25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

KLIMA: Globální změna

Tak si to představte! Sedíte v mistnosti a poblíž vás kamna, vafky, nebo elektrický radiátor - v provozu. Ohříváte vy tato zařízení, nebo jste ohříváni? Podle klimaalarmistů je první možné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Kučerová 24.1.2020 0:11

;-D!!

P. Grigar 24.1.2020 13:18

..no, já bych to zkusil, ten experiment má cosi do sebe. Mordyje, kde tak narychlo seženu sklenici? ;-€

F. Houžňák 23.1.2020 9:01

Ó nikoliv. Vy tu Strahlungslehre neboli vědu o záření špatně chápete. Krátce řečeno, vy (resp. váš povrch) vyzařujete fotony (nosiče energie) směrem na všechny strany, tedy i k tomu radiátoru, ty naň dopadají a zvyšují jeho teplotu (tedy bezprostředně jeho povrchu a vedením to jde dál). Vlnová délka a tedy energie vámi vyzařovaných fotonů je dána Planckovým zákonem a vyzařovaný výkon na jednotku plochy je dán Stefan-Boltzmannovým zákonem (viz Google: planck/stefan boltzmann zákon/law/gesetz a nějaký odkaz z té přehršle, co na vás vykoukne, třeba Wikipedia, nejlépe pak englická) a závisí na čtvrté mocnině (absolutní) teploty a jakési konstantě, celkový vámi vyzařovaný výkon je pak ještě dán vaším povrchem, tedy jeho velikostí a "šedostí". Chcete-li svůj výkon zvýšit, prolezte někde komínem. To samé platí pro ten radiátor. Pokud je teplejší než vy, je energie jeho fotonů (jak špička, tak i integrál) vyšší a tudíž vám předávají víc energie než vy radiátoru. Ale do prostoru záříte oba. To samé platí i pro vaši sklenici a vůbec pro všecko ve známém vesmíru. Myslel jste to asi dobře, ale provedení bylo i pod toho nejmalinkatějšího psa. Musíte ještě studovat, to se doporučuje, než někoho začnu poučovat.

L. Písařík 23.1.2020 18:13

Nelze vyzařováním tepla tělesem o nižší teplotě zvýšit teplotu tělesa o vyšší teplotě. Nic jiného jsem nenapsal. Tak praví první termodynamický zákon.

F. Houžňák 23.1.2020 20:33

No, to máte sice pravdu, ale já jsem nic takového netvrdil. Jenom si to přečtěte. Já za to nemůžu, že mi podsouváte nějaké výroky, které jsem neučinil, a pak s nimi udatně bojujete. Já za to taktéž nemůžu, že neovládáte fyziku záření ani v těch jejich nejprimitivnějších rysech. Radím vám, najděte si nějakého fyzika a on vám to vysvětlí, že mám pravdu. A vy jste tedy názoru, že Stefan-Boltzmannův zákon neplatí a že fotony emituje pouze teplejší těleso? A jak to to těleso pozná, že je teplejší, a jakým mechanismem tu emisi zastaví? Povídejte, nestyďte se, svět a Nobelův výbor na vás hledí.

L. Písařík 23.1.2020 22:58

Přečtěte si prosím původní názor na který jsem reagoval. Jinak sbohem, na vyučování si najdte někoho jiného.

F. Houžňák 24.1.2020 6:47

Dyk jo: "No, když sedíte vedle zapnutého radiátoru, tak ho ohříváte, a on vás taky ohřívá, ale víc. Na to už před lety přišli pánové Stefan a Boltzmann." Tedy konstatování fyzikálního faktu. No a vy jste z toho nějakým podivným myšlenkovým postupem odvodil, že popírám termodynamiku, a já jsem se vám snažil vysvětlit, že tomu tak není. Trocha toho vyučování by vám neuškodila, řekl bych. Najděte si toho fyzika, Bildung hilft, ungemein.

L. Písařík 24.1.2020 11:36

Yes, sir.

J. Vintr 23.1.2020 9:04

Vy ho v žádném případě neohříváte, jen díky menšímu tepelnému spádu chladne ten radiátor o něco pomaleji.

F. Houžňák 23.1.2020 9:11

Pravdu samozřejmě nemáte. Přečtěte si to, co jsem napsal panu Písaříkovi, a zkuste nad tím přemýšlet. I ty integrály si můžete zkusmo přepočítat. Znáte-li nějakého fyzika, vyptejte se ho, on vám to přístupnou formou vysvětlí.

A. Hrbek 23.1.2020 2:11

Dovoluji si připomenout některá fakta.

Studie „Meze růstu“ vyšla v roce 1972 a byla doplněna studií „Překročení mezí“ v roce 1992. Kdyby autor příspěvku Meze růstu skutečně četl (česky nevyšly), tak by zjistil, že tam nejsou katastrofální prognózy (podle autora, že lidstvo v roce 2000 bídně skončí, že bude bez vody, bez jídla, bez energií a bez čistého vzduchu) ale několik modelové scénáře jak by probíhal vývoj některých globálních veličin za zcela různých předpokladů. Nejde tedy o předpověď zkázy, ale o upozornění na některé nepříznivé tendence.

Pomocí modelů jsou za různých předpokladů ukázány vývojové tendence základních globálních ukazatelů (zdroje, populace, potrava, průmysl, znečištění) v období 1900 až 2100. A ať jsem hledal, tak jsem ani u jednoho z modelů nenašel, že by například nebylo jídlo. Ale našel jsem výrazné upozornění na růst znečištění. A kupodivu na to řada vlád, zejména pokud jde o SO2 a pevné částice poměrně rychle reagovala. K největšímu nedorozumění čtenářů dochází, díky neznalosti textu, u neobnovitelných zdrojů. Tam jsou v analýze ukázány limity za předpokladu, že nadále potrvá současný růst spotřeby a že se neobjeví nová naleziště. A současně ukazují, že s rostoucím HDP na hlavu klesá u řady materiálů tempo spotřeby na hlavu, tedy na význam materiálové a energetické náročnosti.

Pokud jde o detaily, tak: Průměrná koncentrace CO2 v ovzduší byla v roce 1960 cca 310 ppm, odhad MR pro rok 2000 cca 380 ppm a v současné době je cca 400 ppm. Světová populace v roce 1970 byla cca 3,6 mld., odhad MR pro rok 2000 cca 6 mld. v současné době je 7,7 mld. Měření teploty vzduchu se na území ČR děje standardním způsobem na cca 400 meteorologických stanicích. Statisticky významně potvrzuje od roku 1960 systematický růst teploty.

A. Forman 23.1.2020 6:42

Proč lžete ? Kniha vyšla v českém překladu pana Moldana.

A. Hrbek 23.1.2020 7:41

Naučte se slušné věcné diskusi.

Kniha Meze růstu nebyla v češtině vydána. Něco málo o tom vím, protože na překladu samizdatu jsem s Viki Vavrouškem spolupracoval. Spolupracovali na tom i Miloš Zeman protože toho zajímaly použité forresterovské dynamické modely a Bedřich Moldan.

Vydáno bylo až Překročení mezí v roce 1995.

Kniha Meze růstu výrazně pozitivně ovlivnila jak vědeckou frontu, tak širokou veřejnost a dokonce i některé komunistické plánovače, například Lubomíra Štrougala a část SPK. Lubomír Štrougal si dokonce v roce 1983 vyžádal , aby byla vypracována Zpráva o stavu životního prostředí. Ta přispěla k tomu, že v roce 1985 přistoupilo Československo k Úmluvě o snižováním emisí síry a dokonce i začalo s rozsáhlou výstavou odsiřovacích zařízení.

A. Forman 23.1.2020 8:13

Nemoralizujte - tuším v nákladu do 500 kusů. Ano, byla šířena samizdatem, ale rozhodující je, že v češtině vyšla.

J. Lukavsky 23.1.2020 7:37

"u neobnovitelných zdrojů" doba kamenná neskončila proto že by došel pazourek. Člověk našel lepší materály jako měď, bronz, železo, hliník, plasty.... Vyčerpáním ropy se straší už hodně dlouho, její zdroje se ale spíš rozšiřují. USA ropu dováželo, teď jí vyváží. Problém ale je v množení lidí v nerozvinutých a nerozvinutelných zemích. Ty nejsou schopny se ani uživit, natož jít nahoru. Bída dělá bídu a peníze dělají peníze. Kdyby těch žebráků bylo pár milionů tak to Evropa a USA zvládnou stimulovat, ale 3,5 miliardy? To nezvládne nikdo. J.L. end

J. Lukavsky 23.1.2020 7:46

Ta hrůzná koncentrace CO2 (zřejmě obdoba plynu Zyklon B) tj. 400 ppm = 0,04% = 0,0004 dílu. Ale to by asi trklo i absolventa pomocné školy, tak se operuje s těmi hrůznými 400 ppm. Ale bez CO2 by neběžela fotosyntéza, nerostly by brambory a nebyl by kyslík. Kdysi v historii Země byly teploty i CO2 mnohem nižší i mnohem vyšší a matička Země se točit nepřestala. J.L. end

R. Vacek 23.1.2020 8:06

Podobné předpovědi vycházejí z předpokladů, které se zatím nikdy nenaplnily. A navíc (což je možná lidská vlastnost), dospívají ke katastrofickým důsledkům.

Před Římským klubem si odborníci lámali hlavu s tím, jak zabránit, aby nebyla budoucí velkoměsta utopena v desítkách metrů koňských koblih, protože toto jejich tehdejší modely extrapolovaly na základě vývoje počtu koňských povozů.

R. Langer 23.1.2020 12:42

Ano, to je pravda.

O. Roldán 23.1.2020 0:41

Ta připomínka Římského klubu je opravdu hodně případná. Věrozvěstů zkázy lidstva už bylo v historii fakt hodně. A jejich předpovědi šly všechny na smetišťě dějin.

Co se CO2 a jeho skleníkového efektu týče, tam se ale mýlíte. Efekt zachycování záření touto molekulou spočívá v tom, že energetické hladiny vazby C-O rezonují se zářením směřujícím mimo Zem, a tím toto záření jaksi mucholapkovitě “vychytávaji”. Totéž ale dělá vodní pára, metan atd., takže situace je daleko složitejší. A v tom je zakopán pes - při našich vědeckých neznalostech toho, co všechno se v klimatu děje, by - pokudd by měli klimatologové pravdu - měli dostávat jednu nobelovku za druhou a to se zatím překvapivě neděje.

L. Písařík 23.1.2020 7:17

Pane Roldáne, nic není nemožné. Když bylo možno dát cenu míru teroristovi Arafatovi, tak proč ne nějakému klimapoplašenci. A je dobře, že vodní pára a CO2 zadržuje teplo na Zemi, -19 C není teplota, kterou by vůbec někdo na Zemi přežil.

V. Petr 23.1.2020 11:54

Nobelovu cenu už dostal Al Gore a Klimatický panel! A také EU a B. Obama...

L. Písařík 23.1.2020 17:23

Já vím, ale mně nejvíc vadil ten Ara. Když se podíváte na složení výboru, který cenu uděluje, bude vám vše jasné.