20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

KLIMA: Existuje ekologický džihád?

Hosty Světlany Witowské v pořadu Události, komentáře na ČT24 byli Ivan David (SPD), Miloš Vystrčil (ODS) a Marcel Kolaja (Piráti).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lukavsky 25.7.2019 8:38

Re: proboha, neplácejte nesmysly

"se týkají jen místa, kde byly získány" Ty teploty z vrtu v ledovci jsou vypočteny a to z poměru 13O /16O, čili izotopů kyslíku, v bublinkách vzduchu z ledu. Vyšší procento 16O znamená vyšší teplotu. Kyslík se míchá v atmosfáře Země dostatečně aby i vrt v Antarktidě zachytil změny v globální teplotě Země, navíc v tak dlouhém intervalu. A dále je možno z vrtu stanovit koncentraci CO2 (také v těch bublinek) a z grafů plyne, že CO2 následuje (řádově stovky let) hodnoty teploty. Čili CO2 je následek a nikoli příčina, i když nesporně spalování fosilních paliv tam také spolupůsobí. Otázka je: o kolik? Ty hodnoty z Vostoku lze snadno najít na internetu, ale nějak se o nich mlčí, asi se to nehodí. J.L. end

J. Jurax 25.7.2019 0:22

Víte, chcete-li bojovat za záchranu pomstu, je třeba zvolit vhodnou zbraň. Pro školáky je nejvhodnější zbraní chodit za školu. Což pochopitelně o prázdninách nelze.

J. Vintr 25.7.2019 0:09

Re: opět ujetá logika pana Vintra

Rozdíl mezi noční a denní teplotou snižuje právě ten nepřesně nazvaný "skleníkový efekt", nejvíce pak oblačnost, která tvoří nejúčinnější překážku vyzařování IR záření ze zemského povrchu. Čehož si nelze nevšimnout. Ta akumulační schopnost vody se uplatní spíš ve vyrovnávání teplot v delších časových intervalech, třeba v různých ročních obdobích, protože voda se ohřívá (i chladne) pomalu. Čehož si také nejde nevšimnout třeba když čekáte, kdy se na jaře bude dát koupat.

J. Vintr 24.7.2019 23:44

Re: ach jo, pane Vintře

Myslíte, že ten zlořečený oxid uhličitý brání i teplému vzduchu s vodní párou stoupat do stratosféry? Jinak se tam to teplo moc dostávat nemůže, protože řídká atmosféra se asi nebude ohřívat od IR záření ze vzdáleného zemského povrchu, které neprojde hustšími vrstvami atmosféry bez ohledu na to, jaké "skleníkové" plyny obsahuje.

L. Novák 24.7.2019 23:10

Re: Neměli by klimaalarmisti přidat v demonstracích

Češtinou plnou chyb nás blb "Rada" bude strašit katastrofami. Je to nejspíš jeho živnost u Greenpeace...

J. Vintr 24.7.2019 23:09

Re: proboha, neplácejte nesmysly

Jenomže ty teploty v minulosti, získané z nějakého vrtu nebo jiným nepřímým způsobem se týkají jen místa, kde byly získány a není jich ani omylem dost, aby se z nich dala určit nějaká "globální teplota". Vzhledem k tomu, že průměrná roční teplota na různých místech planety se liší o desítky stupňů, nelze z takto získaných dat spolehlivě vyvozovat prakticky nic jiného, než to, jak se měnila teplota v daném místě a to ještě s poměrně malou přesností. Desetiny stupně Celsia, se kterými se ohánějí alarmisti, to zaručeně nebudou. Navíc časová osa, na které se takto získané teploty nacházejí, je nepoměrně delší, než je pár poslednich desetiletí, o které se alarmisti hádají. Teplotní výkyvy, trvající třeba i tisíce let nemusejí být těmito metodami vůbec zaregistrovány.

P. Rada 24.7.2019 22:56

Re: opět ujetá logika pana Vintra

Blbnete. Rozdíl teplot na povrchu planety snižují od nepaměti akumulační schopnosti vody - zejména oceánů - nikoliv CO2!!!.

P. Han 24.7.2019 22:51

Re: Neměli by klimaalarmisti přidat v demonstracích

Upřesňované predikce ve smyslu, že tedy himalájské ledovce neroztají do roku 2035, jak tvrdili předtím? To je skutečně dobré vědět.

Jinak máte pravdu, že ve vlhkých a chladných oblastech je požárů méně. Jen nevím, co tím chcete dokázat.

P. Rada 24.7.2019 22:44

Re: Neměli by klimaalarmisti přidat v demonstracích

Podívejte se ne globální odchylku teplot, srážky.... a uvidíte, že ty požáry korelují s oblastmi tepla a sucha.

https://climatereanalyzer.org/wx/DailySummary/#t2anom

Co by jste navrhoval v případě, že by takto lesy hořely v Česku?

Máte tedy možná kousek pravdy v tom, že když u spohodlnělé konzumní společnosti nezabraly dobře míněné a dlouhá desetiletí trpělivě upřesnované predikce vědců (IPCC...) tak je možná jedinou nadějí někdo s mladé generace.

J. Vintr 24.7.2019 22:32

Re: Vintrův úhybný manévr

Takzvaně globální teplota je statisticky vypočtená hodnota z poměrně nesourodého souboru dat. Výsledek tohoto výpočtu se bude v poměrně širokém rozmezí měnit způsobem zpracování těchto dat. Pokud vycházejí rozdíly v hodnotách pod jeden stupeň ( přestože je jasné, co se tím výpočtem snaží někdo dokázat) tak je to hluboko pod statistickou chybou jakékoliv zvolené metody výpočtu a tudíž mají jedinou vypovídací hodnotu v tom, že "globální teplota" neroste.

P. Rada 24.7.2019 22:30

Re:

Počítat se Vám zřejmě také příčí - možná pro podvědomé riziko, že by mohlo vyjít něco nezkousnutelné... - a tak jen souhlasím, že "času je málo a voda stoupá".

K tomu dodávám, že pokud zůstanete jen u fantazií typu, že není nutno nic v životě lidském ohledně nerecyklovatelných externalit radikálně měnit - tak bude stoupat dál a dál pravděpodobně i několik dalších tisíciletí.

V té době by se ale pozůstalí lidé přřestali o takovéto okolnsti asi zas starat s podobných důvodů jak za dávných časů.

J. Vintr 24.7.2019 22:15

Re: za 10 či 20 let již bude jasno

Třeba také začnou globální teploty klesat a vědci přijdou překvapivě na to, že ten zlořečený oxid uhličitý způsobuje i to globální ochlazování. A bude se proti němu statečně a draze bojovat dál.

J. Lepka 24.7.2019 22:04

Re: Bartoňova neznalost důkazů ....

A na Šejnu, viz níže.

J. Lepka 24.7.2019 22:02

Re: Pokud by zelení na "zlý CO2" SAMI VĚŘILI, museli by

Nepochybně. Ovšem je tu ještě elektromobilita, jako svatý cíl jejich tažení, přičemž pohon spalovacích motorů rovnou zemním plynem je rychlejší, levnější a nesporně účinnější než jeho spalování v elektrárnách s následným nabíjením akumulátorů.

L. Novák 24.7.2019 21:38

Re: blbý demagogu Šejno

Protože člověk jenom využívá to, co rostlinná říše fotosyntézou vyprodukuje (potraviny a spol.) nebo vyprodukovala (fosilní zdroje paliv). Žádné ohrožení koloběhu uhlíku v přírodě od člověka nehrozí.

L. Novák 24.7.2019 21:18

Re: Důležité je vyděsit co největší masu obyvatelstva.

Blba "Radu" můžete kopat pořád dokola, přistihnout ho při lži, on se jen otřepe a pokračuje dál... :-P

L. Novák 24.7.2019 21:16

Re: za 10 či 20 let již bude jasno

Novou, čistou, spolehlivou techniku? A můžete nám sdělit, která to tedy je? "...čisté zdroje levné energie (fotovoltaika, větrné elektrárny) budou vítězit..." Potíž je, že plácáte blbosti.

J. Lukavsky 24.7.2019 21:13

Re: 2. důkaz

"nárust CO2 v atmosfeře" Z celkového koloběhu C v atmosféře Země spalování fosilních paliv přidává 1,8% (10Gt do skoro 600Gt). Část se ale samozřejmě pohltí do moří, vysráží do sedimentů, zafixuje do biomasy.... možná někde jsou nějaká data. Jádro pudla je, proč ten přírůstek CO2 ochotně nesežerou kytky a mořský fytoplankton. Fotosyntéza je totiž množstvím CO2 vlastně limitována, je ho ve vzduchu pouhých 0,0004 dílů (=0,04% = 400 ppm). V moři jsou řasy limitovány Fe, to bylo hnojením ověřeno, na souši ? Dříve acidifikací lesů, nyní? Rád se poučím. J.L. end

J. Lukavsky 24.7.2019 21:03

Re: Pokud by zelení na "zlý CO2" SAMI VĚŘILI, museli by

"jde prioritně o ruský zemní plyn" No fuj, takhle kopat do dobroserům báboviček! Také si myslím, že zastavit jaderné elektrárny v Německu z obavy z tsunami na Rýně a proto nastavět uhelné a plynové elektrárny je hmmmm jaksiž "alternativní". PS: ale metan spaluje C i H a tudíž produkuje méně CO2 nežli CO na jednotku tepla. J.L. end

J. Lukavsky 24.7.2019 20:58

Re: máte špatný seznam, pane Hraji

"nezpochybnili globální oteplování a dokonce ani nezpochybnili skleníkový efekt" ano ale pouze se ptají kolik z těch cca 1,5 oC oteplení má na svědomí spalování fosilních paliv? Jelikož to poslední je cca 2% celkového koloběhu C v atmosféře a Evropa se podílí 10% a ČR snad 1-2%.... tak nám to vychází na 0,000 nic. J.L.

J. Lukavsky 24.7.2019 20:50

Re:

"chodit za školu třeba v pondělí" A což chodit za školu v pondělí proti foofrníkům a v neděli proti CO2? Nebo což v sobotu a v neděli zdarma sázet stromky? Nebo což celé prázdniny sázet stromky namísto létání do cizích zemí? J.L.

J. Jurax 24.7.2019 20:48

Moudře pravíte. Taky by to vyšlo řádově levněji.

Jenže bojovat ne proti oteplování, to se už neříká, protože to globální oteplování je diskutabilní, ale proti klimatickým změnám, ty jsou furt, je povinnost. Říká to svatá Gréta, greténi i věrchuška EU. Ta věrchuška to přímo nařizuje. Takže se bude blbnout ...

J. Jurax 24.7.2019 20:35

Pokud se nalezne dostatečně kapacitní, účinný, bezpečný a levný způsob akumulace již vyrobené elektrické energie na pokrytí doby, kdy slunce nesvítí a vítr nefouká a pro udržení stability sítě. V řadu stovek gigawatthodin, neřkuli terrawatthodin. Pak budete mít pravdu.

Jenže takový způsob dosud není ani na obzoru, ba ani hluboko pod obzorem.

Nejkapacitnější baterie světa, již Elon Musk zbudoval v Austrálii, se pyšní kapacitou 129 MWh. Prý vydrží zásobovat 30 000 domácností - celou jednu hodinu. O průmyslu, vlacích, případných tramvajích etc. se tam nepíše.

O ceně a ekonomii provozu jsem údaje nenašel.

J. Lukavsky 24.7.2019 20:24

Re: proboha, neplácejte nesmysly

"a krátkého času" ano, ale vrty z Vostoku zahrnují období skoro půl milionu let dozadu a to už je dostatečně dlouhá doba. A ty (skoro) pravidelné oscilace tam jsou zřetelné. Dá se to snadno najít v Internetu. Ale nějak se o tom mlčí, asi se to nesluší vykřikovat, že "císař je nahý". J.L.

J. Lukavsky 24.7.2019 20:15

Re: Ano, lidská hloupost a domýšlivost ničí naděje lidstva.

"za cca 150 let se zase ochladí" No podle jedné předpovědi založené na oscilacích aktivity Slunce se malá doba ledová dostaví už za 15 let cca. a bude na 30 let cca. Takže jsem zvědav jak se s tím popasuje sv. Gréta co předpovídá uvaření Země za 12 let. Nebo že by se za 12 let uvařila a 3 roky nato zamrzla? Snad se toho dožiju! J.L.

J. Jurax 24.7.2019 20:13

Detaily neřešte.

Návrh na odstavení větrníku z uvedeného důvodu je jen o trošku méně pitomý než všeliké omezování emisí CO2 v naději, že se klima přestane měnit. A zhruba stejně teoreticky podložený. Ale předběžná opatrnost je předběžná opatrnost a přes tu nejede vlak!

Chtělo by to nějaký klon svaté Gréty, který by se okamžitého zákazu zmíněných fofrniků iniciativně ujal. Času je málo a voda stoupá, středoškoláci by mohli za tohle chodit za školu třeba v pondělí!

J. Lukavsky 24.7.2019 20:11

Re: Lidé za nic nemohou ?

"Malthus před 250ti lety" No Malthus pouze vypočítal (a správně), že lidí přibývá exponencielně kdežto zdrojů lineárně. Čili logicky musí dojít k deficitu. To, že se později to přehodilo (průmyslová revoluce, strojená hnojiva, moderní šlechtění rostlin i zvířat atd.) už vědět nemohl. Dnes je to tak, že v Africe se za posledních 50 let počet lidí zpětinásobil, v Evropě původní obyvatelstvo pokleslo. J.L. end

J. Lukavsky 24.7.2019 20:05

Re: Vintrovo perpetum mobile

"Izotop 12C je živými organismy výrazně preferován před těžším izotopem 13C" No pokud vím tak rostliny přijímají i 14C který se používá pro datování v historii. Takže nevím jak ochotněji který izotop kytky berou, je to možné, ale berou všechny. J.L. end

J. Lukavsky 24.7.2019 19:59

Re: Problém těch 3% je,

"Tak se vesmes badalo nad necim, co melo uzitek" No dovolím si oponovat. Dr. Galvani bádal nad cukáním žabích stehýnek protože si myslel, že je to tzv. vitální síla. Až pan Volta vlastně objevil elektřinu. No a kdyby věda nedala nikdy lidstvu nic jiného nežli elektřinu - tak by se vyplatila, si myslím. Ty zásadní objevy co mění svět byly, jsou a budou náhodné produkty základního výzkumu. I jaderná fyzika vlastně bádala nad atomární teorií a nikdo netušil že z toho jednou budou atomové elektrárny, bomby atd. Až A.Einstein pravil: budiž E=m.c2. J.L.

J. Lukavsky 24.7.2019 19:52

Re: klimaskeptická logika

"Víme totiž, že se klimatické podmínky na Zemi měnily i bez působení lidské civilizace." Vrty v Antarktidě daly grafy oscilací teploty, CO2, prachu atd. skoro půl milionu let dozadu - a je z nich jasné, že je to jev přírodní. Prostě se opakuji doby ledové a meziledové a občas naskočí nějaká malá doba ledová. Ta příští malá se odhaduje za 15 let cca. neb Sluneční aktivita klesá. Také CO2 je ve vzduchu pouze 0,0004 dílů (=0,04%=400ppm) a antropogenně produkovaný CO2 je z toho pod 2%... Takže maloulinko. J.L.