22.1.2022 | Svátek má Slavomír


Diskuse k článku

KLIMA: Hlavní překážkou jsou ekoaktivisté

Hnutí Fridays for Future žije v jakési virtuální realitě, ve které za neřešení emisí CO2 mohou jacísi „politici“. Ve skutečnosti hlavní překážku jsou ekoaktivisté, kteří desítky let blokují bezemisní jadernou energetiku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lukavsky 26.9.2019 19:50

"pro fanatika teoreticky vůbec žádný problém pozměnit přesně vytypovaný gen třeba tak, aby to nikdo zprvu nepoznal - ale zastavilo to možnost existence jakýchkoli dalších jeho generací třeba jen vzhledem k barvě pleti...." už jste se přihlásil o Nobelovu cenu? Za takový objev v genetice by Vás určitě neminula. Měnit gen aby to nikdo nepoznal - to je bomba. A je to i slušný balík! A výlet do Stockholmu, večeře v ceně! Neváhejte! J.L.

J. Lukavsky 26.9.2019 19:43

"zastavení zmiňované mašinérie by v nejlepším případě vedlo k návratu k životnímu stylu jejich pradědečků," No Vy jste se snad zbláznil! Chcete říci, že by šli okopávat brambory či řípu motykou, tahat vodu ze studny rumpálem, sekat dříví do kamen sekyrou, chodit pěšky.... a podobné nesmysly? Přeci jim MUSÍ zůstat všechno pohodlíčko, mobily, TV, práce u PC v klimatizované kanceláři.... ale to vše naprosto eko- a klima- příznivé, bezodpadové a hlavně ZADARMO. Hákovat 12 hodin za kus žvance rukama jako pradědeček? Ani nápad! J.L. end

J. Pokoutný 26.9.2019 17:18

Řekl bych, že nejenom. U nás se totiž výrazně rozmohl princip NIMBY (ne na mém dvorku), který veškeré plošně významnější stavby blokuje, kvalitně vyprojektovanou spalovnou počínaje a JE konče. Neadoruji Čínu, ale tam by problémy vesnice s něčím podobným velice brzy skončily přesídlením VŠECH do Vnitřního Mongolska, v lepším případě do připravených jednotných domů. :-P

J. Vintr 25.9.2019 23:46

Mladí sice "začínají vzdorovat zaběhané mašinerii extenzivního růstu", ale budou vzdorovat jen do té doby, než jim někdo řekne, že to zastavení zmiňované mašinérie by v nejlepším případě vedlo k návratu k životnímu stylu jejich pradědečků, v tom horším případě do jeskyní. S tím, že v obou případech se takto neuživí všíchni a někteří budou muset z kola ven.

Co se týká toho vzdělání, tak nedostatek obecné vzdělanosti dělá z člověka snadno manipulovatelného blba, který se nedokáže zorientovat ve světě kolem sebe. Příkladem je třeba mnohokrát zmiňovaná Greta.

L. Novák 25.9.2019 23:07

O fanatickém ;-O blbovi s nickname "Rada"... Rv

M. Prokop 25.9.2019 21:19

" P. Rada 25.9.2019 14:11 Fanatický odpor proti čemukoli je o fanatičnosti."

A Rada je o Radovi. :-P

P. Golich 25.9.2019 20:30

JE prý stagnuje podle Rady, ale proto letos dosáhl instalovaný výkon aktivních reaktorů historického maxima. Jadené elektrárny nejsou drahé, pouze se dají draze stavět. Na českém rozhlasu je pěkný rozhovor s paní Drábovou a pan Wagner zcela přehledně rozepsal na oslu do tabulky náklady jak na stavbu včetně nákladů na provoz. Problém s výstavbou má USA, EU a pak černé díry v zemích s korupcí se zahraničním dodavatelem. V Rusku a Číně se staví vše včas a za dohodnutou cenu+-, přesto nároky na bezpečnost jsou stejné jako v USA nebo EU. Problém je, že zelení aktivisté používají demagogii s poukazem na havárie, které zkomplikovaly v USA a EU povolovací řízení a navíc se platí neúměrná částka provozních nákladů na nesmyslné pojištění. S dodrbaným finančním modelem elektrárny hinkley point na mě nechoďte. Reaktory III+ nejsou prodělečné už jenom z toho důvodu, že mají vyšší výtěžnost na kilogram paliva než starší typy, mimo jiné. Ještě by to chtělo vystavět JE IV generace v Blahutovicích, bydlím nedaleko a strach nemám.

J. Ganaur 25.9.2019 20:29

Ropa se nachází pod "žulovou"Skandinávií.Odtamtud jí berou Norové.

J. Ganaur 25.9.2019 20:26

Čekají naše potomky těžké časy.To mě připravuje o klidné stáří, abych parafrázoval GT-čko.Za našeho mládí se tak označovaly nadupané auťáky.

J. Ganaur 25.9.2019 20:23

A všichni se uvařili.

J. Vintr 25.9.2019 20:21

Nejde o tu psychicky postiženou dívku, ale o to, co je schopná svým fanatismem spustit. Když si od ní dnes politici nechají nadávat a ještě tomu tleskají, co se stane příště? Budou plnit její rozkazy?

J. Ganaur 25.9.2019 20:18

To je omyl, Země byla stvořena 4004 let před naším letopočtem.Hájek to opsal z údajů z bible.;-D

P. Rada 25.9.2019 20:15

Ano - genetika to je opravdu jakési scifi dneška a v některých ohledech se už realizuje - jindy to nevyjde...

https://zoommagazin.iprima.cz/priroda/spatna-zprava-komari-mutanti-selhali

P. Golich 25.9.2019 20:15

Nepotvrzuje se nic. Asi máte na mysli jednostránkové výcucy ze správ IPCC, no ty jsou hnůj. Samotný numerický model je zatížen chybou a stejně tak i výsledky experimentů, které se nad ním provádějí. Navíc modely IPCC nejsou validované dodnes, protože to ani není v lidských silách.

J. Ganaur 25.9.2019 20:15

Je to všechno jinak.Viz minulost, klimatické změny byly, jsou a budou.

P. Golich 25.9.2019 20:12

Některým lidem ten CO2 zatemňuje intelekt. Ti si potom pletou růst technologický s růstem spotřeby a nechají pro domělé dobro zemřít lidi.

P. Rada 25.9.2019 20:10

Nenávisti postižený Nováku nech si přidrzlosti a hloupé pomluvy pro blízská dobře placená setkání s psychiatry.

Něco na té extrémní zátěži mladých které jsme ve zblázněném světě připravili o budoucnost ale je:

https://luxor.cz/popularne-naucna/vsichni-zijem-v-blazinci--218270/

P. Rada 25.9.2019 20:00

"Všechno" jinak nejspíše nebude.

Můžeme sice spekulovat, že dnešní znalosti fyziky a všeho co je na ní postavené jsou mylné - ale to by se nevyplnovaly i její předpovědi které ukazují vysokou koreaci s realitou.

Už před stoletím např Arrhenius odvodil s vlastností radiačně aktivních plynů vliv na teplotu při zdvojnásobení koncentrace CO2. V té době jen netušil, že se to může reálně stát. Dnešní precizní modely jeho výpočty potvrzují.

Od zprávy IPCC před 30lety se takto jen dál vše potvrzuje a podle imisí upřesnují scénáře. Scénaře nyní tak neblahé, že to u leckoho s odpovědných/postižených může až navodit racionalizační fantazie typu "všechno je jinak".

https://www.novinky.cz/pocasi/511507-klimatolog-pred-30-lety-se-vedcum-smali-ze-prehaneji-ted-se-scenare-naplnuji.html

P. Rada 25.9.2019 19:44

Nevím jaký jste Vy ročník a co jste o problematice klimatu věděl když Vám bylo zhruba 15 až 18 let. Imise v té době už přesto započaly své zhoubné dílo. Přesto typuji, že jste maturitu zvládnul. Takových lidí je ostatně mnoho. Na druhou stranu je mizivě těch kteří vědí do čeho civilizace pro svou fosilní závislost dnes jde a co se s tím dá reálně dělat. Také jsem maturoval v době kdy u nás vrcholily imise síry ale o rizicích CO2 jsem v té době nevěděl prakticky nic (měl jsem naivně za to, že CO2 pohltí vegetace..) a doted pro skluz v poznání nevím jak jednoduše a bez ztrátově proces klimatické změny zpomalit, zastavit či dokonce zvrátit.

Přes matematicko-maturitně měřenou úspěšnost klasického vzdělání nyní dochází v naší zemi k jevům se kterými si společnost vůbec neví co počít. Zkáza lesů na temenech kopců nížin je mnohým asi málo výmluvným mementem. To přesto, že o působení skleníkových plynů se sice ví už století ale vážně se alespon mezi vědci o GW uvažuje až posledních asi 30let od vydání prvé zprávy IPCC. Školní výuka s dopady na sucho až desertifikaci jako reality dneška prakticky nepočítá ačkoli to jsou zásadní okolnosti které nastupující generaci budou dál dlouhodobě limitovat a možná více jak kouření, alkohol či dokonce drogy se kterými si společnost rovněž neví rady.

Nnení tedy divu, že si to dnešní mladí spontálně připomínají a začínají vzdorovat zaběhané mašinerii extenzivního růstu který je připravuje o budoucnost.

Lehkovážnost až ignorivání dopadů s jakým i Vy upřednostnujete klasické vzdělání oproti reflexi akutních celosvětovým problémům mi proto přijde až zarážející ve smyslu postoje at si mladí pořádně natlučou na nevědomosti o našich dluzích k životnímu prostředí - jen když si "mejdan na dluh" ještě co nejvíce součastníci u koryta užijí.

J. Dvořák 25.9.2019 18:22

Přitahování pozornosti k ekologickým potřebám společnosti, tak jak se proto obětují studenti a žáci, je zároveň odvádění pozornosti od kvality a výsledků jejich výuky a studia. Dovolí si teď vláda a parlament pokračovat v úvahách o povinné maturitě z matematiky (o programování nemluvě)?

L. Novák 25.9.2019 17:21

Klimatická změna. Co když je vše jinak? ;-)

https://youtu.be/oIFNhcznyNE

P. Grigar 25.9.2019 17:21

..ano, to neznámé prostředí se jmenuje "tržní prostředí deformované dotační politikou".

P. Grigar 25.9.2019 17:17

pane Rado, energie z tzv. obnovitelných zdrojů se na současné produkci podílí cca.1,7%. Zkuste si zjistit a spočítat, jak velkou plochu tyto zdroje zabírají a jak velkou pochu by zabraly, v případě navýšení jejich podílu na 50% při zachování současné spotřeby.

P. Grigar 25.9.2019 17:10

..v odpoledních zprávách jsem zachytil reportáž o plánované výstavbě vodních nádrží a už jsou problémy, už to někomu vadí, už bude chybět orná půda a lesy. Že se na orné půdě nastavěly solární elektrárny, průmyslové zóny, že nám "přítel lesa" kůrovec sežral na co přišel... to už je detail, to nikomu chybět nebude. Ale bude se blokovat stavební řízení, a bude se platit výpalné ve formě různých studií, samozřejmě jen od posvěcených firem..

P. Grigar 25.9.2019 17:02

"S růstem spotřeby energií živých organismů totiž mimo jiného klesá jejich natalita a už jen tento proces vede k populačnímu omezování".

PaneRado, spotřebou energií u živých organismů v tomto případě není myšlena elektřina či fosilní paliva, ale výhradně přeměna energie v živých organismech, zjednodušeně energetický přísun v potravě, nutný pro zachování životních funkcí organismu. Myš/velryba...

L. Novák 25.9.2019 16:53

Oslavujte CO2. Zakladatel Greenpeace kritizuje zelené radikály

http://jdem.cz/fe8345

;-)

P. Grigar 25.9.2019 16:50

..kam na ty bláboly chodí? Ty pravopisně správné a myšlenkově i větně rozvité má z brožurek, ovšem jak začne mastit s/z, i/y... to už je on sám.

J. Ganaur 25.9.2019 16:19

A já blb si chtěl pořídit tohle:

https://www.cerpadla-ivt.cz/cz/tepelna-cerpadla-zeme-voda-plocha

40W by mi asi nestačilo, což?

J. Kombercová 25.9.2019 15:46

Jedna taková myslitelka nedávno bědovala nad tím, jak ničíme Zemi, která už existuje 2019 let.

L. Novák 25.9.2019 15:36

Přesně! Lháři Radovi už žádné seriózní argumenty nemá smysl předkládat...