování veřejných prostředků, které nemá ve světě obdoby. A o tom sepodle mě má mluvit, neustále upozorňovat na lumpárnu tohoto kalibru a tomto smyslu šířit osvětu. Pro vás však vyhozené miliardy jsou zřejmě ničím proti obraně jakési "vědecké pravdy". Proto je zřejmě zbytečné, podle vašich slov, 100x denně opakovat, že nehodláte proti lumpárně bojovat. Právě v tomto se od sebe lišíme. Vás jsem totiž skoro nikdy neviděl(nečetl) se vyhraňovat proti tomuto tunelu, ba právě naopak. Vždy stojíte pevně a neochvějně na straně alarmistů a vždy tak nějak opomenete se proti jejich alarmistickému boji vymezit. Pro mě jste alarmista jak Brno, vážený!

P. Rada 9.10.2013 13:18

Re: Zprávy IPCC nejsou slovo Boží.

Nevím jestli pan Zeman ví, že podstatou obživy lidstva je spíše jak ta pšenice - rýže. K tomu aby se obojí dalo dnes takto intenzivně pěstovat je pak třeba ustáleného klimatu a ropy. Jak k obdělávání - tak na výrobu umělých hnojiv, pesticidů, herbicidů...

Pan Zeman si ale může tržně vybrat - bud jezdit - nebo jíst... tedy zatím. Doposud ale není známo žádné tech řešení pro situaci, jakmile se ropa stane nedostupná. Někteří se toto dilema snažili a snaží alespon na čas vyřešit válkami. O řepku se ale co vím bojuje jen ústně právě tak jak předvádí třeba pan Zeman.

M. Šejna 9.10.2013 13:03

pane Pecko

Pokud jste nepochopil, že nehodlám bojovat proti klimatu, tak to ukazuje na Vaši neschopnost číst a pochopit psaný text. Já nemám povinnost 100 krát denně opakovat, že nehodlám bojovat proti klimatu, aby to pochopil i pan Pecka.

Pokud jde o vymezování se vůči lidem, tak se vymezuji proti ignorantům, co popírají globální oteplování. To je ale úplně něco jiného, než se vymezovat proti lidem, kteří odmítají šílenosti kolem OZE a kolem alarmistického boje proti klimatu.

Pokud budete brát globální oteplování jako realitu, ale budete odmítat zbytečný a nákladný boj proti oteplování, nebudu mít potřebu se vůči Vám vymezovat.

Pokud budete popírat AGW a klimatology označovat za podvodníky, budu se proti Vám vymezovat.

Už jste pochopil ten rozdíl?

R. Gramblička 9.10.2013 12:32

Re: máte pravdu, pane Grambličko

jsem rád, že se v tomhle shodneme.

kromě toho mám zato, že adaptace na teplejší klima nás bude stát míň, než by to vyšlo na chladnější. Asi budu muset oželet lyžovačky, ale tím déle budu moct chodit do přírody

M. Pecka 9.10.2013 12:04

Re: zkuste reagovat na to, co píšu

"Pokud jde o OZE, tak to se probouráváte do otevřených dveří. Můj postoj k blbnutí politiků ohledně "boje proti klimatu" je tu všeobecně známý."

To tak asi ve vašem případě není, pane Šejno. Váš převládající postoj je na 100% alarmistický a o tom, že máte rád teplíčko, se tak často nezmiňujete. To jen tak občas, naokraj. Za to se velmi vehementně a arogantně vymezujete proti lidem, kteří si, jako já, kladou už tisíce let známou a stále platnou otázku:"Cui bono?" Vymezujete se vůči lidem, kterým vadí zbytečné vyhazování stovek miliard za nesmysl, jenž se jmenuje zkratkou AGW. A když si jen tak náhodou odpovíte na výše uvedenou otázku, zjistíte, že i ti vaši skvělí klimatičtí vědci svůj prospěch v tomto boji nacházejí(granty, poradci politiků, apod.)

M. Šejna 9.10.2013 11:43

zkuste reagovat na to, co píšu

a neplácat nesmysly o jiných věcech.

Hokejkový graf je graf vývoje teplot za posledních tisíc let. Ten graf je zpracován na základě kombinace proxy dat a skutečně naměřených teplot. Rukojeť hokejky je z proxy dat, čepel (tedy posledních asi 100 let) je z naměřených teplot. Čepel Mannovy hokejky nikdo z popíračů a klimaskeptiků nezpochybnil. Spor se vede o "rukojeť", tedy o proxy data. Takže hokejka vůbec neřeší posledních 15 let a já netuším, proč ji zmiňujete.

Lineární trend jsem si "vycucal" ze statistiky. Víte, co to je statistika? O té 110 procentní odchylce byste se mohl rozepsat víc. Vždycky mě totiž popaví, když si někdo ve snaze nachytat jiného, nadělá do vlastních kalhot.

Pokud jde o OZE, tak to se probouráváte do otevřených dveří. Můj postoj k blbnutí politiků ohledně "boje proti klimatu" je tu všeobecně známý.

J. Václavíková 9.10.2013 11:38

Re: Pane Kremlíku

Neboli vám je všechno vlastně fuk, ale potřebujete na to články, které jsou mimo realitu. To je ovšem v pořádku, protože vám je realita fuk.

M. Šejna 9.10.2013 11:32

Re: pane Křivane

jistě, ten samý kreativní Viking viděl na obloze podivná světla. Podivná světla viděl i v hlubinách moře. Takže pokud věříte v to co viděl Viking, pak věříte v UFO, a pak věřte i v zelené Grónsko.

Viking samozřejmě nepřiplul k pobřežnímu ledovci, protože pobřeží Grónska je většinou bez ledu. Teprve vnitrozemí má mocný ledovec.

P. Zeman 9.10.2013 11:29

Re: Pane Kremlíku

Výkyvy klimatických změn teplot snad tady nepopírá nikdo, ale srovnejte si hokejkový graf, jenž jste nám vy, oteplovači, předkládali před pár roky s tím, co nám teď tady píšete o nějaké lineární změně (data nebudu prověřovat, je mi fuk, odkud jste si to vycucal - navíc máte v vámi dodaných zdrojích až 110% odchylku, takže jakou asi mají vypovídající hodnotu?).

Tady jde spíš o to, zdali máme skutečně blbnout s OZE do té míry, že se ekonomicky zruinujeme bez ohledu na to, že vliv člověka na současné klima je asi tak průkazný, jako je neprůkazný :-P.

M. Šejna 9.10.2013 11:25

Richarde

zkuste si to najít na internetu. Pro tentokrát Vám ale pomohu. Níže uvádím počet překonaných  teplotních rekordů z posledních 10 let v Praze Klementinu:

2013 - 8 rekordů, 2012 - 8 rekordů, 2011 - 4 rekordy, 2010 - 9 rekordů, 2009 - 7 rekordů, 2008 - 4 rekordy, 2007 - 10 rekordů, 2006 - 6 rekordů, 2005 - 6 rekordů, 2004 - 6 rekordů.

Poslední rekordní minimum bylo v Klementinu zaznamenáno 1.září 1998.

P. Zeman 9.10.2013 11:15

Re: pane Křivane

Jasně. Kreativní viking připluje k ledovci, zjistí, že je to země celá pokrytá ledem a pojmenuje ji "zelená země". Zmást ty hnusné imerialisty je třeba, bo tak je to spravne a tak to ma byť! :-D

M. Šejna 9.10.2013 11:13

trochu jste to popletl, pane Lenci

Chyba byla bojovat proti růstu CO2, protože to je opravdu devastující položka v rozpočtech a přitom nám CO2 vesele stoupá dál, jako dřív. Vědci v tom ale nejedou. Ti jen popsali realitu a označili "viníka" oteplování.

Boj proti oteplování formou omezování produkce CO2 bych považoval za správný krok, pokud by to fungovalo. Jenže ono to vůbec nefunguje. EU řeší omezování produkce CO2 tím, že energeticky náročnou výrobu přesouvá do Asie. Takže Evropa snížila emise, ale Asie je díky tomu zvýšila.

L. Křivan 9.10.2013 11:10

Re: pane Křivane

Asi ne. V Lednici nejspíš měli lednici,  to je sklep s ledem, asi na pivo. Ale Gronsko bylo opravdu zelené.

M. Šejna 9.10.2013 11:06

máte pravdu, pane Grambličko

ani já nemám zájem přispívat na boj proti oteplování. Přispívat hodlám na přizpůsobení se teplému klimatu.

M. Šejna 9.10.2013 11:04

Pane Kremlíku

já tedy opravdu netuším, kde Vy popírači berete informaci, že se už 15 let neotepluje. Podle údajů z teplotních řad to totiž není pravda. Níže uvádím oteplení za posledních 15 let (údaje vycházejí z lineárního trendu):

+0,22°C (UAH), +0,14°C (GISS), +0,11°C (HaDCRUT4), +0,10°C (NOAA).

Je zajímavé, že Vy - popírači oteplování - jste vždycky zpochybňovali způsoby výpočtu globální teploty z dat pozemních stanic. Vždy jste tvrdili, že pouze satelitní měření jsou správná. Z tohoto pohledu, asi kouzlem nechtěného, vykazuje největší trend oteplení za posledních 15 let právě satelitní řada UAH, jejímž autorem je známý klimaskeptik Roy Spencer.

Takže celý Váš článek, pane Kremlíku, je o ničem. Nejprve sdělíte, že se neotepluje (což není pravda), a poté napíšete sáhodlouhý článek, který se tomuto neexistujícímu neoteplování věnuje.

R. Gramblička 9.10.2013 11:04

Re: Dobrá, neotepluje se,

No paráda, to si zalyžuju, jen aby i dosti sněhu bylo

R. Gramblička 9.10.2013 10:56

hergot, Kremlíku

nemusíte se tady pořád opakovat, už je to tu váš snad třetí článek na to samé téma.

Mně je putna, zda se otepluje či ochlazuje, hodlám se přizpůsobit, ale nehodlám se podílet na šílenostech na snižování CO2 ani na dalších nesmyslných monstrakcích. Kéž bych se od nedobrovolné podpory nesmyslů mohl odstřihnout, ale nemůžu. (Bez toho, že bych se stěhoval tam, kde se (zatím) neblbne)

M. Šejna 9.10.2013 10:48

pane Křivane

Grónsko se jmenuje "zelená země" asi podobně, jako se jmenuje jistá obec na jižní Moravě názvem LEDNICE.

P. Zeman 9.10.2013 10:15

Re: Hloupý Zemane,

Ve Vidlákově, jako vy ;-). Na rozdíl od vás náš státeček nepovažuji za pupek světa a etalon GO :-P

P. Boublíková 9.10.2013 9:49

Re: Dobrá, neotepluje se,

No, samozřejmě, že padly... http://zpravy.ihned.cz/c1-54692970-mraziva-noc-padlo-75-teplotnich-rekordu-kvilda-zamrzla-v-36-5-c

P. Boublíková 9.10.2013 9:47

Re: Dobrá, neotepluje se,

Jestli máte na mysli záporné teplotní rekordy z Klementina, tak těch už se asi nedočkáte - Praha (stejně jako jiná velká města) je "tepelný ostrov", vzduch tam prostě ohřívají vytopené budovy.

Našel jste někde údaje z metereologických stanic třeba někde na horách a ani tam nepadly za posledních 25 let žádné záporné rekordy?

L. Křivan 9.10.2013 9:37

Re: Dobrá, neotepluje se,

Tahle zima má být nejstudenější od roku 1941. Dočkej času jako husa pekáče !

L. Křivan 9.10.2013 9:36

Re: Teplotní rekordy ?

Od kdy se měři ?  Průměrná teplota kolísá. Její perioda je několik století. Delší, než jak se měří teplota v Karolinu. Proč  se Grónsko jmenuje Grönland ? Zelená země ? A proč tu historicky nedávno byla doba ledová ? A před ní tropy ?

Pokud nějaký vliv člověka na podnebí existuje, pak musíme snížit počet lidstva. Alespoň na desetinu aby to něco možná přineslo.  

R. Tesařík 9.10.2013 9:30

Re: Dobrá, neotepluje se,

Plno je kolik?? Ano, v tv hlásili, s vyvalenýma očima, že u Hojzingrů v kotelně.

P. Lenc 9.10.2013 9:29

Jo pravda

a obří kšeft holt nejdou nikdy dohromady.A přiznat po té hospodářské devastaci která díky těmto "vědcům" nastala, že to byla chyba, to bychom chtěli moc.