Úterý 24. června 2025, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KLIMA: Boj proti oteplování - má to smysl?

diskuse (90)

Některé události jsou mnohdy kouzlem nechtěného a nejinak je tomu i u boje proti klimatickým změnám.

Byl prosinec roku 1997 a státníci celého světa se sešli v Kjótu, aby zde sepsali Kjótský protokol, v němž se průmyslové země zavázaly snížit emise skleníkových plynů o 5,2 %. Cílem byla obrana proti globálnímu oteplování. Shodou okolností v té době v Pacifiku vrcholil mimořádně silný jev El Niňo (super-El Niňo).

Máme prosinec 2015 a státníci celého světa se scházejí v Paříži na konferenci COP 21. Zástupci více než 190 zemí světa se tu snaží uzavřít novou dohodu o boji proti globálnímu oteplování. A opět je hlavním cílem redukovat emise skleníkových plynů. Shodou okolností v Pacifiku právě vrcholí mimořádně silný jev El Niňo. Je stejně silný jako v roce 1997. Kouzlo nechtěného.

NINO3

V prosinci 1997 dosahovala koncentrace CO2 v atmosféře hodnoty 364 ppm. A politikové bili na poplach. V prosinci 2015 je koncentrace už 402 ppm. Takže bití na poplach bylo k ničemu. Výsledkem 18letého nákladného plnění závazků z Kjóta je zvýšení koncentrace CO2 v atmosféře o 10,4 %.

Globální teplotní odchylka roku 1997 od průměru 20. století byla +0,51 °C (dle NOAA), v roce 2015 je to už +0,89 °C. To je další skvělý „úspěch“ dohod z Kjóta. K čemu jsou dohody, když se neplní, a pokud se plní, tak výsledek se nedostavuje?

Po skončení konference v Kjótu jsme zažili na tehdejší dobu mimořádně teplý rok 1998 (odchylka +0,63 °C). Po konferenci v Paříži nás opět čeká mimořádně teplý rok 2016. Tentokrát se teplotní odchylka bude pohybovat někde kolem +1,00 °C. Za všechno může mimořádně silná epizoda El Niňo.

Pařížská konference chce zabránit vzrůstu teploty o 2 °C oproti před-industriální éře, nikoli oproti teplotám 20. století. Přiznám se, že netuším, jaké byly globální teploty v první polovině 18. století, tedy v době před-industriální. A nevědí to ani klimatologové. Jen to tuší na základě poněkud ne zcela přesných nepřímých měření za pomocí letokruhů a izotopového složení sedimentů.

Každopádně se planeta v první polovině 18. století vzpamatovávala z malé doby ledové, takže tehdy byly globální teploty určitě nižší než ve století dvacátém, které bylo skoro o stupeň chladnější, než je současnost. Zdá se tedy, že na pařížské konferenci se chtějí státníci smluvně upsat k zabránění něčeho, co už nastalo.

Naskýtá se tedy otázka, zda světový boj proti globálnímu oteplování má vůbec nějaký smysl. Státníkům z průmyslově vyspělých zemí nejspíš žádný kompetentní vědec nevysvětlil, že omezit emise skleníkových plynů musí celý svět a nikoli jen vyspělé státy. Nejspíš jim nikdo nevysvětlil, že když energeticky náročnou výrobu vyvezeme z EU a USA do Číny nebo do Indie, omezíme tím sice emise v EU a USA, ale neomezíme tím emise globální.

Mnohem závažnější je ale skutečnost, že i kdyby lidstvo dnes okamžitě přestalo produkovat skleníkové plyny, stejně se koncentrace oxidu uhličitého hned tak nesníží. A protože lidstvo jen tak ze dne na den fosilní paliva nepřestane používat, je skoro jisté, že v roce 2050 dosáhne atmosférická koncentrace CO2 hodnoty zhruba 470 až 480 ppm. Tomu bude odpovídat i nárůst globální teploty a hladiny oceánů. Spalovat uhlí, ropu a zemní plyn totiž přestaneme až ve chvíli, kdy už nebudeme mít co spalovat.

Doufám, že příští konference státníků celého světa o globálním oteplování bude řešit nikoli „hrdinný boj s klimatem“, ale možnosti, jak se adaptovat na teplé klima a na rostoucí hladinu oceánů. Tahle adaptace bude nejspíš mnohem levnější než zbytečný a neefektivní boj proti globálnímu oteplování.

Tomáš Vodvářka
24. 6. 2025

Ulevilo se mi, jsem šťasten. Můj hlas dostane hnutí ANO.

Daniel Vávra
24. 6. 2025

Začíná mi to připomínat situaci ve středověku...

Václav Vlk st.
24. 6. 2025

Jako příklad uveďme německý plán na „vyčištění území“.

Aston Ondřej Neff
24. 6. 2025

Dotace pro Čapí hnízdo byl průhledný podfuk.

Majid Rafizadeh
24. 6. 2025

Írán to vnímal jako projev slabosti – a pak už bylo pozdě

bur Vítězslav Bureš, kurl Lenka Kuřilová, ČTK
23. 6. 2025

Česko zasáhly bouřky, jež dorazily z Bavorska a postupně přešly až na Moravu. Hasiči vyjížděli k...

Lidovky.cz, ČTK
23. 6. 2025

Jednoho mrtvého a tři zraněné, kteří jsou v ohrožení života, si vyžádalo bouřlivé počasí v Berlíně....

Lidovky.cz, ČTK
23. 6. 2025

Izraelská armáda v pondělí zaútočila na cíle spojené s íránským režimem a bezpečnostními složkami....

ČTK, jhr Jan Hron
23. 6. 2025

Írán odpálil rakety na americkou vojenskou základnu Al-Udajd v Kataru. Označil to za „mocnou“...

Lidovky.cz, ČTK
23. 6. 2025

Maďarsko a Slovensko se rozhodly nepodpořit 18. unijní sankční balík proti Rusku. Důvodem je plán...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz