3.8.2020 | Svátek má Miluše


Diskuse k článku

KLIMA: Globální oteplování, nebo globální lež?

Převládající teorie o globálním oteplování způsobeném emisemi skleníkových plynů (AGW) není uspokojivě podpořena reálnými pozorováními.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pecka 24.6.2019 13:05

"Pokud by se totiž GMAT nepodařilo vyvrátit,

všechny současné snahy o omezení globálního oteplování se zhroutí jako domeček z karet."

Bohužel se, pane Kalíšku, hluboce mýlíte! Nic se v žádném případě nezhroutí! Dnes už pravda a skutečná věda nikoho nezajímá. Teorie AGV je nejen velmi vhodný prostředek k vydělávání nehorázných sum peněz některými jedinci a skupinami, ale především způsob, jak nás, plebs, uvrhnout nesvobody a zotročit ve jménu "ušlechtilého" cíle. Autoři studie budou donuceni odvolat své "kacířské bludy" jinak budou exkomunikováni z církve svaté - klimatické(čti: neuvidí jediný dolar, euro, korunu grantu).

Jinak velmi inspirující článek i odkaz. Díky Vám za něj.

J. Vintr 21.6.2019 20:47

Když se ještě bojovalo proti globálnímu oteplování

tak si soudruzi dali za cíl, že nedovolí, aby se do konce století oteplilo tuším víc jak o dva stupně. Jaký mají cíl teď, když se pro změnu bojuje proti globální změně klimatu?

P. Rada 22.6.2019 9:03

Re: Když se ještě bojovalo proti globálnímu oteplování

O tom jaký cíl si dávali Vaši soudruzi a proč - víte asi nejlépe sám.

O tom, že by se opravdu "bojovalo" proti globálnímu oteplování nebo i změně klimatu a vědělo o tom víc lidí jak Vy a "soudruzi", lze totiž důvodně velmi pochybovat. Ten důvod tkví v tom, že klima se na naší planetě totiž mění v důsledku selospolečenské spotřeby. Na růst spotřeby se skrze reklamu jen v ČR vynakládá 100 miliard ročně - zatímco do udržitelnosti celého životního prostředí 200 X méně.

Co to asi musí být za typ taky-lidí, když takovouto faktickou šaškárnu nazývají bojem?

https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/pecho-klima-se-meni-kvuli-nasi-spotrebe-musime-se-naucit-zit-skromneji

K. Horák 21.6.2019 20:07

Sluneční maximum zase klesá

může to být předzvěst malé doby ledové. To bude překvápko.

P. Rada 22.6.2019 9:13

Re: Sluneční maximum klesá ... skleníkový efekt roste

Překvápko v podobě doby ledové sotva kdy nastane. Při koncentraci 400ppm takový jev dlouhodoběji jak pár desetiletí až století nehrozí ani pokud by lidé rozpoutali termonukleární válku, vybuchl supervulkýn typu Toba nebo na zemi dopadl obří asteroid.

Sluneční aktivita sice opravdu ještě mírně klesá ale zrovna tak jak už mnohokrát v minulosti. Nově ale za situace kdy se naopak skleníkový efekt zvyšuje nejradikálněji za posledních více jak 55milionů let.

J. Kalíšek 22.6.2019 9:40

Svou zaslepenosti delate klimaaktivistum medvedi sluzbu. Je prokazano, ze v dobach ledovych byla koncentrace CO2 i 4000 ppm,tedy desetkrat vyssi, nez dnes. Soucasna nizka koncentrace CO2 tedy pripadne klimaticke minimum nijak nevylucuje. Propriste trochu objektivity a faktu, prosim.

P. Rada 22.6.2019 13:39

Re:

Moje zaslepenost? 4000ppm v dobách ledových?!

Pokud jde o objektivitu pak by jste předně sám měl období oněch dob ledových datovat. Máteli na ale mysli ty které se vyskytovali v kvartéru - pak si své tvrzení porovnejte s běžně dostupnými daty:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Phanerozoic_Carbon_Dioxide.png

J. Kalíšek 22.6.2019 14:45

Fakta: https://images.app.goo.gl/ZCEKFd6SriVESXHv8

P. Rada 22.6.2019 16:12

Re:

Pane Kalíšku "fakta" jste uvedl ještě přibližněji než já výše ale rámcově správně. To ano.

Zároven je ale doposud faktem, že datovat kdy nastaly doby ledové zřejmě nedokážete a to přes výslovné upozornění. Doplním tedy za Vás:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Doba_ledov%C3%A1

Jeví se tedy velice pravděpodobné, že jste časovou osu geologického vývoje fakticky popletl zhruba tisíckrát. Koncentrace CO2 byly v dobách ledových (kvartér) zhruba desetkrát nižší jak uvádíte a pohybovaly se v rozsahu 180 až 240ppm - nikoliv 4000ppm!!!. Zkuste si takovéto své úlety v hlavě srovnat než se zas do někoho začnete navážet.

J. Kalíšek 22.6.2019 20:21

Ano, pane Rado. Jiste, mate pravdu, pane Rado. Sice mnou odkazany graf je v milionech let a Vami odkazany v tisicich let, ale prokazuje, ze mate opet pravdu, pane Rado. Jako vzdy, pane Rado.

Mimochodem, co si myslite o trolech na diskusnich forech, pane Rado?

P. Rada 22.6.2019 21:22

Re:

Myslím si, že trolové jako Vy nebo autor patří obvykle k té mladší grneraci - která na změny klimatu ale časem doplatí daleko více jak ti dnes už pomalu ze scény odcházející (jako jsem já).

M. Pecka 24.6.2019 13:07

Re: Sluneční maximum klesá ... skleníkový efekt roste

Prý za 55 milionů let!! Ty voe!!!

J. Kraus 21.6.2019 18:46

Jak je to vlastně se Sluncem?

Už jako dítě jsem nerozuměl tomu, že Slunce je žhavé, na Zemi teplo, ale mezi nimi mráz. Pak jsem se ve škole dozvěděl o přenosu tepla sáláním (elektromagnetické záření procházející i vakuem), ale zase - proč je na Zemi teplo a kosmonauti létají v mrazu, o Měsíci nemluvě? Může vakuum přenášet teplo a světlo? To by tam musel být onen legendární éter. Lepší je teorie o elektrickém Slunci, které podobně jako ve výbojce emituje energii. Proud částic naráží na objekt s magnetickým polem a elektricky vodivou atmosférou, třeba na Zemi. Tím teprve vzniká teplo. Je to trochu složitější, ale vysvětlovalo by to vše, o čem oficiální věda odmítá mluvit. Viz H.J.Zillmer - Energetický blud. Tam je věnováno elektrické sluneční soustavě 52 stránek. Kdybychom ještě napsali, že Slunce jako živá bytost zpracovává galaktické energie, které rozvádí do své svěřené soustavy, překročili bychom hranici věrohodnosti.

P. Rada 22.6.2019 9:19

Re: Jak je to vlastně s rozumem?

Blud a hranice věrohodnosti překračujete příznačně tvrzením: ...."Proud částic naráží na objekt s magnetickým polem a elektricky vodivou atmosférou, třeba na Zemi. Tím teprve vzniká teplo"...

J. Vintr 21.6.2019 16:18

Někde tady na Psů se nedávno psalo

že v americkému národním parku Glacier potichu odstranili informační cedule, na nichž se návštěvníci mohli dočíst, že ledovce, na které se dívají, do roku 2020 kvůli globálnímu oteplování zcela roztají. No a ony potvory naopak rostou ...

I. Mertl 21.6.2019 17:22

Re: Někde tady na Psů se nedávno psalo

No, a co, jinde tají, Grónsko, Alpy, Himaláje, někde rostou, třeba v Antarktidě, v Montaně. Důležitá je celková bilance. Ále co, IVK má vždycky pravdu a klimatologové jsou hovada.

L. Novák 21.6.2019 17:40

Re: Někde tady na Psů se nedávno psalo

No, otázkou je, koho mezi ty klimatology počítáte, že? Hovada jsou v každé profesi, tedy určitě i mezi klimatology. ;-)

P. Han 21.6.2019 19:16

Re: Někde tady na Psů se nedávno psalo

Nojo, nemáte to jednoduchý. Článek sice nemá s IVK nic společného, ale vy se bez IVK ani neuprdnete.

R. Brzák 21.6.2019 20:44

Re: Někde tady na Psů se nedávno psalo

já si počkám, až bude v obchoďáku chleba pečený z obilí pěstovaného v Grónsku (jak tomu již v historických dobách bylo).

M. Pecka 24.6.2019 13:13

Re: Někde tady na Psů se nedávno psalo

Náhodou, pane Mertle, v Grónsku také od roku 2016 roste jeden z velkých ledovců a vaši slovutní klimatologové, kteří jej uváděli jako precedentní příklad a důkaz AWG, jsou z toho poněkud zmateni, není-liž pravda. Zjistěte si fakta, pane Mertle, než sem něco hloupého napíšete!

K. Janyška 21.6.2019 15:38

Stojí na bilderbergských základech.

Tedy podvodu nejbohatších socialistů světa... Dzp.

P. Grigar 21.6.2019 15:17

Fuj, autore, to se dělá, tohleto?!

.. takhle surově "hodit hračky do kanálu" pánům Radovi a Šejnovi?!

Okamžitě jim vraťte CO2, úhlavního nepřítele!

M. Krátký 21.6.2019 13:56

Na místě Státní banky v Praze se v minulosti

rozprostíraly meruňkové sady a pěstovaly melouny - pak se zase trochu ochladilo a tak se to motá celou věčnost - hezký víkend

I. Koreň 21.6.2019 11:59

Fyzika se nedá obelstít

Gravitace a hmotnost vzduchu způsobují, že je tlak vzduchu v ustáleném stavu na povrchu Země nejvyšší a s výškou klesá. V ustáleném stavu je také teplota na povrchu nejvyšší a s výškou klesá (jinak by nebyla v tepelné rovnováze). Na střední škole jsme to ve fyzice počítali a vyšlo nám nějakých -50°C v 13 km, což známe z letadla. Pokud není atmosféra v ustáleném stavu cirkuluje, teplo "ztracené" rozpínáním vzestupného proudu vzduchu se kompenzuje teplem "vytvořeným" stlačením vzduchu sestupného. Působením gravitace na atmosféru tedy žádné dodatečné teplo nevzniká. Bez skleníkového jevu by byla teplota povrchu Země daná absorpcí slunečního záření povrchem a vyzařováním IR záření podle Stefan-Boltzmannova zákona jako u planet bez atmosféry.

Mimochodem, Volokin a ReLlez byl pseudonym stejné dvojice vědců Nikolova a Zellera, kteří s touto alternativní fyzikou atmosféry přišli: https://www.washingtonpost.com/gdpr-consent/?destination=%2fnews%2fmorning-mix%2fwp%2f2016%2f09%2f19%2fscientists-published-climate-research-under-fake-names-then-they-were-caught%2f%3f&utm_term=.2aa61f21f67c

Zajímavější než nová alternativní teorie mi přijde neúnavnost publicistů, s níž přinášejí nové a nové důkazy svědčící o tom, že "mainstream fyziků se mýlí". Že by byli náchylnější ke konspirativnímu vidění světa než běžní lidé? Další zajímavost je, že autor sice přiznává "na definitivní rozhodnutí mi nestačí odborné znalosti", ale přesto tvrdí ("...,že boj s globálním oteplováním je velmi pravděpodobně postaven na zcela mylných základech.") Když něco nechápu, jak můžu odhadovat pravděpodobnost? Kdo z nás si to ale připustí?

J. Vintr 21.6.2019 13:03

Re: Fyzika se nedá obelstít

Vaše "vysvětlení" termoregulace planety je "zjednodušeno" na jeden z více fyzikálních principů, které se na ní podílejí a navíc zcela okrajový.

J. Kavalír 21.6.2019 13:31

Re: Fyzika se nedá obelstít

Je vidět, že jste ten příspěvek nepochopil. Není o termoregulaci planety, ale o tom, že zákon zachování energie funguje. Žádným stlačováním a opětným rozpínáním plynu žádnou dodatečnou energii prostě nevytvoříte. Termoregulace planety je o tepelném vyzařování povrchu a obcházení skleníkového efektu vynášením části energie do vyšších vrstev atmosféry ve formě vodní páry, což možná znáte i pod názvem bouře, hurikány a pod. Následky tohoto jevu jsou úměrné množství takto transportované energie.

J. Vintr 21.6.2019 14:10

Re: Fyzika se nedá obelstít

Množství energie, transportované ohřátým a vlhkým vzduchem, je nesrovnatelně větší, než množství tepla, vyzářené z povrchu planety tepelným zářením. Tudíž je i zcela bezvýznamná nepatrná změna vlastností atmosféry co se týká propustnosti tohoto záření.

I. Mertl 21.6.2019 14:57

Re: Fyzika se nedá obelstít

Akorát to není pravda, pane Vintře. Ten ohřátý a vlhký vzduch v atmosféře Země zůstává, čili systém Země neopouští ani neochlazuje. Na rozdíl od tepla vyzářeného. Tolik fyzika. Co kdybyste to (i ostatní, viz p. Kavalír) nechali odborníkům.

J. Vintr 21.6.2019 15:56

Re: Fyzika se nedá obelstít

Ten ohřátý vlhký vzduch se ve vysokých vrstvách atmosféry ochladí a voda zkondenzuje. To teplo pochopitelně odejde do okolního prostoru a zpátky na povrch se už nevrací. Jinak by ta cirkulace nemohla fungovat.

I. Mertl 21.6.2019 17:15

Re: Fyzika se nedá obelstít

Teplo neodejde, k transportu potřebuje medium (fotony, konvekční proudy). Ale nic, termodynamiku Vás učit nebudu.