24.9.2020 | Svátek má Jaromír


Diskuse k článku

KLIMA: Dopis z lásky

Neboj se, nejsem zamilovaný do tebe. Tento dopis píšu z lásky k politicky nezávislému a poctivému vědeckému poznávání světa kolem nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 27.5.2019 11:22

Re: Svatá Greta?

Ty děti nejspíš do školy chodit budou, ale budou se tam možná učit zpaměti recitovat Korán v arabštině ...

Na Cílka se neodvolávejte, to je mediální tlučhuba. Mluví sice hezky, ale říká jen to, co se dneska žádá.

J. Vintr 27.5.2019 11:19

Re: Nesedí tam jen to přirovnání

O blbcích platí něco jiného, záleží na tom, kde se vyskytují. Blbci byli jsou a budou. Někdy neškodí ani ve velkém množství, ale když se blbec dostane na špatné místo, tak může vemlmi škodit i jednotlivec.

Co se týká toho oxidu uhličitého, tak tvrdit, že čtyři destitisíciny jeho objemu v atmosféře (přesněji řečeno iluzorní změna jeho podílu o několik miliontin) můžou nějak škodit, může opravdu jen blbec. Takhle se to lidem ovšem neříká. Místo toho se operuje hodnotami v miliontinách, schovaných za zkratku ppm, o níž drtivá většina lidí neví, co znamená. Pak ta čísla, vyjádřená ve stovkách, vypadají pochopitelně důležitě.

P. Rada 27.5.2019 11:11

Re: Svatá Greta?

Proberte se spíše sám a dejte si pozor aby Vaše děti vůbec mohli chodit do školy, měli jednou co jíst a nemuseli o jídlo třeba i válčit. To co se dnes děje je totiž jen vesměs ignorovanou předzvěsí budoucího:

https://www.novinky.cz/domaci/385720-klimatolog-cilek-je-to-teprve-zacatek-do-pohybu-se-mohou-dat-stamiliony.html

P. Rada 27.5.2019 11:06

Re: Velmi výstižné???

Na portálu kde si dávají dostaveníčko hlavně ignoranti klimatické změny a kde se zhusta vyskytují ultraliberální až fašistické názory by sice mládež také mohla čerpat ale spíše mementa pro to, jak by se chovat neměla, pokud by chtěla přežít. Ten text autora je naopak od Vámi nadnesené výstižnosti projevem pavědeckosti, nedomyšlenosti, neznalosti a zaujatosti. Konkrétněji alespon několik příkladů:

Autor sice píše s údajné lásky "k politicky nezávislému a poctivému vědeckému poznávání světa kolem nás" - fakt je ale ten, že je celou řadou tvrzení v rozporu s poznáním vědy. "Proč si to myslím":

1. Věda zvaná klimatologie popisuje a poměřuje celé spektrum vlivů - nikoliv jeden a na soubor vědího poznání se právě G. odvolává. Konkrétně je její postoj k vědě odborníky vyhodnocen zde: (https://faktabaari.fi/greta-thunberg-has-done-her-science-homework/) //////

2. Normálnost klimatu je vágní ve vědě proto nepoužívaný pojem. Něco jiného popisují vstahy mezi klimatem a biosférou. Konkrétněji teprve ustálené klima posledního interglaciálu umožnilo intenzifikaci biosféry a proto změnu dříve převážně kočovného života na civilizační. ///// 3. Život s planety sice nezmizí - ale může s ní zmizet život civilizační. O tomto a nikoli o životě dokonce extremofilním ale projev G. je. Ví se už od dob Paracelza že toxicita není vázána na látky ale na koncentrace! ///// 4. Autor zřejmě nechápe že teplo od procesu GW doposud s 95% absorbují právě oceány a oceánské proudy. viz sondy Agro. Toto se tedy naopak děje jak dominantní proces! Zatím jsou právě proto dopady na ovzduší i pevniny minimální. Odhady kolik by stálo změnit klima se pohybují až v násobku selosvětového HDP. To prostě proto, že o ekosystémové služby které zatím zdarma člověk využívá může záhy přijít. Na druhou stranu děti jako G. a další generacd mohou přijít až o život. Jakou cenu má asi život pro pana Rollera?

https://knihy.abz.cz/prodej/priroda-nebo-clovek-sluzby-ekosystemu

R. Vacek 27.5.2019 10:49

Re: idiotské slohové cvičení autora

Podívejte se na historické záznamy teplot a řekněte, která je ta pro Zeměkouli správná, za kterou vlastně bojujeme. https://cs.wikipedia.org/wiki/Doba_ledov%C3%A1

M. Šejna 27.5.2019 10:43

Re: koukám Lepka,

vaše místní reakce obsahuji zcela nulovou hodnotu z oblasti klimatu. Zkuste se pochlapit, dětinské Lepko, a vyprodukujte nějakou informaci ohledně globálního oteplování. Pak vám, milé Lepko, určitě budu odpovídat jinak.

M. Šejna 27.5.2019 10:40

milé Lepko

s užitečným idiotstvím tu začal neužitečný neidiot Lukavský.

Já jen přistoupil na jeho argumentační bohatost, aby to pochopil i on.

M. Šejna 27.5.2019 10:38

pane Rado

problém CO2 je brán velmi vážně. Jenže řešení není v boji proti CO2, ale v adaptaci na teplejší klima.

Ono by nejspíš bylo nejlepší omezit emice CO2 a tím předejít globálmnímu oteplování. Jenže tohle evidentně nefunguje. Vyspělé země totiž omezují své emise CO2 tím, že je vyvážejí do méně rozvinutého světa.

Z toho plyne, že pokud globální snižování emisí nefunguje, pak je nutné se na teplé klima adaptovat, protože nám nic jiného nezbývá.

P. Lenc 27.5.2019 10:34

Svatá Greta

se neprobere, začala být slavná.A naše dětičky budou nadšeně chodit v pátek za školu, čo to tárám, učit nás, jak poručit větru, dešti...Blbost nabírá na obrátkách.

P. Rada 27.5.2019 10:29

Re: Nesedí tam jen to přirovnání

Hloupost - když už - tak předvádíte právě Vy pane Vintr.

Žádná látka totiž není sama o sobě škodlivá - škodlivé je však množství. (Paracelsus).

J. Vavrochová 27.5.2019 10:28

Velmi výstižné! Jenže ta dívenka to asi nikdy nedostane,

naše klimaticky - stávkující mládež si to asi také nikdy nepřečte (proč by taky četli nějakého Neviditelného psa), bohužel.

J. Lepka 27.5.2019 10:26

Re: koukám Lepka,

To bude tím, že na svém stupni vývoje jste samostartovací a vyletíte na první našlápnutí aniž byste se obtěžoval přečíst si i mé další reakce na vaše plácání.

P. Rada 27.5.2019 10:24

Re: přesně tak, pane Pavelko

S tou příkladností máte pravdu. Uvedu proto osobní příklad. V 80tých letech jsem už sice patřil víc celé desetiletí k dospělým, graduovaným... a také proto velmi dobře chápal, že imise síry, prachu s tehdejšího socialistického průmyslu ve kterém byl zainteresován celý národ jsou zhoubou pro přírodní prostředí. Devastace porostů krušných hor atd byla posléze mementem které spolunavodilo zásadní společenské změny.

V té samé době jsem si pro nedostatek informací ale naivně myslel, že CO2 při těchto procesech vypouštěný se v přírodním prostředí jinde ve světě stačí recyklovat a odsířením i odpopílkováním se situace s větší části vyřeší.

Dnešní změna klimatu, dnešní sucha u nás a povodně jinde, tání ledovců i prmafrostu, požáry.... jsou přitom dopade nikoli dneška ale celkových imisí zhruba posledního půlstoletí. Až poslední desetiletí jsem více porozuměl míře a dopadům narušení uhlíkového cyklu.

AGW vnímám až dnes jako krajně civilizačně nebezpečný proces který nastupuje s gradientem a v míře která zde nepanovala minimálně 55milionů let. S takovýmto procesem nemá lidstvo žádnou adekvátní zkušenost a vytýkat nezkušenost dokonce mladým, které může situace až fatálně ohrozit považuji při dnešních znalostech vědy za nehoráznou krátkozrakost.

Mládež AGW sice nevyřeší ale zřejmě tento proces zatím ani mnozí dospělý a dokonce politicky odpovědní neberou dostatečně vážně. Rostoucí imise i škody jsou snad jednoznačným ukazatelem. Před půlstoletím jsme jako relativně mladí dokázali změnit společenské uspořádání a v řadě ohledů zlepšit vstah k přírodnímu prostředí. Dnes stojí ti nejmadší před podobnou ale daleko komplikovanější a nebezpečnější výzvou. Už neodumírají lesy jen lokálně ale biosféra začíná odumírat gobálně.

J. Lepka 27.5.2019 10:24

Re: užitečný idiot Lukavský

Hlavně že dokážete tak hezky urážet, milý Šejno, místo abyste si načetl něco o freonech, třeba jak se čínští soudruzi rozhodli vy_rat na jakékoliv dohody, konvence a zákazy a klidně si ho produkovali (a vypouštěli) tisíce tun.

Ale to se nehodí, jsou to ideoví souputníci, že?

M. Šejna 27.5.2019 10:22

koukám Lepka,

koukám, Lepka, že zas onanujete pod mým komentářem, aniž byste sdělil cokoli k tématu.

J. Lepka 27.5.2019 10:20

Re: Naprostý souhlas.

Zanedbatelná menšina ještě asi ano, potíž je však v tom, že ani ta už nedokáže porozumět psanému textu. A pro ten zbytek by bylo nutné to propašovat do koránu.

J. Lepka 27.5.2019 10:18

Re: idiotské slohové cvičení autora

Koukám, Šejna, že fušujete i do vědy! No nazdar.

P. Rada 27.5.2019 10:01

Re: Pošuci bez znalosti vedecké kompozitivní teorie,

Předně by od |Vás bylo pane Janyško korektní uvést onu nemoc. Je totiž docela možné, že jaksi nemocných pochopit co se se světem děje (nevědí která bije) je dnes hodně a to že jedinec a dokonce i některé děti vnímají vice a se "slepým" jeví jako podezřelá odchylka až nemoc. Na situaci nic nezmění pokud se tlupa jaksi "slepých" usnese, že nic nevidí.

M. Šejna 27.5.2019 9:58

přesně tak, pane Pavelko

problém AGW sice existuje, ale mládež ho nevyřeší tím, že ukáže na druhé, aby se omezili.

Měla by jít příkladem, a začít u sebe s tím omezováním.

V. Pavelka 27.5.2019 9:53

No

Děkuji, p.s.dotyčná děvčina by pro začátek mohla navrhnout mládeži , snížit uhlíkovou stopu tím,že odloží vychytralé telefony, čímž budou zachranovat..

M. Šejna 27.5.2019 9:50

užitečný idiot Lukavský

užitečný idiot Lukavský nechápe, že koloběh CO2 v atmosfeře je něco jiného, než přidávání CO2 do tohoto koloběhu. Nechápe, že člověk sice přidává jen ta 2% ročně, ale každý rok. Nechápe, že výsledkem tohoto přidávání je zvýšení obsahu CO2 v atmosfeře na současných zhruba 146% původní hodnoty.

Užitečný idiot Lukavský ani netuší, že metan je sice 16-krát silnější skleníkový plyn než CO2, ale v atmosfeře je ho asi 200-krát méně. Navíc má metan relativně krátký cyklus rozpadu, což se o CO2 říct nedá.

Co kdyby si Lukavský místo rajzování po N.Psu seštudoval základy fyziky a chemie. Možná by nebyl užitečným idiotem.

M. Prokop 27.5.2019 9:40

:-P

https://www.info.cz/nazory/palicka-odmitas-stavkovat-s-gretou-ceka-te-sikana-41755.html

https://www.info.cz/nazory/zrno-jde-o-planetu-oci-krajnich-levicaku-sviti-nadsenim-41440.html

M. Šejna 27.5.2019 9:39

idiotské slohové cvičení autora

Autor píše: "Poctivost vědeckého bádání spočívá v tom, že dosažené výsledky jsou vždy ověřitelné, jsou zveřejňovány včetně použité metodiky a kdokoli je může zkusit vyvrátit."

Tím ale končí vědecký přístup autora k problematice AGW. Naměřená data o globálním oteplování byla po aféře Climategate podrobeta důkladné kontrole, ale kontrolující kritici klimatologů nakonec zjistili, že statistické postupy klimatologů byly zcela korektní (viz skeptický projekt BEST, nebo skeptik Luboš Motl).

CO2 a metan přibývají v atmosfeře zcela měřitelně. Navíc se v atmosfeře mění poměr izotopů 12C a 13C, což klimatologové předpovídali už dávno jako důkaz antropogenního vlivu. Tuhle změnu izotopového složení a přírustek CO2 v atmosfeře zatím žádný klimaskeptik nevyvrátil jinou teorií.

Takže až užitečně idiotský autor příjde s nějakou objevnou teorií, která vyvrátí současnou teorii AGW včetně naměřených dat, pak se bude chovat, jako vědec. Dnes se zachoval pouze jako Gretén, který ví o klimatu velký kulový.

P. Hlosta 27.5.2019 9:31

Re: Snad jí to i poslal

Hned v první větě píšu, že je to jen literární cvičení bez žádného účinku. Na ty věřící klimatické alarmisty, pochopitelně. To, co nám autor sděluje, už je hodně dávno známé. Možná vy si to chcete stále opakovat. Dle mého už je to jen výmlat prázdné slámy bez výsledku.

J. Vintr 27.5.2019 9:30

Re: Nesedí tam jen to přirovnání

Na mobilu to jinak napsat nejde. Normální člověk pochopí o co jde.

T. Hraj 27.5.2019 9:30

Re: "Milí" Zdenku.

Z toho odkazu na náboženský text vybírám pouze jediné: "To avoid that unprecedented changes in all aspects of society\, [actions] need to have taken place within this coming decade".

Ty "unprecedented changes" nastanou zcela jistě, pokud někteří zničí své ekonomiky umělými drakonickými břemeny zatímco jiní (chytře) ne. O rozsahu sociálních změn tomto scénáři (jehož začátky začínáme prožívat) se nějaké klimatické změně ani nesní. Kam se hrabou sucha, záplavy, krupobití atd.

Druhý scénář je, že všechny světa země budou postupovat koordinovaně (a že IPCC bude mít ve všem pravdu, taková drobnost, že. Zatím se jim moc nedařilo.) Politicky to znamená jediné: světovou vládu. A o nic menšího tu také nejde.

hajl Greta!

P. Harabaska 27.5.2019 9:24

Re: Nesedí tam jen to přirovnání

Probůh, naučte se už psát ty indexy! Tady nejde o kvadratické rovnice.

P. Harabaska 27.5.2019 9:22

Re: V případě Grety

Ohne Kopf kann man Davos nie besuchen.

P. Harabaska 27.5.2019 9:20

Re: Praštěný nápad

Holka není retardované, ale dostavilo se jí první hm hm menses, takže nervozita a duševní rozháranost se nějak projevit musela. Naštěstí VŽDY mají i ve švédské drogerii ALWAYS a pokud dává přednost francouzštině před angličtinou také TOUJOURS.

P. Harabaska 27.5.2019 9:17

Re: Snad jí to i poslal

Přesně tak. Třeba takový list (dopis) Korintským také nebyl ofrankován známkou bez číselně vyznačené hodnoty a odeslán Českou poštou.