24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

KLIMA: Je CO2 skutečně tím viníkem oteplování Země?

Klimatický model, ve kterém zásadní vliv emisí skleníkových plynů (kromě vodní páry) na globální oteplování prezentuje Mezivládní panel pro změnu klimatu IPCC , český Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i. i drtivá většina sdělovacích prostředků je zcela dominantní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Hraj 2.12.2022 8:22

Provařeným čím? A popíračem čeho?

B.L. nepopírá GO. Říká jen, že to není problém č.1 (asteroid, který vše zničí) a že způsob, jakým se proti GO "bojuje" je idiotský, nesmírně drahý a bez jakýchkoli výsledků (i toeretických).

P. Eliáš 2.12.2022 7:24

Dobrá pitomost. :-)

J. Kalíšek 2.12.2022 2:54

Něco do debaty. Udělejte si kafe, je to dlouhé. Stojí to ale za shlédnutí.

Petr Pokorný: Současná klimatická změna v perspektivě posledních staletí a tisíciletí.

https://youtu.be/Hd67EMWFKek

V. Braun 2.12.2022 2:07

Šíříte tady klasický fake news, většina vědeckých modelů ze sedmdesátých let predikovala oteplování.

https://skepticalscience.com/ice-age-predictions-in-1970s-intermediate.htm

V. Braun 2.12.2022 2:05

S vodní párou se samozřejmě v modelech počítá, zejména jako s prvkem pozitivní zpětné vazby, která vliv skleníkových vlivů zesiluje. Vzhledem k malému podílu emisí vodní páry člověkem není ovšem vodní pára považována za antropogenní prvek. Jak jst eautore přišel na to, že se s vodní párou neuvažuje?

L. Kuča 2.12.2022 1:22

Jasné, tedy alespoň si myslím, že chápu, kam tím míříte - jakože to, že nevyskočí měřená teplota vzduchu do hyperboly je způsobeno tím, že něco se uloží do skupenského tepla, něco do pohybu vzduchu, a přirozeně, čím je vyšší teplota zemského povrchu, tím také vzroste množství tepla vyzářeného do vesmírného prostoru - což je asi jediná položka, kterou můžeme definitivně odepsat, a pravděpodobně ji bude možné i s nějakou rozumnou mírou nepřesnosti zhruba spočítat a je fyzikálně limitovaná.

Nicméně mi to nedá nepoložit otázku: Co tedy s tou zbývající energií? Rychlost proudění vzduchu nemůže růst donekonečna a pokud je zbrzděna srážkou vzdušných proudů, opět se mění na zjevné teplo. Mohlo by se snad transformovat do zafixované potenciální energie, pokud by neustále něco někam přemisťovalo (a to už by tam také zůstalo). S vypařováním je to stejné - v atmosféře by neustále rostlo množství páry, ovšem jen dokud by relativní vlhkost nedosáhla všude 100%. Kondenzací se skupenské teplo zase uvolní. Takže to vypadá, že tyto efekty mohou plnit jen funkci krátkodobého úložiště. Snad by argument mohlo zachránit tání pevninských ledovců - máme ovšem přehled o množství ledu z předindustriální éry či ještě lépe starších dat? A za takto vytyčených podmínek bychom museli očekávat, že led bude téměř a výhradně pouze tát, aby vykompenzoval chybějící 'růst růstu', apozice prakticky není dovolena, protože jiné mechanismy nám s tím mnoho nepomohou. Je tomu skutečně tak? (To není řečnická, já to fakt nevím.) Pokud tedy vůbec má tání ledovců dostatečnou kompenzační kapacitu, znamenalo by to, že po jejich úplném rozpuštění dojde k divokému, prakticky kataklyzmatickému růstu teploty? Vážně nepůsobí protisměrně žádný zpětnovazebný mechanismus?

J. Vintr 2.12.2022 1:21

Největší kravina je ta o skleníkovém efektu a oteplování, způsobeněm lidmi produkovaným CO2. Výše je článek, jak před necelými padesáti lety vědci zase strašili globálním ochlazováním. A chtěli kvůli tomu například zakazovat auta se spalovacími motory...

L. Metelka 2.12.2022 0:17

Pro úplnost - Cílek není klimatolog, ale geolog...

P. Rada 2.12.2022 0:12

Oba respektovaní odborníci? Jak asi kdo a v čem. Pro mě je Pokorný odborníkem na znejistování v klimatické problematice.

Osobně jsem totiž zažil jeho přednášku k vývoji klimatu, kde hned úvodem sdělil, že si o budoucnosti musí posluchači udělat obrázek sami a do poslední chvíle cca hodinového projevu svůj slib opravdu dodržel.

Hlavní náplní totiž bylo sdělování toho všeho kde ve vývoji klimatu podle něj ještě panují nejistoty a průběžné míchání jevů lokálních s globálními. Neváhal se přitom otřít i o Grétu a Klause jako by byly jejich postoje v důsledcích sice krají ale oba adekvátní.

Korunu slibu věcně nesdělit postoj k budoucímu vývoji G.W. nasadil pak tím, že dal posluchačům závěrem s vážnou tváří na výběr, at si obrázek co je asi klimaticky čeká udělají sami s informací mezi publikacemi Kremlíka (https://www.kosmas.cz/knihy/255729/obchodnici-se-strachem/) a knihou týmu odborných autorů kde za statě o klimatu odpovídali klimatologové Cílek a Ač a kol. (https://www.luxor.cz/v/1527618/vek-nerovnovahy-klimaticka-zmena-bezpecnost-a-cesty-k-narodni-resilienci).

Vše vyznělo tak jako by měli posluchači pravdu hledat pěkně sami. V tom, že při porzumění problematice záleží i na míře osobní vzdělanosti, kterou by se zájemci sami měli snažit rozvíjet, s ním souhlasit lze.

Postoj, že správnou odpověd je třeba hladat právě někde mezi těmito dvěma uvedenými publikacemi, byl už pro mě jen vrcholem ve výsměchu k vědní serioznosti při poznání klimatického vývoje a navíc výsměchem k popularizační odpovědnosti člověka placeného s celospolečenských prostředků.

L. Novák 2.12.2022 0:11

;-D Šejna dělá pokroky. Ještě nedávno na NP tvrdil, že VODNÍ PÁRA NENÍ PLYN! Takže zdravím ekšperta klimatu Šejnu a jeho odbornou erudici! :-P

L. Metelka 2.12.2022 0:01

OK. Máme zjevné teplo. To způsobí, že se někde vypaří voda - a zjevné teplo se nám transformovalo na latentní teplo. Nebo zjevné teplo vede k poklesu tlaku a to vyvolá proudění vzduchu - tedy transformace na kinetickou energii. Případně konvekce a výstupné pohyby - a máme transformaci na potenciální energii. V atmosféře jsou ty transformace běžné a probíhají ve velkém měřítku. Nemusí to být vždy jen v podobě zjevného tepla.

L. Kuča 1.12.2022 23:55

Asi budu působit poněkud natvrdle - ale o co jde? Jakože se ta tepelná energie přemění na elektrickou, pohybovou nebo na gama záření či něco jiného? Vždyť je to forma energie s nejvyšší mírou entropie a poměrně neochotně už se transformuje jinam. Nebo nějaká transformace v opačném směru? A co vlastně vysvětlí ono 'přerozdělování energie'? Omlouvám se, v tomto vážně nejsem zběhlý, ale mám obavu, aby to nebyly opět takové ty teorie vysvětlující jakýkoliv výsledek - tedy bezcenné. Chápu, že to není úplně téma pro poměrně malé a zkratkovité pole diskusních příspěvků.

P. Han 1.12.2022 23:51

Hm. V původním článku píše 300 W/m2, v odpovědi AŽ 1000 W/m2 za slunného dne. To, na co se odvoláváte vy, není z článku doc. Pokorného, ale z jeho rozhovoru s jakousi redaktorkou. Ta formulace bude spíš její...

L. Kuča 1.12.2022 23:44

Předpokládám správně, že mělo jít o pokus o vtip .... ?

L. Kuča 1.12.2022 23:43

No, musím připustit, že tu (ne)slavnou hokejku to také úplně nepřipomíná a růst evidentně začal už v době, kdy utilizace fosilních paliv byla nepatrným zlomkem současné spotřeby. No jo. Docela zásadní věc přehlédnu. Ovšem uprostřed toho přetahování zájmových skupin začínám pochybovat prakticky o jakémkoliv výkladu, protože mám pocit, že lidí, kterým jde o pravdu a ne o kšeft nebo 'ideologické vyžití', je naprosté minimum.

L. Metelka 1.12.2022 23:29

Vy si fakt myslíte, že neexistuje žádná vlastní dynamika klimatického systému? Žádné přerozdělování energie? Žádné transformace mezi různými typy energie?

L. Metelka 1.12.2022 23:26

No to je zase blbost..

L. Metelka 1.12.2022 23:22

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ladislavn-metelka-tezky-omyl-docenta-pokorneho

J. Ganaur 1.12.2022 23:22

Souhlas!R^:-)

J. Ganaur 1.12.2022 23:19

Bože, to je kravina!Nebo ironie?8-o

J. Ganaur 1.12.2022 23:17

To sice míří nahoru (nejsem popírač klimatických změn), ale nekoreluje se spalováním uhlí a uhlovodíků lidmi!A o tom to je!!!:-)

D. Černý 1.12.2022 23:17

Asi se ohřívá jen severní Evropa. Větrné elektrárny zpomalují západní proudění, které odděluje teplý jih od studeného severu. A tak častěji vane vítr z jihu, anebo ze severu a ten přivádí teplý vzduch na druhé straně pólu. Jižní vítr není o 2°C teplejší ale o 10°C a víc.

Stačí vypínat větrníky v době mírného větru, aby západní proudění mohlo pokračovat. A oteplování zmizí úplně zadarmo.

P. Han 1.12.2022 23:16

A tady to zase máte z opačného konce.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-pokorny-odpoved-jirimu-kopackovi-na-text-pohadky-jana-pokorneho-o-sumave

Pokorný se zaměřuje se na úlohu rostlin v distribuci sluneční energie a utváření mezoklimatu, Kopáček je spíš hydrobiolog. Je možné, že se pánové nemají rádi, nicméně oba prošli Akademií věd a oba jsou respektovaní odborníci. Co vás přimělo se přiklonit zrovna a právě ke Kopáčkovi, netuším.

P. Rada 1.12.2022 22:45

Pokud očekáváte od kohokoli přesnost - "otravně" dbejte především na sebe a to ohledně co možná jednoznačnosti pokádané otázky. Např. kde přesně leží ony dnes údajně "pusté končiny"? Byl by alespon odkaz? Nebo mám hádat aby jste se mohl posmívat, že jsem neuhádl o čem s celé velké skupiny chobotnatců sníte...?

Obecně mohu odpovědět jak dlouhodobou křivkou glob teplot tak faktem, že před nástupem čtvrtohot permafrost neexistoval a to právě pro situaci sycení atmosféry CO2 na úrovni dnešní (400ppm) a vyšší která přetrvávala po celé třetihory. Muselo tedy jít o nálezy s období čtvrtohor.

Mamuti a jejich předchůdci v té době po planetě migrovali zejména v průběhu ročních změn na velké vzdálenosti za relativně řídkou stravou po celé miliony let. Během řady glaciálních cyklů které se opakovaly zhruba po stotisíciletí se pak pohybovali na ještě na rozsáhlejším teritoriu.

Pokud jde o situaci nálezu s rozmrzající půdy pak typuji na oblasti dnešního polárního kruhu kde ale i dnes může být potenciál relativně úživné vegetace. Obecně totiž platí, že objemější a zavalitější organismy teplokrevníků mají až násobně nižší měrnou spotřebu energie než jejich zmenšené podoby a proto mohou spíše přežívat v nehostinějších oblastech kde jim navíc tolik nevadí potravní konkurence.

Ohledně teplot v polohách ČR: ..."V dobách ledových se zvětšovaly kontinentální ledovce, zasáhly až k pohraničním horám na sever území dnešní ČR; teplota klesla na –2 až –3 °C, Čechy pokrývala tundra s ostrůvky černé tajgy. V meziledové době se na území ČR pohybovaly průměrné teploty kolem 6 – 10 °C, přirozeným prostředím byl smíšený les."...

https://leporelo.info/ctvrtohory

https://en.wikipedia.org/wiki/Interglacial#/media/File:Ice_Age_Temperature.png

L. Metelka 1.12.2022 22:26

A napumpujete jednou a pak můžete jezdit po různých nákupech jak chcete, pumpičku už nikdy potřebovat nebudete,,,

L. Kuča 1.12.2022 22:23

No, ona jsou hlavně bezpečnostní kritéria úložišť jaderného odpadu strašně přepálená a tudíž i úměrně tomu strašně předražená. A tak je to skoro se vším okolo JE. To je pak snadné argumentovat nákladností jaderných zdrojů, jejichž stabilitě nesahají "renewables" ani po kůži patě. (I když ve skutečnosti je za tím směs iracionální radiofobie + manipulace ze strany některých vykuků, kteří vycítili velké zisky.) Pokud začnu terorizovat výrobu, provozování a recyklaci technického zázemí Občasných Zdrojů nesmyslnými požadavky, jistě se mi taky podaří učinit jejich provoz ještě dražším, než je dnes.

L. Metelka 1.12.2022 22:21

Nevíte. Možná dojedete, možná ne.

P. Novotný 1.12.2022 22:19

Abyste mohl dojet na nákup, potřebujete si pumpičkou napumpovat kolo. Při cestě do obchodu už pumpičku nepotřebujete. Bez pumpičky na zažátku ovšem do obchodu nedojedete.

L. Metelka 1.12.2022 22:15

Ne. Jak máte model validovaný, můžete na minulá data zapomenout, už je na nic nepotřebujete.

P. Novotný 1.12.2022 22:13

Na validaci modelu jsou potřeba minulá data & validovaný model simuluje budoucí klima ==> na simulaci budoucího klimatu jsou potřeba minulá data.