30.5.2020 | Svátek má FerdinandDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


KLIMA: Agung kontra klimahujeřiŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 57, poslední: 7.10.2017 6:46, přehled diskusí

Dobře.:
Autor: M. Mikulec Datum: 6.10.2017 22:24

Václav Klaus i Donald Trump mají pravdu, když odmítají ty direktivní voloviny.

Za sebe říkám, že se už těším na to globální oteplování, když musím topit 7 měsíců v roce, a je to horší každým rokem. V Anglii na začátku letopočtu jsme měli mráz pár nocí za celou zimu. Teď mrzne i ve dne, a to celé týdny! Sněhu přibývá, nikdy předtím jsme nepřezouvali, teď řidiči shánějí sněhové řetězy. Podívejte se na sněhovou nadílku posledních let v amerických městech jako New York. Letos v Kalifornii napadl sníh dřív než v CZ.

Re: Dobře.:
Autor: P. Rada Datum: 7.10.2017 6:33

"Direktivní voloviny" odmítám také.

Právě ten kdo odmítá reflektovat ověřitelnou realitu, která jemu dosud nebývale silnému hrozí až fatálně, se ale ukázkově chová jak "vůl" jdoucí pokorně na porážku.

dovolil bych si podotknout:
Autor: J. Hanke Datum: 6.10.2017 12:50

že klasik pravil: "Lidí je na světě jak sr****...." Takže nějaký ten úbytek by byl přínosný pro lidstvo. Určitě takový likvidační příspěvek planetě okolo pěti miliard jedinců je více než žádoucí.

A těch supervulkánů je víc. Na jih od Neapole je Campi Flegrei, Yelowstone je už notoricky profláklý, atd, atp.

A kdyby to odfouklo i Netzerku, nebyla by to žádná tragedie, ba ani škoda.

Re: dovolil bych si podotknout:
Autor: J. Schwarz Datum: 6.10.2017 21:08

Rudolfa by krom Netzerky a pár zdejších eurohujerů taky moc lidí nepostrádalo...

Agung včera 17°°:
Autor: P. Zinga Datum: 6.10.2017 12:23

https://magma.vsi.esdm.go.id/press/view.php?id=101

Autor pro pány Šejnu, Radu, Grambličku apod.:
Autor: V. Husák Datum: 6.10.2017 11:56

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tobsk%C3%A1_katastrofa

https://technet.idnes.cz/vybuch-sopky-tambora-05z-/veda.aspx?c=A140414_155557_veda_mla

Že je sopka Agung na Bali vím a v článku je to několikrát uvedeno. Název Borneo jsem použil jako příklad možného novinového titulku.

Škoda, že nejste tak chytří, jako například paní Boublíková, která to pochopila.

nechytrý Husáku:
Autor: M. Šejna Datum: 6.10.2017 12:25

Tambora byla opravdu katatrofa. Jen vám, nechytrý Husáku, nedošlo, že už pár let po jejím výbuchu bylo klima zas tam, kde bylo před výbuchem.

Možná vám, nechytrý Husáku, nedochází, že existují události s trvalými následky a události s dočasnými následky. Sopečné výbuchy (s výjimkou explozí tzv. supervulkánů) mají nepatrné krátkodobé vlivy na klima v délce max 3 let, přičemž výrazný vliv na klima mají jen několik týdnů.

Obsah CO2 v atmosfeře ale má vliv dlouhodobý v rádu tisíců let, nechytrý Husáku. A nedá se počítat s rychlou změnu směrem nahoru nebo dolu.

Každopádně je nesmysl proti CO2 bojovat. V tom jsem zajedno s klimaskeptiky. Narozdíl od klimaskeptiků a nechytrého Husáka ale nepopírám existenci skleníkového efektu a lidského vlivu na jeho růst.

Re: Hloupý Šejno:
Autor: L. Novák 475 Datum: 6.10.2017 12:41

Hloupý Šejno, vy hlavně agitujete, a pro lidský vliv mírného růstu CO2 v ovzduší jako příčiny změn v klimatu nemáte důkazy žádné.

Re: nechytrý Husáku:
Autor: o. istvanfy Datum: 6.10.2017 13:18

Kolobeh CO2 v atmosfére trvá podstatne kratšie, zhruba okolo 100 rokov.

Re: nechytrý Husáku:
Autor: P. Rada Datum: 6.10.2017 17:38

Toto číslo se opravdu takto uvádí a platí pro ustálený stav planetárního metabolického systému.

Docela jiná situace ale nastává pokud za astabilní situace dochází ke kladným zpětnovazenbím jevům. Jednou nasycená atmosféra uhlíkem si pak své složení může ponechat celá desetitisíciletí.

Re: nechytrý Husáku:
Autor: o. istvanfy Datum: 6.10.2017 20:34

Podceňujete schopnosti rastlín. Kladná spätná väzba CO2 - globálna teplota samozrejme existuje ale nie je až taká silná a navyše čím viac CO2, tým je slabšia.

Re: nechytrý Husáku:
Autor: P. Rada Datum: 6.10.2017 22:36

Míra fotosyntézy je vázána na stabilitu klimatu. Měníli se rozložení klimatických pásem - což je dnes zjevné - nutně klesá schopnost rostlin vázat uhlík. Dokládá to i růst jeho koncentrace v ovzduší.

Navíc platí, že rostliny váží jen určitou část uhlíku a už na rozdíl od dávné minulosti karbonu netvoří zásobníky/ uhelné sloje. Pro toto všechno nejspíše velice přecenujete možnsti rostlinstva a to i oceánského.

Re: Autor pro pány Šejnu, Radu, Grambličku apod.:
Autor: P. Rada Datum: 6.10.2017 13:16

Pane Husáku vliv supervulkánů na civilizaci vůbec nezpochybnuji a nikdy jsem nezpochybnoval. Dokonce spíše varuji - chceteli alarmuji - před riziky na která lidé obvykle nemyslí, protože považují tuto globální civilizaci za nevykolejitelnou. Opak považuji spíše blízský pravdě a čím vleklejší nebezpečí - tím problematičtější řešení.

Zkuste se spíše sám "chytře" naučit rozlišovat alespon vliv změn počasí, erupcí sopek... na civilizaci - od dokonce vlivu civilizace na klima planety. Např přiřadit k dále uvedenému grafu globálních teplot výbuch Toby či Tambory atd.

Teploty v geologicé minulosti ... https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

Teploty v historické minulosti .... http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

Re: Autor pro pány Šejnu, Radu, Grambličku apod.:
Autor: M. Prokop Datum: 6.10.2017 15:40

Píchl jste do melounů ... :-P

klimahujeři?:
Autor: M. Šejna Datum: 6.10.2017 10:11

sopky v Indonésii občas pořádně vybouchnou, ale klima tím zatím nijak výrazně neovlivnily. Naposledy se to trochu povedlo sopce Pinatubo v roce 1991. Tehdy se jednalo o opravdu mimořádně silnou erupci a následovaly pak dva roky globálního "ochlazení". Byly to ale jen dva roky a ochlazení se dalo počítat na zhruba 2 desetiny stupně.

Globální odchylka od průměru 20.století byla v roce výbuchu (1991) +0,38°C, následovaly dva chladnější roky s odchylkou +0,22° a +0,25°. Jednalo se tedy o podobný výkyv globální teploty, jaký předvádí ElNiňo nebo LaNina. Tedy nic katastrofálního.

Jeden s nesilnějších sopečných výbuchů předvedla sopka Krakatoa v roce 1883. Ani tehdy se ale nejednalo o dlouhodobější následky. Rok 1884, 1885 a 1886 byly je o jednu desetunu stupně chladnější a pak se vše zas vrátilo k předchozím hodnotám.

Z tohoto pohledu považuji článek pana Husáka za vulkano-klima-alarmismus na úrovni klimahujerů.

Re: klimahujeři?:
Autor: S. Netzer Datum: 6.10.2017 10:39

Pinatubo je na Filipínách.

Re: klimahujeři?:
Autor: M. Šejna Datum: 6.10.2017 10:51

to je celkem jedno, kde je sopka. Pokud někdo tvrdí, že výbuch sopky může výrazně ovlivnit globální klima, tak ta sopka může být "globálně" kdekoli.

Re: klimahujeři?:
Autor: P. Rada Datum: 6.10.2017 12:48

Vesměs s Vámi souhlasím ale tvrzení ..." může být "globálně" kdekoli .... je ošidné vzhledem k potenciálním důsledkům.

Aktivujeli se totiž sopka blíže k polům - řekněme na Islandu či Kamčatce - a navíc s menší silou tedy bez zásahu nad troposféru, ve variantě více popela než lávy, síry ... Pak spad pokud ho vítr zanese nad zaledněné, doposud bílé polární oblasti, může zejména za situace následného oslunění naopak znamenat nárůst tání ledovců s dokonce dlouhodobým důsledkem urychlení GW.

Re: klimahujeři?:
Autor: P. Zinga Datum: 6.10.2017 12:25

Pane Šejno, to jsem rád, že Vás odchylka 0,10°C nechává chladným...V IPCC z toho již šílí.

Autor:
Autor: S. Netzer Datum: 6.10.2017 9:14

by si měl nejprve ujasnit, jestli se Gunug Agung nachází na Bali nabo Borneu.

Re: Autor:
Autor: Š. Hašek Datum: 6.10.2017 9:35

A Vy si ujasněte, kolik váží Země, Slunce, atmosféra nad Zemí, kolik váží ten CO2, kolik ho tam je/politicky má být. Jsou to numera s více jak desítkovým exponenentem a v tunách. JauJau počítá do čtyřech let volebního období.

Pak si zvažte váhu hlíny v lopatce co budete mít (spolu s Bursíkem) v ruce na zahradě.

Pochopil jsem totiž, že chcete občansky aktivisticky vstoupit do dějů ve Sluneční soustavě. Přeji úspěchy mravence, co chtěl sám přestěhovat Alpy do Polska. Pro začátek ale můžete prodat automobil a nelétat furt letadlem, nedělám si legraci, to jde spočítat a pomůže to.

Re: Autor:
Autor: P. Rada Datum: 6.10.2017 9:59

Pen Hašku přestante na minutku dýchat ....

Třeba Vám to napoví, co je v životě člověka nejpodstatnější ... a co spíše jen politikum opírající se líbivě o váhu Země - vůči CO2.

Re: Autor:
Autor: Š. Hašek Datum: 6.10.2017 10:09

Aha, tak Vám se nelíbí moje snaha - pouze a jenom mezi obecenstvem šířit hmotnosti na dějích zúčastněných vesmírných těles ve vztahu k váze uhlí jednoho přiložení do neekologických kamen? A plynů, vzniklých spálením za jednotku času? Já to nebudu rozepisovat na stránku.

Uznávám, že matematika/fyzika/chemie není silnou stránkou Kateřiny. Proč Vy s nima můžete táhnout za jeden provaz? Nějak mám dojem, že věci rozumíte víc než ona.

Re: Autor:
Autor: P. Rada Datum: 6.10.2017 10:33

Snažím se věci porozumět - to máte pravdu. Snažím se ale i o porozumění podělit.

Hmotnost celé planety až vesmíru... je pro mě skutečně gigantická/nepochopitelná - tudy cesta nevede. Něco jiného je hmotnost biosféry či dokonce jen hmotnost tvorů kteří si celé své okolí uvědomují. Počet všech lidí uvědomujících si riziko pro civilizaci pak odhaduji na sotva procenta. Objasnění nepoměrů leží proto spíše v oblastech psychopogických jak hmotnostních.

https://echo24.cz/a/iTUm9/proc-strkame-hlavu-do-pisku-kdyz-je-nebezpeci-tak-zjevne

https://technet.idnes.cz/jak-si-zamilovat-system-0sw-/veda.aspx?c=A121204_153944_veda_mla

Re: Autor:
Autor: R. Brzák Datum: 6.10.2017 10:24

Tento Váš argument nebudu brát jako důkaz Vašeho potenciálního šílenství, jež by se projevovalo snahou omezit emise CO2 z lidského dechu... Pan Hašek ani žádný klimaskeptik však nikde a nikdy nevystupují proti bohulibé snaze snížit znečištění vzduchu! A množství CO2 ve vzduchu, které v dlouhodobém pohledu kolísá neustále, není znečištěním, ani likvidací života založeného na kyslíku. Takže co jste tím chtěl vlastně říci?

Re: Autor:
Autor: P. Rada Datum: 6.10.2017 10:45

S tím potenciálním šílenstvím máte kus pravdy. Né nadarmo se už dokonce lidově říká "svět se zbláznil".

Pozorovaný fakt je i ten, že inteligerntní život je v celém vesmíru kam až dohlédneme zjevnou anomálií a že Fermiho paradox lze vysvětlit i "šíleným" jednáním civilizací, které sebe záhy sami zničí.

Forma sebedestrukce může být jak válečný důsledek převahy nekrofilních tendencí nad biofílií - které běžně omezují každý náš jednotlivý život - tak i v nastolení globální nestability systému které povede k porušení planetární stability:

http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html

Re: Autor:
Autor: M. Drašner Datum: 6.10.2017 11:12

Agung je stratovulkán nacházející se na východním konci ostrova Bali. Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Agung

Re: Autor:
Autor: A. Richter Datum: 7.10.2017 6:46

A něco o hodných muslimech by nebylo, frau Netzer?

*8-(

Bravo.:
Autor: Š. Hašek Datum: 6.10.2017 9:01

Já ostatně očekávám, že každý (neplánovaný) déšť, vichr, letní, krásný, horký den s modrou oblohou (slovo tropický pod Řípem mi připadá dost dětinské), bude vyhlášen jako důkaz toho, že to zkrátka Země nestíhá. Dáme to politikům.

A konečně to vezme do ruky Bursík.

Nedej Bože, aby byla zima roku 1929, to by chtěl na tu záchranu klimatu celý rozpočet po dobu deseti let. Zkráceno.

Re: Bravo?:
Autor: P. Rada Datum: 6.10.2017 10:07

"Zkráceně" - zimy mohou být právě u nás v nejbližších desetiletích v extrémech chladnější jak v minulosti. To jako důsledek změněné cirkulace vzdušných mas v návaznosti na odtávání polární čepičky.

Tak praví fyzika při popisu globálního modelu proudění atmosféry a ta k popisu jevů na rozdíl od pana Haška nepotřebuje "Boha".