20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

KLIMA: Další reinkarnace „hokejkového grafu“

Data z celé zeměkoule ukazují, že prakticky každá část světa zažila za posledních deset tisíc let vyšší teploty než dnes. Globální průměr vytvářený diskutabilními statistickými metodami na tom nemůže nic změnit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mertan 4.8.2019 22:05

Re: opět bludy Tonny Wattse

Ako sa môže teplo získané zachytením vyžarovania schovávať do oceánu? Ak to teplo zachytí CO2 tak sa atmosféra musí otepliť okamžite, žiadne pauzy v oteplení nemôžu byť. Ten oceán by sa mal zohrievať od oteplenej atmosféry, najskôr sa oteplí atmosféra, potom oceán.

V. Mertan 4.8.2019 21:55

Re: pan Kremlík nám jaksi zaspal

Ak si odrátame efekt tepelného ostrova velkomesta Praha, tak sme teplotami tam kde pred 200 rokmi. A to bol stále len teplý výkyv v konciacej sa dobe ladovej. https://prehravac.rozhlas.cz/audio/461452

V. Petr 4.8.2019 20:20

Především jde o to, že EU dnes produkuje jen 9,5%

světových emisí CO2 a třeba Čína, která produkuje 30% emisí CO2 a dokonce předehnala EU v emisích CO2 NA HLAVU se k tomuto šílenství nehodlá připojit. Podíl "třetího světa" již přesáhl 50%!

Takže i i když si EU totálně rozvrátí ekonomiku, se světovými emisemi CO2 to skoro nehne, ostatně pořád rostou a to docela rychle.

OVŠEM, to že EU navíc odmítá jedinou schůdnou cestu, přechod na jadernou energetiku z toho celého dělá Kocourkov...

L. Novák 4.8.2019 20:20

Re: klima a princip předběžné opatrnosti

Blábolíš nesmysly, "Rado"... Ty to v té palici musíš mít hodně pomotané, když roznášením bludů po Internetu strávíš tolik času... :-P

P. Rada 4.8.2019 14:14

Re: klima a princip předběžné opatrnosti

Pane Šejno mám za to, že se můžete v ledačem velice mýlit. Např Rusko dnes zažívá nezvladtelné požáry jako nikdy. Jeho kontinentální část poblíž polárního kruhu kde se doposud jezdí staví, bylí, těží suroviny... - vše v závislosti na stabilitě permafrostového podloží může změnit svou tvář na v létě neznadějně bahnitou už za pár desetiletí a tak se stát letně prakticky nedostupnou. To i přesto, že hlavní pernafrostový masiv se nerozpustí zdaleka tak rychle. Analogické problémy s lesy i permafrostem má také Kanada. Gradient nárůstu průměrné teploty je totiž právě v těchto oblastech nejvyšší a proto i v dopadech nejzrádnější.

Za "vyhazování peněz oknem" obecně považuji přemrštěné investice reklamy ženoucí lidstvo do zbytečné spotřeby a větší materiální závislosti. Jen v česku je to 100 miliard ročně. I klimatologové si to uvědomují.

https://www.novinky.cz/pocasi/511507-klimatolog-pred-30-lety-se-vedcum-smali-ze-prehaneji-ted-se-scenare-naplnuji.html

Tvrzení o nesmyslnosti aplikace principu předběžné opatrnosti na globální změny prostředí by jste měl umět věcněji doložit - ne je jen prohlašovat v konkrétním případě klimatu za odůvodněné.

Právě v oblastech kde panují pro praktickou neopakovatelnost významné nejistoty ohledně dopadů, má přeci tento princip největší opodstatnění. Příkladem může být otázka freonů v atmosféře, narušeného cyklu uhlíku, dusíku, fosforu atd. a to právě proto, že chování komplexního systému může vykazovat řady neočekávaných nelinearit.

L. Novák 4.8.2019 13:10

Re: Přijatená míra rizika nestačí

To není žádný "princip předběžné opatrnosti", blbe! To je důsledek zřícení letadla a zastaven je provoz stejného typu, dokud nebude důkladně odhalena příčina a odstraněna u všech, co byla vyrobena.

L. Novák 4.8.2019 13:05

Re: "Demokracie je největším nepřítelem planety".

Klasika rudozeleného komunisty "Rada": Poručíme větru, dešti!

Jenom magor jako ty si dovolí předpovídat budoucnost.

P. Zinga 4.8.2019 10:54

Pro příznivce principu "předběžné opatrnosti.

"Jako nástupce glyfosatu je momentálně silně (zelenými)propagována 7-desoxy-sedoheptulosa, protože je přírodní, ale poškozuje rostlinu přesně stejně jako Glyfosat. Přinejmenším v laboratoři. Jestliže to klapne i na poli , stojí ve hvězdách. Sedoheptuloza je vyráběna kyanobakteriemi a tato skupina organismů patří mezi nejničivější producenty jedů na planetě.

Proč se nikdo neptá na zbytkové riziko?" tichyseinblick.de

Takže ten princip je-jak je u zelenorudých zvykem - používán účelově.

L. Novák 4.8.2019 10:42

Re: Pro futurologa Pivodu

Civilizace blízko rovníku samozřejmě s horkem a suchem mají problémy odjakživa (cyklické změny). Takže zkušenosti egyptologa s doklady úpadku civilizací v důsledku změn klimatu nezpochybňuji.

Jdu si to přečíst... ;-)

J. Vintr 4.8.2019 10:16

Re: pane Vintře

Jeden stupeň "oteplení" nic neznamená. Meziročně ty průměry běžně kolísají o víc jak jeden stupeň. Dlouhodobý "přírůstek nebo úbytek teploty" závisí jen na tom, jaký výsek ročních dat do zahrnute do výpočtu průměru. Za pár let vám třeba takhle vyjde, že se ochlazuje.

M. Šejna 4.8.2019 9:36

klima a princip předběžné opatrnosti

Princip předběžné opatrnosti lze použít jen v těch případech, kdy tu předběžnou opatrnost můžeme mít pod vlastnéí kontrolou a kdy touto opatrností chráníme sami sebe.

U globálního klimatu nelze princip předběžné opatrnosti použít, protože minimálně polovině světa je tento princip ukradený. Dokonce existují i země (Kanada, Rusko) kterým globální oteplování přinese ekonomické výhody.

Z tohoto důvodu je princip předběžné opatrnosti u klimatu nesmyslem a je to zbytečné vyhazování peněz oknem. Na teplejší klima se musíme adaptovat a nikoli proti němu v rámci principu opatrnosti bojovat.

P. Rada 4.8.2019 9:30

Re: Přijatená míra rizika nestačí

Princip předběžné opatrnosti důsledně aplikuje už několik měsíců řada provozovatelů letadel a i sama společnost Boeing na modelu 737 MAX.

To vše přesto, že pravděpodobnost havárie či úmrtí přepravovaného jednotlivce leží nedozírně hluboko pod pravděpodobností, že GW tuto civilizaci hrozí vykolejit už v horizontu století dokonce jako celek!

Fermiho paradox se lidem zřejmě nechce brát dostatečně vážně a principy opatrnosti rádi aplikují jen tam, kde lze relativně snadno použít jiné řešení.

M. Šejna 4.8.2019 9:29

pane Vintře

pokud Kremlík tvrdí, že se v Klementinu od roku 1800 do roku 2000 vůbec neoteplilo, a přitom se tam za tu dobu oteplilo o skoro 1 stupeň, tak Kremlík lže.

To, že Vy na Kremlíkovo lhaní reagujete výrokem "To má něco dokazovat? On je nějaký zákon ...?", je důkazem, že jste vůbec nepochopil, o čem píšu. Takže ještě jednou:

V Klemetinu se mezi roky 1800 až 2000 oteplilo asi o 1 stupeň. Pokud Kremlík tvrdí, že se v Klementinu neoteplilo, tak lže. Jestli to Vy považujete za nějaký důkaz nebo na to hledáte nějaký zákon, je Váš problém.

P. Zinga 4.8.2019 9:22

Princip předběžné opatrnosti

byl Božím darem levičáků po zhroucení komunismu

https://www.thegwpf.com/why-the-precautionary-principle-is-bad-policy/

Tento princip by nikdy neumožnil vývoj očkovacích látek...

P. Rada 4.8.2019 9:16

Re: "Demokracie je největším nepřítelem planety".

Vy máte ale zároven podle té Vaší teorie či spíše Víry vyargumentované, že budoucnost nelze předpovědět natož ovlivnit.

Žijete si tedy až sobecky v kleci fantazií o dominanci okamžiku a pomíjíte časově vázané dopady jakýchkoli činů na budoucnost okolí. To ale už považuji za pravidelně konfliktní vůči realitě.

Pravidelně proto, že s teorie relativity vyplývá časoprostorová odlehlost vymezující oblasti které už s principu opravdu nelze jakkoli ovlivnit. Jen v nich proto má i vaše představa neovlivnitelnosti stávajícího světa své opodstatnění.

M. Pivoda 4.8.2019 9:15

Přijatená míra rizika nestačí

Důležitá je i síla dopadu toho více či méně pravděpodobného jevu, čili tzv. impakt. Princip předběžné opatrnosti kombinuje oba faktory.

A já osobně, jako učitel předmětu Inovace, vnímám tu pravděpodobnou hrozbu spíše jako příležitost. Tj. příležitost pro změnu staré technologie za novou, čili posun vpřed.

M. Prokop 4.8.2019 9:07

Re: Pro futurologa Pivodu

Ten Bárta není blbý, stojí to za přečtení.

P. Rada 4.8.2019 9:00

Re: opět bludy Tonny Wattse

Ano jde doslova o obludné bludy. Takovéto přetahování o tisíciny v teplotě nadzemní vrstvy - která je sice pro většinu populace nejzajmavěší - na druhou stranu není spolehlivým obrazem už akumulovaného tepla planety.

Přes 95% tepla totiž zatím pohlcují oceány a jejich proudy které ho z části odvádějí kamsi do hlubin až na desítky let. Proto pozemní pozorování obrážejí zhruba jen cca desetinu s už nahromaděných dopadů. Až se s tohoto podstatného akumulátoru začne energie zas uvolnovat podobným tempem zpět, může být na opatení navrhovaná jen podle nadzemních stanic velmi pozdě.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/500975-oceany-se-otepluji-jako-by-v-nich-kazdou-sekundu-vybuchla-atomova-bomba.html

K. Janyška 4.8.2019 8:45

Re: Pro Karla Janyšku

No a ? Akce budí reakci. Ještě kdyby tak autor znal kompozitivní teorii... Dzp.

K. Janyška 4.8.2019 8:43

Re: "Demokracie je největším nepřítelem planety".

Stálem to tu píši. A mám to vyargumentované z kompozitivní teorie, ne ze vzteku... Dzp.

P. Rada 4.8.2019 8:36

Re: "Demokracie je největším nepřítelem planety".

Něco na tomto úhlu pohledu je. Zejména populisticky zmanipulovaná demoracie přestává totiž být schopna čelit zejména dlouhodobým výzvám. Vede to až tak daleko, že se pro obecné nepochopení situace problém uměle škatulkuje na alarmisty či skeptiky. A když už tak dál na "boj" či "adaptaci" .... Přičemž je demokraticky možné si s této plejády samolibě vybrat a podle toho si předáky zvolit a věřit, že dál se to demokratickými mechanismy v další pětiletce vyřeší a když ne - zvolíme s jiné škatulky.

To je ale ve společnosti kde panuje alespon přibližná skupinová vyváženost blud. Obranné mechanismy sice nebývale bohaté a mocné zatím rádoby-tradiční-demokratické společnosti oproti výzvám na delší období jak několik desetiletí tak pravidelně selhávají. Selhávají pro dominanci lidské emotivity nad rozumem, pro nedostatek obecných zkušeností naprosté většiny voličů. Selhávají pro neopodstatnělou víru, že demokracie jak jsme si ji zavedli a jak si ji užíváme ke své libosti je už jednou pro vždy tím nejlepším řešením. Národ si tak nakrátko jednou zvolí demokrata a posléze konzervativce a pak třeba naopak ... a dlouhodobým postojem podminovyný skutek pochopitelně uteče.

M. Šejna 4.8.2019 8:34

Re: opět bludy Tonny Wattse

ano, máte pravdu. Autorem je Roy Spencet. Vy totiž zásadně nepoužíváte původní zdroj, ale zdroje, které citují původní zdroj.

Takže se na ten web Roy Spencera podívejte. Nejprve tam 1.srpna zveřejnil údaj UAH, což je jeho vlastní řada. NO a podle UAH byl červenec druhý nejteplejší po červenci 2016. Rozdíl byl pouhá 1 tisícina stupně. Následně na to Spencer napsal článek, že červenec byl až 4 nejteplejší, a použil k tomu toto:

http://models.weatherbell.com/temperature.php

To ale nejsou opravdu naměřená data. Spencer vycházel z původních zprav, které se objevily v médiích v polovině červenece. Tz tvrdily, že červenec by mohl být absolutně nejteplejším měsícem od počátku měření. Nakonec nebyl. Podle satelitů skončil na druhém místě o jednu tisícinu za rokem 2016 (mimořádně silné ElNiňo).

Mě ale opravdu baví, jak skeptici oslavují brutální ochlazení o tisícinu, ale oteplení o jeden stupeň považují za neoteplování.

P. Zinga 4.8.2019 7:09

"Demokracie je největším nepřítelem planety".

https://www.thegwpf.com/the-eco-fascists-strike-again/

P. Zinga 4.8.2019 6:59

Re: Hokejka sem, hokejka tam.

Předběžná opatrnost? Hrajete mariáš? To byste musel znát "Kdo se bojí, se*e v síni".

Pan Pivoda chodí pravděpodobně s kalhotami u kotníku...

Princip předběžné opatrnosti je ideologický nástroj zelenorudých

a v zásadním rozporu s inteligencí. Ta se řídí přijatelnou mírou rizika.

P. Zinga 4.8.2019 6:54

Re: opět bludy Tonny Wattse

Pane Šejno, Watta je v tom nevinně, přehlédl jste Reposted from DrRoySpencer.com...

A. Trick 4.8.2019 5:43

Re: pan Kremlík nám jaksi zaspal

Jistě, proto Kremlík přispěchal se svými vývody teprve až se ochladilo.

L. Novák 4.8.2019 4:28

Re: Pro futurologa Pivodu

Aha, takže egyptologové už kecají i do klima mírného pásma? :-P

J. Vintr 3.8.2019 22:41

Re: Prý se neoteplilo?

Jak souvisí lesní požár s nějakým oteplením? Oheň se dá zapálit při jakékoliv teplotě. Když zapálíte les, tak bude hořet i ve dvacetistupňových mrazech.

Na tom odkazu jsou sice hezké obrázky, ale nic víc. Vzhledem k tomu, že jde zase o web, propagující globální oteplení, tak přece nemůžou ukazovat nic jiného než globální oteplení.

J. Vintr 3.8.2019 22:34

Re: opět bludy Tonny Wattse

Když spočítate jakýmkoliv způsobem statistický průměr ze souboru hodnot, které se pohybují v rozpětí téměř sto jednotek, navíc s rozdílnou váhou, pak jsou rozdíly výsledků v destinách jednotky hluboko pod statistickou chybou jakékoliv použité metody výpočtu. Vzhledem k tomu, že tyto výpočty nikdo nedělá ručně a tedy kontrolovatelně, ale "lezou" z počítače, lze úpravou algoritmu nebo vstupních dat dosáhnout jakéhokoliv žádaného výsledku. Já se docela divím, že se oteplovači drží tak při zemi a nehážou tam aspoň o řád větší čísla. To by na veřejnost zabralo určitě víc.

J. Vintr 3.8.2019 22:24

Re: V rozhlasovém seriálu Toulky českou minulostí

Kobylky jsou zažitým označením hmyzu, který ve velkých hejnech zaplaví krajinu a sžere veškerou vegetaci. Správně se tento hmyz jmenuje saranče stěhovavé. Nic jiného jsem nenapsal.

Paleoklimatická data jsou v podstatě odhady, kde jednotky stupňů nehrají roli. Různé metody zjišťování těchto dat dávají rozdílné výsledky, takže si můžete vybrat, které použijete, nebo z nich uděláte průměr, který ovšem nemusí korespondovat se skutečnou teplotou. Proto operovat s teplotami, staršími ja cca 350 let, kdy se začalo měřit teploměry s dodnes používanými stupnicemi, srovnávat je s dnešními a vyvozovat z toho nějaké zásadní závěry (při rozdílech směšných pár stupnů) je hloupost nebo podvod.