20.10.2021 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

KLIMA: Amazonský prales je potřeba rychle vykácet

Podle zprávy, která se minulý týden objevila na internetu, produkuje amazonský prales podstatně víc oxidu uhličitého, než zachytí. Jde o převratné zjištění, které znamená změnu náhledu na problém, nebo to ukazuje ještě něco úplně jiného?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 18.5.2021 7:53

A ty navíc písemně při ;-O plácání blbostí na Internetu. :-P

J. Novak 18.5.2021 7:52

"Oběm" biomasy je perla z nejjasnějších. Je to diamant Radovy tvorby. Zapisuji si do notýsku zlatým písmém a vystavím na nejposvátnější poličku, hned vedle portrétu Gréty. :-)

L. Novák 18.5.2021 7:51

Nutno ovšem říct, že ty jako zelený ;-O magor a ignorant nemáš pravdu nikdy, protože systematicky lžeš. Ať už záměrně, a nebo z umanuté blbosti. :-P

P. Rada 18.5.2021 7:41

Mylně uvádíte: ..."dlouhodobě šul-nul".

Lesníci skutečně doedávna praktikovali těžbu dřeva tak, že ročně se snažili těžit stejně jaké měli přírůstky (cca 8mil m3). Takto relativní stabilita přinášela dlouhodobě do státního rozpočtu cca 10miliard ročně.

S nástupem klima trendu do sucha a tepla ale začaly lesy velkoplošně odumírat a těžba se snažila kůrovce dohnat tempem cca dvojnásobným (15mil). Situace se i přes veškerou projevenou snahu změnila posledních několik let tak, že lesy ČR dřevní hmotu v úhrnu CELOPLOŠNÉ bilance růst //versus těžba + odumírání ztrácejí. Přitom i při rekordních těžbách jsou navíc sami ve ztrátě.

https://www.silvarium.cz/lesnictvi/lesy-cr-cekaji-rust-tezby-na-vice-nez-15-mil-kubiku

I. Mertl 18.5.2021 7:06

Takhle to dopadne, když se uhlíř zaplete do biologie. Možná by se autor měl dát na, řekněme, porodnictví. Tedy, z hlediska těžby uhle.

J. Lukavsky 18.5.2021 6:55

"i české lesy začínají do ovzduší v úhrnu posledních let uvolnovat více uhlíku než ho váží." důvod může být ten, že kupř. na Šumavě "ekologové" nechali vyrostlou smrkovou monokulturu sežrat kůrovcem a mrtvé stromy nechávají na místě rozložit, čili C ve dřevě vázaný opět odchází do atmosféry. Kdyby se ty zralé porosty smrku vytěžily a zpracovaly na trámy a nábytek tak by tam ten C byl uskladněn na staletí. Ale to by bylo neekologické. Jinak jakýkoli porost rostlin vč. lesa ve dne CO2 pohlcuje fotosyntézou a v noci ho prodýchává, ne ale všechen, část ukládá v biomase a z ní se uvolní až při rozkladu. Čili dlouhodobě šul-nul. Takže i ten slavný Amazonský prales to dělá, neb nic jiného neumí. Neumí kupř. tvořit ložiska uhlí ani rašeliny. Učit se, učit se .... J.L. end

P. Rada 18.5.2021 6:42

Dávám Vám za pravdu, že hloupost se projevuje úvahami o škodlivosti "prdícího skotu".

95% METANU totiž přežvýkavci produkují ÚSTY!!!

P. Rada 18.5.2021 6:38

Ponás-potopáři a ignoranti Vám ale klidně budou tvrdit, že rozlohy lesů rostou. Mohou mít lokálně katastrálně pravdu. Mají pravdu i v tom, že planeta se v úhrnu opticky zelená. Zelenáním se ale zvyšuje především plošnost - nikoliv oběm biomasy/hmotnost uhlíku na rozlohu.

P. Rada 18.5.2021 6:30

Ano zvrtlo ale nejen v zásobníku dřevní hmoty a biodiverzity kterou Amazonie byla. Fotosyntézy na plochu ubylo jen částečně pro obecný úbytek zeleně. Roste ale i dynamika podnebí, která pro snižování bonity půd, snižuje dlouhodobou vazbu uhlíku do živých organismů půdy až rostlin nad ní. Mizí pro masivnost bioty optimální stabilní klima.

Podívejte se na barvu řek které nejen od nás dnes odtékají. Mizí s nimi v oceánech prakticky nevratně i fosfor bez kterého nic nepostaví DNA - ani strom ani člověk.

To dominantně rozvratné ale je, že systém je nově 100x více jak od sopečné činnosti sycen fosilním uhlíkem ležícím předtím až stamiliony let mimo uhlíkový cyklus. Dokládá to posun radioizotopového složení atmosféry.

Uhlíkem přesycený systém kterému ale naopak chybí další biogenní prvky (pole musíme stále více a více uměle hnojit NPK...) už desetiletí není schopen dostatečně efektivně vázat uhlík a tak ho i proto v atmosféře dál přibývá.

Nebýt rozpouštění většiny lidmi uvlnovaného uhlíku v oceánech, které se tím ale okyselují (mají pro růst teploty i omezenou kapacitu), už by byl svět daleko více v rozvratu.

Odumírající lesy obecně produkují CO2 a jen "magoři" nejsou schopni respektovat důsledky narušené masivnosti vazby uhlíku na zde deponovanou živou dřevní hmotu.

J. Kavalír 18.5.2021 6:09

Produkují, ale pouze v případě, že je vypálíte bez náhrady. Ale pak už to není les.;-D;-D

P. Rada 18.5.2021 6:02

Lži lze nejefektivněji vyvrátit sdělením pravdy - nikoliv pomluvou. Pro narušení už nejen uhlíkového cyklu je dnes hrozba rozpadu biosféry s civilizací kterou nese realitou:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Planet%C3%A1rn%C3%AD_meze

https://www.klimatickazmena.cz/download/6cb3587ac9eaf77b4b8e83b50a138739/4.%20kapitola_uhl%C3%ADkov%C3%BD%20cyklus.pdf

A. Forman 18.5.2021 5:57

Jestliže deštné pralesy produkují oxid uhličitý, pak se něco zvrtlo s fotosyntézou.

To by mne zajímalo, který zelený bolševický magor může tvrdit, že lesy obecně produkují CO2.....

P. Rada 18.5.2021 5:57

"Blbost"??? Vždyt každý biotop se odjakživa už ze své definice vyznačuje praktickou ustáleností svého prostředí po všech stránkách vzhledem k délce reprodukčních času dotyčných druhů - biocenozy.

Konkrétněji přírůstku růstu zelené hmoty v organismech producentů při spotřebě energie k vazbě uhlíku, dusíku, fosforu.... v rostlinách - odpovídá na straně destruentů uvolnování energie i předtím vázaných prvků do prostředí ze kterého zas čerpají producenti adt atd.

S touto stabilitou je dnes ale pro přebujelou lidskou chamtivost/blbost konec.

R. Langer 18.5.2021 5:50

Nelži zase ty prolhaný Zelený bolševiku, nic takového nikdy nehrozilo, a hrozit nebude, a za ten tragický stav deštných pralesů mohou takoví jedinci, jako jsi ty a tobě podobní, a to tou vaší Zelenou politikou, která kácení deštných pralesů přímo podporuje, vy odporní škůdci lidstva. :-P

R. Langer 18.5.2021 5:47

No, je to úplně stejná hloupost jako ta o škodlivosti prdícího skotu, které by mělo vést k vybití většiny jejich stád. Problém je v tom, že ti debilní Zelení bolševici, jako je Rada a spol., to myslí NAPROSTO VÁŽNĚ! ;-€

P. Rada 18.5.2021 5:25

Tragické začíná být to, že nejen Amazonský prales ale i české lesy začínají do ovzduší v úhrnu posledních let uvolnovat více uhlíku než ho váží. Hrozí, že tato kladná zpětnovazební situace na planetě pro obecné posílení výrazně sníží šance nejen na efektivní obnovu lesů a následě pro rozvoj až přežití lidské dnes klimaticky vesměs nepoučitelné konzumní civilizace.

Tak jako dnes dochází k zásadní redukci počtu stromů Amazonie a lidé jako Souček to přezírají či dokonce doporučují urychlit vykácení... - může do budoucna začít docházet k analogicky beznadějné redukci počtu lidí.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/221562248410003-kacenim-lesy-nezachranime/

L. Novák 18.5.2021 0:56

Je to blbost! Vytvářet závěry podle hloupého titulku článku kdesi v internetových novinách "... Amazonský prales vyrobil víc CO2, než pohltil" je ještě větší hloupost, než hloupost těch, kteří takový titulek napsali. Novináři...

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/amazonsky-prales-pozary-odlesnovani-oxid-uhlicity-studie.A210504_130215_zahranicni_kha

Především zelený porost pralesa nemůže za normálních okolností produkovat víc CO2 než spotřebuje ke svému růstu a obnově. Pokud se nejedná o "normální okolnosti", jako třeba kácení pralesa na výrobu tzv. "EKO" biopaliva - dřevní štěpky, likvidace porostů pro pěstování cukrové třtiny určené k velkovýrobě "BIO"lihu a výhodný export tankery do zeleně šílených USA, likvidace pralesa pro získání zemědělské půd k pěstování "palmového oleje", pak není možné mluvit o tom, že "prales produkuje víc CO2 než sám spotřebuje". To je čirá demagogie a projev blbosti těch, kteří podobné nesmysly napíší. S výjimkou, pokud se jedná o sarkasmus nebo ironii. Tu však musí autor umět psát tak, aby byla jasně rozlišitelná od běžného informačního textu. Což mi v tomto případě až tak zřejmé není.