20.10.2021 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

KLIMA: Amazonský prales je potřeba rychle vykácet

Podle zprávy, která se minulý týden objevila na internetu, produkuje amazonský prales podstatně víc oxidu uhličitého, než zachytí. Jde o převratné zjištění, které znamená změnu náhledu na problém, nebo to ukazuje ještě něco úplně jiného?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 18.5.2021 9:27

Chamtivci mají za smysl života zmíněné plnění své kapsy. Životadárnějším projevem ale je spíše BÝT nežli MÍT.

https://www.psychoweb.cz/psychologie/mit-nebo-byt-e-fromm-ukazka/

P. Rada 18.5.2021 9:23

Pane Církvo částečně souhlas ale mylně viníte vágní svazáky při argumentaci čísly bez vazby na typ mobility, lokality a čas.

Osobní a nákladní automobilová nebo dokonce vlaková aplikace diselů je přeci o propastné rozdílnosti výkonů a efektivit v tuno-kilometrech a tedy i měrných imisí. Ty navíc mají dopad až působením v čase.

Nevím kolik je vám let ale lze předpokládat, že jste vyrostl s rodičů v Česku... a tak i Vy svazák/nesvazák nesete na sobě měrné imise i s totalitní minulosti a tedy vyšší jak většina dnešních obyvatel Evropy a ti zas měrně pojato až řádově více jak většina populace dnešního světa.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD#/media/Soubor:Percentage_share_of_global_cumulative_energy-related_carbon_dioxide_emissions_between_1751_and_2012_across_different_regions_CS.svg

J. Nevrkla 18.5.2021 9:19

Čím více CO2, tím více se to zelená, samá pozitiva.

P. Milan 18.5.2021 9:15

Rada blbne pořád a nad kácením se zamýšlí spíš pan Souček, vědom si toho, že to Brazilci nedělají pro srandu a řešení by tedy bylo dost složité.

P. Milan 18.5.2021 9:14

U něj forma dokonale ladí s obsahem. Pitomosti psané na úrovni "Dežo".

P. Milan 18.5.2021 9:12

Domnívá se něco jiného než pan Mertl, navíc si z toho dělá srandu.

P. Milan 18.5.2021 9:11

Vidíte někde nějakou pravici a dokonce libertariánskou pravici (což je poněkud protimluv)?

P. Milan 18.5.2021 9:10

Nejblbější je, že to myslí vážně různí klimašílenci, produkující zákazy a příkazy jak na běžícím pásu, vesměs ke škodě naší kapsy a ve svůj prospěch.

Autor je ironicky dotáhl do konce jejich řádění.

So geht das.

P. Rada 18.5.2021 9:10

Jako klimatické planetární optimum se uvádí glob teplota 14 až 15C kterou může zajistit mimo jiné 280 až 300ppm CO2 v atmosféře.

POD tuto úzkou hranici hrozí biosféře v důsledku rozkyvu Milankovičových parametrů zemské dráhy propad do dob ledových jak bylo pravidlem kvartéru.

NAD touto hranicí hrozí letní odtávání zejména severní polární čepičky a dále i jižní. Obě polární čepičky v klimatickém systému sice jednak navozují nestabilitu teplot přes proměnlivost albeda ale zároven stabilizují proudění vzdušných mas nesoucích vláhu. Nejen teplota ale i vláha a obsahy živin a stabilita podmínek totiž podminují možnosti rozvoje biosféry.

Nad hranicí optima proto pro růst dynamiky podnebí poklesávají šance pro rozvoj zejména dlouhověkých organismů a to i když globálně pojato průměrná glob teplota bude ještě stabilnější jak na úrovni klimatického optima.

Dnes je CO2 už 415ppm při trendu +2/rok. Ustáleným 400ppm přitom odpovídala v konci třetihor před 10 mil let ustálená průměrná teplota bez letních polárních čepiček ale hladinou oceánů o 20m výše jak dnes (při trochu geografii kontinentů) ale rozahem rozhodně skromější vegetaci. Zhruba tam dnes během dvou století směřujeme. Hladiny oceánů se ale ustálí až za další titisíciletí.

Nástup do dnešní situace přitom zžejmě nevědomky nastartovali už naši předci právě vypalováním lesů a zakládáním rýžovišt zhruba před 5tis lety. Tehdy vzrůst s 260 na 280ppm kompenzoval Milankovičovu precesi a navodil enormě dlouhé pokračování bezledové doby. Civilizace tak získala rozvojový čas. Ten dnes ale daleko dramatičtěji ztrácí.

M. Valenta 18.5.2021 8:59

A nejblbější na tom je, že autor to myslí vážně.

V. Církva 18.5.2021 8:54

Odlesńování amazonského pralesa je skutečně šílenost. Svět by samozřejmě měl jít na Brazílii politikou cukr a bič. I přesto, že to zdraží nábytek a paliva.

Jinak souhlasím se závěrem, že přesné výpočty o CO2 amazonského pralesa nejsou, ani světové produkce lidmi, dokonce ani přesný vliv CO2 na teplotu (skleníkový efekt je jasný, ale pohlcování CO2 oceány, ochlazování ledovci, kolik lidé vytvoří CO2, to jsou velmi nepřesné odhady).

Přesto je dost důkazů na to, že lidstvo nadměrně vytváří "fosilní" spaliny, a je to příčinou klimatických a přírodních změn. V otázce jestli bylo dřív zvýšení teploty nebo zvýšení skleníkových plynů, pak je je odpověď zvýšení skleníkových plynů je poměrně jednoznačná a pravděpodobná. Doporučuji si nastudovat.

Jiná věc je přístup lidstva k těmto věcem vedený zelenorudými svazáky. Ti zlikvidují evropský automobilový průmysl, aniž by si zjistili, že je příčinou kolem 2% emisí, diesely mají nižší CO2 a u těch moderních je to s dusíky OK. CO2 Evropy se snižuje na úkor přesunu výroby do Cíny a Indie s větší generací CO2. Pokud většina solárních panelů pochází z Číny, komu asi nejvíc pomáhají dotace na ekologii?

Rozumní lidé by se neměli unavovat nesmyslným prokazováním, že fosilní paliva nejsou problém a spíš jasně vypálit rybník zelenorudým pragmatickým plánem co má smysl řešit za rozumnou cenu, co je hysterie a co je jen finta k obohacování elit.

Bohužel i pravice je dogmatická a nedokáže překročit svůj libertariánský stín.

L. Novák 18.5.2021 8:54

Čti znovu, idiote, a zkus pochopit obsah. ;-)

J. Nevrkla 18.5.2021 8:53

Očekávám, že se demagogie obrátí a ochlazování bude vydáváno za jasný důkaz oteplování. Už to začíná. Co teď budeme dělat? S čím zase bojovat? S větrem a deštěm? Aby ho bylo více nebo méně?

P. Pepax 18.5.2021 8:53

Nevěřím že lesy vylučují více nebo méně oxidu uhličitého, jedině že by zmutovaly ;-) a pokud to "vědci zjistili", tak je to téměř určitě blábol.

L. Novák 18.5.2021 8:53

Zajdi si na ZŠ, zelený idiote, a nech si od paňčelky češtinářky vysvětlit, jaké je pravidlo psaní v podmiňovacím způsobu, a při té příležitosti taky další základní znalosti českého pravopisu (s/z, i/y, bě/bje atd...). :-P

J. Stehlik 18.5.2021 8:49

Zatím se nám ledovce u polu zmenšují . Třeba proto se zpomaluje golf a my tady máme už rok hnusně :-P

Vše je to jedno hádání . Něco jako předpověd skokana ve flašce .

P. Rada 18.5.2021 8:46

K násilnostem nabádají pro nesdostatečnosti své mysli hlavně hrubci tupci.

P. Rada 18.5.2021 8:42

Pokud by jste se "ráčil namáhat" o problematice tématu sovislostí Amazonských pralesů a planetárního klimatu něco dozvědět - našel by jste v autorově textu dokonce tucty nejasností až pochybení. Ty lidsky vznikají všude ale zejména tam, kde navíc mimo neadekvátní odbornost ignoruje pisatel i možnost si nechat text od někoho recenzovat.

J. Nevrkla 18.5.2021 8:37

Optimum celoročních teplot je asi šest stupňů nad úrovní Česka, letos to vypadá, že to bude více. Uvádí se, že daleko nejvíce oxidu uhličitého produkují oceány. Obávám se ovšem, že problémem bude ochlazování kvůli zpomalování Golfského proudu a snížení sluneční aktivity. Už jsem se vsadil.

L. Novák 18.5.2021 8:26

P.S.: Už ses doučil, že ovce jsou taky přežvýkavci? :-P

J. Moravec 18.5.2021 8:25

Kdokoli může tvrdit cokoli a nemusí to být ani zelený magor. Zdá se, že záchranu Země už máma zmáknutou, tedy alespoň teoreticky. Možná je už načase, začít přemýšlet o záchraně něčeho jiného. Třeba vesmíru.

L. Novák 18.5.2021 8:22

Zamyslet se nad blbostí magora "Rada"? Děláte si legraci? ;-D

O likvidaci deštných pralesů se z velké části zasloužili právě zelení magoři svou idiocií a politikou "biopaliv". Zkuste si o tom něco přečíst.

L. Novák 18.5.2021 8:20

Tu blbost vymysleli zelení magoři, Souček to po nich jen zopakoval a zdůraznil... :-P

V. Církva 18.5.2021 8:13

No tak Rada občas blbne, ale nad některými argumenty je dobré se zamyslet. A kácení Amazonského pralesa v těchto rozměrech a rychlosti je skutečně šílenost.

V. Šťastný 18.5.2021 8:11

Kdybyste se ještě ráčil namáhat sdělit, kde pan Souček, podle vás, udělal chybu.

J. Pokoutný 18.5.2021 8:07

"Blbost"??? Vždyt každý biotop se odjakživa už ze své definice vyznačuje praktickou ustáleností svého prostředí po všech stránkách vzhledem k délce reprodukčních času dotyčných druhů - biocenozy.

Tak tohle ammoniti zřejmě nepochopili a ve své hlouposti vyhynuli, že Weissi?

L. Novák 18.5.2021 8:05

;-D R^ To je náš zelený vjedec "Rada", co všem radí, jak mají správně žít... dokud to s ním nešlehne o zem. :-P

L. Novák 18.5.2021 8:03

Idiote, chovatelé a ochránci kůrovce - zelení ;-O magoři jako ty, nadělají zcela prokazatelně v lesích a přírodě největší škody svou blbostí a nekompetentností! Viz např. tzv. OZE a "biopaliva".

L. Novák 18.5.2021 7:58

Ty jsi hlasatelem blbostí a nesmyslů na NP jako první, jsi tady všech ;-O blbů králem! Rv ;-D

L. Novák 18.5.2021 7:55

Ne. Blba jako ty nelze umlčet pravdou, ale jen pořádnou ránou do palice! :-P