26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KLIMA: Amazonský prales je potřeba rychle vykácet

Podle zprávy, která se minulý týden objevila na internetu, produkuje amazonský prales podstatně víc oxidu uhličitého, než zachytí. Jde o převratné zjištění, které znamená změnu náhledu na problém, nebo to ukazuje ještě něco úplně jiného?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 18.5.2021 8:54

Čti znovu, idiote, a zkus pochopit obsah. ;-)

R. Langer 18.5.2021 11:05

To není pomluva, 100x usvědčený lháři. Jsi prolhaný podvodník, a tak to je! :-P

F. Brnušák 18.5.2021 17:34

Cim vice CO2 v atmosfere tim lepe se dari rostlinam, to je zakladni vlastnost rostlin, pokud by to rostliny nedelali, tak je nelze oznacit za rostliny.

J. Lukavsky 18.5.2021 6:55

"i české lesy začínají do ovzduší v úhrnu posledních let uvolnovat více uhlíku než ho váží." důvod může být ten, že kupř. na Šumavě "ekologové" nechali vyrostlou smrkovou monokulturu sežrat kůrovcem a mrtvé stromy nechávají na místě rozložit, čili C ve dřevě vázaný opět odchází do atmosféry. Kdyby se ty zralé porosty smrku vytěžily a zpracovaly na trámy a nábytek tak by tam ten C byl uskladněn na staletí. Ale to by bylo neekologické. Jinak jakýkoli porost rostlin vč. lesa ve dne CO2 pohlcuje fotosyntézou a v noci ho prodýchává, ne ale všechen, část ukládá v biomase a z ní se uvolní až při rozkladu. Čili dlouhodobě šul-nul. Takže i ten slavný Amazonský prales to dělá, neb nic jiného neumí. Neumí kupř. tvořit ložiska uhlí ani rašeliny. Učit se, učit se .... J.L. end

P. Rada 18.5.2021 7:41

Mylně uvádíte: ..."dlouhodobě šul-nul".

Lesníci skutečně doedávna praktikovali těžbu dřeva tak, že ročně se snažili těžit stejně jaké měli přírůstky (cca 8mil m3). Takto relativní stabilita přinášela dlouhodobě do státního rozpočtu cca 10miliard ročně.

S nástupem klima trendu do sucha a tepla ale začaly lesy velkoplošně odumírat a těžba se snažila kůrovce dohnat tempem cca dvojnásobným (15mil). Situace se i přes veškerou projevenou snahu změnila posledních několik let tak, že lesy ČR dřevní hmotu v úhrnu CELOPLOŠNÉ bilance růst //versus těžba + odumírání ztrácejí. Přitom i při rekordních těžbách jsou navíc sami ve ztrátě.

https://www.silvarium.cz/lesnictvi/lesy-cr-cekaji-rust-tezby-na-vice-nez-15-mil-kubiku

L. Novák 18.5.2021 8:03

Idiote, chovatelé a ochránci kůrovce - zelení ;-O magoři jako ty, nadělají zcela prokazatelně v lesích a přírodě největší škody svou blbostí a nekompetentností! Viz např. tzv. OZE a "biopaliva".

J. Lukavsky 18.5.2021 20:49

Jeden o voze, druhý o koze. Já psal o CO2 a Vy o těžbě dřeva. Rozpad lesnictví měl i příčiny organizační. Smrková monokultura vyžaduje neustálé sledování a zásahy. Dříve v lese běhal hajnej a jak uviděl kůrovcový smrk tak to bylo jako když bažantům na vojně vyhlašují poplach. Druhý den smrk ležel oloupali kůru, spálili. Teď se musí vyhlásit výběrové řízení, pak odvolání, pak nové řízení.... no a kůrovec mezitím udělá 3 generace. Polesí bylo kompletní jednotka co měla techniku i lidi. Dneska sleduje les z družice a na všechno si musí zjednat cizí firmu a vybrat nejlacinější. Tak lesu zdar, škodné zmar! J.L. end

J. Novak 18.5.2021 7:52

"Oběm" biomasy je perla z nejjasnějších. Je to diamant Radovy tvorby. Zapisuji si do notýsku zlatým písmém a vystavím na nejposvátnější poličku, hned vedle portrétu Gréty. :-)

L. Novák 18.5.2021 8:05

;-D R^ To je náš zelený vjedec "Rada", co všem radí, jak mají správně žít... dokud to s ním nešlehne o zem. :-P

L. Novák 18.5.2021 0:56

Je to blbost! Vytvářet závěry podle hloupého titulku článku kdesi v internetových novinách "... Amazonský prales vyrobil víc CO2, než pohltil" je ještě větší hloupost, než hloupost těch, kteří takový titulek napsali. Novináři...

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/amazonsky-prales-pozary-odlesnovani-oxid-uhlicity-studie.A210504_130215_zahranicni_kha

Především zelený porost pralesa nemůže za normálních okolností produkovat víc CO2 než spotřebuje ke svému růstu a obnově. Pokud se nejedná o "normální okolnosti", jako třeba kácení pralesa na výrobu tzv. "EKO" biopaliva - dřevní štěpky, likvidace porostů pro pěstování cukrové třtiny určené k velkovýrobě "BIO"lihu a výhodný export tankery do zeleně šílených USA, likvidace pralesa pro získání zemědělské půd k pěstování "palmového oleje", pak není možné mluvit o tom, že "prales produkuje víc CO2 než sám spotřebuje". To je čirá demagogie a projev blbosti těch, kteří podobné nesmysly napíší. S výjimkou, pokud se jedná o sarkasmus nebo ironii. Tu však musí autor umět psát tak, aby byla jasně rozlišitelná od běžného informačního textu. Což mi v tomto případě až tak zřejmé není.

R. Langer 18.5.2021 5:47

No, je to úplně stejná hloupost jako ta o škodlivosti prdícího skotu, které by mělo vést k vybití většiny jejich stád. Problém je v tom, že ti debilní Zelení bolševici, jako je Rada a spol., to myslí NAPROSTO VÁŽNĚ! ;-€

P. Rada 18.5.2021 6:42

Dávám Vám za pravdu, že hloupost se projevuje úvahami o škodlivosti "prdícího skotu".

95% METANU totiž přežvýkavci produkují ÚSTY!!!

L. Novák 18.5.2021 7:53

A ty navíc písemně při ;-O plácání blbostí na Internetu. :-P

L. Novák 18.5.2021 8:26

P.S.: Už ses doučil, že ovce jsou taky přežvýkavci? :-P

P. Rada 18.5.2021 5:57

"Blbost"??? Vždyt každý biotop se odjakživa už ze své definice vyznačuje praktickou ustáleností svého prostředí po všech stránkách vzhledem k délce reprodukčních času dotyčných druhů - biocenozy.

Konkrétněji přírůstku růstu zelené hmoty v organismech producentů při spotřebě energie k vazbě uhlíku, dusíku, fosforu.... v rostlinách - odpovídá na straně destruentů uvolnování energie i předtím vázaných prvků do prostředí ze kterého zas čerpají producenti adt atd.

S touto stabilitou je dnes ale pro přebujelou lidskou chamtivost/blbost konec.

L. Novák 18.5.2021 7:58

Ty jsi hlasatelem blbostí a nesmyslů na NP jako první, jsi tady všech ;-O blbů králem! Rv ;-D

J. Pokoutný 18.5.2021 8:07

"Blbost"??? Vždyt každý biotop se odjakživa už ze své definice vyznačuje praktickou ustáleností svého prostředí po všech stránkách vzhledem k délce reprodukčních času dotyčných druhů - biocenozy.

Tak tohle ammoniti zřejmě nepochopili a ve své hlouposti vyhynuli, že Weissi?