27.5.2022 | Svátek má Valdemar


KLIMA: Kam mizí racionalita?

4.2.2019

O světě, v němž hysterii přebíjí ještě větší hysterie

Trumpova Amerika je vděčné téma. Nelze nevidět narcismus, úlety i chaotičnost prezidenta, to, co leckomu připomíná hysterii. Média zase nadužívají válečné výrazy jako bojovat, zastavit či zachránit a fandí opozici. Zásadní problém se ale ukazuje, když opozice vystupuje ještě hysteričtěji, bojovněji a narcistněji. Pěkně to ilustruje nová, zbožňovaná a nejmladší členka Kongresu Alexandria Ocasiová-Cortezová (29). Třeba tím, na co u nás upozornil web iDNES. Na otevřený dopis kongresmanek Ocasiové-Cortezové a Pingreeové společnostem Facebook, Google a Microsoft.

Co ti informační giganti udělali strašného? Krom toho, že pěstují monopolní praktiky? Krom toho, že sociální média šíří populismus? Jenže obě kongresmanky zajímá to, že sponzorovali konferenci LibertyCon, na níž – hrůza – jeden z přednášejících popíral globální oteplování. Toto je vytočilo. V otevřeném dopise vyzvaly ony společnosti, aby takové akce už nefinancovaly, jinak by se podílely na šíření dezinformací.

Je to banální událost, leč ilustruje zásadní věc: svět, kde se ve jménu liberalismu (dotyční se z nejasných důvodů, ale umanutě označují za liberály) do boje proti hysterii nasazuje ještě větší hysterie a skrz naskrz neliberální příkaznictví.

Co je to za svět, kde skeptický postoj ke globálnímu oteplování je vytěsňován coby šíření dezinformací? Nelze vyčítat politikům, že nejsou odborníky na klima či statistické vyhodnocování dat. Ale měli by znát aspoň základy západní civilizace položené před 3000 lety na Krétě. Vědět, co je to hypotéza. Že ve světě racionality, kritického myšlení a svobody se každá hypotéza testuje, podrobuje oponentuře. I když vše nasvědčuje tomu, že zánik dinosaurů byl způsoben dopadem asteroidu, stále je to jen hypotéza. A totéž platí pro změnu klimatu.

Kdo chce tyto souboje myšlenek či hypotéz zakazovat, byť ve svaté válce proti Trumpovi a populismu, sám připomíná spíše džihádisty. To oni pod přísnými tresty zakazují popírání jednoho boha a jeho proroka.

LN, 1.2.2019Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!