Pondělí 21. dubna 2025, Velikonoční pondělí
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KLIMA: Častější extrémy počasí?

Kvůli ochlazování, totiž oteplování...?

ochlazovani1

Ať se otepluje nebo ochlazuje, nějakých klimatických extrémů prý vždycky přibývá.

Našimi médii zase proběhl následující překlad článku z Guardianu.

Extrémní počasí souvisí s tím, že člověk mění klima, řekli poprvé otevřeně vědci (Novinky.cz 11.července 2012)

Scientists attribute extreme weather to man-made climate change (Guardian 10 July 2012)

Klimatická změna prý vede k častějším extrémům počasí. To není nic nového. Totéž klimatologové říkají už od 70. roků. Jenomže tenkrát se to týkalo globálního ochlazování.

"V Africe sucho pokračuje už šestým rokem za sebou a strašným způsobem zvyšuje počet obětí hladomoru. Rekordní deště v částech USA, Pákistánu a Japonska způsobily jedny z nejhorších záplav za stovky let. V obilném pásu Kanady nezvykle chladné a deštivé jaro způsobilo zpoždění sadby a může přinést zklamání velmi nízké úrody. Naproti tomu deštivá Británie trpěla několik uplynulých jar nezvyklými suchy. Série nezvykle chladných zim sevřela americký daleký západ, zatímco Nová Anglie a severní Evropa zažila nejmírnější zimy, jaké kdo pamatuje. Tváří v tvář bizarnímu a nepředvídatelnému chování počasí v uplynulých letech stále větší počet vědců začíná mít podezření, že tyto zdánlivě protichůdné meteorologické fluktuace jsou ve skutečnosti součástí globálního klimatického rozvratu."

Z článku Another Ice Age?" v magazínu "Time" 1974.

A že změny klimatu povedou k nárůstu "extrémů počasí"? To vědci tvrdili i o hrozbě ochlazování. To by zase narůstaly třeba extrémní mrazy. Extrémy počasí narůstají vždy, ať se otepluje nebo ochlazuje.

V roce 1975 ve Science News čteme rozhovor C. C. Wallenem, ředitelem Special Environmental Applications Division ve Světové meteorologické organizaci v Ženevě.

Wallen: "Hlavní změnou počasí, která pravděpodobně bude doprovázet ochlazovací trend, bude zvýšená variabilita, střídání extrémů teplot a srážek v každém regionu (is increased variability-alternating ex-tremes of temperature and precipitation). Což téměř jistě sníží úrody…. V teplých obdobích totiž převládá tzv. zonální cirkulace, kde v mírném podnebném pásu převládající západní větry na velmi dlouhé vzdálenosti táhne jen pár silných center vysokého a nízkého tlaku. Výsledkem je více rovnoměrné rozložení vzorců počasí, které se relativně málo mění z měsíce na měsíc a mezi ročními obdobími. Zato v chladnějších obdobích větry ve vysokých nadmořských výškách jsou rozbity do nepravidelných buněk slabšími, ale početnějšími tlakovými centry, a tak vzniká cirkulace meridiální."

http://stevengoddard.wordpress.com/2012/05/28/1975-global-cooling-causes-extreme-weather/

(John H.Douglas. Climate change – chiling possibilities. Climate News 107. 1975)

Pozoruhodné je na tom to, že tentokrát se za "extrémní počasí" označují vyšší teploty. Věta "klimatická změna vede k častějším extrémům" je tudíž nesmyslná definice v kruhu. Přeloženo do češtiny to znamená, že oteplení vede k tomu, že je více teplých dnů. Nebo je to naopak?

Kdo by to byl řekl, že když se oteplí, bude tepleji, že? Kdo by řekl, že když sluneční činnost ve 20. století stoupne na nejvyšší úroveň za stovky, ba tisíce let, že se oteplí? Koho by to napadlo?

Alarmisté už musejí být zoufalí. Jejich fámy o nárůstu zemětřesení, hurikánů a požárů či neúrod byly vyvráceny. Tak jim nezbývá než nás strašit tím, že tu bude více teplých dnů. To je docela slabota.

Někdo tomu říká klimatické extrémy. My ostatní tomu říkáme krásné léto na koupání.

ochlazovani2

Častější sucha?

Výkřiky o tom, že extrémů přibývá, vyvolalo teplé léto. Konkrétně sucho v Texasu.

Současné sucho v Texasu má být důkazem, že extrémní teploty jsou dnes častější? To si klimatologové nevybrali dobrý příklad. Texas totiž už zažil větší sucha. Třeba v 50. letech. Nebo obrovské sucho 1841-60. Takže nic nového. Extrémů chvíli přibývá, pak ubývá, pak zase přibývá.

ochlazovani3

GRAF1: Máte pocit, že v Texasu jsou dnes sucha častější a pravděpodobnější? Vidíte tam nějaký katastrofický přelom v době nástupu průmyslu?

M.C.Cleveland, Daniel K.Stahle. Extended Chronology of Drought in South Central, Southeastern and West Texas (PPT presentace)

ochlazovani4

GRAF 2: Ve většině států USA byly největší naměřené teplotní extrémy ve 30. letech. Nikoli v posledním desetiletí. Třeba na Floridě zažili nejvyšší teploty v Monticellu v roce 1931. Tento rekord nebyl dodnes překročen. Výkřiky novinářů o tom, že padají teplotní rekordy, berte s rezervou.

http://wattsupwiththat.com/2012/07/14/newly-found-weather-records-show-1930s-as-being-far-worse-than-the-present-for-extreme-weather/

http://www.worldclimatereport.com/index.php/2012/07/13/the-heat-was-on-before-urbanization-and-greenhouse-gases/

Častější povodně?

ochlazovani5

GRAF 3: Tady je vsuvka pro Čechy. Máte dojem, že toho nikdá nebylo, aby byly povodně na jednom místě několikrát za sebou? Co třeba 16. století? V Praze na Karlově mostě ukazatel "Bradáč" ukazuje povodně: 1566, 1568, 1570, 1582, 1587, 1598... To je také každou chvíli.

Brazdil, Dobrovolny a kol. Historické klima a povodně v českých zemích.https://is.muni.cz/www/14941/AK_obrazky/AK_REVIZE_final.pdf

Povodeň 2002 byla někde rekordní (Praha), někde ne (Děčín). Že některé povodně jsou silnější než před 200 lety, může být tím, že lidé změnili krajinu, je více dlážděných ploch, rozoraných mezí, krajina hůře zadržuje vodu.

Zdenka Špiková. Největší přírodní katastrofy na území českých zemí za posledních 1000 let. Diplomová práce, Universita Palackého 2009. (Děčínské povodně)

Zdeněk Vašků. Půda je nenahraditelná (Ekolist 2008)

Tornáda

Nedávno média rozčeřila zpráva o tornádech v Polsku. Při každé takové události alarmisté vykřikují, že tohle za starých dob nebývalo. Co ale o těch starých dobách vědí?

Poland: Tornadoes hit Kujawy-Pomorze and Wielkopolska (BBC 15 July 2012)

Lidé v Evropě mají dojem, že tornáda tady nikdy nebývala. Tornáda prý patří někam do exotického Tichomoří. To ale máme krátkou paměť.

"Donedávna se myslelo, že ve Finsku jsou tornáda a silné bouře vzácnou událostí. Avšak Teittinenova studie z roku 2005 (A climatology of tornadoes in Finland) zdokumentovala 151 tornád mezi lety 1796 až 2003"

V Německu v letech 1587 až 1999 lze zdokladovat 517 tornád. V posledním období je více zpráv díky systematickému sledování.

http://www.islandnet.com/~see/weather/storm/tornadoes-europe.htm

Nikolai Dotzek (An updated estimate of tornado occurrence in Europe, 2003

ochlazovani6

GRAF 5: Velkých tornád v USA nepřibývá (červeně). Ale protože je více pozorovatelů, malá tornáda (modře) už neprojdou bez zaznamenání.

http://wattsupwiththat.com/2009/08/11/global-warming-creates-volatility-i-feel-it-when-i%E2%80%99m-flying/

I klimatický panel OSN varuje, že nárůst zpráv o tornádech je způsoben nástupem systematičtějšího sledování. Lze to dokázat na tom, že "přibyla" jen malá tornáda - taková, která dříve pozorovatelům unikla.

http://www.ipcc.ch/publications_and_data/ar4/wg1/en/ch3s3-8-4-2.html

"Výskyt tornád v USA po roce 1950 vykazuje nárůst, který je důsledkem hlavně zvýšené hustoty populace a vyššího počtu lidí v odlehlých oblastech. To má za následek nárůst pravděpodobnosti, že si tornáda někdo všimne." (Zpráva IPCC o klimatických extrémech, SREX, podzim 2011, str 123)

Více lesních požárů?

ochlazovani7

GRAF 6: Vývoj požárů na západě USA za tisíce let. Posledních 150 let požárů prudce ubylo. Obdobná situace je i v jiných částech světa (viz Wallenius).

Jennifer R. Marlon et al. Long-term perspective on wildfires in the western USA

http://hockeyschtick.blogspot.cz/2012/07/new-paper-finds-wildfires-in-western-us.html

Neúrody

Jestliže kvůli oteplování přibývá požárů, sucha a dalších katastrof, nemělo by se to projevit na rostoucích neúrodách?

ochlazovani8

GRAF 7: Úrody obilnin stále stoupají. LDC - rozvojové země. World - svět celkem. Údaje FAO (Food and Agricultural Organisation) 2010.

http://wattsupwiththat.com/2011/11/19/the-odd-omission-in-ipccs-summary-for-policy-makers-for-srex-on-extreme-weather-and-climatic-events/

http://www.learner.org/courses/envsci/visual/visual.php?shortname=cereal_production

Efekt pozorovatele

Potíž je, že lidé mají krátkou paměť. Nepamatují si povodně, které byly před padesáti či dvěma sty lety. A tak mají pocit, že dnešek je něčím výjimečný. Navíc dnes vás média zásobují zprávami o každičké katastrofě, která se stane kdekoli na planetě. Dříve jste se dozvěděli jen o povodni v okolí vaší vesnice.

Kdykoli máte pocit, že takovéhle počasí za starých časů nebývalo, položte si otázku: Co vlastně o těch starých časech vím?

******************************************************

(Diskutovat můžete i na: www.klimaskeptik.cz/diskuse)
www.klimaskeptik.cz
Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.

Aston Ondřej Neff
21. 4. 2025

Dneska opravdu jen krátce, kdo by se o svátcích chtěl zabývat politikou.

Hana Rybnická
21. 4. 2025

Jak ostatní univerzitní lídři reagovali na Bílý dům.

George Švehla
21. 4. 2025

V poslední době se objevuje nějak podezřele moc podivných zpráv.

Ivo Fencl
21. 4. 2025

Zdeněk Burian byl unikát. Bylo a je na světě málo jemu podobných.

Jan Ziegler
21. 4. 2025

Motorista Turek jezdí autem jak šílenec a ještě se tím chlubí

Aston Ondřej Neff
19. 4. 2025

Rusko nepřestane útočit a Ukrajina se nepřestane bránit.

Aston Ondřej Neff
18. 4. 2025

Audit digitalizace stavebního řízení neexistuje.

Chechtavej tygr
19. 4. 2025

Ve vlaku cestuje kněz, rabín a šaman.

SÝR ZDARMA
19. 4. 2025

Anglický ústavní soud potvrdil to, co ví každý normální člověk.

Aston Ondřej Neff
21. 4. 2025

Dneska opravdu jen krátce, kdo by se o svátcích chtěl zabývat politikou.

Lidovky.cz, ČTK
21. 4. 2025

Papež František ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho...

Jaroslav Šebek
21. 4. 2025

Papež František na Velikonoční pondělí v ranních hodinách zemřel, uvádí světové agentury s odkazem...

van Kateřina Vaníčková
21. 4. 2025

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) na sebe o víkendu strhl pozornost, když se na sociální...

Lukáš Kovanda
21. 4. 2025

Provoz na elektrifikovaných železničních tratích se raketově zdražuje, zatímco ceny nafty rostou...

Lidovky.cz, ČTK
21. 4. 2025

Rusko v noci podniklo další rozsáhlý útok na Ukrajinu. Použilo 96 dronů a tři střely, oznámilo...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz