24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

KLIMA: Antarktický poloostrov se ochlazuje

Příběh o tom, že Antarktický poloostrov je nejrychleji se ohřívající oběť skleníkových plynů, se začíná rozpadat. Že by to globální oteplování nebylo tak docela globální?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Metelka 20.4.2017 12:36

Re: Pane Zingo

Klimaskeptický folklór... :-)

M. Šejna 20.4.2017 13:16

klasický klimaskeptický folklór

která data byla upravena? Kdy, a jak?

Pokud jde o Klementinum, tak to už bylo v mezinárodní síti dávno nahrazeno daty z Ruzyně, aby se zabránilo vlivu tepelného ostrova.

M. Prokop 20.4.2017 13:42

Re: klasický pan Kremlík

Oni měli problémy i Scott a Amundsen. Možná i větší než dnes.

P. Rada 20.4.2017 5:51

Anomálie až paradoxy globálního oteplování.

Pan Kremlík má zřejmě kousek pravdy v tom, že globání oteplování není tak docela globální. Rozdílnost je ale mnohde právě navozená skleníkovými plyny - prvý paradox. Mezi skleníkové plany totiž patří i ozon. Pro jeho úbytek se v posledních desetiletích ochlazuje i stratosféra, kterou ještě donedávna ohříval a podobný problém s ozonem má pro přetrvávající ozonovou díru doposud i navíc anomálně vysokohorská Antarktída. V Antarktídě působí ale i vliv posilujícího proudění chladného vzduchu s centra směrem k pobřeží. Tzv polární vortex a další které se kombinují. Donedávna mírně narůstající přímořský led tak začal opět odtávat.

http://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/

Jinou anomálií v celkovém oteplování planety při povrchu je oblast povrchu severního Atlantiku přiléhající k Labradoru. Zde je důvodem příliv chladné ale relativně méně slané vody s tající oblasti Labradoru a Gronska. Ta sice teplejší ale přesto pro vyšší salinitu těžší dlouhodoběji oceánské voda se zde spíše zanořuje.

Tím snad navážnějším paradoxem je ale zhruba dvojnásobně pomalejší oteplování oceánů oproti pevninám či atmosféře. To je velmi záludný proces protože to snižuje odhad dlouhodobého dopadu GW. Jevy jako El Nino pak celosvětově navozují situaci jako by naakumulované teplo nepřibývalo rovnoměrně ale po skocích jako když stoupáme po schodišti a navíc s podestami. V oceánech s dlouhým cyklem promíchávání vody se přitom průběžně akumuluje přes 90% narostlé tepelné energie. To však znamená, že i kdybychom dnes příčinu rostoucích teplot (nárůst skleníkových plynů) stabilizovali, bude se planeta jako celek dál paradoxně oteplovat/vyrovnávat a navíc zapůsobí další navozené už jen přírodní zpětné vazby. Pan K. by ale i v tomto případě mohl psát články o tom, že to s tím GW je trochu jinak než si myslel... a že se mu nelíbí nazývat procesy které nejsou zcela rovnoměrné globálními a proto, že asi nejde hlavně o antropogrenní vliv ale v pozadí bude spíše sopečná činnost...

P. Hlosta 20.4.2017 9:24

Re: Anomálie až paradoxy globálního oteplování.

Mně na tom vašem příspěvku nejvíc vadí ona Antarktída. To dlouhé í mně tak fascinovalo, že jsem vám to ani nedočetl. To je též paradox, ovšem ve vzdělanosti. Za překlep to považovat nelze, protože se chyba opakuje. ;-))

P. Rada 20.4.2017 11:00

Re: Anomálie až paradoxy.

Nezbývá mi pane Hosto než se nedovtipnému přiznat, že jsem v něčem lajdák a také dislektik. Tuplovaně je to znát těsně nad ránem. Ta dislexie ale může mít i své výhody:

http://mojedyslexie.cz/nedocenovane-vyhody-dyslexie/

To, že naopak Vy ač jste si diskusní téma klimatu vybral a přesto doposud nejste schopen k němu prakticky nic věcného sdělit, asi dislektickou odlišností nebude.

Dávám tedy k úvaze otázku jaké motivy Váš paradoxní přístup k diskusi asi skrývá?

M. Šejna 20.4.2017 11:14

pane Rado

na Psích diskuzích bývá pravidlem, že když oponent nemá protiargumenty, žačne řešit gramatiku.